Lifestyle

Kilka życiowych prawd, które odkrywasz dopiero po trzydziestce (gdy dobrze wgryziesz się w życie)

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
19 stycznia 2016
Fot. iStock / knape
 

Mądrość przychodzi z wiekiem? Nie, czasem wiek przychodzi sam… Bo mądrość nie pojawia się wraz z upływającym czasem. Ona bierze się z naszych doświadczeń i umiejętności czerpania z nich garściami. To prawda: są tacy, którzy przeżywają swoje życia zachowawczo, ostrożnie, na palcach. I pewnie popełnią mniej błędów, może rzadziej cierpią i mniej wylewają łez.  Ja jednak uważam, że żyć należy pełną piersią. A po 30-tce to nawet obiema pełnymi piersiami.I z tych moich 30 lat doświadczeń wynikają takie o to, życiowe prawdy:

1. Życie to zmiana

Bo i my zmieniamy się nieustannie, nawet jeśli słyszymy „Wyglądasz tak, jak w ostatniej klasie liceum” ;). Nie jesteś tą samą osobą. Życiowe bolączki, doświadczenia zarysowały się już odrobinę na twojej twarzy, a na pewno wpłynęły na to, co myślisz o innych, sprawiły, że dziś postąpiłabyś inaczej niż „wtedy”.

2. Stratą czasu jest czekanie na to, aż nieprzychylne okoliczności przeminą

Lepiej podjąć działanie niż czekać, aż coś „się naprawi” samo. Nie obwiniać niesprzyjających okoliczności oraz domniemanych wrogów za swoje niepowodzenia. Naprawdę, większość rzeczy, które przydarza nam się w życiu to nie splot nieprawdopodobnych wydarzeń, ale konsekwencje decyzji, które podejmujemy.

3. Sukces to tylko etap przejściowy

Bo cele trzeba sobie stawiać stale. Byle nie były one odrealnione. Celem może być spokojne, szczęśliwe życie u boku ukochanej osoby. Do jego realizacji dążymy nieustannie, bo to ciężka praca, nauka kompromisów, tolerancji, doceniania tego, co się ma i cieszenia się z rzeczy małych.

4. Niektóre relacje nie są warte tego, by utrzymywać je za wszelką cenę

Bo pojawiają się w naszym otoczeniu osoby, które nam szkodzą, które nas dołują, ciągną w dół. Plączemy się czasem w związki, które przynoszą nam więcej złego niż dobrego. Przetnij te więzi.

5. Umiejętność odpoczywania i wyciszania się to jedna z naszych podstawowych umiejętności

Dzięki niej jesteśmy w stanie nie tylko spojrzeć na pewne rzeczy z dystansem, ale również podejmować nowe wyzwania, zbierać energię potrzebną do zmagania się z codziennością.

6. Większość rzeczy, których się obawiasz nigdy ci się nie przytrafi

Więc nie warto martwić się na zapas. Ile razy paraliżował cię strach przed tym, co zatruwało twoją wyobraźnię? Wyobrażałaś sobie najgorsze, a ono nie nadeszło. Ale te zmartwienia zostały głęboko w tobie, pozostawiły trwały ślad, zszargały ci nerwy. Niepotrzebnie.

7. Słowa mają moc

Niestety, o ile potrafią dać nadzieję, podtrzymać na duchu, wyleczyć poranioną duszę, to potrafią równie dobrze zranić do żywego. Dlatego naucz się ważyć słowa i czasem powstrzymaj od komentarza, który sprawi, że czyjś świat runie.

8. Alkohol nie jest lekarstwem ani rozwiązaniem

To tylko chwilowe zapomnienie. Gdy minie odurzenie, odpłynie gdzieś to przyjemne, rozgrzewające ciepło, problemy wrócą, nadal nierozwiązane. Nie daj się zwieść iluzji.

9. W życiu zawsze trzeba mieć plan awaryjny

Tak na wszelki wypadek. Zwłaszcza wtedy, gdy jest się za kogoś odpowiedzialnym. A ufać należy mądrze, bezgraniczne zaufanie nie jest najlepszym doradcą. Niepotrzebne ci kolejne rozczarowania. Najlepiej być przygotowanym na różne życiowe warianty. Co nie oznacza oczywiście, że nie należy w kryzysowej sytuacji przyjmować pomocy przyjaciół czy rodziny.

10. Jeśli nie powiesz czegoś na głos, rzadko kiedy ktoś się domyśli

Czasem musisz krzyknąć by twój głos został zauważony. Ale jesteś przecież tak samo ważna, jak wszyscy ci ludzie wokół, którzy mówią tak głośno, że trudno ci się przez ten hałas przebić. Odważ się zaznaczyć swoja obecność, nie przepadaj w tłumie.Większość ludzi obchodzi jedynie ich własne „ja”.

11. Nienawiść to jeden z najgorszych rodzajów energii

Odbija się rykoszetem od osoby, do której ją kierujesz i wraca do ciebie zatruwając twoje myśli i serce. Złe emocje niszczą nas od środka. Należy się ich pozbywać.

12. Nie jesteśmy w stanie kontrolować wszystkiego, co się nam przytrafia, ale mamy wpływ na nasze reakcje

I na kontrolowanie naszych zachowań. Podejmuj próby, oszczędzaj nerwy. Tłumacz sobie, że w danej chwili nic nie zależy od ciebie i zadbaj o swoje emocje.

13. Dzieciństwo, to najbardziej kreatywny okres w naszym życiu

Dlatego pielęgnuj swoje wewnętrzne dziecko w sobie, a dzieciom pozwalaj marzyć.

14. Dobre jedzenie potrafi zdziałać cuda

I żadne tam „przez żołądek do serca mężczyzny”. Po prostu poznawanie nowych smaków i sprawdzanie jak można je łączyć jest rozwijające i przyjemne dla podniebienia. Przyjemność, która pozwala się oderwać, pasja, którą można rozwijać. Nie taka, w której się zatracasz i tracisz kontrolę, tylko taka, którą traktujesz jako coś twórczego.

15. Jedną z najważniejszych umiejętności w życiu jest umiejętność kończenia rzeczy, które się zaczęło

Znasz to, prawda…? Ile tych nieprzeczytanych książek, niedoprowadzonych do realizacji planów, nieskończonych przedsięwzięć… Jaka to strata czasu! A przecież, wcale nie mamy go aż tak wiele.

Prawdy o życiu są takie, jakie nasze życiowe doświadczenia. Lekcje z nich wyciągamy na własną rękę, dla siebie. Zadbaj o to, by zrobić z nich właściwy użytek.


Lifestyle

Inspirujące pomysły na kreatywną naukę i zabawę z dziećmi – prosto z telewizora

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
19 stycznia 2016
Fot. Materiały prasowe
 

Jeśli do tej pory kojarzyliście telewizor głównie z narzędziem do zabijania czasu,  warto przyjrzeć się na nowo propozycjom dostępnym na różnych programach, szczególnie dedykowanych maluchom. Dzieci to grupa odbiorców, która ma wyjątkowe potrzeby, wychodzące daleko poza nawias patrzenia się w migające obrazki, przez długie godziny. Rodzice w obawie o rozwój a także zdrowie swoich pociech, coraz częściej odciągają je od telewizorów. Jednak radykalne działania nie będą konieczne, jeśli określony czas “przesiedziany”  przed telewizorem zamienicie na “aktywnie spędzony”. Jeśli zastanawiacie się czy to możliwe i jak tego dokonać, podpowiadamy skąd czerpać inspiracje dla ciekawie spędzonego czasu.

Przełącz się na kanał Da Vinci Learning! 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Zacznijcie od zmiany repertuaru programów, jakie dziecko ogląda na co dzień. Współczesne bajki są rzeczywiście kolorowe i wciągające, a w dodatku wiele z nich ma walory edukacyjne. Dziecko więc nie tylko może się zrelaksować, ale i nauczyć i poznać wiele ciekawych rzeczy. A ponieważ Da Vinci Learning to innowacyjny i wyjątkowy kanał edukacyjny dla ciekawych świata w każdym wieku, proponuje całej rodzinie programy, które spełniają kryteria najwyższej jakości i treści przyjaznych rodzinie.

Klasyka nigdy się nie nudzi z serią “Był sobie człowiek”

A za klasykę właśnie można uznać bajkę, do której sentyment ma na pewno wielu z was. To niezwykłe, że to, czego nauczyli się z tej bajki rodzice, ponownie mogą przeżywać i na nowo odkrywać wraz ze swoim dzieckiem. “Był sobie człowiek”, czyli zabawna i pouczająca opowieść na temat rozwoju ludzkości, opowiedziana głównie z perspektywy cywilizacji zachodnich. Wraz z Mistrzem widzowie każdego dnia o godzinie 15:30, przenoszą się do odległych czasów i poznają dzieje Ziemi – od jej powstania, przez narodziny pierwszych imperiów, erę podbojów wikingów, aż po Oświecenie. To tematyka, która nie nudzi się od wielu lat! A zarówno dzieci jak i dorośli z zapartym tchem śledzą pasjonujące historie, mimochodem zdobywając wiedzę, poświęcają czas także na rozmowę o tym co zobaczyli, zapamiętali. Więc chodzi tu również o wspólne umacnianie wzajemnych więzi w atmosferze zabawy. Dreszczyk emocji odczuwany podczas odkryć przeżywanych z bohaterami serii, można powtórzyć i podczas kreatywnej zabawy z dziećmi w domu.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Serial „Płótno Hubble’a” pochłonie uwagę nie tylko miłośników astronomii

Na pierwszy rzut oka tematyka fizyki i kosmosu, nie sprzyja dzieciom. Jednak nigdy nie jest za wcześnie, by obudzić w małym człowieku chęć do zdobywania wiedzy i poszerzania swoich horyzontów. Ten kto pyta, zyskuje wiedzę, a kto angażuje się w ten proces, jest wstanie lepiej zrozumieć jej zawiłości. „Płótno Hubble’a” to program prowadzony przez znanego astronoma Iwana Semeniuka. Opowiada on niezwykłą historię jednego z najbardziej spektakularnych naukowych osiągnięć ludzkości czyli teleskopu, pobudzając wyobraźnię wszystkich miłośników astronomii, niezależnie od wieku. Razem możecie przebyć niezwykłą podróż od granicy ziemskiej atmosfery po najbardziej odległe zakątki kosmosu. Zobaczycie i zrozumiecie zasady funkcjonowania niezwykłego piękna. To wszystko na wyciągnięcie ręki.

Sekretne Laboratorium Thomas Edisona otwarto specjalnie dla was

Aż grzech do niego nie zajrzeć! Każdego zaciekawi to, na co tam może się natknąć młody widz-naukowiec. A będzie mu raźniej z towarzystwem czwórki dzieciaków, odkrywających Sekretne Laboratorium Thomasa Edisona, sławnego wynalazcy. Wraz z jego hologramową postacią i wiernym robotem Von Śrubą przeżywają przygody, dzięki którym wiele dowiadują się o nauce. Czy można znaleźć lepszych przewodników po świecie wiedzy? 

Fot. Materiały prasowe
Fot. Materiały prasowe

A jeśli mały odkrywca czuje niedosyt?

Warto umożliwić jemu faktycznie działanie, w oparciu o pomysły na zabawy i eksperymenty zaczerpnięte ze świata telewizji Da Vinci Learning. Dzieci najlepiej przyswajają wiedzę poprzez zabawę, a jeśli do eskapady w świat nauki dołączy rodzic, wtedy weselej być nie może. A wspólnie działanie i jego efekty możecie zaobserwować dzięki gotowaniu, robieniu zabawek ze starych rzeczy oraz wspólnej obserwacji przeróżnych zjawisk. Podobnie jak w programach Da Vinci.

Niech dziecko osiągnie mistrzostwo w kuchni. A przy okazji pozna naukowe reguły gotując rozmaite potrawy. Tym łatwiej, gdy Link i jego kuchenni przyjaciele prezentują łatwe przepisy dla widzów w programie “Kuchmistrzostwo”. Zaszalejcie również z programem „Zręczne pomysły”! W specjalnej serii dwoje wesołych prowadzących pokaże, co na wyjątkowe okazje można zrobić ze zwykłych przedmiotów. Zabawa tym ciekawsza, im więcej niezwykłych inspiracji znajdziecie wokół siebie. Podobnej kreatywności nauczy dzieci program “Artzooka”, w którym zobaczycie, jak garść materiałów z odzysku, stają się elementami wspaniałych dzieł sztuki.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Dzieci kochają  również niezwykły świat magii i czarów. Uchylcie rąbka tajemnicy z programem “Magija”. Jay Sankey, znany na całym świecie magik, oraz Bridget Hall, jego sprytna asystentka, zapraszają do wesołego i kolorowego studia. W każdym odcinku programu energiczny duet odkrywa kolejny fragment zadziwiającego świata iluzji i magii. Dajcie się oczarować tym, co do tej pory było wielką tajemnicą.

To wspaniałe propozycje dla kreatywnych i żądnych wiedzy odkrywców. Ale i mniejsze szkraby nie zostały pominięte w Da Vinci Learning. Maluchy zachwyci program dla dzieci prowadzony przez dzieci. „Wszystko dla małych” zachęca najmłodszych widzów do tego, by wstali z kanapy i budowali, bawili się, wynajdywali. Ten pełen energii program, ma dużą wartość edukacyjną.

Rodzic nie musi wcale stawać na rzęsach, by stale czerpać pomysły na takie naukowe eskapady. Wszystko, czego potrzebujecie do wspólnego odkrywania świata, podsuną wam pomysłowi bohaterowie poznani w Da Vinci Learning.

Więcej informacji na temat stacji Da Vinci Learning można znaleźć na: http://www.davinci-learning.com/pl oraz na fanpejdżu https://www.facebook.com/DaVinciLearningPolska.

Kanał Da Vinci Learning jest nadawany w aż 100 krajach. W Polsce można go znaleźć m.in. w Cyfrowym Polsacie NC+, Orange, UPC, Multimediach, Toya, INEA i w wielu innych sieciach kablowych.

Inspiracje możecie również czerpać z kieszonkowej Encyklopedii, którą można ściągnąć pod tym linkiem:

Encyklopedia

da vinci encyklopedia


Artykuł powstał we współpracy ze stacją Da Vinci


Lifestyle

Dzieciństwo, to tylko etap przejściowy, nie przegap go!

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
19 stycznia 2016
Fot. Screen Z Facebooka/HulafrogMasonOH

Jak szybko rosną nasze dzieci? Za szybko… Czas mija i z uroczych, ciepłych i miękkich w dotyku istotek przekształcają się w kogoś, kto w końcu odejdzie by żyć własnym życiem. Taka jest kolej rzeczy, warto więc zdawać sobie z tego sprawę i być wtedy, kiedy tylko nas potrzebują. Dzieciństwo, to tylko etap przejściowy. Nie przegapcie go.

It’s Just A Phase…So Don’t Miss It from Saskatoon Christian Centre on Vimeo.


Zobacz także

7 zaskakujących oznak twojej inteligencji

„Gra o tron” – telewizyjny fenomen i pole do popisu dla… psychoterapeutów! Zobacz, na jakie zaburzenia psychiczne cierpią serialowe postaci

Czy można kupić dobry rower za mniej niż tysiak? A co powiecie na 500 lub 700 zł? My takie znalazłyśmy, są piękne i bardzo kobiecie!