Go to content

7 cech, które dzieci najczęściej dziedziczą po ojcach

Fot. iStock/Todor Tsvetkov

Podobny do mamusi czy tatusia? Oczywiście mówimy tu pół żartem, pół serio, przyglądamy się naszym dzieciom, przy okazji szukając i podkreślając wyjątkowe podobieństwa do jednego bądź drugiego rodzica.

Ta „zabawa” zaczyna się zazwyczaj od razu, gdy dziecko pojawia się na świecie. Bliżsi i dalsi krewni, znajomi, a nawet i nieznajomi  zaczynają konkurs pod tytułem „a do kogo on czy ona jest podobny(a)?„. Na szczęście ta drobna buzia małego dziecka w przyszłości zdąży się jeszcze zmienić kilka razy i dopiero w wieku dojrzałym ostatecznie będzie wiadomo, w kogo się wdało pod kątem urody i charakteru.

Tymczasem naukowcy udowodnili, że dzieci po matkach dziedziczą iloraz inteligencji. Są także pewne rzeczy, które mogą dostać w spadku właśnie po ojcu.

7 cech, które dzieci najczęściej dziedziczą po ojcach

1. Problemy z sercem

Istnieje gen przekazywany z ojca na syna, który zwiększa ryzyko zawału serca o 50%. Ten śmiercionośny gen jest chromosomem  haplogrupy IY, przekazywanym w linii męskiej. Jeśli ojciec ma problemy z sercem, szczególną uwagą należy otoczyć również syna.

2. Wzrost

Większość osób zakłada, że wzrost jest średnią wzrostu ojca i matki, jednak w wielu przypadkach gen ojca ma większy wpływ na wzrost dziecka.

3. Problemy ze zdrowiem psychicznym

Szanse na to, że dziecko odziedziczy psychiczne zaburzenia od ojca, rośnie wraz z wiekiem ojca. DNA mutuje wraz z wiekiem, a że  plemniki produkowane są w ciele mężczyzny w sposób ciągły, podczas gdy u kobiet komórki jajowe pozostają nienaruszone od czasu urodzenia, mężczyźni narażeni są na przekazywanie dzieciom wadliwego DNA.

4. Problemy z zębami

Męskie geny, które odpowiadają za rozmiar zębów, kształt szczęki, są dużo bardziej dominujące niż geny ze strony kobiet. Jeśli ojciec miał problem z uzębieniem, istnieje wielkie ryzyko, że dziecko będzie miało z tym problem.

5. Kolor oczu

W większości przypadków stwierdzono, że ojciec jest tą jednostką, której geny mają większy wpływ na kolor oczu u dziecka. Jednak jeszcze większe znaczenie ma fakt, że ciemne oczy są bardziej dominujące, niż te o jasnych kolorach. Zatem jeśli jedno z rodziców miało ciemne oczy, to dziecko ma większe szanse posiadać ciemne oczy.

6. Płeć dziecka

Jest z określana wyłącznie przez ojca. Plemnik może posiadać chromosom X (żeński) lub Y (męski). Komórka jajowa kobiety natomiast ma zawsze tylko chromosom X. Połączenie komórki jajowej z plemnikiem może dać  wynik XX (dziewczynka) lub XY (chłopczyk). Mężczyźni o prawidłowym poziomie męskich hormonów częściej płodzą synów.

źródło: themindsjournal.com