Lifestyle Macierzyństwo

Ulga podatkowa na dziecko. Sprawdź, ile możesz sobie odliczyć w tym roku

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
25 stycznia 2018
Fot. iStock/gruizza
 

Jeśli co roku zwlekacie z rozliczeniem podatkowym, warto zabrać się za to trochę wcześniej niż zwykle. Tym bardziej, że jeśli macie dzieci na pewno skorzystacie z ulgi podatkowej, która może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Czy wiecie, jakie odliczenia wam przysługują?

Kto może skorzystać z ulgi podatkowej

Podatnicy (rodzice lub opiekunowie), którzy mają na utrzymaniu:

♦ małoletnie dzieci

♦ dzieci, które się uczą i nie skończyły 25 roku życia

♦ dzieci pełnoletnie, na które płacą alimenty albo w stosunku do których wykonują funkcję rodziny zastępczej.

Na jakiej zasadzie

Kwota odliczenia to suma kwot przysługujących nam za wszystkie miesiące danego roku, w których sprawowaliśmy opiekę nad dzieckiem.

Jakie są limity odliczeń

Za każdy miesiąc, w którym sprawowaliśmy opiekę nad dzieckiem możemy odliczyć sobie od podatku:

  • na 1 dziecko – 92,67 zł (rocznie 1 112,04 zł)
  • na drugie dziecko  –  92,67 zł (rocznie 1 112,04 zł)
  • na trzecie dziecko  –  166,67 zł (rocznie2 000,04 zł)
  • na czwarte i każde kolejne dziecko – 225 zł (2 700 zł)

Odliczenie dotyczy łącznie:

  • obojga rodziców,
  • opiekunów prawnych dziecka,
  • rodziców zastępczych pozostających w związku małżeńskim.

Kto może skorzystać z ulgi, jeśli na jego utrzymaniu pozostaje jedno dziecko

  1. Podatnik pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, pod warunkiem, że ich roczne dochody (łacznie) nie są wyższe niż 112 000 zł.
  2. Podatknik będący panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację lub osobą pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności, samotnie wychowujący dziecko, pod warunkiem, że jego roczne dochody nie są wyższe niż 112 000 zł,
  3. Podatnik niepozostający w związku małżeńskim (przez cały rok podatkowy lub jego cześć) oraz niebędący osobą samotnie wychowującą dziecko, jeżeli jego roczne dochody nie są wyższe niż 56 000 zł.

Na podstawie: businessinsider.com.pl

 


Lifestyle Macierzyństwo

Zmieniasz się ty, zmienia się również twoja pochwa. Poznaj zmiany zachodzące w kolejnych dekadach życia kobiety

Redakcja
Redakcja
25 stycznia 2018
Fot. iStock/teksomolika
 

Upływ czasu odciska swoje piętno nie tylko na kobiecej twarzy, znacząc ją zmarszczki czy figurze, dodając niechcianych kilogramów. Nieuniknionym zmianom ulega cały organizm, także w miejscach, których na co dzień z tym procesem nie łączymy. A dokładnie chodzi o pochwę, która — o czym każda z nas się przekona — również zmienia się z mijającymi latami. 

Pochwa dwudziestolatki 

Narządy płciowe w tym wieku są dojrzałe, w pełni ukształtowane. Regenerują się i oczyszczają doskonale, nie ma problemów z jej nawilżeniem i stosunkami płciowymi.

Pochwa trzydziestolatki

Zachodzą pierwsze zmiany, najczęściej związane z przebytymi ciążami.  Wargi sromowe mniejsze, które otaczają łechtaczkę i wejście do pochwy, mogą zmienić kolor na ciemniejszy. Mogą również pojawić się żylaki, związane ze zwiększonym naciskiem podczas ciąży. Na szczęście w większości przypadków zmiany w odczuwaniu luźności pochwy są tymczasowe. Ćwiczenia mięśni Kegla pomagają wzmocnić mięśnie dna macicy i zniwelować dyskomfort.

Pochwa czterdziestolatki

W okresie przedmenopauzalnym obniża się poziom estrogenów, który wpływa na równowagę kwasowo-zasadową, co może sprzyjać częstszym infekcjom. Niższy poziom hormonów wpływa również na zmniejszenie grubości ścianek, okresową suchość oraz mniejszą elastyczność pochwy. Pomóc mogą lubrykanty oraz seks, który poprawia  krążenie krwi, co zapewnia elastyczność ścianek pochwy.

Pochwa pięćdziesięciolatki 

Menopauza powoduje pogłębienie zmian w wyglądzie, elastyczności i nawilżeniu pochwy. Niskie nawilżenie sprawia, że łatwiej jest o infekcję, ból podczas stosunku i mechaniczne urazy. Jej ścianki są coraz cieńsze i bardziej wrażliwe, a mięśnie ulegają zwiotczeniu. Zmienia się również wygląd warg sromowych, które tracą na grubości, poprzez utratę tkanki tłuszczowej.

Pochwa sześćdziesięciolatki 

Zmiany zachodzące w pochwie stale się pogłębiają. W poważnych przypadkach zwiotczenia mięśni może pojawić się problem z wypadaniem pochwy, która straciła swoją elastyczność. Ta dolegliwość może również dotyczyć pęcherza moczowego, odbytu i macicy. Gdy nie pomagają ćwiczenia mięśni Kegla, czasem potrzebna jest pomoc chirurgiczna.

źródło: krokdozdrowia.com5mdz.pl


Lifestyle Macierzyństwo

5 subtelnych zachowań, które pomogą ci zdobyć zaufanie innych ludzi

Redakcja
Redakcja
25 stycznia 2018
Fot. iStock/gpointstudio

Zaufanie odgrywa ogromną rolę w naszym życiu, bo sprawia, że nie czujemy się osamotnieni, wzmacnia w nas pewność, że druga osoba nie zawiedzie pokładanych w niej nadziei.  Można ufać własnej intuicji, losowi, przyjaciołom, społeczeństwu.

Na swojej drodze spotykamy tych, którzy wywołują w nas obawy, i na odwrót — wystarczy pierwszy kontakt, by wyczuć, że dana osoba ma nam do oferowania coś więcej, niż przelotną znajomość. Niektórzy posiadają cechy, które wpływają na to, że cieszą się zaufaniem otoczenia. A wszystko przez pewne subtelne zachowania, które stanowią jasny sygnał, że im można bezpiecznie powierzyć pewne sprawy.

5 subtelnych zachowań, które pomogą ci zdobyć zaufanie innych ludzi

1. Wyrażanie empatii

Umiejętność zrozumienia emocji innych i wyrażenie dla nich zrozumienia, bardzo ułatwia komunikację i zaskarbienie zaufania. Zwykłe „przykro mi” może pokazać, że wczuwasz się w czyjąś sytuację, nawet jeśli nie masz związku z jej wystąpieniem. Wyrażenie zarówno troski, jak i empatii, może zwiększać zaufanie drugiej osoby.

2. Naśladowanie mowy ciała

Naśladowanie mowy ciała jest doskonałym sposobem na zdobycie zaufania rozmówcy. Subtelne odzwierciedlanie języka ciała innej osoby (ale nie przerysowanie, czy kopiowanie zachowań) jest to bardzo korzystne w przypadku negocjacji i rozwiązywania sporów interpersonalnych.

3. Umiejętność radzenia sobie z zakłopotaniem

Badania pokazują, że człowiek reagujący na doskonały wynik testu najpierw z zawstydzeniem, a następnie dumą, wzmacnia zaufanie innych ludzi w stosunku do niego. Wszyscy są trochę zawstydzeni, a taka reakcja sprawia, że towarzysze stają się rozluźnieni, a przez to bardziej ufni.

4. Stosowanie pewnych zapachów

Zapachy mają ogromny wpływ na to, jak jesteśmy postrzegani przez innych. Stosowanie łagodnych zapachów np. z dodatkiem lawendy, która jest kojąca, wpływa na otoczenie. Z kolei zapachy mocne, np. z dodatkiem mięty pieprzowej są bardziej stymulujące, co wzmaga czujność i zniechęca do zbliżenia.

5. Posiadanie wspólnych przyjaciół 

Nic nie zbliża tak, jak wspólni znajomi. Potwierdzają to nawet badania przeprowadzone za pomocą mediów społecznościowych. Użytkownicy chętniej przyjmowali prośby nieznajomych z Facebooka, jeśli mieli wspólnych znajomych. Aż 80% osób zaakceptowało prośbę, jeśli widzieli, że nieznajomi mają 11 lub więcej wspólnych znajomych.


 

źródło: www.powerofpositivity.com

 


Zobacz także

„Kochany, znów mi się śniłeś…”. Pułapki niespełnionych miłości. Dlaczego tak często nie zapominamy?

Fitness, czyli właściwie co? Wybierz aktywność najlepszą dla siebie [Przegląd zajęć]

10 pomocnych trików przy robieniu manicure, czyli kobieta z pazurem. Akcja „Bądź piękna każdego dnia”. Dzień #14 [04.05.]