Prognozy pogody to trochę rosyjska ruletka, szczególnie te długoterminowe. Nierzadko zdarza się, że daleko mijają się z prawdą albo nawet są zupełnie odwrotne. Warunki atmosferyczne można przewidzieć samodzielnie z niewielkim wyprzedzeniem. Wystarczy trochę obserwacji i podstawowej wiedzy, aby określić, czy kolejny dzień będzie idealny na trekking czy raczej siedzenie w domu z książką.
Co ważne: pogoda jest zawsze, tylko nie zawsze jest taka, jaką byśmy chcieli 🙂
Aplikacje pogodowe
Na pomoc w przewidywaniu aury przychodzą niezliczone apki, które bezpłatnie można zainstalować w smartfonie. Bardzo przydatne są też radary burz oraz opadów i kilka czołowych serwisów pogodowych.
Umiejętności, dzięki którym bez konieczności dostępu do internetu będziemy w stanie określić pogodę na najbliższe kilka godzin, są nieocenione. Taka wiedza może się przydać szczególnie wtedy, gdy już jesteśmy w drodze, np. w czasie rowerowej wyprawy lub trekkingowej wycieczki.
Wnikliwe obserwacje a przewidywanie pogody
Długoterminowe przewidywanie pogody jest trochę jak wróżenie z fusów. Warunki atmosferyczne to niezwykle czuła i zmienna materia. Jednak można mniej więcej określić, jaka pogoda będzie kolejnego dnia, jeżeli bacznie przyjrzymy się temu, co się dzieje na bieżąco.
Obserwacje gwiazd to jedna z popularniejszych metod pomocnych w przewidywaniu aury. Jeżeli widoczne jest ich migotanie, oznacza to, że pogoda może się diametralnie zmienić na gorszą. Mruganie gwiazd powodują szybko płynące chmury.
Czynników mogących świadczyć o pogorszeniu lub polepszeniu warunków pogodowych jest wiele, oto niektóre z nich.
Dobrą pogodę zwiastują:
- białe i utrzymujące się bardzo wysoko na niebie chmury, szczególnie Cumulus humilis,
- zachmurzone niebo zimą wieczorem to gwarancja w miarę ciepłego poranka, chmury blokują utratę ciepła,
- zachodzące na czerwono słońce,
- rosa rano na trawie,
- elektryzujące się w czasie głaskania kocie futro,
- żółtawe lub zielonkawe niebo tuż po zachodzie słońca,
- bardzo jasne, widoczne i nie migoczące gwiazdy oraz księżyc.
O opadach i załamaniu pogody mogą świadczyć:
- pojawiające się na niebie coraz gęściej cumulonimbusy, to kłębiaste chmury deszczowe, które wyglądem przypominają różyczki kalafiora,
- pojawienie się na niebie chmur pierzastych – cirrusów – to pewność, że w przeciągu najbliższych 36 h spadnie deszcz, natomiast widoczne na nieboskłonie chmury wyglądające jak rybie łuski (tzw. makrelowe niebo) to pewnik, że niebawem nadejdzie ulewa,
- brak rosy rano na trawie,
- nisko lecące ptaki.
Wnikliwa obserwacja przyrody jest bardzo widoczna w przysłowiach i porzekadłach, które nierzadko wyczytujemy na kartkach z kalendarzy z dawnych lat. Jednak te mądrości są raczej długofalowe i odnoszą się do długich okresów.
Oto kilka z nich: “Gdy styczeń mrozi, lipiec skwarem grozi”, “Czerwiec stały – grudzień doskonały”, “Tęcza po burzy pogodę wróży”, “Gdy św. Agata (05.02) po błocie brodzi, człek w Zmartwychwstanie (31.03) po lodzie chodzi”.
Można zrobić mały eksperyment i pobawić się wraz z ludową mądrością, notując warunki pogodowe z opisanych w przysłowiu terminów.
Na koniec ciekawe powiedzenie, które bardzo często się sprawdza: “if it rains before seven, it will clear before eleven” (“jeżeli pada przed 7 rano, z pewnością się rozpogodzi do 11”).
Sprawdź “pogodne” wyjazdy z Travelduck!