Okres przedszkolny jest uważany za czas, kiedy dzieci najwięcej chorują. Nieprzypadkowo całą grupę chorób, głównie zakaźnych, określa się mianem chorób wieku przedszkolnego. Choroby nasilają się zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. W każdej przedszkolnej grupie znajdziemy dzieci kaszlące i zakatarzone. Jak rozpoznać chorobę u dziecka i jakie badania wykonywać u przedszkolaka?
Przedszkolak musi się wychorować – prawda czy fałsz?
Choroby pojawiające się u dzieci w wieku przedszkolnym związane są z różnymi czynnikami. Niemały wpływ na częstsze chorowanie ma fakt, że dzieci mniej niż osoby dorosłe dbają o higienę. Chodzi głównie o niemycie rąk po powrocie ze spaceru czy wkładanie brudnych rąk do buzi, a także korzystanie z zabawek bez wcześniejszego dokładnego umycia dłoni wodą z mydłem. Poza tym w przedszkolu ma miejsce duże skupisko dzieci, więc choroby dużo łatwiej się przenoszą, szczególnie te, rozprzestrzeniające się drogą kropelkową czy kontaktową.
Częste choroby w przedszkolu są także efektem mniejszej odporności organizmu dziecka. Oznacza to, że przy kontakcie z patogenem trudniej jest mu się obronić. Niestety do rozprzestrzeniania się chorób wśród przedszkolaków przyczyniają się też rodzice, którzy posyłają dziecko do placówki mimo wystąpienia u niego objawów chorobowych. Przeziębiony przedszkolak zaraża w ten sposób kolejne dzieci. Z tego powodu na pytanie „jak uchronić dziecko przed chorobami?” odpowiedź niestety brzmi: mimo chęci i starań, chorób praktycznie nie da się uniknąć.
Najczęstsze choroby wieku przedszkolnego
Wśród najczęstszych chorób wieku przedszkolnego wymienia się głównie choroby zakaźne wywoływane przez wirusy. Najpopularniejsze z nich to: ospa, różyczka, świnka, mononukleoza oraz bostonka. Przeciwko części z nich są obecnie obowiązkowe szczepienia, lecz nie dają one 100-procentowej ochrony przed zarażeniem. Wśród chorób często dotykających dzieci w wieku przedszkolnym są także choroby pasożytnicze, takie jak np. owsiki. Część z nich atakuje przewód pokarmowy i wywołuje biegunki. Owsiki zaś powodują świąd okolicy odbytu nasilony szczególnie w nocy.
Jak rozpoznać chorobę – podwyższone eozynofile u dziecka, CRP i inne niewiadome
Wśród objawów choroby u przedszkolaka wymienia się najczęściej:
- kaszel,
- katar,
- zaczerwienienie spojówek,
- ból gardła,
- gorączkę.
Bardzo częstym objawem chorób u małych dzieci są też:
- biegunka,
- bóle brzucha
W niektórych sytuacjach w przypadku pojawienia się symptomów lekarz zleca badania dodatkowe w postaci badań laboratoryjnych takich jak CRP czy morfologii krwi. CRP jest białkiem ostrej fazy i parametrem, który rośnie głównie w przebiegu infekcji bakteryjnej. Poza tym wzrasta wtedy liczba leukocytów (białych krwinek). W przypadku chorób wirusowych CRP jest zaś dużo mniej podwyższone. Eozynofile podwyższone u dziecka występują, gdy ma ono pasożyty lub alergię objawiającą się np. katarem siennym. Należy jednak mieć na uwadze, że zawsze złe wyniki badań dziecka powinny zostać skonsultowane z lekarzem, który zaproponuje odpowiednio dobrane dalsze postępowanie.
Badania przedszkolaka – jakie i kiedy wykonywać?
Badaniem, które powinno mieć wykonane każde dziecko w wieku przedszkolnym, jest tzw. bilans cztero- i pięciolatka. Jest on przeprowadzany w celu sprawdzenia, czy rozwój dziecka, zarówno fizyczny, psychiczny, jak i emocjonalny, przebiega w prawidłowy sposób. Poza tym u dzieci warto raz na 2-3 lata kontrolnie zbadać poziom glukozy oraz morfologię krwi, a także wykonać badanie ogólne moczu. Niektóre choroby dają subtelne objawy, a wczesna diagnostyka może ułatwić ich leczenie. W przypadku zaobserwowania u dziecka takich symptomów jak przewlekający się katar oraz łzawienie oczu, które jest związane np. z pyleniem traw, warto wykonać u przedszkolaka badania w kierunku alergii wziewnej. Podobnie gdy pojawiają się objawy związane z przewodem pokarmowym w przypadku jedzenia określonych produktów. Wtedy poleca się wykonanie testów w kierunku alergii pokarmowej i celiakii.