Go to content

Kilka życiowych prawd, które odkrywasz dopiero po trzydziestce (gdy dobrze wgryziesz się w życie)

Fot. iStock / knape

Mądrość przychodzi z wiekiem? Nie, czasem wiek przychodzi sam… Bo mądrość nie pojawia się wraz z upływającym czasem. Ona bierze się z naszych doświadczeń i umiejętności czerpania z nich garściami. To prawda: są tacy, którzy przeżywają swoje życia zachowawczo, ostrożnie, na palcach. I pewnie popełnią mniej błędów, może rzadziej cierpią i mniej wylewają łez.  Ja jednak uważam, że żyć należy pełną piersią. A po 30-tce to nawet obiema pełnymi piersiami.I z tych moich 30 lat doświadczeń wynikają takie o to, życiowe prawdy:

1. Życie to zmiana

Bo i my zmieniamy się nieustannie, nawet jeśli słyszymy „Wyglądasz tak, jak w ostatniej klasie liceum” ;). Nie jesteś tą samą osobą. Życiowe bolączki, doświadczenia zarysowały się już odrobinę na twojej twarzy, a na pewno wpłynęły na to, co myślisz o innych, sprawiły, że dziś postąpiłabyś inaczej niż „wtedy”.

2. Stratą czasu jest czekanie na to, aż nieprzychylne okoliczności przeminą

Lepiej podjąć działanie niż czekać, aż coś „się naprawi” samo. Nie obwiniać niesprzyjających okoliczności oraz domniemanych wrogów za swoje niepowodzenia. Naprawdę, większość rzeczy, które przydarza nam się w życiu to nie splot nieprawdopodobnych wydarzeń, ale konsekwencje decyzji, które podejmujemy.

3. Sukces to tylko etap przejściowy

Bo cele trzeba sobie stawiać stale. Byle nie były one odrealnione. Celem może być spokojne, szczęśliwe życie u boku ukochanej osoby. Do jego realizacji dążymy nieustannie, bo to ciężka praca, nauka kompromisów, tolerancji, doceniania tego, co się ma i cieszenia się z rzeczy małych.

4. Niektóre relacje nie są warte tego, by utrzymywać je za wszelką cenę

Bo pojawiają się w naszym otoczeniu osoby, które nam szkodzą, które nas dołują, ciągną w dół. Plączemy się czasem w związki, które przynoszą nam więcej złego niż dobrego. Przetnij te więzi.

5. Umiejętność odpoczywania i wyciszania się to jedna z naszych podstawowych umiejętności

Dzięki niej jesteśmy w stanie nie tylko spojrzeć na pewne rzeczy z dystansem, ale również podejmować nowe wyzwania, zbierać energię potrzebną do zmagania się z codziennością.

6. Większość rzeczy, których się obawiasz nigdy ci się nie przytrafi

Więc nie warto martwić się na zapas. Ile razy paraliżował cię strach przed tym, co zatruwało twoją wyobraźnię? Wyobrażałaś sobie najgorsze, a ono nie nadeszło. Ale te zmartwienia zostały głęboko w tobie, pozostawiły trwały ślad, zszargały ci nerwy. Niepotrzebnie.

7. Słowa mają moc

Niestety, o ile potrafią dać nadzieję, podtrzymać na duchu, wyleczyć poranioną duszę, to potrafią równie dobrze zranić do żywego. Dlatego naucz się ważyć słowa i czasem powstrzymaj od komentarza, który sprawi, że czyjś świat runie.

8. Alkohol nie jest lekarstwem ani rozwiązaniem

To tylko chwilowe zapomnienie. Gdy minie odurzenie, odpłynie gdzieś to przyjemne, rozgrzewające ciepło, problemy wrócą, nadal nierozwiązane. Nie daj się zwieść iluzji.

9. W życiu zawsze trzeba mieć plan awaryjny

Tak na wszelki wypadek. Zwłaszcza wtedy, gdy jest się za kogoś odpowiedzialnym. A ufać należy mądrze, bezgraniczne zaufanie nie jest najlepszym doradcą. Niepotrzebne ci kolejne rozczarowania. Najlepiej być przygotowanym na różne życiowe warianty. Co nie oznacza oczywiście, że nie należy w kryzysowej sytuacji przyjmować pomocy przyjaciół czy rodziny.

10. Jeśli nie powiesz czegoś na głos, rzadko kiedy ktoś się domyśli

Czasem musisz krzyknąć by twój głos został zauważony. Ale jesteś przecież tak samo ważna, jak wszyscy ci ludzie wokół, którzy mówią tak głośno, że trudno ci się przez ten hałas przebić. Odważ się zaznaczyć swoja obecność, nie przepadaj w tłumie.Większość ludzi obchodzi jedynie ich własne „ja”.

11. Nienawiść to jeden z najgorszych rodzajów energii

Odbija się rykoszetem od osoby, do której ją kierujesz i wraca do ciebie zatruwając twoje myśli i serce. Złe emocje niszczą nas od środka. Należy się ich pozbywać.

12. Nie jesteśmy w stanie kontrolować wszystkiego, co się nam przytrafia, ale mamy wpływ na nasze reakcje

I na kontrolowanie naszych zachowań. Podejmuj próby, oszczędzaj nerwy. Tłumacz sobie, że w danej chwili nic nie zależy od ciebie i zadbaj o swoje emocje.

13. Dzieciństwo, to najbardziej kreatywny okres w naszym życiu

Dlatego pielęgnuj swoje wewnętrzne dziecko w sobie, a dzieciom pozwalaj marzyć.

14. Dobre jedzenie potrafi zdziałać cuda

I żadne tam „przez żołądek do serca mężczyzny”. Po prostu poznawanie nowych smaków i sprawdzanie jak można je łączyć jest rozwijające i przyjemne dla podniebienia. Przyjemność, która pozwala się oderwać, pasja, którą można rozwijać. Nie taka, w której się zatracasz i tracisz kontrolę, tylko taka, którą traktujesz jako coś twórczego.

15. Jedną z najważniejszych umiejętności w życiu jest umiejętność kończenia rzeczy, które się zaczęło

Znasz to, prawda…? Ile tych nieprzeczytanych książek, niedoprowadzonych do realizacji planów, nieskończonych przedsięwzięć… Jaka to strata czasu! A przecież, wcale nie mamy go aż tak wiele.

Prawdy o życiu są takie, jakie nasze życiowe doświadczenia. Lekcje z nich wyciągamy na własną rękę, dla siebie. Zadbaj o to, by zrobić z nich właściwy użytek.