Skóra licowa to jeden z typów skóry, bez którego trudno sobie wyobrazić obuwie, odzież, czy stylowe dodatki. Ma wiele pozytywów, więc jest chętnie wybierana podczas dokonywania zakupów. Czym jest skóra licowa i jak należy ją pielęgnować, by służyła długie lata?
Skóra licowa — co to jest?
Skóra licowa to naturalna gładka skóra, a dokładniej jest to skóra właściwa, u której zewnętrzną warstwę poddaje się obróbce mechanicznej. Dzięki niej skóra staje się gładka. Bardzo często nadaje się jej również odpowiedni kolor i pokrywa warstwą wosku. Im więcej wosku, tym bardziej widoczny połysk oraz większa odporność na „łapanie” wilgoci i zabrudzeń. Najczęściej skóra licowa przygotowywana jest ze skóry bydląt. Nieco rzadziej wykorzystuje się znacznie bardziej delikatne skóry cielęce, jagnięce, koźlęce lub końskie. Ten typ skóry jest znakomitym surowcem stosowanym do produkcji obuwia, ubrań, czapek, torebek, pasków, portfeli, tapicerek samochodowych, i wielu innych rzeczy.
Skóra licowa — zalety
Skóra licowa ma wiele zalet, dzięki którym cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Odzież czy obuwie ze skóry licowej są nie tylko eleganckie i wygodne w noszeniu, ale także zdrowsze dla ciała. W porównaniu do sztucznych materiałów naturalna skóra pozwala skórze oddychać i pozwala wilgoci na ucieczkę. To usuwa problem nadmiernego pocenia, obtarć czy odparzeń, które mogą się przydarzać podczas noszenia ubrań ze sztucznych materiałów. Skórzane obuwie pozwala na cyrkulację powietrza przy stopie, więc stopy niej pocą się nadmiernie. To z kolei ułatwia utrzymanie higieny i np. uniknięcie ryzyka rozwoju grzybicy stóp. Skóra jest miękka, dopasowuje się do kształtu stopy, dłużej też zachowuje pożądany wygląd, jeśli jest odpowiednio pielęgnowana. Odzież wierzchnia ze skóry licowej może służyć latami, ponieważ nie jest podatna na pęknięcia czy kruszenie się materiału. Podobnie dzieje się w przypadku torebek i innych dodatków ze skóry — odpowiednio pielęgnowane będą służyć długi czas. W wielu przypadków wręcz zyskują na szlachetności wraz z wiekiem.
Skóra licowa — pielęgnacja
Skóra licowa, będąca produktem naturalnym, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Prawidłowe czyszczenie, natłuszczanie i konserwowanie skóry zdecydowanie poprawia komfort użytkowania oraz gwarantuje jej ładny wygląd. Brak odpowiedniej troski spowoduje, że skóra stanie się bardziej sztywna, mniej odporna na przemakanie, podatna na uszkodzenia. Aby zadbać o skórzaną garderobę, nie należy dopuszczać do jej przemoczenia, a jeśli tak już się stanie, należy powoli ją wysuszyć w temperaturze pokojowej. Należy ją dokładnie przetrzeć suchym ręcznikiem, który wchłonie nadmiar wody i zapobiegnie tworzeniu się plam lub zacieków. Wieszanie na grzejniku, piecyku czy kominku, podsuszanie suszarką mogą być bardzo szkodliwe. Buty ze skóry licowej przed schnięciem powinny zostać zabezpieczone od środka prawidłami, lub np. zgniecionym papierem, by zachowały swój kształt. Podobnie jak przed nadmierną wilgocią, trzeba chronić skórę licową przed nadmierną ekspozycją na słońce. Zarówno promienie słoneczne, jak i deszcz, mogą pozostawić np. na kurtce skórzanej stałe przebarwienia. Skóra licowa dobrze toleruje preparaty zostawiające delikatną powłokę na skórze, która chroni przed nasiąkaniem wodą i brudem.
Czyszczenie skóry licowej
Skóra zdecydowanie nie lubi agresywnych środków czyszczących i gwałtownego szorowania. Należy obchodzić się z nią delikatnie, aby nie uszkodzić jej powierzchni. Nie można jej również prać w pralce, nawet w najdelikatniejszym programie. Przed samodzielnym czyszczeniem skóry licowej warto przyjrzeć się metce i umieszczonym na niej zaleceniom producenta. Odzieży ze skóry licowej nie czyści się chemicznie oraz nie prasuje. Nie powinno jej zaszkodzić delikatne przetarcie wilgotną, ale nie mokrą, ściereczką lub szczotką do skóry. Można do czyszczenia wybrać specjalne mydła, płyny, kremy lub balsamy, dedykowane właśnie skórze licowej. Istnieją także domowe sposoby na czyszczenie skóry, takie jak przetarcie odzieży ściereczką nasączoną sokiem z cytryny.
W przypadku obuwia podstawą pielęgnacji jest pasta do butów. Buty powinny być czyste i suche przed nałożeniem pasty. Jeśli potrzebują odświeżenia, można przy pomocy wilgotnej gąbki z delikatnym środkiem myjącym wyczyścić, nie namaczając mocno skóry. Gdy skóra wyschnie, nakłada się pastę na buty, a po upływie kilku minut należy wypolerować powierzchnię skóry, przy pomocy specjalnych szczotek lub ściereczek. To sprawi, że będą nie tylko wyglądały lepiej, ale także były bardziej odporne na wilgoć i zabrudzenia.