Pamiętamy doskonale czasy, gdy nauka do sprawdzianu z historii nie należała do najciekawszych zajęć, bo za oknem świeciło słońce, a koledzy grali w piłkę. Przy dobrych wzorcach przekazywanych od najmłodszych lat przez rodziców, uczenie się nowych rzeczy wcale nie musi być męką. Co zrobić, by nie zniechęcić naszego dziecka do nauki, a wręcz przeciwnie – skutecznie je zmotywować?
Jeśli chcesz, by Twoje dziecko osiągało jak najlepsze wyniki nie tylko w szkole, ale także poza nią – w pierwszej kolejności warto zastanowić się jakie są jego zainteresowania i pod nie dopasować konkretne działania. Jest także kilka rzeczy, których wprowadzenie w życie może pomóc w zachęcaniu naszego dziecka do kreatywnych działań, niezależnie od jego poziomu motywacji.
Pokazuj ciekawe, innowacyjne pomysły
Nauka nie musi być nudna! Warto od samego początku udowadniać to dziecku na każdym kroku. Zabierając je na interaktywne wystawy w takie miejsca jak Centrum Nauki Kopernik w Warszawie czy Centrum Nauki Experyment w Gdyni, pokażesz dziecku świat matematyki i fizyki z zupełnie innej, nieznanej mu dotąd strony. Kiedy wszystkiego będzie mogło dotknąć i doświadczyć na własnej skórze, przekona się, że naukowcy, którzy wymyślili te wszystkie skomplikowane rzeczy, musieli być naprawdę ciekawymi ludźmi. Wizyta na pokazie najnowszych gadżetów technologicznych lub w planetarium być może zakotwiczy w główce naszej pociechy myśl „Też tak chcę!” i zmotywuje je do pielęgnowania tej idei i ciągłego rozwoju w danej dziedzinie.
Nie oceniaj i nie porównuj – wspieraj
Skup się na mocnych stronach swojego dziecka, a nie jego kolegów i koleżanek z klasy, czy rodzeństwa. Pamiętaj także, by podkreślać i chwalić sukcesy dziecka (nawet te małe), a nie wytykać jego braki lub porażki. Wspieranie zalet Twojego dziecka wzmocni jego poczucie własnej wartości, a jak wiemy – wiara we własne możliwości może zaprowadzić na sam szczyt. Dobrym pomysłem może być także rozmowa z dzieckiem o jego zainteresowaniach i pasjach, a także o tym, co go cieszy, a co przeraża. Staraj się wspierać dziecko w codziennych zmaganiach z nauką, jednak pamiętaj, by go w nich nie wyręczać. Wsparcie rodzica w nauce planowania czasu na naukę i obowiązki jest niezastąpione.
Zachęcaj do uczestnictwa w konkursach, nie tylko szkolnych
Szkolny „Kangur” to za mało. Poszukaj konkursów, ale też wydarzeń edukacyjnych w Twojej okolicy, które pozwolą dziecku rozwinąć skrzydła, a przy okazji oferują atrakcyjne nagrody. Jeśli przeszkodą jest odległość, znajdźcie konkurs odbywający się online, dzięki któremu bez wychodzenia z domu można osiągnąć sukces. Dobrym przykładem takiego konkursu jest ogólnopolski turniej ortograficzny Fun Week Squli, organizowany przez platformę edukacyjną Squla.pl, który odbędzie się od 10 do 14 października. Może to być dobre przygotowanie do Ogólnopolskiego Dyktanda w przyszłości. W konkursie Fun Week Squli mogą wziąć udział zarówno szkoły podstawowe, jak i dzieci, posiadające konto na Squla.pl. Podczas lekcji, uczniowie będą rozwiązywać w Squli zadania z Przedmiotu Tygodnia, którym będzie Język polski, Przygoda z polskim oraz Kraina liter. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody – tablety, zabawki Furby i gadżety Squli. Więcej informacji na temat konkursu znajduje się na stronie https://www.squla.pl/zasady-ii-edycji-fun-week-squli-2016.
O Squli:
Squla.pl to internetowa platforma edukacyjna dla uczniów szkół podstawowych i dzieci w wieku przedszkolnym, która pozwala im uczyć się poprzez zabawę. W Squli znajduje się ponad 31 000 zadań w postaci quizów, misji i gier o różnym poziomie trudności. Dzięki nowatorskiej formule Squli dzieci lubią się uczyć, robią to częściej, a w rezultacie osiągają lepsze wyniki. Platforma bezpłatnie udostępniana jest szkołom i przedszkolom.
Platforma edukacyjna Squla została stworzona w 2010 roku w Holandii przez zespół ekspertów w dziedzinie szkolnictwa, technologii i twórców gier. Do dnia dzisiejszego ściśle współpracuje z CITO – najważniejszą organizacją egzaminacyjną na szczeblu szkół podstawowych w Holandii. W USA platforma istnieje od 2014 i współpracuje z Kaplan Inc., jedną z wiodących firm edukacyjnych w Stanach Zjednoczonych. W Polsce obecna jest od 2015 roku, a materiał na platformie jest w pełni zgodny z podstawą programową MEN. Squla jest również oficjalnym partnerem Oxford University Press. Rozwija się dzięki wsparciu prywatnych inwestorów i Bertelsmann AG zależnego od RTL Ventures. W 2013 roku Squla została uznana przez Wired UK za jeden z „najgorętszych europejskich start-up’ów”. Więcej informacji na stronie platformy: www.squla.pl oraz na oficjalnym profilu Squla.pl na Facebooku.