Macierzyństwo

Nie daj się pokusom, czyli jak mądrze robić zakupy i nie przepłacać za zbędne zachcianki

Redakcja
Redakcja
4 lipca 2022
 

Kobiety kochają zakupy, ale każda z nas powinna znać też umiar i rozsądnie zarządzać swoim budżetem. Niestety, nie jest to łatwe, ponieważ na każdym kroku czyhają pokusy, którym trudno się oprzeć. Jeśli zobaczysz na wystawie piękną sukienkę, po prostu musisz ją mieć? Też nie potrafisz odmówić sobie zakupu pysznych przekąsek, a potem czujesz wyrzuty sumienia? W takim razie przeczytaj nasz tekst i sprawdź, jak skutecznie walczyć z zachciankami!


Nie wybieraj się do sklepu bez listy zakupów

Jeśli na zakupy wybierasz się bez listy zakupów, nic dziwnego, że ze sklepu wracasz z torbą wypełnioną niepotrzebnymi rzeczami. Brak choćby wstępnego planu działania sprawia, że w poszukiwaniu potrzebnych artykułów przemierzasz wszystkie alejki. Nic więc dziwnego, że
w koszyku lądują także produkty, na które nagle nachodzi Cię ochota. Właśnie z tego powodu tak istotne jest przygotowanie spisu niezbędnych w domu rzeczy. Dzięki temu już od przekroczenia progu sklepu wiesz, czego potrzebujesz i nie wystawiasz się na tak silne
oddziaływanie najbardziej kuszących produktów.

Nie płać kartą, a gotówką

Lista zakupów niewiele daje, ponieważ masz problem z utrzymaniem samodyscypliny, a pojawiające się pokusy są po prostu zbyt silne? W takim razie rozwiązaniem sytuacji może okazać się gotówka. Przed wycieczką na zakupy stwórz listę potrzebnych produktów i określ mniej więcej, ile dany koszyczek powinien kosztować. Następnie wybierz z bankomatu oszacowaną kwotę (z lekką nadwyżką) i udaj się do sklepu. Tym sposobem stworzysz sobie barierę nie do sforsowania. Ograniczony budżet sprawi, że pojawiające się pokusy nie będą mogły być sfinansowane.

Uważaj na miejskie galerie

Współczesne galerie handlowe stały się mini miastami, w których znaleźć można nie tylko sklepy odzieżowe, ale też kawiarnie, restauracje, kwiaciarnie, punkty usługowe i fryzjerskie, stoiska bankowe, kina, sale klubowe, a nawet biura urzędu miasta czy poczty. W efekcie możesz bywać tam nawet codzienne, przez co będziesz narażona na oddziaływanie wielu bodźców. Właśnie dlatego lepiej wybrać się do  standardowego fryzjera czy do restauracji na rynku. Jeśli nie jest to możliwe, pamiętaj, że miejskie centra handlowe to pułapki pełne pokus
i miej się na baczności! Jeżeli mimo wszystko wpadnie Ci w oko coś drogiego i będziesz chciała wspomóc się pożyczką, dowiedz się więcej, jak zwiększyć szanse na jej otrzymanie w artykule pod adresem https://sowafinansowa.pl/artykuly/pozyczki-100-przyznawalnosci/.

Daj sobie czas

Kupowanie pod wypływem nagłego impulsu nie jest czymś dobrym. Trzeba jednak podkreślić, że inny kaliber ma zachcianka w postaci paczki ciastek niż zakup najnowszego modelu telefonu, choć obecny działa bez zastrzeżeń. Aby nie popaść w problemy z nadmiernymi wydatkami na pokusy, decyzje zakupowe warto podejmować na chłodno, bez emocji. Jeśli piękny płaszcz lub droga biżuteria wpadną Ci w oko, daj sobie czas. Ten potrafi rozładować nieuzasadniony entuzjazm i rozwiać wątpliwości. Patrząc na dany produkt z perspektywy czasu, zdecydowanie łatwiej podejmiesz słuszną decyzję. Wprowadź tę zasadę w życie. Gwarantujemy, że się opłaca.

Rób większe zakupy, ale rzadziej

Jeśli wydajesz dużo pieniędzy na zbędne zachcianki, wypróbuj metodę, która polega na robieniu większych zakupów na kilka dni do przodu. Zamiast pojawiać się w sklepie każdego dnia po pracy, spróbuj robić zakupy np. 2 razy w tygodniu. Pozwoli Ci to istotnie ograniczyć wystawianie się na oddziaływanie bodźców wysyłanych przez artykuły stanowiące dla Ciebie pokusę, a to przełoży się na oszczędności. Przy okazji zaoszczędzisz też trochę czasu czy paliwa, które zużyłabyś na codzienne kursowanie do sklepu i z powrotem.


Macierzyństwo

Jeśli miłość nie przychodzi, odpuść i zaufaj, że wszystko, co jest dla ciebie, kiedyś znajdzie do ciebie drogę

Iwona Zgliczyńska
Iwona Zgliczyńska
4 lipca 2022

Barbara Pasek jest zakochana. Szczęśliwie. Z wzajemnością. Dojrzale. Ale to kosmos sprowadził do niej ostatniego roku tyle szczęścia. Podczas wywiadu na temat nowej książki, Basia mówi: Miłość przytrafia się nam, kiedy zakochujemy się w życiu i kiedy kierujemy ją do siebie i do codzienności, która nas otacza. Celebrujemy chwile, doceniamy to, co mamy, jesteśmy tu i teraz i nie uzależniamy szczęścia od tego, że ,,kiedyś, jak już będę miała faceta, to będę spełniona… Kiedy buzujesz zakochaniem się w życiu, ono po ciebie przychodzi i przynosi większe skarby niż mogłaś sobie wyobrazić.

Co to znaczy dla ciebie zrobić ze swojego życia dzieło sztuki?

– Spoglądać na życie nie jak na przypadkowy zlepek dni, spotkań i zdarzeń, a na całościowe arcydzieło, które tworzymy każdego dnia, w każdej godzinie i minucie. Jakbyśmy malowali obraz pociągnięciami pędzla. Nasze życie nie stanie się kiedyś w przyszłości piękne, jeżeli skleimy je z niezadowolenia, przekraczania swoich granic i przemęczenia.

Jeżeli pragniemy szczęścia warto rozpocząć budowanie go każdego dnia – tak tworzy się dzieło sztuki naszego życia, krok za krokiem, dzień za dniem, moment za momentem.

W nowej książce często piszesz, że słuchasz swojej wewnętrznego głosu, intuicji, a świat ci sprzyja. Czy możesz o tym więcej opowiedzieć?

– Wierzę, że każdy z nas ma w sobie wewnętrzny kompas, który po prostu WIE. Wie najlepiej i prowadzi nas doskonale. To właśnie intuicja, czy – inaczej mówiąc – głos naszego serca. Serce zawsze doskonale czuje, co dla niego jest dobre, a na co powinno uważać. Czy pragnie doświadczyć dzisiaj lodów z malinami? Czy może odpoczynku na kanapie? Wie, kiedy trzeba odejść. Wie, kiedy warto coś zmienić. Jednak my tego głosu wcale nie słuchamy. Najczęściej wszystko racjonalizujemy, siedząc głęboko w głowie. Tylko że moim zdanie w głowie nie znajdziemy tych właściwych odpowiedzi na temat najpiękniejszej drogi naszego życia. Odpowiedzi są w sercu. Głowa może odpowiedzieć na pytanie: „JAK zrealizować to, co w duszy gra”. Nie odpowie, czy masz to realizować.

Wierzę, że nasza intuicja jest podpięta pod jakieś większe źródło wiedzy, które ma na nas plan, zna drogę, która jest przed nami. Dlatego mimo tego, że prowadzi nas czasem w nieznane, warto temu głosowi zaufać. Nazwijmy ten głos Źródłem, Wszechświatem, Kosmosem, Bogiem – wszystko jedno. Chodzi o większy sens, który z całą pewnością w naszej układance zwanej życiem istnieje i doświadczyłam tego już tysiące razy na własnym przykładzie i wielu historiach moich czytelników.

Jak rozpoznajesz w sobie głos serca i czy on jest ważniejszy dla ciebie od głosu rozsądku?

– Głos serca jest najważniejszy. Kropka :) Głos rozsądku może mi tylko delikatnie pomóc w sprawach logistycznych, organizacyjnych, kalkulacyjnych, ale nigdy nie jest decydentem w moim życiu. Powiem ci, że w ten sposób żyje mi się wspaniale! Głos serca słyszy się zawsze w zatrzymaniu, ciszy, w daniu sobie chwili uwagi na proste pytań: ,,Jak się dziś czujesz?”,” Czego potrzebujesz?”,” Co czujesz na temat tej sytuacji?” Tak szczerze przed samym sobą.

Jednak tego głosu nie słyszy się w szale zajęć i morzu opinii. On jest subtelny, jest w tobie, pozostaje pytanie ile jest ciebie w twoim życiu, ile dajesz sobie uwagi. Tam znajdziesz serce.

Jak szukać w sobie siły, by w końcu zacząć realizować marzenia i przestać siebie odkładać na później?

– W ciągu wielu lat pracy z ludźmi dowiedziałam się, że ludzie mają tak różne motywacje, jak różne są ich twarze (śmiech). Czasami tę motywację muszę pomóc im odgrzebać z dalekich zakamarków, bo tak bardzo porzucili siebie. Dlatego nie jest prosto wskazać jedną motywację, która będzie uniwersalna dla wszystkich.
Może oprócz jednej, mocnej, która jest niezmienna dla każdego człowieka na ziemi. Wszyscy umrzemy i jakkolwiek brzmi to czarno i ciemno, ja jednak patrzę odwrotnie. Jeżeli budzisz się rano i masz szansę na kolejny oddech, to już jesteś szczęściarzem. Dla mnie życie wcale nie jest oczywistością. Nie wiemy, ile ono będzie trwało. Nie wiemy, ile jeszcze oddechów przed nami. Może warto w końcu wykorzystać te, które pozostały, zamiast odkładać je na później?

W wieku 32 lat przeżyłaś zapaść. Jakim to było dla ciebie doświadczeniem i co zmieniło w twoim życiu?

– To moje drugie spotkanie, z ,,drugą stroną”, która była tak blisko. Pierwszy raz wydarzyło się to wiele lat temu w wyniku przewlekłej choroby, dlatego już wiedziałam, jak to „smakuje” i jaką rewolucję robi w życiu. Jednak tym razem wszystko stało się zupełnie nieoczekiwane. Jakby w moim dobrym życiu nagle wyłączyło się na chwilę światło i przyszedł komunikat: „Kiedyś tak wszystko zgaśnie, więc co chcesz zrobić z czasem, który ci pozostał?”. Tak oto zmieniłam całe swoje życie – dosłownie całe i wydarzyło się to w rok.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Barbara Basia Pasek (@barbrabelt)

Jaki to był dla ciebie rok?

– Niesamowity, magiczny, szalony, którego efektem jest ,,Zrób z życia dzieło sztuki”. Jednak nie jest to historia o mnie. Opowieść jest tylko bazą dla indywidualnej historii każdego z czytelników, aby on mógł wyruszyć w swoją odyseję i by pozyskał narzędzia, które mogą go w tym wesprzeć.

Czy jesteś „cyfrowym nomadem”? Jak udaje ci się pracować i podróżować?

– Przygotowywanie się do zmiany mojego życia trwało kilka lat. W ostatnim roku ostatecznie podjęłam decyzję o zmianie. Jednak wcześniej konsekwentnie budowałam źródła zarobków niezależne od miejsca przebywania, bazujące w dużej mierze na świecie cyfrowym i pracy on-line. Reasumując, nie nie trzeba mieć dużo pieniędzy, wystarczy stopniowo zmieniać system pracy na formę zdalną i cyfrową. U mnie oznaczało to całkowite przebranżowienie, jednak udało się i zdecydowanie było warto, a miniony rok jest tego dowodem.

Ważnym aspektem jest to, że Polska już dawno przestała być tańsza od reszty świata. Często znajdowałam miejsca na świecie, w których żyje się taniej. Dlatego to nie wymaga wielu dodatkowych środków finansowych, ale po prostu zmiany systemu zarabiania i patrzenia na świat.

W ostatnim roku poznałeś swojego partnera. Czy możesz opowiedzieć tę historię?

O tej historii jest dużo w książce, bo realnie to opowieść na film (śmiech) i to bardzo metafizyczny. Nie chcę wszystkiego zdradzać, mogę tylko powiedzieć, że miłość „przytrafia się” nam, kiedy zakochujemy się w życiu. Kiedy miłość kierujemy do siebie i do codzienności, która nas otacza. Celebrujemy chwile, doceniamy to, co mamy, jesteśmy tu i teraz i nie uzależniamy szczęścia od tego, że ,,kiedyś, jak już będę miała faceta, to będę spełniona…”.

Kiedy buzujesz zakochaniem się w życiu, ono po ciebie przychodzi i przynosi większe skarby niż możesz sobie wyobrazić.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Barbara Basia Pasek (@barbrabelt)

Co możesz na koniec powiedzieć dziewczynom, które marzą o pięknej miłości, a czas mija i nic takiego do nich nie przychodzi.

– Warto odpuścić i zaufać, że wszystko, co jest dla nich, znajdzie do nich drogę. Zakochać się w życiu, rozkochać się w codzienności! A jeżeli czujesz, że od dłuższego czasu przyciągasz ,,ten sam model”, albo popełniasz te same błędy w życiu uczuciowym, warto zajrzeć głęboko w siebie, wyruszyć w podróż wewnętrzną. Najlepiej przy wsparciu kogoś, kto może pomóc rozwiązać labirynt zakamarków naszej podświadomości. Czasami to tam tkwi coś, co sabotuje wymarzoną wersję naszego życia i nie mamy o tym nawet pojęcia. Jednak przede wszystkim warto pamiętać, że przyciągamy, kiedy TU I TERAZ jesteśmy kompletną, szczęśliwą, spełnioną osobą, która na nic nie czeka, od niczego nie uzależnia swojego zadowolenia. Wtedy jesteśmy jak magnes. Na szczęście. Na miłość. Na wszystko, co upragnione…

 


Zobacz także

Reagujesz, czy odpowiadasz, czyli kilka prostych przykładów jak (nie) rozmawiać z dziećmi

Mogę być ojcem dla moich córek

„O jaka piękna dziewczynka, mamusia pewnie jest dumna” i wtedy zapada cisza… Nikt nie wierzył, że mogę być ojcem dla moich córek

Nie wychowuj syna dla innej kobiety, wychowaj go dla samego siebie. Nasze dzieci nie należą do nas