Go to content

Jak pokazać dzieciom świat technologii?

Fot. Materiały prasowe

Fundacja Orange od lat wprowadza uczniów w cyfrowy świat. A dziś udostępnia wszystkim zainteresowanym szkołom otwartą platformę edukacyjną.

Jak odnaleźć się w cyfrowym świecie?

Fejk niusy, hejt, trudności w zachowaniu równowagi online-offline – na pewno to znacie. Tak jak wiele wątpliwości rodziców: jak spowodować, by nasze dziecko skorzystało na rozwoju technologicznym, ale jednocześnie zachowało zdrowy dystans do smartfona i poszło czasem po prostu pobiegać na podwórku? Kiedy zabraniać, a kiedy dawać pełną wolność? Jak uchronić je przed cyberprzemocą? Lub przed uzależnieniem od internetu? Na ile kontrolować aktywność dziecka w internecie?

Fot. Materiały prasowe

Nie ma jednej odpowiedzi na te wszystkie pytania, a wiele zależy od tego, z jakim dzieckiem mamy do czynienia.

Więcej na temat uzależnienia od internetu przeczytasz w artykule https://fundacja.orange.pl/blog/wpis/uzaleznienie-od-internetu, a o cyberprzemocy Fundacja Orange pisze tutaj: https://fundacja.orange.pl/blog/wpis/cyberprzemoc.

Świat coraz bardziej cyfrowy

Jednak są sprawy wspólne dla wszystkich: na pewno nie ma odwrotu z drogi cyfrowego postępu. Każdy dzisiejszy siedmiolatek będzie potrzebował kiedyś załatwić przez internet sprawę w urzędzie, zaaplikować do pracy, zrobić zakupy, znaleźć potrzebne informacje, a może nawet cyfrowo zagłosować?

Specjaliści przewidują, że większa część uczniów dzisiejszych pierwszych klas znajdzie pracę w zawodach, które nawet jeszcze nie istnieją. To wydaje się dziwne, ale pomyślmy, czy 20 lat temu ktoś myślał o zawodach takich jak operator drona, youtuber, tester aplikacji mobilnych czy social media manager? A dziś to przecież dość popularne zajęcia.

Fot. Materiały prasowe

Obecnie wchodzimy w kolejny etap rewolucji cyfrowej, związany z bardzo szybkim rozwojem sztucznej inteligencji, mechanizmów machine learning. To pasjonujące zagadnienie, być może niektórzy się go trochę boją, a niektórym wydaje się czymś niezwykle skomplikowanym i niedostępnym…

Niezależnie od tego, jak potoczą się losy przyszłości, na pewno warto wprowadzać dzieci w cyfrowy świat, pokazując im pozytywne możliwości (może moja córka czy mój syn kiedyś zaprogramuje inteligentnego robota?). Ale też otwarcie mówiąc o możliwych zagrożeniach.

Znany przykład mówi, że z internetem jest jak z nożem: cieszymy się, gdy nasze dziecko umie już bezpiecznie ukroić kromkę chleba. Ostrzegamy je przed skaleczeniem i  mocno chronimy np. przed agresją z użyciem scyzoryka.

Fot. Materiały prasowe

MegaMisja Fundacji Orange – wsparcie dla szkół

Jak to robić, od czego zacząć, gdzie szukać pomocy?

Odpowiedzią na takie problemy jest MegaMisja – program Fundacji Orange stworzony dla uczniów klas 1-3. Działa w 950 szkołach w całej Polsce. Polega na tym, by wprowadzić dzieci w świat cyfrowych mediów, aby korzystały z nich mądrze i bezpiecznie. Pod okiem nauczyciela przez cały rok szkolny zgłębiają kolejne tematy, takie jak np.:

  • bezpieczeństwo w sieci,
  • odróżnianie informacji prawdziwych i fałszywych,
  • prawo autorskie w internecie,
  • kreatywne korzystanie z mediów.

Oby ci uczniowie w przyszłości korzystali z sieci świadomie, czerpiąc z niej to, co najlepsze i nie zapuszczając się w ciemniejsze tereny sieci!

Fot. Materiały prasowe

Od dzisiaj MegaMisja otwarta dla wszystkich chętnych

Wprawdzie szkoły biorące udział w tegorocznej MegaMisji zostały już wyłonione na wiosnę, ale Fundacja Orange, widząc duże zainteresowanie projektem, postanowiła udostępnić platformę MegaMisji wszystkim chętnym szkołom i nauczycielom. Znajdują się tam animacje, scenariusze zajęć i treści edukacyjne potrzebne, by przeprowadzić serię lekcji. Za każdą aktywność klasy zbierają punkty, które mogą później wymienić na drobne upominki.

Od dzisiaj każda placówka, która chce prowadzić ciekawe zajęcia z nowymi technologiami, a nie dostała się do programu czy po prostu wcześniej o nim nie wiedziała, może zalogować się na stronie megamisja.pl i zacząć inspirujące zajęcia. Zachęcamy!

Więcej informacji o cyfrowej edukacji znajdziecie na stronie Fundacji Orange, która jest partnerem akcji „Oh! Szkoło”

Fot. Materiały prasowe


Artykuł powstał we współpracy z Fundacją Orange