Go to content

Macica dwurożna – wszystko co warto o niej wiedzieć

Fot. iStock/Jak wygląda pochwa

Macica dwurożna to wrodzona wada anatomiczna kobiecego układu rozrodczego, która może nieść za sobą poważne konsekwencje. Jej nieprawidłowy kształt wpływa między innymi na zagnieżdżenie zarodka i położenie płodu. Czym dokładnie jest macica dwurożna i czy deformację można wyleczyć?

Czym jest macica dwurożna?

Macica dwurożna to poważna wada anatomiczna, mająca ogromny wpływ na zapłodnienie i donoszenie ciąży. Nazwa wywodzi się od charakterystycznych rogów. Macica dwurożna może wystąpić w dwóch formach – całkowitej lub częściowej. W pierwszym przypadku u kobiety pojawiają się niestety dwie szyjki macicy, z kolei w drugim – jedna.

Przyczyny macicy dwurożnej

Dwurożna macica może wykształcić się u płodu, który w życiu prenatalnym rozwija się nieprawidłowo. Niestety nie istnieje żadna metoda, dzięki której można by było zapobiec nieprawidłowości.

Jak objawia się macica dwurożna?

Macica dwurożna nie niesie za sobą charakterystycznych objawów. Często dolegliwość przebiega bezobjawowo, a jej wykrycie w przypadku niewielkiej wady bywa niekiedy niemożliwe. Niepokojące objawy pojawiają się jedynie w bardzo zaawansowanych przypadkach. Co powinno zaniepokoić? Problem z zajściem w ciążę, nawracające poronienia lub porody przedwczesne. Zdarza się, że kobiety z dwurożną macicą uskarżają się na:

  • Bolesne miesiączki,
  • Nieregularne krwawienia,
  • Ból podbrzusza,
  • Ból przy współżyciu.

Zobacz również: Rak szyjki macicy – objawy, na które każda kobieta powinna być wyczulona

Diagnoza i leczenie

Podczas normalnego, standardowego badania ginekologicznego wykrycie macicy dwurożnej jest niemożliwe. By zdiagnozować chorobę należy wykonać badanie USG, obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego, laparoskopię z histeroskopią. U kobiet, które nie starają się o potomstwo choroba rzadko kiedy zostaje zdiagnozowana.

Leczenie macicy dwurożnej uzależnione jest od stopnia deformacji macicy. U kobiet po poronieniu, które ponownie chcą zajść w ciążę, stosowana jest laparoskopia nazywana metoplastyką Strassmana. Większości kobiet po zabiegu udaje się donosić ciążę. Zdarza się, że konieczna okazuje się interwencja chirurgiczna. Jednak nawet po operacji, ciąża kobiety z macicą dwurożną uważana jest za ciążę wysokiego ryzyka.

Zobacz również: Nadżerka szyjki macicy – dlaczego powstaje i kiedy powinna niepokoić?

Macica dwurożna a ciąża

Posiadanie macicy dwurożnej nie wpływa na kobiecą płodność. Niestety nieprawidłowości i problemy mogą zacząć pojawiać się na późniejszym etapie ciąży, kiedy płód ma coraz mniej miejsca na rozwój. Macica dwurożna może przyczynić się do nieprawidłowego ułożenia płodu, co wiąże się z niewydolnością cieśniowo-szyjkową. Często zarodek rozwija się tylko w jednym rogu macicy, a kiedy nie ma już miejsca, dochodzi do poronienia – nawet na późnym etapie ciąży. Lekarze by stale monitorować ułożenie dziecka zalecają częste wykonywanie badania USG. Z kolei zapobiec przedwczesnemu rozwieraniu się szyjki macicy, zakładają szew okrężny na szyjkę macicy. U kobiet z macicą dwurożną mogą wystąpić problemy także podczas porodu. Niekiedy pojawiają się zaburzenia akcji skurczowej będące konsekwencją nieprawidłowego unerwienia. Często taki poród kończy się cesarskim cięciem. Problemy w ciąży nie są regułą, niektóre kobiety nie doświadczają komplikacji na etapie całej ciąży ani podczas porodu.

Niestety, u dzieci kobiet z macicą dwurożną ryzyko rozwoju wad wrodzonych jest większe w porównaniu z dziećmi kobiet nie zmagających się z nieprawidłowościami macicy.


źródło: Medonet