Go to content

W czasie roku szkolnego to kluczowe. 8 wskazówek, jak poprawić sen dziecka

fot. blackCAT/iStock

Sen dzieci jest ważny dla ich wzrostu, rozwoju i dobrego samopoczucia emocjonalnego (a także – nie czarujmy się – emocjonalnego samopoczucia rodziców). Poniżej 8 wskazówek, które pomogą poprawić sen Twojego dziecka.

Pilnuj odpowiedniej ilości snu dziecka

Często rodzice nie są pewni, ile godzin snu potrzebuje dziecko. Zdają sobie sprawę, że dzieci potrzebują więcej snu niż większość dorosłych, ale nie są świadomi, ile konkretnie tych przespanych w nocy godzin powinno być. Wyjaśniamy: dzieci w wieku szkolnym powinny przesypiać odpowiednio: 6-, 13-latki po 9 do 11 godzin, 14-,17-latki po 8 do 10 godzin.

Spraw, aby pokój Twojego dziecka był miejscem relaksu i komfortu

Często rodzice stosują karę: idź do swojego pokoju, marsz do łóżka. Znacie to? Jeśli tak się dzieje, dziecko zaczyna myśleć o pójściu do łóżka jako o złej rzeczy, która dzieje się, gdy źle się zachowuje. A przecież chcemy, aby dziecko myślało o łóżku jako o relaksującym, dobrym miejscu, do którego idzie, gdy jest zmęczone. Jeśli musisz ukarać, niech to nie będzie wysyłanie dziecka wcześniej do łóżka.

Zadbaj, by łóżko, w którym dziecko śpi, było wygodne. Dobrze dobrany materac i poduszka naprawdę czynią cuda i pozwalają na efektywny odpoczynek.

Wypracuj z dzieckiem wieczorną rutynę

Codzienna wieczorna rutyna przed pójściem spać pomaga dziecku przejść od codziennych zajęć do snu. Każdego wieczoru wykonuj te same czynności, niezależnie od tego, czy chodzi o kąpiel, mycie zębów i czytanie książki, czy wspólne śpiewanie piosenek. Wewnętrzny zegar dziecka pomaga mu zasnąć i budzić się w określonych porach dnia. Jeśli pozwolisz dziecku na długie spanie w weekendy, utrudni to mu wstawanie o wcześniejszej porze w tygodniu. Podobnie, jeśli pozwolisz dziecku na późne zasypianie w weekendy, będzie mu trudniej zasnąć o zwykłej porze snu w wieczory szkolne.

Ustal godzinę budzenia

Ustal godzinę pobudki na podstawie tego, ile snu potrzebuje twoje dziecko i o której godzinie kładzie się spać. Zaleca się stworzenie rutyny budzenia już w wieku przedszkolnym, aby zapobiec stresowi… rodziców. I pamiętaj, aby pilnować harmonogramu. Pozwalanie dziecku spać dłużej w weekendy czyni cię wspaniałym rodzicem, ale na dłuższą metę może przynieść opłakane skutki. Te dodatkowe godziny snu utrudnią organizmowi odczuwanie zmęczenia przed snem. Ale jeśli spróbujesz sprawić, by pora snu i pobudka były stałe,  znacznie ułatwisz wszystkim życie.

Nie rób nic, co pobudza dziecko przed snem

Obejmuje to oglądanie filmów przygodowych czy czytanie emocjonujących książek. Przecież chcesz, żeby dziecko się zrelaksowało, a nie naładowało emocjami tuż przed snem.

Zrób wszystko, by uspokoić dziecko przed snem

Hormonem, który odgrywa ogromną rolę we śnie, jest kortyzol, znany również jako „hormon stresu”. Kiedy poziom kortyzolu jest wysoki, organizm twojego dziecka nie będzie w stanie się wyłączyć i zasnąć. Zachowaj spokój przed snem. Musisz zmniejszyć stres, aby ułatwić zasypianie.

Unikaj podawania dziecku kofeiny przed snem

Może się to wydawać oczywiste, ale kofeina tuż przed snem utrudni dziecku zasypianie. Zatem niedopuszczalne są napoje typu cola, a też czarna herbata.

Zarządź wyłączanie wszelkich ekranów, co najmniej 2 godziny przed snem

Melatonina jest ważnym elementem cyklów snu i czuwania. Kiedy poziom melatoniny jest najwyższy, większość ludzi jest śpiąca i gotowa do snu. Badania z 2011Trusted Source wykazały, że niebieskie światło z ekranu telewizora, telefonu lub monitora komputera może zakłócać produkcję tego hormonu. Według tego badania, oglądanie telewizji, granie w gry wideo lub skrolowanie stron internetowych na telefonie tuż przed snem, sprawia, że dziecko potrzebuje dodatkowych 30, 60 minut snu. Ustal sypialnię jako strefę bez ekranu lub przynajmniej upewnij się, że wszystkie ekrany są ciemne przed snem. I wyciszaj telefon, gdy jesteś w pokoju dziecka — lub w ogóle go tam nie noś.