Lifestyle

Baletmistrzem, kucharzem, piosenkarzem… Chłopcy też mogą być kim chcą! #aboycantoo

Agnieszka Sierotnik
Agnieszka Sierotnik
26 lipca 2016
fot. Screen z Facbooka/Aboycantoo
 

Wszyscy wiemy, że dziewczynki powinny nosić różowe ubranka, być księżniczkami i koniecznie tańczyć lub śpiewać; chłopcy natomiast skazani są na niebieski, piłkę nożną i strażaków czy innych policjantów. Tak powinno być i koniec, kropka! Stereotypy i szufladkowanie ze względu na płeć są dla dzieci bardzo ograniczające, a przecież dziewczynka może zacząć grać w piłkę nożną, a chłopiec zostać perfekcyjnym baletmistrzem!

Ze stereotypami postanowiła rozprawić się Kirsten McGoey, mama trójki chłopców. To właśnie dzięki swojemu środkowemu synowi zdecydowała się na projekt #aboycantoo. –Młody pokochał scenę, więc zapisaliśmy go nie tylko na piłkę nożną, ale także na zajęcia aktorskie. Jako rodzice chcieliśmy, żeby wszyscy nasi synowie rozpoczęli swoją przygodę z życiem w miejscu, do którego czują, że pasują. – mówi McGoey. – I tak oto piłki do nogi przedzierały się przez nasz ogród, a w salonie urządzaliśmy imprezy taneczne. – To właśnie wtedy wpadła na pomysł swojego pierwszego autorskiego projektu fotograficznego. – Wiedziałam, że muszę zwrócić uwagę na tych cudownych chłopców, którzy muszą się zmierzyć z wymaganiami społeczeństwa co do ich płci, przez co tracą na pewności siebie.

Autorka projektu #aboycantoo zwraca uwagę na bardzo ważną, choć zapominaną kwestię – dzieci mogą być kimkolwiek chcą, niezależnie od wymogów społeczeństwa w którym żyją. Dzięki zdjęciom, na których chłopcy tańczą, bawią się lalkami czy jeżdżą na łyżwach, każdy młody człowiek może poczuć się odrobinę pewniejszy siebie, bo w końcu nie jest sam, któryś z jego rówieśników czuje tak samo jak on, a poczucie akceptacji jest tym najważniejszym w okresie dojrzewania.

 

Aboycantoo

fot. Screen z Facebooka/ Aboycantoo

Aboycantoo

fot. Screen z Facebooka/ Aboycantoo

Aboycantoo

fot. Screen z Facebooka/ Aboycantoo

fot. Screen z Facebooka/Aboycantoo

fot. Screen z Facebooka/Aboycantoo

fot. Screen z Facebooka/Aboycantoo

fot. Screen z Facebooka/Aboycantoo

fot. Screen z Facebooka/Aboycantoo

fot. Screen z Facebooka/Aboycantoo

Aboycantoo

fot. Screen z Facebooka/ Aboycantoo

źródło: Puzzlingposts.com


Lifestyle

10 sygnałów, że masz szczęśliwe życie (nawet jeśli teraz tego nie czujesz)

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
26 lipca 2016
fot. iStock/nensuria
 

W życiu bywają lepsze i gorsze momenty. Czasem wydaje nam się, że właśnie doświadczamy osobistego końca świata. Nic i nikt nie jest w stanie nas pocieszyć, tak ogromną wagę przywiązywaliśmy do czegoś czego już nie ma, tak wyjątkowa była dla nas relacja, która właśnie się skończyła. Jak wówczas odnaleźć spokój i równowagę? Jak przetłumaczyć sobie, że szczęście i spełnienie to droga, a nie jakiś konkretny cel? Przede wszystkim pora nauczyć się doceniać to wszystko, co masz.

10 znaków, że masz szczęśliwe życie (nawet jeśli teraz tego nie czujesz)

1. Masz pracę, którą lubisz

Praca zajmuje w naszym życiu ważne miejsce, poświęcamy jej wiele czasu, energii, bywa, że emocji. Choć być może nie odkryłeś jeszcze swojej wymarzonej ścieżki kariery, choć wahasz się, co tak naprawdę chcesz robić, zawsze staraj się podejmować takie obowiązki, które sprawiają ci przyjemność. Lub przynajmniej odnajduj w pracy, którą wykonujesz, pozytywne strony. Zmień perspektywę, dostrzegaj takie „szczegóły” jak mili współpracownicy, życzliwy szef, dobra odległość od domu.

2. Doceniasz wartość „małych rzeczy”

Większość ludzi biegnie przez życie na oślep nie zatrzymując się nawet na chwilę, by móc zauważyć i dostrzec piękno i dobro, które ich otacza. Jeśli należysz do tych, którzy od czasu do czasu odnajdują wokół siebie „małe cuda”, jesteś szczęściarzem: potrafisz odczuwać wdzięczność za to, co innym wydaje się zupełnie zwykłe i niewarte uwagi.

3. Żyjesz w zgodzie ze światem

Wiele osób chce, a nawet żąda spokoju. Wszyscy chcą „mieć święty spokój”, ale nie zdają sobie sprawy, że jedyny sposób, by osiągnąć spokój, to praca nad swoim wnętrzem, nad wewnętrzną równowagą. Bez niej nie można żyć szczęśliwie. To nieuchwytne uczucie jest jedną najbardziej wymownych oznak spełnienia.

4. Skupiasz na tym, co możesz zmienić

Nieszczęśliwi ludzie zawsze kurczowo trzymają się tego, czego nie można zmienić, szczęśliwi – starają się sami wpływać na swoje życie. Jeśli zdajesz sobie sprawę, jakich zmian możesz dokonać i podejmujesz w tym celu odpowiednie działania, bierzesz odpowiedzialność za swoje szczęście.

5. Nie obchodzi cię, co myślą inni

Wiele osób nigdy nie rozwinie do końca swoich umiejętności, nie stanie nawet w połowie drogi po swoje marzenia, bo za bardzo przejmuje się tym, jak postrzegają ich inni. Jeśli odrzucisz potrzebę bycia akceptowanym za wszelką cenę i żyjesz według własnych ideałów – jesteś szczęściarzem.

6. Masz dach nad głową

Wydaje ci się dziwne, że czytasz tutaj takie zdanie. Tak bardzo przyzwyczaiłeś się, że masz gdzie mieszkać, że z kranu w łazience leci woda. Że masz co zjeść, w co się ubrać. Myślisz – to banał. To za proste. Ale pomyśl: mogłeś urodzić się w zupełnie innej części świata, tam, gdzie każdy dzień jest walką o przetrwanie, a głód towarzyszy ci od początku istnienia. Mogłeś nie mieć w życiu tych wszystkich sprzyjających okoliczności, które sprawiły, że zdobyłeś wiedzę i umiejętności, zawód i pracę. Mogłeś być kimś zupełnie innym…

7. Jesteś zdrowy

Twoje ciało nie odmawia ci posłuszeństwa, nie zależysz od nikogo. Nie potrzebujesz pomocy, by wstać i pójść do łazienki, nie musisz myśleć o tym, skąd wziąć pieniądze na leki, dzięki którym twój organizm „jakoś” funkcjonuje. Póki nie doświadczymy tego na własnej skórze, nie potrafimy docenić faktu, że jesteśmy sprawni fizycznie i zdrowi.

8. Masz kogoś, komu na tobie zależy

Partnera, przyjaciela, kogoś z rodziny… Samotność i poczucie bycia niezrozumianym przez innych jest w życiu źródłem wielu komplikacji, a nawet chorób. Poczucie, że w chwili słabości masz się do kogo zwrócić o wsparcie to nieoceniony skarb.

9. Dobrze życzysz innym

Bo jeśli życzysz im źle, to tak, jakbyś po trochu, systematycznie działał na własną szkodę. Negatywne uczucia niszczą nas od środka, zabierają nam życiową energię, sprawiają, że zatracamy samych siebie, swoje wartości, ideały.

10. Jesteś nastawiony do życia na „tak”

A we wszystkim, co ci się w życiu przytrafia, potrafisz odnaleźć pozytywne strony. Jeśli mówisz światu i życiu „tak”, one odpowiedzą ci tym samym. Łatwiej będzie zauważyć i wykorzystać nadarzające się okazje, łatwiej będzie odnaleźć bratnią duszę.

Doceń to, co jeszcze przed chwilą mogło wydawać ci się naturalne i banalne. Życie składa się właśnie z tych wszystkich szczegółów, które zbyt często przyjmujemy „ot, tak”, bez wdzięczności. A przecież, gdyby nie one, dopiero byłoby ciężko…


Lifestyle

Odetchnij! Mamy dla ciebie sprawdzone sposoby na relaks w ciągu dnia

Agnieszka Sierotnik
Agnieszka Sierotnik
26 lipca 2016
fot. iStock/Martin Dimitrov

Stres, zmęczenie, życie w ciągłym biegu – brzmi jak codzienność, czyż nie? Pora pomyśleć o sobie! Odpoczynek wcale nie musi oznaczać weekendu w SPA, wakacji czy całodziennego leżenia w łóżku. Odpocząć możesz, a nawet powinnaś, także w ciągu normalnego dnia pracy. Najważniejsze, żebyś pod koniec dnia mogła pomyśleć, że zrobiłaś coś dla siebie. W końcu odrobina przyjemności jeszcze nikomu nie zaszkodziła, wręcz przeciwnie – pomogła!

Rozłącz się!

Komórka, laptop, tablet i ciągłe powiadomienia, którymi jesteśmy zasypywani to norma, w końcu cały czas musimy być w kontakcie i pilnować, żeby nie przegapić niczego ważnego. To trochę uzależnienie, ale i znak czasu, bo właśnie w taki sposób żyjemy w ciągłym napięciu i sami generujemy stres w swoim organizmie, którego naprawdę łatwo się pozbyć! Wystarczy pozbyć się wszelkich bodźców na co najmniej 20 minut. Wyjdź na spacer, usiądź wygodnie w fotelu lub… posprzątaj. Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz, zasada jest prosta – musisz wyłączyć wszelkie dźwięki i zbędne obrazy, które mogą do ciebie docierać. Telewizor, radio, odtwarzacz i wszystkie powiadomienia znikają na ten czas, który masz poświęcić dla siebie. Pomyśl o czymś miłym, co ostatnio cię spotkało,  spróbuj się odprężyć, a zaczynając kolejną czynność, zobaczysz, że twoja głowa trochę odpoczęła!

Czytaj

Czytanie to relaks, dzięki któremu możesz przenieść się do zupełnie innej rzeczywistości. Z braku czasu może stać się dla nas luksusem, ale przecież nie ma takiej możliwości, żeby podczas całego dnia (oczywiście poza ekstremalnymi wyjątkami) nie dało się wygospodarować 15 – 30 minut na czytanie. Obojętne czy to gazeta, książka czy ulubiony blog. Wybieraj to co najbardziej lubisz. Skoro przekonujemy dzieci, że powinny czytać co najmniej 20 minut dziennie, powinnyśmy dawać im dobry przykład! Naprawdę wyjdzie ci to na dobre, bo kiedy czytasz przestajesz myśleć o pracy czy problemach rodzinnych. Wszystko jest poza Tobą, bo wkraczasz w świat, który stworzył dla Ciebie autor i w którym Twoje osobiste rozterki nie istnieją. No i chwila gdy odkładasz na półkę kolejną przeczytaną książkę daje poczucie spełnienia i satysfakcji.

Drzemka dla zdrowia i urody

Pamiętasz czasy, kiedy w przedszkolu nie przepadałaś za leżakowaniem? A to wcale nie był taki zły pomysł, wręcz przeciwnie! Każdy z nas powinien wygospodarować około pół godziny na drzemkę w ciągu dnia. Uwierz, to wcale nie będzie strata czasu! Kwadrans lub dwa przeznaczone na sen, odświeżają układ nerwowy, poprawiają czujność, zdolności logicznego myślenia i ale przede wszystkim dodają energii. Jeśli czujesz się senna, a w pracy stałaś się zupełnie bezproduktywna 15 do 30 minut drzemki zadziała lepiej niż kolejna kawa czy zielona herbata. Wiele osób boi się, że obudzi się jeszcze bardziej rozleniwiona, a co za tym idzie, trudno im będzie wrócić do obowiązków, na szczęście nie ma na to możliwości! Tego rodzaju drzemka jest zbyt krótka, by pojawiała się faza REM podczas snu. Dzięki temu po przebudzeniu możemy szybko wrócić do aktywności, niczym żołnierze elitarnych jednostek specjalnych, którzy w warunkach bojowych, nawet na terytorium wroga, śpią regularnie po 30 minut. Pozwala to zachować maksymalną sprawność i skupienie.

Coś dobrego dla ciała

Domowe SPA to bardzo popularna opcja wśród osób, które nie mają czasu na wizytę u kosmetyczki czy chociażby weekendową wizytę w SPA za miastem. Sposobów na pielęgnację w swoim własnym zaciszu są tysiące, a producenci marek drogeryjnych prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowszych trendów i kosmetyków. I tak oto w ciągu jednego wieczora możesz nałożyć maseczkę na twarz, włosy, stopy, zrobić peeling całego ciała, a następnie umyć się olejami, by na koniec nałożyć na siebie grubą warstwę balsamów nawilżających. Gdybyś jednak wolała bardziej ekologiczne rozwiązania, możesz zabawić się w domową produkcję kosmetyków! Przy dobrym połączeniu składników, urządzisz ucztę dla wszystkich zmysłów. Wyobraź sobie peeling ze świeżo mielonej kawy, brązowego cukru, cynamonu i oleju kokosowego… Czy może być coś piękniejszego?

Gimnastykuj się codziennie!

Aktywność fizyczna jest teraz po prostu modna. Nie musisz wcale chodzić na siłownię czy biegać codziennie pięć kilometrów. Ćwiczenia naprawdę nie muszą być wymagające! Wystarczy, że myjąc naczynia zrobisz kilka przysiadów, Czytając na kanapie zrobisz kilka wymachów nogami, rowerek albo brzuszki. Codziennie czynności mogą być lepsze niż fitness, o ile każdą czynność będziesz wykonywała bardziej świadomie używając napiętych mięśni. Trzeba pamiętać, że takie szybkie serie ćwiczeń, to nie tylko satysfakcja, że się ruszyłaś i w końcu zrobiłaś coś dla siebie, ale przede wszystkim ogromna dawka endorfin i entuzjazmu, a przy okazji ochoty na jeszcze więcej. Dzięki hormonowi szczęścia rzeczywistość wyda się jakby bardziej kolorowa, a ty znajdziesz w sobie siłę na kolejne wyzwania.


Zobacz także

6 warzyw, które mają więcej wartości ugotowane, niż surowe

Zawód: fotografka. Od fotografii rodzinnej do fotografii gwiazd

Najsilniejszy człowiek, jakiego znam. Pisze listy do syna, by poradzić sobie z bólem