Go to content

Vademecum początkującego biegacza: 5 sposobów na ratunek. Uśmiechnij się i biegnij dalej!

bieganie
Fot. Pixabay / Unsplash / CC0 Public Domain

Aktywność fizyczna idzie w parze z nowoczesną kobietą. Kochamy ruch, chętnie z niego korzystamy, bo łatwiej jest nam funkcjonować, gdy ciało zachwyca sprawnością i nie brakuje nam energii do podejmowania wyzwań codzienności. 

Moda na bieganie nie mija. Wręcz przeciwnie, z roku na rok alejki w parkach wypełniają się coraz większą ilością biegaczy i biegaczek w różnym wieku. A dla tych z was, które chciałyby spróbować biegania, mamy kilka wskazówek, co jest niezbędne by szczęśliwie i bez kontuzji zacząć przygodę z tym sportem.

Zanim wyjdziesz na ścieżkę, sprawdź, czego potrzebujesz, aby bezpiecznie biegać

Dobra wiadomość jest taka, że nie potrzebujesz kosztownych sprzętów, by biegać. Niestety zła jest taka, że nie możesz tego uczynić w byle jakich dresach i starych trampkach. To, w czym i gdzie chcesz biegać jest istotne dla twoje wygody i bezpieczeństwa. W zakupach bezpiecznego sprzętu i ubrań pomoże ci pracownik sklepu sportowego. Możesz też podpytać aktywnych znajomych, co mogą polecić oni z własnego doświadczenia. Ucz się na ich błędach, by popełniać jak najmniej własnych.

Niestety, bywa że niedoświadczony amator biegania popełnia błędy, które zniechęcają do podejmowania kolejnych prób ruchu. Zamiast poddawać się po pierwszych potknięciach, przeczytaj, co zrobić, żeby nie dopadły cię różne problemy na trasie.

Sprawdź, co może stać się twoim wybawieniem od kłopotów

1. Nie biegaj na czczo

To może skończyć się zawrotami głowy i utknięciem z dala od domu w połowie dystansu. Zjedz posiłek najpóźniej godzinę przed biegiem, abyś miała energię pokonywać zamierzony dystans. Jeśli dopadło cię niespodziewane zmęczenie, odpocznij i o ile masz możliwość, kup lekką przekąskę lub wodę i tym spróbuj podładować swój akumulator. Poczekaj kilka minut aż poczujesz się lepiej i spróbuj delikatnym truchtem wrócić na ścieżkę. Miej również telefon ze sobą, aby w razie kłopotów móc wezwać pomoc. Będziesz się czuła bezpieczniej. Pamiętaj również, by nie biegać tuż po jedzeniu, co może się to skończyć złym samopoczuciem i przedwczesnym zejściem z trasy.

2. Pamiętaj o rozgrzewce

Jeśli z zapałem nowicjuszki wybiegłaś prosto z domu na trasę bez rozciągnięcia, mogłaś spotkać się z przykrymi konsekwencjami. Skurcze mięśni, uczucie ciężkości oraz zwiększone ryzyko kontuzji. Nie wybiegaj z domu bez wcześniejszego, 5 minutowego przygotowania, daj sobie czas, aby wejść na wyższe obroty. Zadbaj o to, by rozgrzewka nie była ona zbyt męcząca, dobrze jest pochodzić przed biegiem lub porozciągać się delikatnie, by nie zrobić sobie krzywdy gwałtownymi ruchami nieprzygotowanego ciała. 

3. Nie narażaj się na niebezpieczeństwo, bądź widoczna

Nawet jeśli jesteś zadeklarowaną miłośniczką czerni, pamiętaj o odblaskowych, z daleka widocznych elementach, które zapewnią ci bezpieczeństwo. Jaskrawe akcesoria do biegania sprawdzą się na trasach po których poruszają się także rowery i samochody. Nie musi być ciemno, abyś stała się trudna do zauważenia, wystarczy deszcz, mgła lub szarówka by twoja sylwetka stopiła się z otoczeniem. Jeśli miałaś wątpliwą przyjemność potykania się o nierówności w terenie przy słabym oświetleniu ulicznych lamp, kup małą latarkę tzw. „czołówkę”. Będziesz miała wolne ręce, a jasne światło nie tylko oświetli nawierzchnię przed tobą, ale sprawi że będziesz z daleka zauważalna.

4. Ścisz muzykę

Muzyka motywuje do ruchu, łatwiej jest nam złapać rytm oraz pokonywać dystans, nawet gdy opadamy z sił. Musisz jednak być ostrożna, nie podkręcaj głośności muzyki tak, aby odcięła cię ona od dźwięków z zewnątrz. W innym przypadku możesz narazić się na stłuczkę z rowerzystą, lub nie usłyszeć trąbienia samochodu, gdy skręcasz w wąską uliczkę. Zanim przytrafi się tobie niemiła sytuacja, ścisz muzykę i obserwuj to, co się wokół ciebie dzieje. Najważniejsze jest twoje bezpieczeństwo.

4. Kontuzje się zdarzają. Lista rzeczy, które powinieneś zawsze mieć w apteczce biegacza

Maści:

  • ochronne, lub wazelina. To przydaje się osobom, które zapatrują się na pokonywanie długich dystansów oraz uczestnictwa w zawodach. Maściami warto przed startem posmarować wrażliwe miejsca (np. pachwiny, pachy). Wazelina zapobiega otarciom, które mogą się przytrafić podczas długich biegów.
  • rozgrzewające.  Sprawdzają się do masażu miejsc wcześniej kontuzjowanych. Warto o tym pamiętać szczególnie przed rozgrzewką.
  • ze środkami przeciwzapalnymi. Mogą pomóc podczas masażu i rozcierania obolałych miejsc po biegu.

Krople do oczu

Jeśli nie biegamy w okularach ochronnych, musimy się liczyć z tym, że do oka może się dostać ciało obce. Najczęściej są to małe owady, ale zdarza się, że oko boleśnie podrażnią większe pyłki z nawierzchni, po której biegamy. Wtedy krople, bądź zwykła sól fizjologiczna, pomoże w higieniczny sposób usunąć problem.

Środki odstraszające owady

Przydają się szczególnie w sezonie letnim, gdy biegamy po łąkach lub lesie. Należy je stosować przed biegiem, aby oszczędzić sobie przykrych ukąszeń przez komary oraz kleszcze, które bywają nosicielami niebezpiecznych chorób, np. boreliozy.

Lód bądź chłodzący żelowy okład

Zimny kompres skutecznie obkurcza naczynia zmniejszając obrzęk i krwawienie w przypadku kontuzji. Jeśli zostanie szybko zastosowany, wpływa na ograniczenie wielkości urazu. Ważne jest, by nie przykładać lodu bezpośrednio do skóry, ale przez ściereczkę, ponieważ istnieje ryzyko odmrożenia skóry.

Plastry

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Bez nich się nie da. Każdą z nas czekają nieprzyjemne otarcia spowodowane niewygodnym obuwiem lub ocierającymi skarpetkami. Niestety, bywa podczas biegu, że uszkodzimy skórę nie tyko podczas upadku, lub o gałązkę która uderzając rozetnie skórę. Wtedy płyn do dezynfekcji i mocny plaster są podstawą oczyszczenia i zabezpieczenia rany.
Warto mieć pod ręką zestaw plastrów dla osób aktywnych fizycznie. Praktyczny mix rodzajów i rozmiarów Sportowy Mix Viscoplast. W zestawie jest wszystko, czego potrzebujesz do opatrzenia niewielkiej rany:

  • 4 plastry idealnie wodoodporne
  • 8 plastrów wyjątkowo sprężystych, zapewniających swobodę ruchu
  • 3 plastry piankowe, bardzo wytrzymałe

Łącznie w razie potrzeby dysponujecie 15 sztukami plastrów, to wystarczająco by zabezpieczyć się jednym zakupem na różne przypadki.

Z takim zabezpieczeniem oraz odpowiednio dobranym obuwiem i ubraniem, możesz cieszyć się ruchem każdego dnia.


Wpis powstał we współpracy z firmą Viscoplast