Szacuje się, że z niepłodnością w Polsce zmaga się około 1,5 miliona par, co oznacza, że około 15-20 proc. par wieku rozrodczym ma problem z zajściem w ciążę. Część z nich, by zwiększyć szansę na zapłodnienie, decyduje się na inseminację. Czym dokładnie jest inseminacja i kiedy warto z niej skorzystać?
Kiedy mówimy o niepłodności?
O niepłodności mówimy wówczas, gdy regularne współżycie nie kończy się zajściem w ciążę w ciągu roku. Problem ten dotyczy średnio co piątej pary. Głównym czynnikiem niepłodności jest wiek – wiele par zaczyna starania o dziecko dopiero po ukończeniu 30. roku życia. Mniejsza ilość komórek jajowych, gorsze parametry nasienia utrudniają zapłodnienie. Istotną rolę odgrywają przebyte choroby i prowadzenie niezdrowego trybu życia.
Czym jest inseminacja?
Inseminacja (Intrauterine Insemination, IUI) to metoda stosowana w leczeniu niepłodności. Ma na celu ułatwienie plemnikom dotarcie do komórki jajowej znajdującej się w drogach rodnych kobiety. Dzięki inseminacji, tysiącu par na całym świecie udało się zajść w ciążę i zostać rodzicami. To całkowicie bezbolesna i bezpieczna metoda wspomaganego rozrodu.
Na czym polega inseminacja?
Inseminacja polega na wyselekcjonowaniu progresywnych plemników z nasienia i wprowadzeniu ich bezpośrednio do macicy. Nasienie, które zostało wcześniej odpowiednio przygotowane w warunkach laboratoryjnych, wstrzykuje się do macicy z użyciem cienkiego, silikonowego cewnika. Inseminacja może być wykonana w naturalnym lub stymulowanym cyklu menstruacyjnym. Zabieg jest bezbolesny i nie wymaga podawania znieczulenia. Już kilka minut po jego zakończeniu kobieta może wyjść do domu.
Rodzaje inseminacji
W zależności od miejsca, do którego trafi nasienie, inseminację dzielimy na trzy rodzaje:
- Inseminacja domaciczna – nasienie zostaje podane do jamy macicy.
- Inseminacja doszyjkowa – nasienie zostaje podane do szyjki macicy.
- Inseminacja dojajowodowa – nasienie zostaje podane do jajowodu.
Inseminacja dojajowodowa jest bardzo rzadko wykonywana. Najczęściej lekarze decydują się na przeprowadzenie najmniej skomplikowanej inseminacji domacicznej.
W zależności od użytego nasienia, inseminację dzielimy na dwa rodzaje:
- Inseminacja nasieniem partnera – do zabiegu wykorzystane jest nasienie partnera, które zostaje oddane w klinice w dniu inseminacji. Do zabiegu wykorzystywane są wyłącznie plemniki o odpowiedniej morfologii i ruchliwości.
- Inseminacja nasieniem dawcy – gdy nasienie partnera nie spełnia odpowiednich kryteriów niezbędnych do przeprowadzenia inseminacji, można wykorzystać nasienie dawcy.
Zobacz również: Macica dwurożna – wszystko co warto o niej wiedzieć
Wskazania do inseminacji
Inseminacja to zabieg, który wykonuje się w określonych przypadkach:
- Obniżone parametry nasienia partnera,
- Wrogość śluzu,
- Konieczność użycia nasienia dawcy,
- Zaburzenia owulacji,
- Zmiany w budowie szyjki macicy,
- Niepłodność idiopatyczna czyli niewiadomego pochodzenia,
- Endometrioza I i II stopnia.
Jakie badania należy wykonać przed zabiegiem?
Przed inseminacją kobieta powinna wykonać szereg badań, do których należą:
- Badanie cytologiczne,
- Badanie stopnia czystości pochwy,
- Ocena rezerwy jajnikowej,
- Drożność jajowodów,
- Badanie na toksoplazmozę,
- Badanie przeciwciał różyczki,
- Badanie na HIV,
- Badanie na obecność wirusa HBSAg,
- Badanie na obecność chlamydii.
Mężczyzna z kolei powinien wykonać:
- Badanie na HIV,
- Badanie na obecność chlamydii,
- Badanie na obecność wirusa HIV,
- Badanie na obecność wirusa HBSAg,
- Test na VDRL.
Skuteczność inseminacji
Skuteczność inseminacji nie jest niestety zbyt duża. Przy dużej ruchliwości plemników, szansę na zajście w ciążę wynoszą około 20 proc. W przypadku kilkukrotnego niepowodzenia, warto rozważyć zapłodnienie in-vitro.
Koszt inseminacji
Cena zabiegu w prywatnej klinice to od 800 do 1500 zł. Do kwoty tej należy doliczyć koszty badań poprzedzających inseminację, a także koszt późniejszych wizyt u ginekologa, który sprawdzi, czy doszło do zapłodnienia.