Wyspy Kanaryjskie, znane w przeszłości jako Wyspy Szczęśliwe, są idealnym miejscem do leniwego plażowania oraz zdobywania wulkanicznych szczytów. Pogoda przez cały rok sprzyja odkrywcom, a owiane legendami i saharyjskim wiatrem wybrzeża i klify nieodmiennie kuszą zdobywców nowych przestrzeni. Wyspy Kanaryjskie dzieli od Europy tylko 5-6 godzin podróży. Nic dziwnego, że wakacje na Wyspach Kanaryjskich są coraz bardziej popularne.
Pomimo niewielkich rozmiarów wyspy kuszą różnorodnością. Każda jest inna i ma swój własny, niepowtarzalny charakter. Mapa Wysp Kanaryjskich, choć niewielkich, mieści różnorodność godną ogromnych kontynentów.
Ciekawostki o Kanarach
Kanary to archipelag 13 wulkanicznych wysp na Oceanie Atlantyckim w obszarze północno-zachodniej Afryki. Wyspy słyną z całorocznej pięknej, stabilnej pogody: obce są im śnieg, a nawet deszcze. Pada zaledwie kilka dni w roku.
Ciekawa architektura, łagodny klimat – temperatury wahają się między 20 a 30°C przez cały rok – i piękno oceanu, sprzyjają każdej formie wypoczynku: od plażowania, przez zwiedzanie, po górskie wędrówki szlakiem wulkanicznych szczytów.
To niezwykle różnorodny tygiel natury i kultury. Wyspy administracyjnie należą do Hiszpanii, kontynentalnie do Afryki, zaś mieszkańcom mentalnie, etnicznie i kulturowo najbliżej do mieszkańców Ameryki Południowej.
Ludność Wysp Kanaryjskich to potomkowie średniowiecznych portugalskich odkrywców, z domieszką krwi tajemniczych Guanczów, którzy zamieszkiwali te tereny. Ich kultura rozwijała się w oderwaniu od europejskiej. W dobie średniowiecza pozostawali na poziomie kultury neolitycznej. To, jak i kiedy dotarli na Wyspy Kanaryjskie, pozostaje tajemnicą. Wiadomo, że byli spokrewnieni z ludami berberyjskimi.
Do eksplorowania Wysp Kanaryjskich warto wypożyczyć auto. Ceny samochodów są niewygórowane, a paliwo – to dobre wieści! – tańsze niż w Polsce, ok. 1 EUR za litr. Nie zapominajmy jednak o ukształtowaniu terenu: drogi są kręte, a te w górach kręte i dodatkowo wąskie. Widok autokarów cofających tuż nad przepaścią, żeby przepuścić pojazdy z naprzeciwka, może przyprawić o palpitację serca.
W przypadku ostrych zakrętów, zza których nie widać, czy ktoś nadjeżdża, przyjęte jest trąbienie ostrzegawcze. Jeśli z drugiej strony nikt nie odpowie, oznacza to, że droga jest wolna. Jeśli jednak odezwie się klakson, należy zwolnić lub nawet się zatrzymać, aby na wąskiej drodze auta mogły się bezkolizyjnie minąć.
Wyspy Wysp Kanaryjskich
Każda z Wysp Kanaryjskich jest inna i ma niepowtarzalny charakter. Obowiązkowo trzeba zobaczyć 4 największe i najbardziej znane. Ten kwartet to Teneryfa, Gran Canaria, Lanzarote i Fuerteventura. Żeby odpowiedzieć na pytanie, od której wyspy zacząć zwiedzanie (bo trudno na jednej poprzestać), warto zastanowić się nad planami zwiedzania i wypoczywania.
Wyspy zachodnie to:
- Teneryfa (o powierzchni ponad 2 tys. km²),
- Gran Canaria (ok. 1,5 tys. km²),
oraz mniejsze, lecz wyjątkowo zielone:
- La Palma (pow. 708 km²),
- La Gomera (pow. 369 km²),
- El Hierro (268 km²), na której nie ma komercyjnej turystyki.
Wschodnie wyspy są mniej zielone, bardziej pustynne. Słyną z niezwykłych plaż i księżycowych krajobrazów. To:
- Fuerteventura (1,6 tys. km²) pełna białego, saharyjskiego piasku,
- Lanzarote (845 tys. km²) – przeciwieństwo Fuerteventury, wulkaniczna, czarna i żyzna,
a także mniejsze wyspy:
- La Graciosa 29 km²,
- Alegranza 10 km²,
- Lobos 4,5 km²,
- Montana Clara 2,7 km².
Są jeszcze 2 malutkie, niezamieszkałe wysepki: Roque Este i Roque Oeste, o powierzchni kilku hektarów.
Pogoda na Kanarach
Wyspy Kanaryjskie to jeden z nielicznych całorocznych kierunków w Europie. Nigdy nie ma tu mniej niż 20 stopni, raczej nie ma też upałów powyżej 30 stopni. Nie bez powodu mówi się, że to wyspy wiecznej wiosny. Pogoda na Wyspach Kanaryjskich to jeden z ich największych atutów.
Z tego prosty wniosek – można jechać w każdej chwili, gdy się tylko chce. W zależności od chęci zwiedzania można wybrać termin np. karnawału, szkolnych wakacji lub okres bożonarodzeniowy. Pięknie dekorowane palmy i świąteczne dekoracje w połączeniu z pogodą na Wyspach Kanaryjskich robią niezapomniane wrażenie.
Okresowo zauważalna jest nieco gorsza pogoda na niektórych wyspach, jak np. w północnej części Teneryfy. Nie zapominajmy, że zła pogoda na Wyspach Kanaryjskich oznacza po prostu nieco większe zachmurzenie i nadal ponad 20 stopni Celsjusza.
Kultura i obyczaje Kanaryjczyków
Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich żyją na pograniczu światów i kultur. Ich zwyczaje i zachowania to krzyżówka zwyczajów rodem z Europy, Afryki i tych latynoamerykańskich. Mają swój styl i słownictwo, którego nie znajdziemy w innych częściach Hiszpanii.
Kanaryjczycy są otwarci na przyjezdnych osadników. Mieszka tu wiele osób, które zakochały się w tym świecie i zostały na dłużej lub na zawsze (stąd w hotelach wielojęzyczna obsługa).
Wiele znaczą muzyka, taniec i oczywiście doroczny karnawał. Nie jest to jedyne święto. Na La Palmie obchodzona jest impreza “Los Indianos” z myślą o powracających z Ameryki Łacińskiej imigrantach. Na La Palmie, cyklicznie co 4 lata, ale za to przez cały miesiąc, odbywa się “La bajada de la Virgen”. Oficjalny Dzień Kanarów przypada na 30 maja i również jest dniem świątecznym.
Inne celebrowane wydarzenia związane są z religią katolicką – to m.in. Boże Ciało i Fiesta de San Juan w czerwcu. Dla przeciwwagi obchodzona w sierpniu Fiesta de la Rama, prawdopodobnie ma u źródeł pierwotne zwyczaje Guanczów, związane z modlitwą o deszcz. Na każdej z wysp odbywają się również uroczystości ku czci patronów poszczególnych miejscowości.
Jak wielu południowców Kanaryjczycy nigdzie się nie spieszą. Są wyluzowani, na wiele pytań lub próśb odpowiadają: mañana, co oznacza “jutro”, choć bywa interpretowane jako “w nieokreślonej przyszłości”. Tutaj na wszystko jest czas, nie ma się czym przejmować. Powitanie to pocałunek, tylko w oficjalnych sytuacjach uścisk dłoni.
Materiał prasowy Travelduck.