Lifestyle

Czym jest strach przed porzuceniem. Kiedy odchodzisz pierwsza, bo boisz się, że to on cię zostawi

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
8 lipca 2020
Fot. iStock/nd3000
 

Poniżej kilka sygnałów świadczących o tym, że ktoś boi się porzucenia:

 • Częste odczuwanie zazdrości
 • Postrzeganie każdej osób innej płci jako potencjalne zagrożenie dla związku
 • Dawanie zbyt wiele w relacji z drugą osobą, tak zwane „spalanie się”
 • Obsesyjne myśli o tym, że partner lub małżonek odejdzie
 • Nierealistyczne żądania co do ilości czasu spędzanego z drugą osobą
 • Trudności z całkowitym zaufaniem partnerowi lub małżonkowi
 • Częstsze dostrzeganie wad współmałżonka lub partnera niż pozytywnych atrybutów
 • Brak umiejętności życia w pojedynkę. Jeden związek się kończy, drugi natychmiast zaczyna. Nowy partner zastępuje poprzedniego
 • Poczucie urazy, jeśli bliska osoba podejmuje czynności „samodzielnie”  (takie jak wyjście z przyjaciółmi, wyjazd, wycieczka)
 • Poczucie bycia niegodnym miłości, przekonanie, że na nią nie zasługujemy
 • Niska samoocena, brak pewności siebie
 • Podejmowanie decyzji o zakończeniu  relacji zanim zrobi to druga osoba  po to  tylko, aby mieć kontrolę nad potencjalnym porzuceniem
 • Dążenie do szybkiego rozwoju wypadku w związkach, z obawy, że dana osoba nas opuści jeśli nie przejdziemy wystarczająco szybko do następnego etapu relacji
 • Pozostawanie w niezdrowych lub patologicznych związkach z obawy przed opuszczeniem lub samotnością
 • Odczuwanie zazdrości o relacje platoniczne, jakie ma ich małżonek lub partner, na przykład ze znajomymi z pracy
 • Kontrolowanie bliskiej osoby, szczególnie jeśli chodzi o ich interakcje z innymi i czas z nimi spędzany
 • Ciągłe analizowanie związku pod kontem negatywnych aspektów lub problemów, zamiast skupienia się na pozytywnych cechach partnera i relacji
 • Częste dążenie do relacji z ludźmi, którzy są emocjonalnie niedostępni
 • Zdradzanie, oszukiwanie małżonka lub partnera (ze strachu, że on zrobi to pierwszy)

Jeśli zauważyłeś u siebie lub u swojego partnera powyższe sygnały, to znaczy, że potrzebujecie pomocy. Świadomość sytuacji to już pierwszy krok do pozytywnych zmian.


Na postawie: lifehack.org


Lifestyle

Flebolog – w czym się specjalizuje, co i w jaki sposób jak leczy?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
9 lipca 2020
Flebolog - kim jest ten lekarz, czym się zajmuje flebologia
Fot. iStock
 

Flebolog to lekarz, który specjalizuje się w leczeniu chorób naczyń żylnych kończyn dolnych. Zgłaszają się do niego najczęściej osoby z problemami dotyczącymi tzw. pajączków, żylaków, zakrzepicy żylnej, czy zapalenia żył. I choć oficjalnie nie ma wyszczególnionej osobnej specjalizacji jak flebologia, leczenie chorób żył jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi medycyny. Kim jest lekarz flebolog, jakimi narzędziami dysponuje i kiedy warto do niego się wybrać?

Kim jest flebolog?

W przypadku istniejących zaburzeń w funkcjonowaniu układu żylnego, które są jednymi z najczęściej występujących problemów, należy udać się to do lekarza. Flebolog, bo o nim mowa, zajmuje się leczeniem ostrych stanów dotyczących układu żylnego oraz jego przewlekłych chorób. Określenie flebolog ukute zostało z greckiego słowa flebos, które oznacza żyłę. Co ciekawe, nie ma jeszcze u nas wyodrębnionej specjalizacji lekarskiej w systemie kształcenia podyplomowego lekarzy, takiej jak flebologia. To bardziej nazwa która wniknęła do powszechnego użycia i jest coraz częściej wykorzystywana w określeniu lekarzy specjalizujących się leczeniu układu żylnego. Lekarz flebolog zazwyczaj jest specjalistą z zakresu innych dziedzin, np. chirurgii ogólnej, naczyniowej, angiologii (leczenie chorób naczyń krwionośnych), dermatochirurgii, chorób wewnętrznych, urologii, radiologii, a nawet medycyny estetycznej. Flebologia jest zagadnieniem z pogranicza powyższych specjalizacji. Warto także wiedzieć, że zazwyczaj chorobami żył zajmują się chirurdzy oraz interniści, więc do nich należy kierować się w pierwszej kolejności po poradę.

Flebolog – kiedy warto udać się na konsultację?

Istnieją konkretne wskazania, które powinny skłonić do kontaktu z lekarzem flebologiem. Najczęstszą przyczyną konsultacji jest przewlekła niewydolność żylna, która dotyka ponad połowę kobiet i prawie połowę mężczyzn. Należy pomyśleć o wizycie w momencie, gdy zauważalne są niepokojące zmiany na nogach. Może to być uczucie ciężkości nóg, które nasila się pod koniec dnia oraz pojawiające się w nocy skurcze łydek. Jeśli na nogach występują widoczne „pajączki” (teleangiektazje), które są początkowymi, drobnymi zmianami, warto się nimi zająć jak najwcześniej.

Flebolog - kim jest ten lekarz, czym się zajmuje flebologia

Fot. iStock

Flebolog pomoże, gdy zmiany postępują i żyłki są już bardziej widoczne – wtedy trzeba podjąć odpowiednie leczenie. Nieleczone zmiany z czasem przeistoczą się w widoczne i dokuczliwe żylaki kończyn dolnych. A są to żyły, które wystają ponad poziom skóry, bardzo nabrzmiałe i doskonale widoczne, poskręcane, którym towarzyszą zmiany skórne – przebarwienia oraz obrzęki. Ta sytuacja wymaga już pilnej wizyty. W przypadku, gdy nie ma odpowiedniej reakcji na ten poważny stan, powstają owrzodzenia podudzi. Najczęściej żylaki pojawiają się u osób nieuprawiających aktywności fizycznej, źle odżywiających się, otyłych, nadużywających alkoholu.

flebologia

Fot. iStock

Należy pamiętać, że o ile „pajączki” na początku stanowią jedynie problem estetyczny, to już np. zaawansowana choroba zakrzepowa żył zagraża zdrowiu, mogąc spowodować zator płucny.

Flebolog – diagnoza i leczenie

Flebolog dysponuje odpowiednimi narzędziami, by postawić diagnozę i zalecić odpowiednie do stanu zdrowia leczenie. Podstawą w określeniu diagnozy jest rozmowa z pacjentem oraz wykonanie badania USG dopplerowskiego żył. Jest ono konieczne do stwierdzenia wydolności układu żylnego i drożności żył. Pozwala także wykluczyć istnienie refluksu, czyli cofania się krwi wbrew normalnemu kierunkowi jej przepływu. Po takiej konsultacji lekarz flebolog proponuje jedną z dostępnych metod leczenia.

Flebolog - kim jest ten lekarz, czym się zajmuje flebologia

Fot. iStock

Podstawowe metody leczenia 

 • Pacjenci, którzy nie narzekają na bardzo zaawansowane zmiany, mogą poddać się kompresoterapii (leczeniu uciskowemu) polegającemu na stosowaniu specjalnych rajstop uciskowych. Na tym etapie pomoże także  wdrożenie leczenia farmakologicznego.
 • W leczeniu niewielkich widocznych naczyń i żyłek zalecana jest skleroterapia piankowa. Metoda ta polega na podaniu do poszerzonej żyły specjalnego preparatu (pianki), który zamyka ściany naczynia. Taki zabieg trwa kwadrans, nie jest bolesny i pozwala pacjentowi na szybki powrót do zwykłej aktywności tego samego dnia. Skleroterapię powtarza się do momentu zamknięcia wszystkich zmian na nogach.
 • Jeśli zmiany w układzie żylnym są poważniejsze, najczęściej proponuje się pacjentowi zabieg chirurgiczny, taki jak wycięcie i podwiązanie żylaków.
Flebolog - kim jest ten lekarz, czym się zajmuje flebologia

Fot. iStock/Flebolog

Zaawansowane metody leczenia 

Bardziej nowoczesnymi sposobami leczenia, jakie może zaproponować lekarz flebolog, to zabiegi takie jak:

 • wewnątrżylna termoablacja radiowa – Venefit (VNUS Closure Fast) – polegająca na zamykaniu niewydolnych naczyń żylnych przy pomocy cewnika wprowadzanego do wewnątrz żyły i oddziaływaniu na nią za pomocą fal radiowych;
 • zabiegi laserowych EVLT (Endovenous Laser Therapy) – to drugi typ nowoczesnej metody, polegającej na emitowaniu promieniowania laserowego poprzez światłowód wprowadzony do światła naczynia, który zamyka chorą żyłę.

Doświadczony flebolog powyższe zabiegi przeprowadzi w sposób bezpieczny i zazwyczaj pacjent może już po jednym dniu wrócić to domu. Te nowoczesne metody leczenia są jednak odpłatne i dostępne wyłącznie w największych i najlepszych ośrodkach w kraju, leczących problemy żylne.


źródło:  zdrowie.tvn.pl ,www.drhamera.pl 

Lifestyle

Horoskop – co to jest i dlaczego chętnie do niego zaglądamy?

Redakcja
Redakcja
8 lipca 2020
Horoskop - co to jest
Fot. iStock

Horoskop i przyszłość to tematy, do których po cichu chętnie zaglądamy. Najczęściej robimy to z czystej ciekawości, a nie po to, by faktycznie uchylić rąbka tajemnicy tego, co nas czeka. Dla wielu osób przyszłość jest na tyle interesująca, że decydują się na regularne wizyty u wróżek czy astrologów, by otrzymać profesjonalny horoskop. Czym właściwie jest horoskop i czemu może służyć?

Horoskop kojarzymy głównie z ostatnimi stronami różnych czasopism, na których dla każdego znaku zodiaku rozpisano najbliższą przyszłość. Można trafić na rozpisany dla każdego znaku zodiaku horoskop dzienny, tygodniowy, miesięczny, a nawet roczny. Znajdziemy z nich informacje dotyczące życia rodzinnego, zawodowego i uczuciowego. nie brakuje również wskazówek odnoszących się do finansów. Horoskopy i wróżby dostępne są też na stronach internetowych, czy na kanałach ezoterycznych, gdzie przez telefon wróżbici odkrywają nieco tajemnic dotyczących przyszłości.

Horoskop dzienny, tygodniowy i miesięczny – dlaczego nas interesuje?

Dla jednych osób horoskop będzie wyłącznie głupotami wymyślanymi przez przypadkową osobę dla różnych redakcji, a dla innych będzie stanowił jakąś mentalną deskę ratunku, formę wsparcia. Tysiące osób interesuje horoskop dzienny, tygodniowy lub miesięczny, by móc upewniając się, czy w danym czasie los będzie im sprzyjał. Do horoskopu najczęściej zaglądamy, gdy czeka nas podjęcie trudnej decyzji, a dalej nie wiemy, co zrobić. Czasem wręcz bez takiej podpowiedzi nie jesteśmy w stanie podjąć własnych decyzji. Szukamy wskazówek od losu na to, co nas czeka, lub wręcz ostrzeżeń przed niebezpieczeństwem.

Często interesuje nas jako możliwe pokrzepienie na trudny czas. Wiele osób lepiej się czuje, gdy horoskop zapowiada dla nich dobry czas, którego tak bardzo potrzebują. Poza tym to też forma rozrywki, bo nawet nie wierząc w to, co wypisywane jest w horoskopach, z ciekawości wczytujemy się w te wiadomości „od losu”. A czy ktoś w nie wierzy, czy nie, to już indywidualna sprawa osobistych doświadczeń.

Horoskop - co to jest

Fot. iStock

Czym naprawdę jest horoskop?

Horoskop znany był już w starożytności. Pierwsze horoskopy określane były w starożytnej Mezopotamii oraz Grecji. Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie służy on przepowiadaniu przyszłości. Horoskop, w dosłownym znaczeniu tego słowa, to rysunek określający pozycję słońca, księżyca, planet, które widoczne były na niebie w chwili narodzin osoby zgłaszającej się po poradę do astrologa. Do jego stworzenia potrzeba niemałej wiedzy astrologicznej.

Można powiedzieć, że horoskop to zbiór danych, mapa osobowości. Na jego podstawie interpretuje się to, jaki jest dany człowiek, jakie ma mocne mocne strony, i co może osiągnąć. Jest przede wszystkim indywidualną charakterystyką, konkretnym opisem, ale nie stanowi o tym, kim jest dany człowiek, ani co osiągnie. Jedynie wskazuje to, co dotychczas danej osobie towarzyszyło, nie pokazuje jednak tego, co się stanie w najbliższej przyszłości. Horoskop w żaden sposób nie ogranicza człowieka. Stanowi natomiast kierunek, podpowiedź właściwej drogi do spełnienia, reszta zależy od każdego z osobna.

Według astrologów moment, w którym noworodek bierze pierwszy oddech, jest jego faktycznym narodzeniem, bo wymiana energii ze światem rozpoczyna wszystko. I ta energia będzie kierowała człowiekiem w trakcie jego życia. Można stworzyć tzw. horoskop prognostyczny, opisujący kierunek, w jakim może iść życie. Stanowi on podpowiedź mocnych rzeczy w określonych dziedzina życia każdego człowieka.

Horoskop - co to jest

Fot. iStock

Jak się stawia horoskopy?

Astrologowie zdecydowanie nie używają szklanych kul i innych dziwnych akcesoriów do tego, by postawić komuś horoskop. Dawniej, by obliczyć poszczególne pozycje planet trzeba było wszystko liczyć samodzielnie. Współcześnie jest znacznie łatwiej. Wystarczy umieć obsłużyć jeden z programów astrologicznych, by wpisując w nim dane  dotyczące czasu i miejsca narodzenia konkretnej osoby, by stworzyć kompletny horoskop urodzeniowy. Dopiero takiego rysunku, zwanego diagramem, astrolog interpretuje dane. Osoba zainteresowana takim horoskopem otrzymuje swoistą analizę, która pokazuje charakterystykę osoby tu i teraz, oraz tendencje na przyszłość.

By odpowiedzieć na różne potrzeby osób interesujących się przyszłością, można w sieci znaleźć mnóstwo horoskopów dedykowanych wielu aspektom życia. Można znaleźć horoskopy miłosne, dla par, dotyczące poszczególnych znaków zodiaku, a nawet psychologiczne oraz takie, które szczególnym powodzeniem cieszą się w innych kręgach kulturowych (horoskop celtycki lub indiański, chiński). Czasem warto zajrzeć choćby z ciekawości.


źródło: jolanta-golebiewska.pl,www.najlepszewrozby.pl

Zobacz także

Konkurs #połączone. Wygraj smartfona TP-Link Neffos i połącz się z najlepszą przyjaciółką

48 drobnych, miłych rzeczy dla siebie. Do zrobienia od razu

Regulamin akcji – „Rodzice wracają do szkoły”