Lifestyle Psychologia

10 powodów, przez które wiecznie się spóźniasz

Agnieszka Dyniakowska
Agnieszka Dyniakowska
10 lipca 2017
fot. iStock/ nd3000
 

Walczysz z czasem, który wydaje ci się przeciekać przez palce, modlisz się, by wskazówki zegara poruszały się nieco wolniej, nie chcesz uwierzyć, że to już ta godzina, że już tak późno. Na plecach czujesz zimny pot, zaczynasz się denerwować – znowu masz poślizg, znowu jesteś spóźniona. A przecież wcale tego nie chciałaś, jakoś tak samo wyszło! No właśnie, dlaczego tak się stało? Poznanie powodów twojego wiecznego spóźnialstwa może być kluczem do poprawy sytuacji i zmiany zachowań.

Zbyt późno wstajesz

Budzik sobie, a ty sobie? Dobrze wiesz, czym są trzy drzemki nastawione w telefonie i codzienne powtarzanie „jeszcze pięć minut”? Całkiem prawdopodobne, że kładziesz się zbyt późno spać, a twój sen jest słabej jakości – nic więc dziwnego, że rano organizm domaga się jeszcze chwili odpoczynku. Przeanalizuj swoje nawyki i policz liczbę godzin snu, a potem wprowadź konieczne zmiany.

Robisz zbyt wiele rzeczy na raz

Wielozadaniowiość to podobno mit i w rzeczywistości bardziej nam szkodzi niż pomaga. Robienie trzech rzeczy na raz wcale nie oznacza, że zrobimy je znacznie szybciej i lepiej – przeciwnie, zestresowane tracimy na efektywności i zwalniamy! Wykonując też kilka czynności jednocześnie łatwo tracimy poczucie czasu i w efekcie spóźniamy się. Lepiej więc skupić się na jednej rzeczy i przejść do następnej po jej zakończeniu.

Źle oceniasz czas drogi

Zakładasz, że do pracy dojedziesz w kwadrans, ale w rzeczywistości potrzebujesz co najmniej dwa razy tyle czasu. Nie bierzesz pod uwagę korków, robót drogowych i innych utrudnień, a w efekcie jesteś na miejscu dużo po czasie. Lepiej określić porę, o której możesz najpóźniej wyjść z domu i dać sobie awaryjne 5- 10 minut na dojazd w konkretne miejsce, a unikniesz niepotrzebnego stresu.

Cechujesz się nadmiernym optymizmem

Zawsze zakładasz, że dojedziesz gdzieś szybko, w urzędzie nie będzie kolejek, a załatwienie konkretnej sprawy zajmie ci dosłownie chwilkę. Twój optymizm jest godny pozazdroszczenia, ale skutkuje notorycznym spóźnianiem się. Cóż, widocznie czasami lepiej być realistą!

Ciągle czegoś szukasz

Już masz wyjść z domu, ale nie możesz znaleźć kluczy, zawieruszył się twój bilet miesięczny, a portfel zniknął w dziwnych okolicznościach. Na poszukiwania zgubionych fantów poświęcasz cenne minuty i docierasz do pracy lub na umówione spotkanie z poślizgiem. Dobra rada: zadbaj o porządek i dobrą organizację potrzebnych ci rzeczy, a przestaniesz się spóźniać!

Twoi bliscy są niezorganizowani

Ty masz wszystko na miejscu, ale partner lub dzieciaki ciągle czegoś szukają i angażują w to ciebie? Czas wprowadzić nowe nawyki – dzieci niech pakują plecaki dzień wcześniej, partner powinien odwieszać klucze i odkładać inne drobiazgi w jedno wyznaczone miejsce. To nie będzie łatwa zmiana, ale niezwykle potrzeba jeśli chcesz być wszędzie na czas.

Nie dostrzegasz, jak twoje spóźnienie wpływa na innych

Myślisz sobie „och, to tylko kilka minut spóźnienia”, ale nie dostrzegasz, że często ma to też wpływ na innych – okradasz kogoś z czasu, gdy musi na ciebie czekać, powstrzymujesz od działania, gdy jest zależny od ciebie (np. w pracy), wprowadzasz w zakłopotanie (np. powodując spóźnienia dzieci do szkoły). No i bardzo często powodujesz zdenerwowanie i pretensje, które powodują spięcia we wzajemnych relacjach. Pomyśl o swoim spóźnianiu nieco szerzej, a może to zmotywuje cię do pilnowania zegarka.

Lubisz robić show

Spóźniasz się celowo, bo dzięki temu uwaga wszystkich jest skupiona na tobie, czujesz się ważna, gdy inni cię dostrzegają i zauważają. Każde spóźnienie to twoje prywatne show, które jest źródłem przyjemności i podbudowuje twoja samoocenę.

Spóźniasz się z powodu innych osób

Zebranie w pracy przeciąga się, spotkanie z koleżanką trwa dłużej, niż myślałaś, zwykła rozmowa ze współpracownikiem zamienia się w wielką dyskusję – często zdarza się, że spóźniamy się przez innych. Czasami nie mamy na to wpływu i po prostu musimy się dostosować (szczególnie w sprawach zawodowych), ale jeśli ktoś notorycznie nas zatrzymuje i odciąga od innych spraw, trzeba postawić granice i być asertywnym.

Tak naprawdę nie chcesz dokądś iść

Twoje spóźnianie jest formą buntu i sprzeciwu – bo tak naprawdę nie cierpisz swojej pracy, masz trudne relacje z szefem, wcale nie chcesz iść na umówione spotkanie albo nie odpowiada ci wizyta u danej osoby. Spóźnienie się jest dla ciebie metodą na skrócenie czasu przebywania w danym miejscu, w ten sposób wyrażasz swój sprzeciw i nie poddajesz się całkowicie narzuconemu ci zachowaniu. Może jednak warto zastanowić się nad przyczynami takiej sytuacji i wprowadzić głębsze zmiany?


 

Na podstawie: www.charaktery.eu  www.crazynauka.pl

Zapisz

Zapisz


Lifestyle Psychologia

Hity z apteki, które nie zrujnują twojej kieszeni. Sprawdzamy, co kupić za mniej niż 10, 20 i 30 złotych

Agnieszka Dyniakowska
Agnieszka Dyniakowska
10 lipca 2017
Następny

W dobie atakującej nas zewsząd reklamy i wielkich koncernów kosmetycznych uwierzyliśmy, że jedynie drogie, pięknie pachnące i zamknięte w eleganckich słoiczkach kosmetyki zapewnią nam urodę i pomogą w pielęgnacji. A przecież apteczne półki wypełnione są preparatami, które kosztują o wiele mniej, są sprawdzone i niezwykle skuteczne!

Wybrałam się dwóch pobliskich aptek z prośbą o wyszukanie takich właśnie perełek – moje poszukiwania okazały się bardziej niż owocne! Zanim jednak przejdziemy do konkretów, czuję się w obowiązku powiedzieć parę rzeczy, które przekazały mi panie farmaceutki:

– nie każdy preparat będzie w tym samym stopniu skuteczny dla każdej osoby – mamy różne typy skóry, jej indywidualne cechy, rozmaite dolegliwości

– przy dużych problemach lub nasilających się dolegliwościach należy zasięgnąć porady lekarza – nieodpowiednia kuracja może nam tylko zaszkodzić!

– podane ceny są jedynie orientacyjne – koszt preparatu może być w każdej aptece inny, nie ma jednolitych cen.

Zapisz

Lifestyle Psychologia

Przepis na domowe mleko ryżowe

Redakcja
Redakcja
10 lipca 2017
Przepis na domowe mleko ryżowe
Fot. iStock

Mleko przygotowane z ryżu, cechuje się zawartością małej ilości tłuszczu, większą węglowodanów, witamin z grupy B, błonnika, ale mają niewielkie ilości białka i wapnia.  Nie zawiera glutenu, więc mogą je spożywać osoby z nietolerancją glutenu lub celiakią.

Przepis na domowe mleko ryżowe

Potrzebujesz:

  • 2 litry wody,
  • 4 łyżki ryżu (białego lub brązowego), szczypta soli, 1 łyżka brązowego cukru

Przygotowanie:

  1. Ryż należy opłukać, wsypać do 2 litrów wody, dodać szczyptę soli, a następnie gotować pod przykryciem 2 godziny na bardzo małym ogniu. Do przykrycia garnka warto wykorzystać pokrywkę z dziurką, a jeśli takiej nie mamy, zwykłą przykrywkę lekko uchylamy, aby część wody odparowała (około 300 ml)
  2. Po 2 godzinach wszystko studzimy, dodajemy cukier i miksujemy w blenderze na jednolitą masę.
  3. Tak przygotowane mleko można przechowywać w lodówce najdłużej 2 dni; przed użyciem należy je wstrząsnąć.
Przepis na domowe mleko ryżowe

Fot. iStock


Zobacz także

Dla kobiet – ofiar przemocy – nikt nie ogłasza narodowej żałoby. Ich dzień wygląda, jak każdej z nas… z jednym wyjątkiem…

siła mentalna

Opanuj te siedem emocji, a staniesz się mentalnie silna

Ciesz się życiem jak Amerykanka. Nie oczekuj od innych tego, co możesz wziąć sobie sama