Bóle brzucha, które nie mają uzasadnionej przyczyny, przyspieszony rytm bicia serca, bezsenność… Badania wykazują, że kiedy całą swoją energię koncentrujesz na ukrywaniu prawdziwych emocji, ryzyko, że zachorujesz na nowotwór zwiększa się aż o 70%. A szanse, że w końcu osiągniesz szczęście i satysfakcję z tego, co się w twoim życiu dzieje, maleją, bo nie mówisz o tym, czego pragniesz, co cię boli, co chcesz zmienić. Trwasz w pułapce własnych uczuć, nie podejmując działania.
Znasz to? „Odchorowywanie” decyzji i zachowań podjętych zachowawczo, złość na siebie samego, że znowu nie powiedziało się tego, co aż „krzyczy” gdzieś środku. Przekonywanie siebie i innych, że „wszystko w porządku”, wtedy, kiedy czujesz, że jest zupełnie na odwrót? Jeśli na poniższej liście znajdziesz punkty, które brzmią znajomo, pora zacząć pracować nad swoimi emocjami i odzyskać wewnętrzny spokój.
10 rzeczy, które zrozumieją tylko ci, którzy tłumią emocje
1. Nigdy się osiągasz uczucia wewnętrznego spokoju
Wewnątrz wciąż toczysz wewnętrzny dialog, w twojej głowie ciągle trwa konflikt. Musisz przecież mieć jakąś odskocznię, bo ta szalona wojna wewnątrz ciebie, wykończy cię.
2. Jesteś jak magnes dla cudzych, negatywnych uczuć
Osoby, które tłumią własne uczucia, często mają tendencję do odczuwania i okazywania nadmiernej empatii. Dostosowują się, dostrajają do samopoczucia innych. Chłoną jak gąbka i mocno przeżywają ich „nieszczęścia” tak, jakby to o nich chodziło.
3. Pozwalasz toksycznym ludziom cię wykorzystywać
Możesz być w pełni świadomy tego, jak źle jesteś traktowany, ale nigdy nie doprowadzisz do konfrontacji. Będziesz siedzieć cicho, przyjmując bez słowa wszystko, co usłyszysz. Do pewnego momentu. Wybuch nastąpi w najbardziej nieodpowiednim czasie i miejscu.
4. Żyjesz w trybie „przetrwania”
Tłumienie negatywnych uczuć, nie jest dla ciebie zdrowe, ale to twój instynkt przetrwania podpowiada ci, że tak właśnie należy postępować. Myśl o tym, że miałbyś się odsłonić, powiedzieć wprost, co czujesz powoduje, że tracisz grunt pod nogami. Milczenie to twoje bezpieczeństwo.
5. Emocje, które odczuwasz najmocniej, są przytłaczające i niewygodne
Na początku jeszcze nie jest tak źle, odsuwasz to do siebie, starasz się lekceważyć. Ale potem zaczyna się robić coraz „ciaśniej”. Nie ma już miejsca na to, co dobre, jasne i piękne. Najprostsze emocje odczuwasz boleśnie intensywnie, ale ciągle nie możesz ich pokazać na zewnątrz.
6. Boisz się rozpłakać, bo wiesz, że nie będziesz w stanie przestać
Płacz jest to świetny sposób, żeby wylać z siebie, wyrzucić cały ten stres. Jednak nie dal ciebie. Dla ciebie myśl o płaczu jest niepokojąca. Jesteś tak wyczerpany, że jeśli zdarzy ci się takie uzewnętrznienie uczuć, nie zapanujesz nad nim. Wstrzymujesz więc łzy.
7. Twój wewnętrzny niepokój ciągle się nasila
Lęk jest w twoim przypadku prawdziwym problemem, dotyczącym twojego zdrowia psychicznego. Niestety, ktoś, kto nie może dzielić swoich uczuć z innymi, nie potrafi również mówić o swoim lęku. Unikasz tego tematu jak ognia, zaprzeczając samemu sobie, co jeszcze bardziej napędza twój strach. Boisz się, że i on wymyka ci się spod kontroli.
8. Twój gniew jest gwałtowny
Złość jest jedną z najbardziej niebezpiecznych emocji, kiedy się ją tłumi. Jeśli przez dłuższy czas ją w sobie chowasz, zamienia się z niekontrolowaną energię, która może wybuchnąć w dowolnym momencie. Najgorzej, jeśli uderzy w niewłaściwe osoby.
9. Denerwujesz się, kiedy masz się odezwać, nawet podczas swobodnej rozmowy
Boisz się odsnłonić. Jesteś tak bardzo przyzwyczajony do „przechowywania” wszystkiego wewnątrz siebie, że chowasz tam nawet najprostsze myśli i poglądy. Musisz spróbować się przełamać. Pamiętaj, twoje opinie i idee są ważne dla ludzi, którzy cię kochają.
10. Zdarza się, że nie pozwalasz innym się do siebie zbliżyć
Myślisz, że w ten sposób siebie chronisz. Boisz się tak samo ostrej krytyki jak i ciepłych słów, wypowiedzianych z miłością. Masz olbrzymi problem z samoakceptacją i nie zauważasz, że są wokół osoby, które mogą pomóc ci zdjąć ten ciężar.
Na podstawie: dailyvibes.org