Psychologia

Co się dzieje z dorosłym, który w dzieciństwie miał „kontrolujących” rodziców. Skąd masz wiedzieć kim jesteś i czego chcesz?

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
17 lipca 2017
Fot. iStock/martin-dm
 

Istnieją różne style wychowywania dzieci i, niestety, styl „kontrolujący”, nazywany również autorytarnym lub „helikopterem”, jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych. Tutaj, zamiast delikatnie kierować autentycznym „ja” dziecka, rodzic stara się uformować córkę czy syna, by byli tacy, jak on uważa, że powinni być, nawet jeśli jest to wbrew ich naturze.

Jeśli zostałeś wychowany przez „kontrolujących”rodziców, to dorastałeś w środowisku, które nie sprzyjało  rozwojowi zdrowego, szczęśliwego, samowystarczalnego człowieka. Dorośli, których dzieciństwo upłynęło w atmosferze wzmożonej kontroli, zmagają się z licznymi problemami, które blokują im realizowanie się w relacjach z innymi, na wielu polach, nie tylko osobistym.

Cztery negatywne efekty kontrolującego stylu wychowania

1. Brak motywacji i samoświadomości

To sytuacja, w której nie wiesz kim właściwie jesteś, czego chcesz i dlaczego faktycznie robisz to, co robisz lub co „powinieneś” robić. Niebezpiecznie jest żyć w przekonaniu, że nigdy nie byłbyś w czymś dobry, gdy twój autorytet z dzieciństwa cię ku temu nie „popychał”na siłę. Takie „sterowanie”uczy nas, że nie musimy szukać wewnętrznej, samoistnej motywacji. Co to oznacza? Kiedy autorytetu brak, stajemy się bierni, no bo po co się starać? Jako dorośli, dobrze funkcjonujemy jedynie w świecie „powinieneś” i „musisz”, w pracy, w związku, w relacji ze znajomymi szukamy kogoś, kto nami pokieruje, zmotywuje nas w ostry sposób.  Staramy się zawsze „dla kogoś”, „z czyjegoś powodu”, samych siebie uważając za zbyt mało ważnych.

2. Skłonność do kontrolowania innych

Ludzie, którzy mają tendencję do chorobliwego kontrolowania swoich bliskich, sami byli w przeszłości kontrolowani. Nauczyli się, że tak właśnie trzeba i rozpoczęli ten zamknięty krąg nadużyć emocjonalnych i wykorzystywania innych. Jako dorośli, zamiast szukać środowiska, w którym będziemy kontrolowani, szukamy sobie miejsca, gdzie obejmiemy władzę, aby móc sprawować kontrolę. Na przykład stajemy się bardzo „czepliwym” szefem, zmęczonym, manipulującym małżonkiem, prześladującym rówieśnikiem lub dominującym rodzicem.

Jesteśmy zmęczeni odczuwaniem bezsilności, bądź byciem lekceważonym w dzieciństwie, a ponieważ nauczyliśmy się, że szacunek zdobywa się dominując i manipulując innymi, wydaje nam się, że to najlepsza, opłacalna opcja w tej toksycznej dynamice.

3. Wieczne rozkojarzenie i brak umiejętności podejmowanie decyzji

Kiedy wyjdziesz z kontrolującego środowiska, jesteś wolny. Jednak paradoksalnie nie wiesz, jak być wolnym. Dzieje się tak dlatego, że nieustannie ci podpowiadano, co robić, jak postępować, jak żyć. Teraz, gdy nagle masz być odpowiedzialny za swoje życie i nikt nie mówi ci, co robić, jesteś przerażony. Nigdy nie robiłeś tego wszystkiego sam. Co więcej, nawet wiedząc, że już nikt cię nie kontroluje, twoja psychika nadal stosuje te same strategie przeżycia. Nie ma znaczenia, że ​​środowisko się zmieniło, wciąż boisz się popełniać błędy, nadal starasz się być doskonały, wciąż masz trudności z podjęciem decyzji, ponieważ jesteś przerażony negatywnymi konsekwencjami.

4. Zbytnia uprzejmość i podatność na bycie wykorzystywanym przez innych

Żyłeś w przekonaniu, że twoim głównym zadaniem jest służyć innym – działać tak, by byli zadowoleni.  Dziś nie umiesz ustalić zdrowych granic, zadbać o siebie i nie masz poczucia wartości. Nie potrafisz powiedzieć „nie”. Nosisz w sobie toksyczny wstyd i poczucie winy, uczucie bezsilności, bezradności, niepokój.

Istnieje wiele innych, potencjalnych skutków wychowywania się w kontrolującym środowisku. To może być czarno-białe lub magiczne myślenie, trudności z wyrażaniem siebie i zmniejszoną kreatywnością, liczne kwestie związane z poczuciem własnej wartości, narcyzm, samookaleczanie, różne problemy emocjonalne (przewlekły niepokój, przewlekła samotność, depresja, niekontrolowany gniew), problemy w relacjacj społecznych. Warto zdać sobie sprawę z tego, jak mocno sposób, w jaki nas wychowano wpływa na nasze dorosłe życie.


Na podstawie: blogs.psychcentral.com


Psychologia

Kino i Wino! Nie zwlekajcie, lepszego połączenia nie będzie

Redakcja
Redakcja
17 lipca 2017
Fot. iStock / Kino i Wino
 

Cykl Kino i Wino to miłość do kina, lata i wakacyjnego relaksu. Cykl stanowi synergię najlepszego kina i trunków. Kino i Wino to przede wszystkim pokazy filmowe, organizowane w najbardziej popularnych lokalizacjach letnich w dwóch miastach, każdego roku przyciąga tysiące osób w różnym wieku. Kino i Wino, jako połączenie seansów filmowych z degustacją win, zdecydowanie wyróżnia się na tle innych plenerowych wydarzeń. Wspaniała okazja do spotkania z przyjaciółmi, relaksu na świeżym powietrzu i delektowania się wybornym alkoholem.

Cykl Kino i Wino cieszy się niesłabnącą popularnością od pięciu lat. W ubiegłym roku zasięg komunikacyjny wydarzenia wyniósł ponad 2 000 000 odbiorców.

Kino i Wino:

 • szósta edycja jednego z najpopularniejszych cykli filmowych w Polsce
 • każdemu wydarzeniu towarzyszy degustacja win oraz propozycje artystyczne przygotowane przez miejsca uczestniczące wydarzeniu
 • każdorazowo w pokazach uczestniczy nawet 600 osób (w wieku 16-35)

Starannie wyselekcjonowany repertuar sprawia że każdy może odnaleźć film dla siebie. Organizatorzy przygotowali dla widzów niezwykłą propozycję popularnego kina artystycznego oraz najlepszych przebojów filmowych jednoznacznie kojarzących się z odpoczynkiem na leżaku ( najlepiej z lampką wina  w dłoni).

LOGO KINO I WINO

Lokalizacje:

 • Monta Beach Volley Club (ul. Zaruskiego 12, Warszawa) – to nie tylko wyjątkowe miejsce na mapie Warszawy, ale również stale rosnąca społeczność siatkarzy plażowych; klub oferuje 10 profesjonalnych boisk do siatkówki plażowej, Beach Bar, taras widokowy, kawiarnię, restaurację i kompletne zaplecze sanitarne; przy boiskach Monta funkcjonuje Warszawskie Stowarzyszenie Sportów Plażowych Monta Beach Volley Club, powołane w marcu 2015 roku, zarejestrowane 4 lutego 2016 w Warszawie
 • Zaczarowany Ogród (Jazdów 3/17, Warszawa) – urokliwe miejsce w sąsiedztwie Ogrodu Ujazdowskiego, do lokalu przynależy ogród o powierzchni 600 metrów kwadratowych, w którym znajduje się drewniany bar i parkiet; cisza, spokój, odpoczynek na świeżym powietrzu od wielkomiejskiego zgiełku
 • Informal Kitchen w Warszawie (Plac Małachowskiego 2, Warszawa) – kuchnia inspirowana sprawdzonymi recepturami, wyselekcjonowanymi składnikami, pochodzącymi z różnych regionów Polski i Europy oraz doświadczeniami kulinarnymi i wspomnieniami dalekich podróży; Informal Kitchen to autentyczność, prostota i smak
 • Fort Vino (ul. Racławicka 99) – to przyjazna, wielofunkcyjna przestrzeń mieszcząca się w oddalonej o 15 minut od centrum fortyfikacji wzniesionej w latach 80. XIX wieku, wysokiej jakości oferta gastronomiczna, atrakcyjna i dostępna dla każdej grupy wiekowej i społecznej; nowoczesna, oszczędna aranżacja, otwarta komunikacja, wygoda korzystania i niezobowiązujący, ciepły charakter mają angażować oraz pozytywnie zaskakiwać gości; pozwolić na radosne i pożyteczne spędzanie czasu, budować doświadczenie przyjaznych relacji społecznych; kompleks gastronomiczno-rozrywkowy Fort Vino jest przestrzenią, w której po prostu chce się przebywać.
 • NOCNY TARG TOWARZYSKI (dawniej: Hala Towarzyska,ul. Kolejowa 23, Poznań) – przestrzeń kultury i szerokiej wymiany wiedzy; możliwość spędzania czasu w nieszablonowy, odpowiadający na potrzeby ludzi sposób; poznawanie kultury, wspólne jedzenie w doborowym towarzystwie

Terminy:

 • we wtorki ZACZAROWANY OGRÓD (w sąsiedztwie Parku Ujazdowskiego, Warszawa)
 • w środy MONTA BEACH VOLLEY CLUB, Warszawa
 • w środy NOCNY TARG TOWARZYSKI, Poznań
 • w czwartki FORT VINO, Warszawa
 • 07, 04.08 INFORMAL KITCHEN, Warszawa

Fundacja Rozwoju Kinematografii

Fundacja Rozwoju Kinematografii zorganizowała ponad 1000 wydarzeń filmowych na terenie Europy, w tym ponad 600 w Polsce, przyciągając przed duży ekran kilkaset tysięcy widzów.

WyświetlFilm.pl to czołowy organizator pokazów filmowych, kin letnich oraz wydarzeń dedykowanych kinu. Organizacja popularyzuje polską sztukę filmową oraz promuje polskich artystów zarówno w kraju, jak i za granicą. Oferuje profesjonalny sprzęt, niezbędny do organizacji wydarzeń artystycznych. Pomaga w pozyskaniu licencji filmowych, doboru nietuzinkowego repertuaru oraz promocji wydarzeń filmowych.


Psychologia

Bezpieczeństwo finansowe jest najważniejsze. Jak zadbać o to, żeby nieszczęśliwy wypadek nie zrujnował domowego budżetu?

Anna Wójtowicz
Anna Wójtowicz
17 lipca 2017
Fot. iStock/baona

Przyszłości nie da się przewidzieć. Nigdy nie wiadomo, co los dla nas zaplanował. Splot nieszczęśliwych wypadków może nas dopaść każdego dnia, a konsekwencje mogą być dla nas naprawdę przykre i bolesne oraz ciągnąć się przez lata. Mogą się odbić na naszym zdrowiu, i przede wszystkim, na portfelu. Wiadomo, że wzrost kosztów życia nie idzie w parze z podwyżkami… Dlatego warto zadbać o swoje bezpieczeństwo zanim życie nas zaskoczy. Kiedy dojdzie do niezaplanowanej, ciężkiej sytuacji życiowej, będziesz dobrze przygotowany. Co jeszcze możesz zyskać oprócz spokoju? Unikniesz obciążających pożyczek oraz szukania pomocy u obcych ludzi.

Bez łaski obcych ludzi i obciążających pożyczek

Wystarczy kilkadziesiąt złotych miesięcznie, żeby zapewnić sobie spokój. Odpowiednio dobrany pakiet ubezpieczeń, pomoże przetrwać w trudnych momentach. Koszty leczenia i niezdolność do pracy w razie wypadku, mogą mocno odbić się na domowym budżecie. A wręcz mogą go zrujnować. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie siebie i swoich bliskich przed konsekwencjami nieprzewidzianych, ciężkich sytuacji.

Pakiet Bezpieczne Życie to doskonała forma pomocy, która uratuje ciebie i twoją rodzinę. Wysokość świadczeń może wynieść nawet 300 000 zł. Taka forma ubezpieczenia jest nieocenioną pomocą finansową w razie wypadku, poważnego zachorowania, konieczności leczenia w szpitalu lub przeprowadzenia operacji. Na pieniądze mogą liczyć także przyszli rodzice, którzy spodziewają się dziecka. Taki dodatek pomoże ujarzmić pierwsze, często największe jednorazowe wydatki.

Pakiet ten pomoże ci także w przypadku śmierci twojego rodzica lub rodzica współmałżonka/partnera. W tak trudnej sytuacji trudno skupić się na najprostszych czynnościach, dodatkowe świadczenie z pewnością pomoże szybciej przejść przygotowania do pogrzebu i uwolni od dodatkowych, finansowych zmartwień.

Kolejną sytuacją, która może się przydarzyć każdemu, choć ciężko nam o tym myśleć, jest nasza śmierć. Warto pomyśleć o swoich bliskich i zadbać o ich bezpieczeństwo finansowe.

W dzisiejszych czasach dobrze jest rozsądnie korzystać z dostępnych rozwiązań. Tego typu pakiety ubezpieczeniowe można kupić niezależnie od formy zatrudnienia. Na pewno warto się na nie zdecydować, jeśli twoja umowa nie zapewnia ci świadczeń socjalnych, wykonujesz wolny zawód, pracę sezonową lub twoje składki gwarantują jedynie najniższe świadczenia.

Bezpieczeństwo na wakacjach

O bezpieczeństwie swoim i swojej rodziny warto pomyśleć także na wakacjach. Z dala od domu i codziennych obowiązków puszczają nam hamulce, oddajemy się różnej aktywności fizycznej, która może skończyć się urazami. Poza tym wiadomo, że nawet zmiana klimatu może spowodować różne dolegliwości, które zmuszą nas do odwiedzenia gabinetu lekarskiego czy szpitala. A koszty leczenia za granicą są ogromne i wynoszą przeszło 100 tys. zł.! Dla przykładu w Egipcie łączny koszt to 170 tys. zł, we Francji – 418 tys. zł, a w USA aż 641 tys. zł. Przed wyjazdem za granicę, zawsze powinniśmy pomyśleć o tego typu ochronie – szczególnie, gdy planujemy podróże z dziećmi.

Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co planuje dla nas los. Ale w naszych rękach jest jakość zabezpieczenia przed konsekwencjami przykrych niespodzianek i nieszczęśliwych wypadków. Zakup odpowiednio skrojonych pakietów ubezpieczeniowych jest rozsądnym rozwiązaniem, które świadczy o tym, że szanujesz swoich bliskich, dbasz o ich poczucie bezpieczeństwa i nie chcesz ich obciążać kosztami leczenia.

Dlatego warto przed wyjazdem zakupić ubezpieczenia turystyczne, które uratują cię przed poniesieniem ogromnych kosztów, także związanych z rezygnacją z wyjazdu bądź noclegu. Możliwości jest naprawdę wiele. Można ubezpieczyć bagaż na wypadek kradzieży, zaginięcia czy innego zdarzenia losowego.

Fot. iStock/baona

Fot. iStock/baona

Ubezpieczenie turystyczne możesz nabyć on-line, co jest dużym udogodnieniem. Szanując swój czas, możesz skorzystać z pomocy Agnieszki Krysiak, agenta ubezpieczeniowego Allianz. Jeśli chciałabyś dowiedzieć się więcej na temat zakresu pakietu, skontaktuj się z ekspertką, która z przyjemnością odpowie na twoje pytania i znajdzie dla ciebie to, czego poszukujesz i co będzie dla ciebie najbardziej atrakcyjne.

Burze, zerwane dachy i kosztowny remont

Pogoda tego lata jest nieprzewidywalna. Częste burze są gwałtowne i pozostawiają wiele szkód m.in. zerwane dachy, zalane piwnice. Niektórzy tracą miejsce zamieszkania, które najczęściej wymaga gruntownego remontu. Powyrywane drzewa i spadające gałęzie niszczą samochody i płoty. Koszty uprzątnięcia krajobrazu po burzy są ogromne. Odpowiednio dobrane ubezpieczenie może pokryć koszty remontu. Nie będziecie musieli ruszać oszczędności oraz tułać się przez długi czas po rodzinie i przyjaciołach. Pomoc finansowa pomoże wam w szybko wrócić do własnego, wyremontowanego domu.

Poza tym lato to okres wyjazdów. Dom stoi pusty, wiedzą o tym sąsiedzi i znajomi z Facebooka. Nieobecność właścicieli to świetna wiadomość dla złodziei. Nie da się w 100 procentach zapobiec wszystkim nieszczęściom, dlatego warto zadbać o to, żeby odpowiednio się ubezpieczyć. Odszkodowanie za skradzione przedmioty pomoże szybciej wrócić wam do normalności i pozbierać się po nieprzyjemnej sytuacji, jaką jest włamanie.

Dlaczego jeszcze warto ubezpieczyć dom lub mieszkanie?

Bo nigdy nie wiadomo, kiedy dojdzie do pożaru bądź zalania. Są to nieprzyjemne sytuacje, wyrządzające wiele szkód. Warto być przygotowanym na poniesienie kosztów związanych z remontem.

Ofert pakietów ubezpieczeń jest wiele. Jak się w nich odnaleźć? Kluczem do nabycia odpowiedniej opcji jest kontakt z profesjonalistą, który przeprowadzi wywiad i jasno przedstawi wszystkie korzyści odpowiedniej oferty. Jeśli chcesz zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich, skontaktuj się z agentem ubezpieczeniowym, Agnieszką Krysiak. Otrzymasz rzetelną pomoc, dzięki której będziesz spokojnie mogła wyjechać na wakacje i przyszłość stanie się trochę łatwiejsza. Nie będziesz musiała się martwić o to, skąd weźmiesz pieniądze na pokrycie konsekwencji nieprzewidzianego splotu nieszczęśliwych wydarzeń. I to wszystko za niewielkie pieniądze.

Z Agnieszką Krysiak możesz skontaktować się za pośrednictwem profilu na Facebooku lub pod numerem telefonu 501 378 832.

Możesz także sama sprawdzić bez wychodzenia z domu, ile wyniesie składka za optymalne dla ciebie ubezpieczenie. Symulacje różnych wariantów pakietów ubezpieczeń możecie sprawdzić klikając w ten link.


Zobacz także

Myślisz, że potrafisz stworzyć szczęśliwy związek? Jak często zadajesz partnerowi te zwykłe pytania?

Być opiekunem własnej matki to przekraczać granice, to dojrzewać emocjonalnie szybciej niż inni

Pięć gorzkich, życiowych pigułek do przełknięcia. Kiedy to zrobisz, będzie ci łatwiej