Lifestyle

7 cech, które dzieci najczęściej dziedziczą po ojcach

Redakcja
Redakcja
30 maja 2018
Fot. iStock/Todor Tsvetkov
 

Podobny do mamusi czy tatusia? Oczywiście mówimy tu pół żartem, pół serio, przyglądamy się naszym dzieciom, przy okazji szukając i podkreślając wyjątkowe podobieństwa do jednego bądź drugiego rodzica.

Ta „zabawa” zaczyna się zazwyczaj od razu, gdy dziecko pojawia się na świecie. Bliżsi i dalsi krewni, znajomi, a nawet i nieznajomi  zaczynają konkurs pod tytułem „a do kogo on czy ona jest podobny(a)?„. Na szczęście ta drobna buzia małego dziecka w przyszłości zdąży się jeszcze zmienić kilka razy i dopiero w wieku dojrzałym ostatecznie będzie wiadomo, w kogo się wdało pod kątem urody i charakteru.

Tymczasem naukowcy udowodnili, że dzieci po matkach dziedziczą iloraz inteligencji. Są także pewne rzeczy, które mogą dostać w spadku właśnie po ojcu.

7 cech, które dzieci najczęściej dziedziczą po ojcach

1. Problemy z sercem

Istnieje gen przekazywany z ojca na syna, który zwiększa ryzyko zawału serca o 50%. Ten śmiercionośny gen jest chromosomem  haplogrupy IY, przekazywanym w linii męskiej. Jeśli ojciec ma problemy z sercem, szczególną uwagą należy otoczyć również syna.

2. Wzrost

Większość osób zakłada, że wzrost jest średnią wzrostu ojca i matki, jednak w wielu przypadkach gen ojca ma większy wpływ na wzrost dziecka.

3. Problemy ze zdrowiem psychicznym

Szanse na to, że dziecko odziedziczy psychiczne zaburzenia od ojca, rośnie wraz z wiekiem ojca. DNA mutuje wraz z wiekiem, a że  plemniki produkowane są w ciele mężczyzny w sposób ciągły, podczas gdy u kobiet komórki jajowe pozostają nienaruszone od czasu urodzenia, mężczyźni narażeni są na przekazywanie dzieciom wadliwego DNA.

4. Problemy z zębami

Męskie geny, które odpowiadają za rozmiar zębów, kształt szczęki, są dużo bardziej dominujące niż geny ze strony kobiet. Jeśli ojciec miał problem z uzębieniem, istnieje wielkie ryzyko, że dziecko będzie miało z tym problem.

5. Kolor oczu

W większości przypadków stwierdzono, że ojciec jest tą jednostką, której geny mają większy wpływ na kolor oczu u dziecka. Jednak jeszcze większe znaczenie ma fakt, że ciemne oczy są bardziej dominujące, niż te o jasnych kolorach. Zatem jeśli jedno z rodziców miało ciemne oczy, to dziecko ma większe szanse posiadać ciemne oczy.

6. Płeć dziecka

Jest z określana wyłącznie przez ojca. Plemnik może posiadać chromosom X (żeński) lub Y (męski). Komórka jajowa kobiety natomiast ma zawsze tylko chromosom X. Połączenie komórki jajowej z plemnikiem może dać  wynik XX (dziewczynka) lub XY (chłopczyk). Mężczyźni o prawidłowym poziomie męskich hormonów częściej płodzą synów.

źródło: themindsjournal.com


Lifestyle

Myślisz, że potrafisz stworzyć szczęśliwy związek? Jak często zadajesz partnerowi te zwykłe pytania?

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
31 maja 2018
Fot. iStock / olegbreslavtsev
Następny

Szczęśliwy związek i małżeństwo – to masa włożonej pracy i siebie. Ale wielkie rzeczy, zazwyczaj zaczynają się od tych zupełnie zwyczajnych. I prawdę mówiąc dbając o coś codziennie, poświęcamy mniej czasu i energii niż wkraczając do akcji, gdy robi się już niewesoło.

Każda relacja między ludźmi w bardzo dużej mierze opiera się na komunikacji. Jej jakość – to jakość związku, a bez niej trudno w ogóle mówić o jakimkolwiek związku między ludźmi. Jest kilka zwykłych pytań, o których nie warto zapominać. Takie cegiełki, które świadczą o tym, że jesteśmy dla kogoś – malutkie a naprawdę działają cuda.

Co ważne, bardzo często kładziemy siebie na ołtarzu małżeństwa – zarzekając się, że „wszystko” w naszym życiu robimy i poświęcamy dla tej drugiej osoby –  a jednak, ilu z nas zapytało, czy takie poświęcenie jest od nas oczekiwane? Czy w cokolwiek da drugiej osobie (a może właśnie wręcz przeciwnie – zirytuje?)? Ile razy łapaliśmy się na niedźwiedzich przysługach, hmm?

Dobre chęci są bardzo ważne, ale same chęci  (jak wiemy) jeszcze nigdy niczego nie zmieniły. Żeby żyć szczęśliwie z drugim człowiekiem wystarczy tylko i aż – o tym nie zapominać. A gdy zapominamy, to warto zadać te kilka pytań.

Lifestyle

7 rzeczy, które staną się, gdy będziesz robić każdego dnia „deskę”

Redakcja
Redakcja
30 maja 2018
Fot. iStock/undrey

„Deska” (plank), to ćwiczenie, za którym może mało kto przepada, ale nie można zaprzeczyć, że daje rewelacyjne efekty. Ten, kto marzy o wyćwiczeniu wielu partii mięśni na raz, powinien pokochać „deskę”. Jej zwolennicy twierdzą, że już po miesiącu ćwiczeń widać efekty, a z upływem czasu i regularnymi ćwiczeniami bywają one naprawdę spektakularne. 

Plank sprawia, że angażowanie są mięśnie całego ciała i choć z pozoru wydaje się, że nie wymaga ono wielkiego wysiłku, to ćwiczenie potrafi być dość dokuczliwe.

Wykonuje się je twarzą do podłogi, podpierając się łokciami i utrzymując napięte ciało w linii prostej. Nie można wyginać pleców, utrzymując je w jednej linii z barkami i nogami, jednocześnie napinając mięśnie brzucha. Wystarczy kilkanaście/kilkadziesiąt sekund próby wytrwania w tej pozie, żeby przekonać się, że jest zupełnie inaczej. Początkujący mogą zacząć od 15 sekund, wydłużając co tydzień czas o 10 sekund, by wytrwać w niej minimum 3 minuty.

Zalety regularnego wykonywania „deski”

Ponieważ pozycja „deski” angażuje mięśnie kręgosłupa, brzucha, ramion, nóg, genialnie wpływa ona na kształtowanie odpowiedniej postawy. Ćwiczy również świadome oddychanie i zdecydowanie warto ją włączyć do zestawu treningowego. Jest ku temu kilka powodów:

1. Wzmocnione mięśnie brzucha

„Deska” angażuje wewnętrzne mięśnie korpusu, co wpływa na wzmocnienie brzucha. Gdy dodatkowo zastosujemy lekkostrawną dietę, „sześciopak” jawi się jako łatwiejszy do wyrzeźbienia.

2. Silne plecy

Wzmocnione mięśnie pleców chronią przed wystąpieniem kontuzji i urazów kręgosłupa. Silny gorset chroni przed bólem i urazami układu ruchu.

3. Silne mięśnie głębokie

Mięśnie, które chronią narządy wewnętrzne, czyli mięśnie tułowia, pozwalają utrzymać poprawną postawę i dobrą równowagę. Dzięki nim zmniejsza się ryzyko powstawania kontuzji.

4. Lepsza równowaga

Równowaga, czyli kontrolowanie i utrzymywanie odpowiedniej pozycji ciała, jest bardzo istotna nie tylko podczas chodzenia. Dobra równowaga zmniejsza ból górnej części pleców i ułatwia zachowanie wyprostowanej sylwetki.

5. Swoboda poruszania się

„Deska” wpływa na wzmocnienie wielu mięśni, a więc otrzymujemy w zamian silny korpus. To wpływa na większą swobodę poruszania się i zwinność ruchów.

6. Silna wola

Utrzymanie tej pozycji wymaga nie tylko mięśni, ale i samozaparcia. Wytrwanie w planku od dwóch, do trzech minut, bywa nie lada wyzwaniem, ale gdy czas stopniowo jest wydłużany, uzyskanie tego daje niesamowitą satysfakcję.

7. Elastyczne ciało

Ćwiczenie deski pozwala rozciągnąć wszystkie tylne mięśnie, ramiona, łopatki, mięśnie ud, stóp, palców. Z kolei boczna deska pozwala pracować nad mięśniami skośnymi, co dodatkowo rozciąga ciało i czyni je bardziej elastycznym.

źródło:  www.lifehack.orgekoist.pl


Zobacz także

Jak przestać się bać tego, co może pójść źle? Są na to cztery sposoby

Cytaty o szczęściu, dzięki którym, przestaniesz je sobie wreszcie odbierać...

Cytaty o szczęściu, dzięki którym, przestaniesz je sobie wreszcie odbierać

Sukienki zgodne z najnowszymi trendami. Poznaj hity wyprzedaży w Balladine.com!