Lifestyle Macierzyństwo

Nowości w programie 500 plus – zobacz, jakie szykują się zmiany i od kiedy składać nowe wnioski

Agnieszka Dyniakowska
Agnieszka Dyniakowska
18 lipca 2017
Najbardziej kocham swoje dzieci, gdy… śpią u dziadków
Fot. iStock / LaraBelova
 

W nocy z 14 na 15 lipca Senat poparł ustawę wprowadzającą zmiany w programie „Rodzina 500 Plus”. Choć główne założenia programu pozostały bez zmian, to jest kilka modyfikacji w zakresie opieki żłobkowej, Karty Dużej Rodziny, czy takich, które dotyczą samotnych rodziców.

Rząd podkreślał, że wprowadzone zmiany miały na celu uszczelnienie programu, dopracowanie niektórych jego przepisów oraz likwidację niepożądanych zjawisk związanych z systemem świadczeń, jak np. dopasowywanie dochodów do kryterium programu czy fałszywe oświadczenia w sprawie samotnego rodzicielstwa. Co zatem się zmieni?

– od 1 sierpnia można składać wnioski o świadczenia na nowy okres zasiłkowy (drogą elektroniczną lub w postaci papierowej), który rozpocznie się 1 października – dotyczy to świadczenia wychowawczego, świadczeń rodzinnych i tych z funduszu alimentacyjnego. Wnioski musi złożyć każdy zainteresowany – nie ci, którzy chcą dołączyć do programu, ale także ci, którzy już z niego korzystają!

– od rodzica samotnie wychowującego dziecko wymaga się prawnego rozwiązania kwestii alimentów – wyjątkiem jest sytuacja śmierci partnera, nieznany ojciec lub odrzucenie wniosku o alimenty przez sąd. Jeśli samotny rodzic wnioskodawca nie wystąpił wcześniej o ustalenie obowiązku alimentacyjnego wobec byłego partnera, urzędnicy będą mogli poprosić go o dodatkowe wyjaśnienia w tej sprawie

– osoby, które osiągają przychody rozliczane zryczałtowanymi formami (karta podatkowa, ryczałt ewidencjonowany) do wniosku o przyznanie świadczenia 500 Plus muszą dołączyć zaświadczenie z urzędu skarbowego 

– jeśli urzędnicy gminy uznają, rodzic pobierający świadczenie 500 plus mieszka poza granicami Polski, będą mogli wezwać go w celu osobistego złożenia wyjaśnień w tej sprawie

–  rozwiązanie umowy z pracodawcą i podpisanie kolejnej tak, by spełnić warunki kryterium dochodowego, przez trzy miesiące nie będzie to traktowane jako utrata dochodów

– anulowano planowany wcześniej wzrost kryteriów dochodowych uprawniających do świadczeń rodzinnych oraz wzrost wysokości świadczeń rodzinnych – argumentowano to tym, iż po wprowadzeniu programu 500 plus (od 1 kwietnia 2016 r.) sytuacja rodzin poprawiła się

– ustawa znosi także wymóg posiadania przez żłobek lub klub dziecięcy dwóch oddzielnych sal, z zastrzeżeniem, że należy zapewnić miejsce na odpoczynek dla dzieci. Żłobki i kluby dziecięce będą też zwolnione z opłat od nieruchomości, podobnie jak to jest w przypadku przedszkoli

– zmniejszone zostanie dofinansowanie na zatrudnienie niani

– od 2019 do Karty Dużej Rodziny uprawnieni będą rodzice, którzy kiedykolwiek mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci.

Poszczególne zmiany mają wchodzić w życie etapami – większość od 1 sierpnia 2017, niektóre od 2018 roku oraz od 2019 roku.


 

Na podstawie: www.mpips.gov.pl       www.polskieradio.pl


Lifestyle Macierzyństwo

Pomysł na lato – relaks w SPA pod gołym niebem

Redakcja
Redakcja
18 lipca 2017
Fot. iStock / BraunS
 

Weekendowy wypad do SPA? Najlepiej do miejsca, gdzie pięknieje ciało, odmładza się dusza i oczyszcza umysł. Ciepłe dni to dobry czas na wypróbowanie atrakcji w Witalnej Wiosce ® SPA.

Jedyna w swoim rodzaju Witalna Wioska® SPA, czyli SPA pod gołym niebem z nietuzinkową propozycją odnowy biologicznej znajduje się w mazowieckich Chlewiskach, skryta w przepięknym, zabytkowym parku kompleksu Manor House SPA. W klimatycznej wiosce otoczonej kojącą zielenią, przy szumie starych drzew i śpiewie ptaków, na świeżym powietrzu, można odreagować codzienne stresy, odzyskać wewnętrzną równowagę, osiągnąć harmonię z otoczeniem i dobre samopoczucie. Można też uspokoić emocje i pobudzić zmysły, ale też zadbać o zdrowie naturalnym metodami, poprawić kondycję i przedłużyć biologiczną witalność pobudzając siły życiowe, które drzemią w naszym organizmie.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

„Witalna Wioska® SPA stworzona w naszym przypałacowym parku to sielska osada, gdzie można się poczuć się jak mieszkańcy baśniowych krain rodem ze starosłowiańskich legend i mitów. Seans w tym przybytku jest niczym podróż do przeszłości, powrót do słowiańskich korzeni. Rytuały zdrowia są dostosowane do polskich zwyczajów, takich jak: celebrowanie towarzyskich spotkań, wspólne biesiadowanie i zabawa, bazując równocześnie na skandynawskich i rosyjskich tradycjach saunowych” – mówi Grażyna Wrona, Prezes Manor House SPA.

Dla Finów od wieków sauna była synonimem dobrej zabawy, miejscem spotkań, w którym prowadzi się rozmowy z bliskimi, jada, pija dobre trunki pielęgnując przy tym ciało i zmysły. Jest to bardzo ważna część fińskiego stylu życia, niezbędna dla utrzymania dobrego zdrowia, a zaproszenie do sauny uchodzi za wyraz gościnności. Rosjanie z kolei cenią kąpiele parowe w baniach. Rozgrzane w palenisku kamienie polewa się wodą z olejkami eterycznymi, często również z piwem, a wrząca para roznosi zapach po całym pomieszczeniu. Do rytuału bani należy chłostanie się brzozowymi, dębowymi lub jałowcowymi witkami, co jest niezwykle oczyszczające („biczowanie” i „parowanie” pomaga pozbyć się toksyn z organizmu). Po „chłoście” najlepiej wskoczyć do beczki z lodowatą wodą. Dla lepszego efektu całą ceremonię warto powtórzyć kilka razy.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Na Witalną Wioskę ® SPA  składa się 8 drewnianych chat: ruska bania, sauna fińska, dwie chaty z beczką polską, sauna świetlna na podczerwień oraz chaty grillowa, barmana i gospodarza z wygodną szatnią.

W wiosce warto zakosztować dostępnych ceremonii m.in. kuracji Kneippa na ścieżce świetlno – powietrznej na świeżym powietrzu, z sauny infrared z czerwonym światłem wzmagającym działanie zabiegu (koloroterapia), pryszniców wrażeń pod chmurką, japońskiej bali z zimną wodą, lodowego wiadra (tylko dla odważnych) oraz z biesiadnych stołów przy płonącym ognisku.

Wszystko to tworzy niepowtarzalną atmosferę, a dobroczynne dla zdrowia sauny i kąpiele sprzyjają  regeneracji organizmu, błogiemu relaksowi i zabawie przez cały rok, również zimą. W okresie lata warto skorzystać z oferty ciepłych weekendów z Witalną Wioską® SPA, gdzie w każdy piątek (do 29 września 2017 r. włącznie) odnowa biologiczna w SPA pod gołym niebem jest w zasięgu ręki.

Więcej informacji na: www.manorhouse.pl

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe


Artykuł powstał we współpracy z Manor House


Lifestyle Macierzyństwo

Ona nie jest łatwa, jest „głodna” męskiej akceptacji. To narcystyczny ojciec sprawia, że jego córka tak nachalnie szuka miłości

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
18 lipca 2017
Fot. iStock/vadimguzhva

Denerwujemy się dziś i wydymamy z dezaprobatą usta: jak te dziewczyny się zachowują?! Są takie nachalne w stosunku do chłopców, takie „napraszające się o ich zainteresowanie”. To okropne, poniżające. Nie zdajemy sobie być może sprawy z tego, że sporą winę za taki stosunek córek do kolegów ponoszą ojcowie, poprzez swój specyficzny styl wychowywania dziewczynek. Nie zdają sobie sprawy z tego, jak wielką moc posiadają.  Ojciec może łatwo zniszczyć poczucie wartości dziecka i sprawić, by była wręcz głodne męskiej miłości, uwagi i akceptacji. A wszystko zaczyna się wtedy, gdy twoja córka jest jeszcze mała, tato.

1. Wypełniasz jej głowę romantycznymi opowieściami

Napełnij głowę opowieściami o bajowym romansie, gdzie każda bajka kończy się ślubem księżniczki z przystojnym księciem. Wygląda na to, że to spełnienie marzeń każdej kobiety, że jedynym jej, życiowym celem, szczytem osiągnięć jest „zdobycie mężczyzny.

2. Chcesz być jej jedynym przyjacielem

Nie pozwól jej mieć przyjaciół wśród chłopców, przynajmniej spraw, by nie miała ich poza szkołą. Odizoluj ją. Naucz ją, że mężczyźni ranią.

3. Ignorujesz fakt, że zaczęła dojrzewać albo masz z tym problem

Dzień, w którym dziewczyna zaczyna być kobietą, może być dla niej bardzo trudny. Możesz sprawić, że będzie jeszcze gorzej. Powiedz na przykład ” Nadal cię kocham”. Jak gdyby stając się kobietą, stawała się niekochaną. Jakbyś się na to nie godził.

4. Zmieniasz swój stosunek do niej, kiedy wejdzie w okres dojrzewania (na gorszy)

Do tej pory była twoją małą księżniczką. Mówiłeś jej, że jest ładna, kochana. Teraz nadszedł czas, aby to przerwać – widzisz przed sobą pyskatą, pryszczatą nastolatkę i nie umiesz zaakceptować tej „zmiany”. Jakby to już nie była twoja córka, tylko jakaś kosmitka.

5. Nie pozwalasz jej na randki

Ma 16 lat i chłopak zaprosił ją do kina. Albo na spacer czy koncert. Podziękuj mu w jej imieniu. Przecież to ty tu podejmujesz decyzje, zwłaszcza takie decyzje. Jesteś jej właścicielem.

6. Sprawiasz, by czuła się „inna”

Jeśli jej koleżanki noszą wyzywające obrania, na wszelki wypadek nie ufaj w jej rozsądek i „ubierz ją” jak zakonnicę.

7. Niszczysz jej poczucie wartości, nieustannie ją „naprawiając “i krytykując

Przecież wszystko można było zrobić lepiej. Jest rozkojarzona, bo weszła w okres dojrzewania? Nie „kupuj” tłumaczeń jej mamy. Mów, że jest leniwa, że się przestała starać, że w życiu do niczego nie dojdzie. Przyzwyczaj ją do złego traktowania.

8 Zawstydzasz ją

Podoba jej się jakiś chłopak? Powiedz, że jest „łatwa”, że to wstyd, że w ogóle nie powinna zajmować się takimi sprawami. Interesuje się modą, kosmetykami? Nie pozwalaj na to, mów, że jest próżna. Nie akceptuj.

9. Sprawiasz, by się ciebie bała

Będzie perfekcjonistką, pracoholiczką, bo wychowujesz ją w poczuciu, że musi spełniać oczekiwania. Jeśli tego nie zrobi, nie zasłuży na miłość. Wmów jej, że mężczyzna powinien „trzymać ją twardą ręką”, zupełnie tak jak ty.

10. Nie rozmawiasz z nią o seksie

Nie odpowiadaj na „trudne pytania”, daj do zrozumienia, że to „nieodpowiedni temat”. Wmawiaj, że i tak tego nie zrozumie.

11. Wyśmiewasz jej małe sekrety

Najlepiej przy znajomych lub podczas spotkań z rodziną. Nie szanujesz jej i przyczyniasz się do tego, że sama przestanie się szanować

12. Zawsze cieszysz się, kiedy zerwie z chłopakiem

Wmawiaj, że żaden na nią nie zasługuje i żeby nie myślała „o tych rzeczach”. Stygmatyzuj i wyśmiewaj, jeśli cierpi.

13. Jeśli się zakocha, podkopujesz to uczucie

Sprawiaj, że ​​ma wątpliwości, że wątpi w swoje uczucia, swoją mądrość. Tylko ty możesz zadecydować, kto jest dla niej odpowiedni. A wszystko pod pozorem „troski i miłości”.

14. Nie akceptujesz jej wyborów

Bo są JEJ wyborami. Jakim prawem sama decyduje o sobie? Przecież „należy” stale do ciebie, a jak jej się nie podoba, to niech się wynosi z domu.

15. Jesteś złym ojcem

Cóż, tato. Nic tylko od ciebie uciekać. Prosto w ramiona innego mężczyzny, a może jeszcze chłopaka. W poszukiwaniu akceptacji, miłości, życzliwości. Odrobiny zainteresowania. By poczuć się ważną i kochaną. Nawet przez chwilę.

Ale życie pisze różne scenariusze. Jeśli twoja córka będzie miała szczęście, w pewnym momencie spotka kogoś, kto pokocha ją bezwarunkowo. W końcu wypełni tę pustkę, którą celowo stworzyłeś w jej sercu.


Na podstawie: blogs.psychcentral.com

 


Zobacz także

Będzie dobrze…

W obliczu śmierci smakuje inaczej… 20 wyjątkowych fotografii prawdziwej miłości z wojną w tle

Nalałam jej wino i powiedziałam, że wszystko się ułoży, choć wcale w to nie wierzę. W końcu od czego są przyjaciółki