Go to content

Bicze szkockie odprężą, pomogą przy cellulicie i rwie kulszowej. Dla kogo jest ten rodzaj masażu?

Bicze szkockie
Fot. iStock

Bicze szkockie to jeden z rodzajów masażu, który zdobył uznanie nie tylko ze względu na właściwości relaksujące, ale i terapeutyczne. Masaż wodny, odpowiednio wykonany, przynosi szybko odczuwalne skutki, szczególnie doceniane w rwie kulszowej czy przy bólach mięśni. Na czym polegają bicze szkockie, jakie mają zalety i kto może z nich skorzystać?

Czym są bicze szkockie?

Bicze szkockie to zabieg wodoleczniczy, polegający na biczowaniu ciała strumieniem wody o zmiennej temperaturze. Zabieg ten wpływa na organizm uspokajająco i relaksująco, rozszerza naczynia krwionośne, co niesie ze sobą wiele pozytywnych skutków dla organizmu. Bicze wodne, ze względu na silne działanie, są wykonywane jedynie na zlecenie lekarza, po rozpatrzeniu wskazań i wzięciu pod uwagę przeciwwskazań do zabiegu.

Bicze szkockie

Fot. iStock/Bicze szkockie

Kiedy warto wykonać ten zabieg?

Bicze szkockie najczęściej polecane są w przypadku:

  • Przewlekłych chorób reumatycznych mięśni i stawów;
  • Rwy kulszowej i neuralgii;
  • Bólów i stanu przeciążenia mięśni;
  • Zaburzeń miesiączkowania oraz ze strony układu pokarmowego;
  • Otyłość, zwiększony poziom cholesterolu i trójglicerydów;
  • Przeciążenia mięśni.

Zalety biczy szkockich

Bicze szkockie silnie wpływają na organizm człowieka. Przez działanie wody na zakończenia nerwowe w skórze, pośrednio wpływają na poprawę pracy narządów wewnętrznych. Poddanie skóry natryskowi raz zimną, raz ciepłą wodą powoduje naprzemienne zwężanie i rozszerzanie naczyń krwionośnych. Bicze wodne pobudzają krążenie krwi w skórze, co powoduje jej szybszy przepływ, lepsze dotlenienie i odżywienie. To dobrze wpływa na poprawę kondycji skóry, pomaga niwelować objawy cellulitu. Bicze wodne wywierają wpływ na efektywniejsze usuwanie toksyn i zbędnych produktów przemiany materii i toksyn. Przyspieszają także sam metabolizm oraz spalanie tkanki tłuszczowej.

Bicze szkockie działają na zakończenia nerwowe w skórze, pobudzając unerwienie narządów wewnętrznych, co poprawia ich pracę. Szybszy oddech podczas zabiegu doskonale dotlenienia mózg, co poprawia jego pracę, przynosi odprężenie fizyczne i psychiczne. Zmniejszenie napięcia mięśni, pogłębia efekt rozluźnienia i zrelaksowania. Działanie na rozluźnienie mięśni i zmniejszenie ich bólu docenią sportowcy po intensywnym wysiłku fizycznym.

Bicze szkockie

Fot. iStock/Bicze szkockie

Bicze szkockie — jak wygląda zabieg?

Zabieg odbywa się w specjalnym pomieszczeniu. Pacjent stoi, mogąc przytrzymać się specjalnych obręczy. Masaż zazwyczaj rozpoczyna strumień ciepłej wody, o mniejszym ciśnieniu wody. Bicze wodne najpierw pobudzają lewą stronę ciała, począwszy od dołu (od stóp do góry) i zewnętrznej strony. Kolejno bicz wodny kierowany jest z powrotem w dół ciała. Następnie czynność powtarzana jest na prawej części ciała. Każdą z sesji powtarza się w trakcie jednego masażu wodnego dwa razy. Po zakończeniu masażu zaleca się półgodzinny odpoczynek. Najlepszy efekt dają bicze szkockie powtarzane co drugi dzień przez 2 tygodnie.

Zazwyczaj jeden cykl obejmuje natrysk wody o temperaturze 40 °C przez 1-2 minuty oraz natrysk o temperaturze 20 °C lub niższej przez 20-30 sekund. Ważne jest, aby masaż zakończył się zimną wodą. Przy masażu biczami szkockimi fizjoterapeuta omija delikatne części ciała pacjenta, takie jak głowa, szyja, nadbrzusze, piersi, a także narządy płciowe.

Jak przygotować się na bicze szkockie?

Do zabiegu biczy szkockich należy się wcześniej odpowiednio przygotować. Pacjent powinien skorzystać z kąpieli, usunąć z ciała lecznicze kremy i pielęgnacyjne kosmetyki. Należy usunąć biżuterię z okolicy poddawanej zabiegowi. Bicze szkockie zaleca się na nagie ciało, ale wiele osób krępuje się nagością, więc można skorzystać z zabiegu mając na sobie dwuczęściowy strój kąpielowy lub kąpielówki, oraz czepek chroniący włosy przed zamoczeniem. Do pomieszczenia zabiegowego należy zabrać ze sobą na zabieg klapki basenowe oraz ręcznik kąpielowy. Pacjent poddawany biczom szkockim nie może należeć do grupy osób z przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu. Skóra na jego ciele nie może być uszkodzona, posiadać owrzodzeń czy wyprysków.

Bicze szkockie

Fot. iStock/Bicze szkockie

Bicze szkockie — przeciwwskazania 

Bicze szkockie, mimo iż mają wiele zalet dla zdrowia, a także i urody, nie mogą być wykonywane u każdego pacjenta. Do głównych przeciwwskazań do stosowania biczów szkockich należą:

  • Procesy zapalne, ostre infekcje i stany podgorączkowe;
  • Żylaki i zakrzepy;
  • Hemofilia, skłonność do powstawania krwiaków i wybroczyn podskórnych, krwawienia i zagrożenie krwawieniami;
  • Choroby serca i układu krwionośnego;
  • Osłabienie i wyniszczenie organizmu;
  • Zwiększona wrażliwość nerwowa;
  • Nadpobudliwość;
  • Utrudniony kontakt z pacjentem;
  • Podeszły wiek;
  • Wątła budowa ciała.

źródło:  www.poradnikzdrowie.pl, fizjoplaner.pl