Lifestyle

Nieważne, że to on zdradził, winna zawsze jest kobieta. Tak dowodzą badania

Anna Wójtowicz
Anna Wójtowicz
16 lipca 2017
Fot. iStock / vadimguzhva
 

Odkrycie, że jedno z partnerów zdradza, jest bardzo bolesne i najczęściej prowadzi do rozstania. Pojawia się wtedy pytanie, dlaczego? I szukasz winnego. Kiedy to on zdradzi, większa część kobiet winą obarcza kochankę, a nie swojego ukochanego. Tak dowodzą badania przeprowadzone przez Cardiff Metropolitan University. Za to zdradzony mężczyzna winą obarcza swoją partnerkę, a nie jej kochanka. Dlaczego zawsze odpowiedzialna jest kobieta, skoro wiadomo, że faceci mają w zdradzie równy udział?

W badaniu wzięło udział 21 mężczyzn i 23 kobiety. Zostali poproszeni o przeczytanie ośmiu wiadomości na Facebooku, w których opisane zostały różne przykłady niewierności partnerów. Następnie mieli ocenić swoją reakcję w dziesięciostopniowej skali poczucia zagrożenia.

Fot. iStock/KatarzynaBialasiewicz

Fot. iStock/KatarzynaBialasiewicz

W treści wiadomości znajdowały się komunikaty, w których kochankowie zapewniali o „silnym poczuciu więzi” i „byciu bratnią duszą”, oraz te, które mówiły o „przygodzie na jedną noc”. Uczestnicy mieli ocenić, kogo obwiniają za zdradę oraz czy bardziej zdenerwowaliby się, gdyby ich partner dostał taką wiadomość, czy też gdyby sam ją wysłał.

Okazało się, że kobiety były bardziej zdenerwowane, kiedy ich partner otrzymał wiadomość i oskarżały „tę drugą”, że rozbija ich związek. Za to panowie obwiniali partnerkę, kiedy ta dostała wiadomość – jej adresat ich zbytnio nie interesował.

Skąd takie reakcje? Prowadzący badania, dr Michael Dunn, tłumaczy wyniki przystosowaniem ewolucyjnym człowieka do prokreacji i ochrony potomstwa. – Jednym z wyjaśnień może być fakt, że to kobiety rodzą dzieci i zajmują się ich wychowaniem, dlatego są postrzegane jako ważniejsze w prokreacji. A mężczyźni chcą uniknąć wychowywania cudzego dziecka – dodaje.

Dlatego to na nich skupia się większą uwagę. Co wy na to?

Źródło: dailymail

 


Lifestyle

Magiczny Kraków. 5 atrakcji, które warto zobaczyć latem

Anna Wójtowicz
Anna Wójtowicz
16 lipca 2017
Fot. iStock/TomasSereda
 

Magiczny. Tak jednym słowem można opisać to miasto o niepowtarzalnym klimacie. Przepiękna architektura, mnóstwo zabytków i artystyczna atmosfera sprawiają, że większość osób, które odwiedziły Kraków, są nim zachwycone. Jest jednym z najpopularniejszych kierunków turystów z zagranicy i Polaków, którzy przyjeżdżają tu na weekend bądź w niedziele. Co roku odwiedza go kilka milionów obcokrajowców, którzy polecają ten kierunek swoim znajomym. Wawel, Sukiennice, przepiękny Rynek Główny i tajemniczy Kazimierz to miejsca, z których słynie Kraków i które koniecznie, choć raz w życiu, trzeba zobaczyć.

Lato to idealny moment na to, żeby udać się na wycieczkę do Krakowa. W tym mieście naprawdę wiele się dzieje. Bo Kraków, to nie tylko historia i muzea, lecz także otwarte przestrzenie postindustrialne, galerie, foodtrucki, festiwale i wydarzenia w Tauron Kraków Arena oraz ICE Centrum Kongresowe.

Zobacz, co warto zwiedzić oraz na jaką imprezę się wybrać w najbliższych miesiącach. Będziesz oczarowana, jeśli już nie jesteś:)

101 koncertów w 40 dni, czyli XXII Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy pod Baranami

Największy polski festiwal jazzowy, gromadzący wybitnych polskich i zagranicznych jazzmanów. Został zorganizowany po raz pierwszy w 1996 roku w trakcie obchodów 40-lecia Piwnicy pod Baranami i od tego czasu odbywa się co roku. Składa się z ok. 100 koncertów, podczas których występuje blisko 200 polskich i zagranicznych artystów dla ok. 50 000 gości.

Festiwal potrwa do 30 lipca 2017 roku. W najbliższym czasie wystąpią tacy artyści, jak Branford Marsalis & Kurt Elling (11 lipca), Nigel Kennedy&Band (12 lipca). Aby wziąć udział w koncertach, trzeba kupić bilet.

Wśród imprez towarzyszących odbywa się Noc Jazzu, która jest zorganizowana w ramach cyklu Krakowskie Noce. Wstęp jest bezpłatny.

 Program festiwalu znajdziesz tutaj.

Hejnał mariacki

Będąc na Rynku Głównym nie sposób uniknąć wysłuchania hejnału. To melodia w tonacji F-dur grana co godzinę z wieży mariackiej kościoła Najświętszej Marii Panny przez trębacza. O każdej pełnej godzinie melodia rozbrzmiewa we wszystkie strony świata.

To niewątpliwie jedna z najciekawszych krakowskich tradycji oraz ogromna atrakcja dla turystów. I chyba nikt nie wyobraża sobie Krakowa bez dźwięków hejnału. Poza tym można wejść na wieżę i stamtąd podziwiać piękną panoramę miasta.

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych

Krakowski festiwal jest jednym z najstarszych imprez tego typu w Europie. W tym roku od 10 do 17 lipca krakowski Rynek Główny, Mały Rynek i Plac Szczepański staną się miejscem spotkań i przenikania różnych kultur i trendów. Teatry z Francji, Ukrainy, Hiszpanii, Czech, Rosji, Słowenii, Włoch, Belgii i Białorusi zaprezentują około 70 spektakli. Tegoroczna edycja festiwalu jest pozbawiona motywu przewodniego, gdyż celem jest ukazanie różnorodności form.

Festiwal rozpocznie się 10 lipca o godz. 20 na Rynku Głównym. Odbędzie się wielka parada z udziałem Artystów 27 ULICY. Do żywej muzyki, granej na 200-litrowych beczkach, będą tańczyć Artyści festiwalu.

Szczegóły programu festiwalu znajdziesz tutaj.

Nowa Huta

To najpopularniejsza dzielnica Krakowa, która do tej pory w opinii publicznej nie cieszyła się dobrą sławą. Jednak władze miasta postanowiły to zmienić i udowodnić, że jest to jeden z najciekawszych obszarów stolicy Małopolski. – To jedyne miasto epoki stalinizmu, socrealizmu zbudowane w tej części Europy, fascynujące architekturą – mówi Andrzej Czapliński, pracownik Wydziału Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Krakowa. – Ale to też dzielnica inicjatyw kulturalnych. Znajduje się tutaj Teatr Ludowy, Łaźnia Nowa, Nowohuckie Centrum Kultury – Beksiński.

Na jej terenie można spotkać także wiele pałaców np. Pałac Dożów i dworków np. Jana Matejki w Krzesławicach. Oprócz tego znajduje się tutaj wiele pomników, kilka budowli sakralnych i obiektów wojskowych.

Kraków Live  Music Festival

To dwudniowe święto muzyki, które na stałe wpisało się w kalendarz imprez w Krakowie. Na trzech scenach występują zespoły, reprezentujące różne style: pop, hip-hop, rock i muzykę elektroniczną.

W tym roku odbędzie się w dniach 18-19 sierpnia na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego i jest biletowany. Podczas festiwalu wystąpią największe zagraniczne gwiazdy m.in. Lana del Rey, Wiz Khalifa, Ellie Goulding.

To tylko kilka najciekawszych atrakcji, które można zobaczyć w Krakowie. To miasto trzeba odwiedzić. Bo to nie tylko architektura, lecz także mnóstwo klimatycznych knajpek, zabytków. Poza tym udając się w podróż do Krakowa, warto także wybrać się do równie ciekawych miejsc sąsiedzkich, takich jak Wieliczka czy Bielany.

Źródło: wikipedia, krakow


Lifestyle

Ptasi test osobowości. Jesteś gołębiem, sową, pawiem, a może orłem?

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
16 lipca 2017
Fot. iStock/THEPALMER

Uwielbiamy testy osobowości. Nawet jeśli to tylko zabawa, zawsze pozwalają nam na chwilkę zajrzeć troszkę głębiej, dowiedzieć się o sobie czegoś niespodziewanego, zastanowić się, czy tkwi w tym choć ziarnko prawdy. Poniższy test dzieli ludzi na cztery typy ptaków, tj. „neutralne gołębie”, „analityczne sowy”, „uspołecznione pawie” i „podejmujące decyzje orły „. Te grupy ptaków reprezentują różne osobowości. Wszystkie ptaki mają swoje podstawowe pragnienia, potrzeby emocjonalne, czynniki „kontrolujące” i cechy charakterystyczne.

Przeczytaj opis każdego z ptaków i zastanów, się do której grupy należysz

Gołąb

Gołębie cechują się wysoką inteligencją emocjonalną, ale jednocześnie bardzo pasywną komunikacją.

Pozytywne cechy ludzi o osobowości gołębia

cierpliwy, hojny, godny zaufania, pełen szacunku dla innych, szczery, niezawodny, spokojny

Cechy mogące sprawiać kłopot:

zamknięty w sobie, unikający ryzyka, przewidywalny

Negatywne cechy ludzi o osobowości gołębia

zależny od innych, konformista, łatwowierny,

Fot. iStock/meweinreb

Fot. iStock/meweinreb

Sowa

Sowy cechuje wysoka inteligencja, a jednocześnie bardzo pasywna komunikacja.

Pozytywne cechy ludzi o osobowości sowy

spokojny, skrupulatny, dokładny, obowiązkowy, ostrożny, ciekawy,

Cechy mogące sprawiać kłopot:

Pamiętliwy, konserwatywny, przywiązany do szczegółów,

Negatywne cechy ludzi o osobowości sowy

nieufność, krytyczna postawa wobec samego siebie, mściwość, krótkowzroczność

Fot. iStock/mckenna71

Fot. iStock/mckenna71

Paw

Pawia wyróżnia duża inteligencja emocjonalna, a jednocześnie bardzo aktywna komunikacja.

Pozytywne cechy ludzi o osobowości pawia

gadatliwy, otwarty umysł, energetyczny, charyzmatyczny, „społecznik”, entuzjasta,

Cechy mogące sprawiać kłopot:

Emocjonalny, ryzykant

Negatywne cechy ludzi o osobowości pawia

rozkojarzony, samolubny, kontrolujący, dominujący, łasy na władzę

Fot. iStock/AnkDesign

Fot. iStock/AnkDesign

Orzeł

Orzeł posiada dużą inteligencję oraz zdolność aktywnej komunikacji.

Pozytywne cechy ludzi o osobowości orła

charyzmatyczny, szczery, podejmuje inicjatywę, niezależny, zmotywowany, czarujący, nieustraszony

Cechy mogące sprawiać kłopot:

agresywny

Negatywne cechy ludzi o osobowości orła

tępy, nieżyczliwy, egoistyczny, uparty, niecierpliwy, kontrowersyjny

Fot. iStock/HEPALMER

Fot. iStock/HEPALMER


Zobacz także

5 porannych rytuałów, które wzmocnią twój związek. Warto o nich pamiętać!

Wyrzuć ten gniew. 5 technik zarządzania złością, które pomogą ci zachować spokój

Pięć ekspresowych, ciepłych śniadań na jesień dla dzieci przed wyjściem do szkoły wg Moniki Mrozowskiej