Lifestyle

„Eva i Adam. Głowa pełna ciebie” pełna humoru, ale traktująca miłość poważnie, książka dla nastolatków. Polecamy!

Oh!Books
Oh!Books
4 lutego 2019
Fot. iStock/jacoblund
 

Walentynki, Dzień Zakochanych. Wielu dorosłych kręci nosem na to święto, bo w końcu doskonale zdajemy sobie sprawę, że o miłość trzeba dbać każdego dnia, a nie tylko od święta. Ale to my – trochę już doświadczeni życiowymi perturbacjami. A co jeśli obok nas, być może w drugim pokoju, siedzi nastolatek czy nastolatka, którzy być może przeżywają swój pierwszy stan zakochania i dzień Walentynek jest dla nich zapowiedzią wielkich emocji?

Oczywiście, że nasze dzieci zawsze będą dla nas małe i jakoś dziwnie nam myśleć, że miłością zaczynają darzyć nie tylko nas – rodziców. Jednak to się dzieje i byłoby świetnie, gdybyśmy w tym ich emocjonalnym rollercoasterze uczestniczyli, wspierali ich, rozmawiali i w razie potrzeby podali ramię do wypłakania się.

Niestety, często mamy problem z taką rozmową. My nie wiemy jak zacząć, a nasze dzieci w nastoletnim wieku trochę się od nas odsuwają i nie zwierzają nam się już z taką ochotą jak wcześniej. Jak temu zaradzić? Wychodzę z założenia, że zawsze można podsunąć pretekst do rozmowy. Może nim być chociażby książka. Tak, wiem, już widzę rodziców, którzy kręcą nosem, bo ich dziecko czyta jedynie szkolne lektury. Ja jednak uważam, że aby polubić czytanie, trzeba trafić na odpowiednią książkę i myślę, że taką jest „Eva i Adam. Głowa pełna ciebie” Mans Gahrton.

To napisana z dużym humorem, ale traktująca poważnie nastoletnią miłość pozycja wydawnictwa Debit. Adam – chłopiec, który zmienia szkołę, jest już po zakończeniu swojego pierwszego związku (nie śmiejmy się, że nastolatki nazywają to związkiem, a nie „chodzeniem”) i musi się odnaleźć w nowym rówieśniczym świecie rządzącym się zasadami, których nie zdążył jeszcze poznać. Oczywiście przez to dochodzi do różnych zabawnych dla czytelnika, niekoniecznie dla samego Adama, zdarzeń, ale też pokazuje, że zmiany, choć początkowo trudne, stają się szansą na nowe przyjaźnie, a nawet na… miłość.

Adamowi od samego początku podoba się Eva – koleżanka z nowej klasy, choć oczywiście trudno mu się do tego przyznać nawet przed samym sobą. Prowadzona podwójnie narracja – ze strony Adama, ale też Evy, pozwala czytelnikowi rozeznać się w uczuciowym świecie bohaterów książki. Ona zachwycona kolegą swojego starszego brata (która nastolatka mająca starszego brata, tego nie przeżyła?), jest uczestnikiem niefortunnych zdarzeń z udziałem Adama. Eva prowadzi bloga, świetnie gra w piłkę nożną i ma przyjaciółkę, której zwierza się ze wszystkiego. No może poza tym, że coś jest w tym Adamie…

Świetnie napisana książka dla nastolatków. Lekko, bez dorosłego moralizowania, z pełnym zanurzeniem się w ich współczesny świat, w którym porozumiewają się za pomocą telefonów, żyją trochę w wirtualnym świecie, ale też stykają się z tymi samymi emocjami, jak my w ich wieku. Pierwsze spojrzenia, pocałunki, rozczarowania. „Eva i Adam. Głowa pełna ciebie” to lektura zarówno dla chłopców jak i dla dziewczyn. Dorośli też mogą do niej zerknąć, żeby zorientować się, jak wygląda życie uczuciowe życie nastolatków, jeśli sami o nim zapomnieli.

Podsuńcie ją swoich dzieciom na Walentynki. Kto wie, może ta książka stanie się powodem do rozmów o miłości? Może obudzi miłość do książek? Korzyści jest wiele, nie zwlekajcie, nie wiemy kiedy nasi nastolatkowie wkroczą w ten świat pełen uniesień, szczęścia, ale też trudnych dla nich rzeczy, których do końca być może nie będą rozumieć, ale będą mogli z nami o nich porozmawiać.


Lifestyle

Czy miłość może aż tak zaskoczyć? „Randka z Hugo Bosym” – fantastyczna książka, od której nie będziecie mogły się oderwać

Oh!Books
Oh!Books
11 lutego 2019
Fot. iStock/wundervisuals
 

Mogę się mylić, ale myślę, że zdecydowana większość z nas – kobiet, choć przez chwilę w swoim życiu marzyła o wielkie romantycznej miłości. O tym jedynym, który przybędzie na białym koniu i nas do siebie porwie. Oczywiście mamy świadomość, że taka miłość idealna nie istnieje, że wymaga pracy, cierpliwości, bla bla bla. Ale może jednak? Może na każdą z nas, gdzieś za rogiem czeka taka miłość albo już ją spotkaliśmy i postanowiliśmy nie wypuścić nigdy z ramion, choć wiadomo, że nie zawsze bywa łatwo?

Jagoda jest po 30-tce, ma za sobą nieudany związek. Nieudany, bo rozum jej podpowiadał, że to może się udać, że czas się ustatkować, że on nie jest wcale taki zły i na życie może okazać się dobrym wyborem. Serce jednak trudno było przekonać do tej miłości. A ona sama? Jasne, że zastanawiała się, czy może jednak nie podjęła błędnej decyzji, że może on był do zniesienia, tylko ona jest tą trudną? Na szczęście ma cudowne grono wiernych od lat przyjaciół, którzy w jej rozterkach szybko stawiają ją do pionu i wspierają w każdej chwili. Także w tej, gdy wybiera sukienkę na ślub swojej przyjaciółki z lat dzieciństwa, na który – a jakże, idzie sama.

To mogłaby być historia wielu z nas. Sama, czasami samotna, z której ucieka nadzieja, że w jej życiu uczuciowym wydarzy się jeszcze coś spektakularnego. Tymczasem Jagoda to bohaterka książki Agnieszki Lingas-Łoniewskiej „Randka z Hugo Bosym”, której temperament, charakter pakują ją w przeróżne – dla nas czytelników zabawne – sytuacje. Ona sama może nie jest zachwycona, gdy pół jej sukienki zostaje w taksówce, bo przytrzasnęła ją sobie drzwiami albo gdy ląduje z hukiem na podłodze, bo obcas zawinął się jej w hotelową wykładzinę. Ma jednak spory dystans do siebie i ogromne poczucie humoru, co sprawia, że trudno jej nie polubić i nie chcieć poznać jej historii, zwłaszcza, gdy zupełnie przypadkiem bardzo przystojny mężczyzna kłóci się z nią o taksówkę. Tego samego faceta spotyka kilka godzin później w hotelu i z nim bawi się na ślubie swojej przyjaciółki z dzieciństwa. Zabawa kończy się kąpielą – nagą, w morzu… Ona jednak ucieka z jego sypialni przestraszona tym, co tak szybko się zadziało. I kiedy okazuje się, że dokładnie ten sam facet, na którego widok zapierało jej dech, zostaje niejako jej szefem… robi się bardzo gęsto.

Co się może wydarzyć? Czy chodzi tylko o seks? Czy może jednak o coś więcej? I kim on jest? Skąd się wziął? Pełen sprzeczności facet, który chciałby się zaangażować, a za chwilę zachowujący chłodny dystans.

„Randka z Hugo Bosym” to wybuchowa mieszanka emocji, przeróżnych sytuacji – tych bardziej, ale też mniej zabawnych, bo kto wychodzi wyrzucić śmieci w samych pończochach i krótkiej koszulce zatrzaskując klucze w mieszkaniu?

Jedno jest pewne – to książka, przy której nie będziecie się nudzić. Autorka raczy nas bardzo dynamiczną akcją, w której wszystko zmienia się jak w kalejdoskopie. Uważajcie – jak sięgnięcie po nią wieczorem, możecie pójść spać dopiero, gdy skończycie czytać.

Książkę kupicie w przedsprzedaży przez internet.

Artykuł powstał we współpracy z Burda Media Polska


Lifestyle

Zima Toli – najfajniejsza książka o zimie dla malucha

Oh!Books
Oh!Books
29 stycznia 2019
Zima Toli Zielona Sowa
Fot. Materiały prasowe – Zima Toli Zielona Sowa

Poznajcie czteroletnią Tolę, która jest bardzo ciekawa świata! Interesuje ją dosłownie wszystko. Wraz z rodzicami obserwuje zmieniające się pory roku. Nareszcie nastała zima. Liście z drzew opadły i wszystko okryła śnieżna kołderka!

Tola wraz z rodzicami przygotowują się do nadchodzących Świąt, podczas których odwiedzi ich najbliższa rodzina. W domu unosi się zapach barszczu z uszkami i kompotu z suszonych owoców. Dziewczynka wspólnie z mamą ubiera choinkę, wypatruje pierwszej gwiazdki oraz czeka na prezenty od Świętego Mikołaja.

Zima to również beztroski czas jazdy na sankach, lepienia bałwana i jazdy na łyżwach. Tola wraz z tatą urządzają w ogródku lodową ślizgawkę. Po długich spacerach i zimowych zabawach czas na pyszną herbatę z cynamonem, goździkami i pomarańczą lub rozgrzewającą zupę.

Mała Tola wraz z tatą opiekują się mamą, którą dopadło zimowe przeziębienie. Wspólnie przygotowują ciepły napar z imbiru i miodu. Najważniejsze, to mieć przy sobie bliską osobę, która otoczy miłością i troską. Niebawem nadejdą kolejne ciepłe dni, czyli zapowiedź nadchodzącej wiosny.

Cztery naturalne, rodzinne opowiadania uzupełnione pięknymi ilustracjami otulą Was swoim ciepłym klimatem i sprawią, że będziecie wracać do tej książki niezależnie od pory roku. Zwykłe, proste życie może okazać się zupełnie niezwykłe!

Zima Toli – zamów książkę

Fot. Materiały prasowe


Artykuł powstał we współpracy z Wydawnictwem Zielona Sowa