Go to content

Minecraft – gra o wielu zaletach. Co powinien wiedzieć rodzic, którego dziecko spędza czas w świecie Minecrafta?

minecraft - zasady gry, zalety
Fot. Pixabay / amrothman / CC0 Public Domain

Minecraft to gra, która zawładnęła umysłami starszych i młodszych graczy. Wiele osób nazywa ją fenomenem, grą wręcz kultową, ponieważ od wielu lat święci ona tryumfy i gromadzi ogromną rzeszę oddanych fanów. Każdy rodzic, którego dziecko jest wielbicielem gry Minecraft, powinien znać o niej kilka podstawowych informacji.

Czym jest Minecraft?

Minecraft to gra stworzona w 2009, a dostępna dla użytkowników od 2011 roku. Najpierw powstała w wersji komputerowej, następnie stworzono wersję dla urządzeń mobilnych i konsoli do gier. Od chwili wydania jest rozbudowywana i ciągle ulepszana.

Minecraft można określić połączeniem gry survivalowej i ogromnego placu budowy w przestrzeni 3D. Gra jest bardzo specyficzna i bez kłopotu można rozpoznać, że dany element należy do Minecraft. Jej wygląd  oparto o wszechobecne sześciany i w niczym nie przypomina nowoczesnych gier, kojarzących się wręcz z filmami akcji. Tu wszystko jest zbudowane z sześcianów, począwszy od roślinności, po wodę, skały, czy istniejące w świecie zwierzęta. Stworzono także określenia, które są dla niej charakterystyczne i które bez problemu rozszyfrowują gracze. Najliczniejszą grupą odbiorców gry są dzieci w wieku szkolnym, ale nie brakuje i starszych graczy, którzy chętnie z niej korzystają.

Buduj i walcz o przetrwanie

W Minecraft najważniejsze jest przetrwanie w otwartym świecie, a to oznacza, że nie tylko trzeba unikać licznych niebezpieczeństw, ale także postawić na kreatywność i tworzyć z sześciennych bloków niesamowite konstrukcje. Właśnie na tym polega magia tej gry.

Tryb kreatywny (Creative) i tryb przeżycia (Survival) to dwie główne opcje gry w Minecraft. Tryb kreatywny pozwala  budować to, na co przyjdzie ochota bez ograniczeń. Nieśmiertelność i możliwość latania ułatwia wykonywanie zadania. Z kolei tryb przeżycia wymaga zbierania zasobów (surowce i żywność) i tworzenia budowli umożliwiających przetrwanie i obronę przed napastnikami (np. mobami). Gracze są w tym trybie śmiertelni. Istnieje także trzeci tryb, który ma swoich zwolenników, czyli tryb przygody, który również ma odgórnie określone zasady funkcjonowania.

Co więcej, można w nią grać indywidualnie, można także budować drużyny, wspierając się wzajemnie w osiąganiu celów.

Dlaczego warto grać w Minecraft?

Jest wiele gier, które nie wnoszą niczego pozytywnego dla graczy, a niektóre można wręcz określić mianem szkodliwych, szczególnie dla dzieci. Rodzice tych, którzy wybrali sobie budowanie świata z sześcianów mogą spać spokojnie. Oczywiście na gracza czyhają pewne niebezpieczeństwa, groźne stwory chcące unicestwić przeciwnika, ale próżno szukać tu scen rozlewu krwi.

Minecraft to gra przyjazna, dość prosta do opanowania, choć umiejętność budowania bardziej zaawansowanych konstrukcji wymaga większej wprawy. Poza tym wpływa pozytywnie na rozwój kreatywności, która jest podstawą w funkcjonowaniu w grze. Miłośnicy Minecrafta muszą się pochwalić spostrzegawczością, umiejętnością podejmowania szybkich decyzji, utrzymaniem koncentracji. Gra zdecydowanie rozwija kreatywność architektoniczną i wyobraźnię przestrzenną, poprawia także małą motorykę. Nie bez znaczenia jest tu także ćwiczenie cierpliwości, a także konsekwencji w działaniu.

Co ciekawe Minecraft należy do najchętniej wybieranych gier przez sześcio i siedmioletnie dzieci, więc badacze wzięli ten fakt pod lupę. Z ich obserwacji wyniknęły ciekawe wnioski — naukowcy stwierdzili, że granie w Minecraft wpływa na zwiększenie ich kompetencji matematycznych. Nie oznacza to jednak, że w ramach ćwiczenia matematyki dzieci powinny spędzać całe dnie na grze.

Popularność gry nie słabnie

Gra jest wciąż tak bardzo popularna, że wchodząc na YouTube i wpisując hasło Minecraft wyskakuje bez liku filmów dotyczących właśnie tego specyficznego świata. Są tam nie tylko filmiki tworzone przez pasjonatów, ale także tutoriale przeznaczone dla młodych użytkowników chcących szkolić się w tworzeniu tego świata. Pasjonaci gry budują również społeczności, w których wymieniają się swoimi doświadczeniami. Dostępnych jest także wiele książek stworzonych jako poradniki dotyczące różnych światów Minecraft, ale także w ujęciu przygodowym czy komiksów, które również cieszą się powodzeniem. Poza tym dostępnych jest wiele maskotek i gadżetów dotyczących gry, które stale znajdują swoich nabywców.

Minecraft — słowniczek najważniejszych pojęć

Warto poznać podstawowe słownictwo używane w Minecraft, by łatwiej się odnaleźć w jej rzeczywistości. Dzieci podłapują ten żargon i często można od nich usłyszeć hasła takie jak mob czy creeper — znajomość ich może być okazją do wzmocnienia porozumienia z dzieckiem.

Biome — biomy są poszczególnymi regionami dostępnymi w Minecraft. Wyszczególniono w nich dżungle, lasy, pustynie, góry, które mają charakterystyczne dla siebie cechy jak np. opady śniegu, różne typy roślinności czy struktury, np. kamieniste formy, typowe dla gór.

Blok — to podstawowa jednostka, z której zbudowany jest świat w Minecrafcie. Bloki mogą być przetworzone w dowolny sposób.

Creeper — to agresywny zielony twór, który eksploduje przy graczu, uszkadzając wszystko w najbliższej okolicy.

Moby — są żyjącymi istotami. Mogą być pasywne (kurczaki, krowy), neutralne (enderman) lub złe (creeper).

Enderman — jest neutralnym stworzeniem w czerni, które przenosi bloki z miejsca na miejsce, czasem uszkadzając budowane przez graczy budowle. Enderman atakuje tylko wtedy, gdy się na niego bezpośrednio spojrzy lub zaatakuje.

Ghast — jest latającym meduzo-podobnym niebezpiecznym mobem, który strzela ognistymi kulami z ust. Można go spotkać w Netherze.

Nether — czyli otchłań, piekło, jest alternatywnym wymiarem dostępnym wyłącznie dzięki portalowi wybudowanemu przez gracza. Czyha tam mnóstwo niebezpieczeństw, takich jak lawy i płomienie, a także groźnych mobów. Nether zmienia zasady funkcjonowania przedmiotów ze standardowego świata.

Steve — podstawowa domyślna skórka podstawowej postaci kontrolowanej przez gracza.

Redstone — najbardziej wszechstronny materiał w grze. Służy do tworzenia mikstur lub jako składnik rzemieślniczy, może zasilać urządzenia.


źródło: creativeclub.com.pl,  antyweb.pl