Macierzyństwo

Świat według lalek. Jeśli nie Barbie, to co?

Małgorzata Gąsiorowska
Małgorzata Gąsiorowska
25 maja 2016
Fot. Materiały prasowe
 

Lalki zmieniają się od lat. Zawsze odzwierciedlają pewne społeczne trendy w wychowaniu dziewcząt, w sposobie patrzenia na pozycję kobiet w społeczeństwie, ich rolę. Niektórzy twierdzą nawet, że lalki kreowały ideały i postawy.

Współcześni producenci lalek mają jednak ambicje, jeśli nie kreowania, to przynajmniej wzmacniania pewnych postaw. Dziś lalki spełniają zupełnie inne funkcje niż dawniej.

Szmacianka

Co pewien czas obserwujemy także renesans niektórych rodzajów lalek. Takie „wejścia” ma jedna z najbardziej tradycyjnych lalek tzw. szmacianka. Lalka jak z kultowej piosenki Majki Jeżowskiej „Zuzia, lalka nieduża, a na dodatek cała ze szmatek” była po prostu najtańsza i najłatwiej dostępna. Wyparły ją piękne, plastikowe lalki pełne akcesoriów. Długonogie modelki typu Barbie czy Cindy. Szmacianki spełniały przede wszystkim funkcję przytulanki. Były dostępne i tanie, nawet najuboższe dziewczynki mogły cieszyć się taką lalką. Obecnie przechodzą swój wielki „come back” w postaci lalek waldorfowskich, które zdolniejsze mamy same szyją swoim pociechom. Taki prezent to dobry pomysł, dziecko czuje się wyróżnione, uszyta przez mamę lalka, nawet jeśli nie jest wykonana bardzo sprawnie, jest unikatowa i wyjątkowa.

Barbie

Na drugim biegunie znajduje się Barbie i inne lalki w podobnym stylu. Piękne, długonogie, o kobiecych (chociaż nienaturalnych) kształtach swoje pięć minut mają już, zdaje się, za sobą. Chociaż nadal są to najpopularniejsze lalki świata, fala krytyki za promowanie nierealistycznego wzoru kobiecej urody oraz specyficznego stylu życia powodują, że wielu rodziców zastanawia się dwa razy zanim sprezentuje lalkę tego typu córce. Oczywiście, nie ma sensu demonizować aż tak zabawek, szczególnie, że sama, ponad 50-letnia lalka, ewoluuje w kierunku bardziej naturalnego wyglądu, a niektóre zestawy i akcesoria także ściągają ją z planu „Dynastii” do normalnego życia.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały WeGirls

Fot. Materiały WeGirls

W poszukiwaniu idealnej lalki dla dziewczynek z pomocą przyszła … polska firma. WeGirls założona przez trzy Polski mieszkające w USA stworzyła lalki wraz z całą filozofią, kierującą się wartościami ważnymi w nowoczesnym, otwartym społeczeństwie. Lalki przede wszystkim mają bardzo naturalny wygląd. Nie są to już bobasy, którymi się trzeba opiekować i udawać mamę, ani modelki do strojenia. To raczej przyjaciółki, dziewczynki z sąsiedztwa, takie same jak nasze córki. Jedna nosi okulary, druga ma piegi, trzecia właśnie złamała nogę i musi chodzić o kulach. Lalki są bohaterkami serii literackiej co zachęca do czytania, a prawdziwe przyjaciółki WeGirls mogą korzystać z Klubu Dziewczyn Świata gdzie znajdą przyjazne gry, blogi i będą mogły poznać inne dziewczynki. Ta lalka uczy empatii, otwartości na świat (niedawno dołączyły do grona dwie ciemnoskóre koleżanki – Scarlett i Adila) i tego, że pomaganie i współpraca to wspaniała przygoda.


Artykuł powstał we współpracy z WeGirls

 


Macierzyństwo

Po co dziewczynce przyjaciółka? Jak pomóc córce zbudować taką relację?

Małgorzata Gąsiorowska
Małgorzata Gąsiorowska
25 maja 2016
Fot. Materiały WeGirls
 

Odpowiedź wydaje się oczywista. Każdy z nas potrzebuje bratniej duszy. Nasza córka, poza nami czy rodzeństwem potrzebuje grona koleżanek i tej przynajmniej jednej dziewczynki, którą może obdarzyć mianem przyjaciółki. A co za tym idzie – zaufaniem. Bawić się z nią, dzielić radości i troski, powierzać sekrety. Zwykle w tym wieku relacje przyjacielskie nawiązują się naturalnie. Czasami jednak wyjątkowo nieśmiałe czy introwertyczne dziewczynki warto wspomóc w poszukiwaniu i budowaniu przyjaźni. Bo każda dziewczynka potrzebuje przyjaciółki.

Ogromną pomocą przy pokazaniu córce jaką wartością może być przyjaźń są lalki WeGirls oraz świat, który wokół nich został wykreowany.

Lalki same w sobie mogą na chwilę stać się przyjaciółką dla dziewczynki i zainspirować ją do poszukiwań bratniej duszy w realnym świecie. Bo lalki WeGirls to dziewczynki z którymi na pewno chciałaby się zaprzyjaźnić, a i ty powitałabyś z radością taką koleżankę w gronie jej znajomych.

Fot. Materiały WeGirls

Fot. Materiały WeGirls

Lalki są urocze, wyglądają jak małe dziewczynki – zwyczajnie i naturalnie. Uśmiechnięte, niektóre piegowate, inne noszące okulary, o różnych kolorach włosów (często potarganych) i skóry. Wzmacniają przez to poczucie pewności siebie bawiących się nimi dziewczynek. Pokazują, że naturalne piękno, różnorodność i indywidualizm to najważniejsze wartości i zalety. Uczą otwartości i inspirują.

Materiały WeGirls

Materiały WeGirls

Nawet dodatki, które możemy dokupić do lalek mogą pomóc w walce z kompleksami. Poza standardowymi akcesoriami jak ubrania czy sprzęt sportowy, znajdziemy tu też wózek inwalidzki, kule czy gips. Pomoże to oswoić się z innością lub trudnymi sytuacjami w życiu każdego. Inne akcesoria wskazują na to jaką wartością jest indywidualizm. Pokazują jak ważne są pasje (np. konik i strój do konnej jazdy, skuter, akcesoria sportowe), inspirują do rozmów o przyszłości (zestaw – strój chirurga).

Fot. Materiały WeGirls

Fot. Materiały WeGirls

Dzięki serii literackiej, której są bohaterkami, czy blogów dostępnych na platformie „Klub Dziewczyn Świata” dziewczynka może odkryć, że warto mieć przyjaciółkę, z którą będzie się śmiać, bawić, rozwiązywać problemy ale też…  zmieniać świat. Bo WeGirls inspirują do tego, by z dobrych uczynków zrobić swoje satysfakcjonujące hobby. „Klub Dziewczyn świata” jest pełen dobrych emocji, inspiracji i co najważniejsze – jest otwarty dla wszystkich. Społeczność, która buduje się wokół tych wyjątkowych lalek jest doskonałym miejscem na znalezienie bratniej duszy. Integruje bowiem dziewczynki zainteresowane drugim człowiekiem, zaangażowane w różne akcje inicjowane przez Fundację Przyjaźni Wegirls – (np. przekazywania obciętych włosów na peruki dla chorych na nowotwory). Takie działania, odkrywanie, że nawet mały gest może zmienić świat dodaje pewności siebie i inspiruje.

Materiały WeGirls

Materiały WeGirls


Artykuł powstał we współpracy z WeGirls


Macierzyństwo

Co kupić dziewczynce na Dzień Dziecka?

Małgorzata Gąsiorowska
Małgorzata Gąsiorowska
25 maja 2016
Fot. Flickr / GlitterandFrills / CC BY
Fot. Materiały WeGirls

Fot. Materiały WeGirls

Czym obdarować dziewczynkę na Dzień Dziecka? Oczywiście lalką. No tak, wszystkie niezależne i nowoczesne kobiety się skrzywią. Lalka? Taki banał? Wtłaczanie dziewczynki w stereotypowe role? Niekoniecznie. Lalka to nie tylko seksbomba typu Barbie, która pokazuje dziewczynce nierealny „ideał” kobiecości czy też „bobas”, który od razu pozycjonuje ją w roli przyszłej mamy. WeGrirls to wyjątkowe lalki, które ucieszą każdą dziewczynkę i spełnią oczekiwania rodziców.

To lalki – przyjaciółki, które wyglądają jak dziewczynki, a nie modelki. Noszą okulary, mają piegi, różny kolor włosów i skóry. To „dziewczynki z sąsiedztwa”, z którymi twoja córka będzie się chciała zaprzyjaźnić.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Monika, Sara, Weronika i Nina, od których zaczęła się grupa WeGirls, to śliczne, wyglądające jak małe dziewczynki lalki. Stworzyły je trzy, mieszkające w Stanach Zjednoczonych, Polki we współpracy z artystami rzeźbiarzami. Lalki są duże, mają 50 cm „wzrostu”, są estetyczne, mają piękne włosy, które można czesać do woli. Są naturalne i uśmiechnięte. Ale nie to jest w nich najważniejsze. Lalka WeGirls wprowadza dziewczynkę do całego wykreowanego przez firmę świata, który kieruje się swoją filozofią. Podstawowymi wartościami jakie panują w tym świecie jest przyjaźń, tolerancja i współpraca.

Fot. Materiały WeGirls

Fot. Materiały WeGirls

Walory edukacyjne WeGirls są nie do przecenienia. Sam wygląd przyjaciółek mówi o tym, jak piękna i wartościowa w naszym życiu jest różnorodność. Małe fanki WeGirls mogą korzystać z platformy „Klub Dziewczyn Świata”, gdzie znajdą przyjazne, edukacyjne gry i blogi. Lalki są bohaterkami książek z cyklu o tym samym tytule oraz poradników „To całkiem łatwe”. Oczywiście sama chęć poznania przygód swojej lalki zachęca dziewczynki do czytania. Poza tym książki o przygodach przyjaciółek uczą, że warto jest spełniać dobre uczynki, że to samo w sobie jest wspaniałą przygodą.

Wraz z lalkami mamy do dyspozycji szereg akcesoriów. Oczywiście znajdziemy tam ubranka na każdą porę roku. Fantastycznym pomysłem są także ubranka dla dziewczynek, dzięki temu zarówno lalka jak jej prawdziwa przyjaciółka mogą być ubrane tak samo. Ale moda to nie wszystko. Do dyspozycji mamy także takie akcesoria jak wózek inwalidzki, kule, gips. Dzięki temu możemy uczyć dziewczynki empatii i oswajać je z trudnymi sytuacjami w życiu.

Fot. Materiały WeGirls

Fot. Materiały WeGirls

Zestawy takie jak Mały Doktor Chirurg, Kucharzyk czy strój do jazdy konnej będą świetnym punktem wyjścia, by porozmawiać z córką o jej pasjach czy planach na przyszłość. Do grona przyjaciółek niedawno dołączyły też Scarlett i Adila – dziewczynki z innego kraju, o ciemniejszym kolorze skóry. To kolejny pomysł firmy, który uczy otwartości na świat i wspiera postawy tolerancji. Nic dziwnego, że zostały one wyróżnione przez Komitet Ochrony Praw Dziecka w prestiżowym konkursie Świat Przyjazny Dziecku.


Artykuł powstał we współpracy z firmą WeGirls


Zobacz także

Dlaczego niemowlęta NIE POWINNY oglądać telewizji?

G*wno

16 myśli na temat naszych dzieci, których nigdy nie wypowiemy głośno…

16 myśli na temat naszych dzieci, których nigdy nie wypowiemy głośno…