Rozpoczęcie starań o ciążę jest dla wielu przyszłych mam ważną i przemyślaną decyzją. Chcemy decydować się na dzieci w najlepszym dla nas momencie. Nie da się ukryć, że życiowa stabilizacja, odpowiedni partner, spełnienie na wielu płaszczyznach rozwoju, upewniają nas, że właśnie nadszedł dobry czas na podjęcie starań o maleństwo.
Wiek kobiety nie powinien być jedynym wyznacznikiem gotowości do posiadania potomstwa. Trzeba naturalnie dojrzeć do odpowiedzialności, by z radością przyjąć na swoje barki wszystko to, co związane jest z noszeniem malca pod sercem oraz jego późniejszym wychowywaniem. Samo pragnienie to zbyt mało, by ze spokojem przejść ten niezwykły czas.
Przygotowania należy zacząć wcześniej
Tylko nieliczne szczęściary tak mają, że wystarczy im jeden raz bez zabezpieczenia w okolicy dni płodnych, by spełniło się marzenie o ciąży. Przeważająca większość kobiet musi jednak wziąć pod uwagę kilka czynników, które zdecydowanie ułatwiają pomyślne przejście tego procesu.
1. Wizyta u ginekologa to podstawa
Owszem, mało która z nas przepada za wizytami u tego specjalisty, ale nie oszukujmy się — bez tego nie powinnyśmy podejmować starań. Warto poddać się badaniom, które wykażą, czy ciało jest gotowe do pracy na zwiększonych obrotach przez kolejne 9 miesięcy. Lekarz ginekolog zleci potrzebne badania, przeprowadzi wywiad i odpowie na pytania, jakie mogą nurtować kobietę w kwestii poczęcia i utrzymania zdrowej ciąży. Taka wizyta jest tym bardziej potrzebna, jeśli już od pewnego czasu podejmujesz próby poczęcia dziecka, które jednak nie przynoszą pozytywnych rezultatów. Opieka specjalisty nad kandydatką na mamę powinna być szczególnie uważna, jeśli kobieta cierpi na różne zaburzenia hormonalne, choruje przewlekle lub na przestrzeni dłuższego czasu przyjmowała leki.
2. Kwas foliowy jest konieczny
I to nie w momencie, gdy dowiadujesz się o ciąży, a znacznie wcześniej. Najlepiej sięgać po niego trzy miesiące przed planowanym zajściem w ciążę, ponieważ pełni on niezwykle ważną funkcję w organizmie rozwijającego się dziecka. Kwas foliowy wspiera prawidłowy rozwój dziecka i przeciwdziała poważnym wadom rozwojowym, w tym cewy nerwowej, chroni przed poronieniem i niweluje ryzyko przedwczesnego porodu. Ilość kwasu foliowego, jaką dostarczasz w diecie wraz z pożywieniem, nie jest wystarczająca dla potrzeb maleństwa, więc należy go suplementować przyjmując gotowe preparaty z apteki.
3. Zadbaj o zbilansowaną dietę
Zapomnij o niezdrowym tłustym jedzeniu z popularnych fast foodów. Przyjrzyj się temu, co jesz, zadbaj, by sięgać po warzywa, owoce, produkty z pełnego przemiału zbóż oraz morskie ryby (kwasy omega3). Chodzi o to, by pożywienie dostarczało ci, jako przyszłej mamie, niezbędnych substancji, które mają znaczenie podczas rozwoju ciąży. Urozmaicona dieta zapobiega niedoborom składników odżywczych, a szczególnie ważnych witamin, np. witaminy E, która pozytywnie wpływa na płodność oraz zmniejsza ryzyko poronienia. Dbaj o to, by jeść o stałych porach i w umiarkowanych ilościach, ponieważ tusza również ma negatywny wpływ na poczęcie.
4. Ruszaj się na zdrowie
Szczupła sylwetka wpływa nie tylko na ładny wygląd oraz dobre samopoczucie kobiety, ale zwiększa szanse na ciążę. Zarówno kobiety z niedowagą, jak i nadwagą, mogą mieć problemy z poczęciem, należy więc znaleźć złoty środek, który nie tylko pozwoli utrzymać odpowiednią masę ciała, ale wzmocni mięśnie i szkielet przyszłej mamy. Wysportowana przyszła mama to rodzaj polisy dla zdrowej ciąży oraz — co warto podkreślić — sprawniejszego porodu i szybszego powrotu do formy po porodzie.
5. Korzystaj ze słońca
Spaceruj w słoneczne dni, to nie tylko dotleni organizm, ale ułatwi syntezę witaminy D. Ma to duże znaczenie, ponieważ witamina ta wpływa na płodność u kobiet, jak i mężczyzn. W słoneczne dni wystarczy już kwadrans przebywania na słońcu, by zapobiec niedoborom tej witaminy, ale jesienią i zimą, gdy brakuje promieni słonecznych, warto skonsultować się z lekarzem i zdecydować o dodatkowej suplementacji. Zadbaj również, by w twojej diecie pojawiały się naturalne źródła tej witaminy, takie jak ryby, jaja oraz pełnotłusty nabiał i masło.
6. Odstaw używki
Zapewne zrobiłaś to na samym początku drogi do macierzyństwa, ale jeśli tak się nie stało, nie zwlekaj. Używki typu alkohol, narkotyki, papierosy negatywnie wpływają zarówno na płodność, jak i na rozwój dziecka. W skrajnych przypadkach dzieci rodzą się z różnymi wadami rozwojowymi, a nawet głodem nikotynowym, narkotycznym lub alkoholowym, są uzależnione. Ogranicz również ilość wypijanej kawy i czarnej i zielonej herbaty, które zawierają duże ilości kofeiny, negatywnie wpływającej na zdrowie malucha.
7. Kontroluj stan uzębienia
Regularnie odwiedzaj stomatologa, który wyleczy stany zapalne i uzupełni ubytki, jeszcze przed zajściem w ciążę. Jest to bardzo ważne, ale często lekceważone przez kobiety. Trzeba mieć świadomość, że próchnica zębów negatywnie wpływa na ciążę, ponieważ bakterie wędrują od zębów w głąb organizmu, powodując stany zapalne. Nieleczona próchnica bywa przyczyną poronień oraz przedwczesnych porodów.
8. Zaopatrz się w domowy test owulacyjny
Mimo że jest to ostatni punkt w tym zestawieniu, nie oznacza, że jest najmniej istotny. Wręcz przeciwnie, posiadanie własnego domowego laboratorium, zwiększa znacznie szanse na trafienie w czas idealny dla poczęcia dziecka. Planując ciążę w każdym szczególe, koniecznie zaopatrz się w zestaw „Chcę być mamą”.
W zestawie otrzymasz trzy testy przydatne podczas jednego cyklu:
Test LH – czyli test owulacyjny, pomagający ustalić dni płodne kobiety
LH Test jest szybkim testem paskowym służącym do wykrywania ludzkiego hormonu LH o stężeniu równym lub wyższym niż 30 mIU/ml. Wykorzystuje zjawisko nagłego wzrostu poziomu hormonu LH w moczu kobiety. W opakowaniu LH Testu znajduje się aż 7 testów pasków, przy pomocy których można wyznaczyć najbardziej płodne dni w cyklu miesięcznym.
Pink Test Super Czuły — test ciążowy o podwyższonej czułości
Pink Test Super Czuły to Nowość w ofercie Domowego Laboratorium. Dzięki podwyższonej czułość 10 mlU/ml test wykrywa nawet niewielkie ilości hormonu ciążowego hCG w moczu. Test wykrywa wczesną ciążę i można go stosować nawet na kilka dni przed spodziewanym terminem miesiączki.
Pink Test Express — klasyczny test ciążowy, potwierdzający z ciążę po terminie spodziewanej miesiączki.
Strumieniowy test ciążowy jest najwygodniejszym i najprostszym testem w użyciu. Sama możesz wybrać sposób jego aplikacji – końcówkę testu można skierować bezpośrednio pod strumień moczu albo też, jak w przypadku testu paskowego, zanurzyć ją na około 10 sekund w moczu zebranym uprzednio do suchego i czystego naczynia.
Dzięki domowemu laboratorium i dostępności zestawu „Chcę być mamą” umożliwisz dobre rozpoznanie dni płodnych, a dzięki temu zwiększysz szanse na szczęśliwe zajście w ciążę. Warto oszczędzić sobie niepotrzebnego stresu i działać świadomie, przygotowując się do najważniejszej roli w życiu — bycia mamą.