Go to content

6 rzeczy, których potrzebuje twoje dziecko, żeby dobrze się rozwijać i mieć szczęśliwe dzieciństwo

Fot. iStock/Todor Tsvetkov

Wychowujesz swoje dziecko tu i teraz. Masz prawo popełniać błędy, nie wiedzieć, jak postępować, szukać odpowiedzi na swoje pytania. Z myślą o świadomych rodzicach powstał blog Akademii 5.10.15. Miejsce, w którym można dowiedzieć się wiele na temat potrzeb dziecka. Znajdziesz tam teksty i porady dla rodziców, pomysły na spędzanie czasu z dziećmi, a także mnóstwo informacji i inspiracji. Im szybciej zrozumiesz, co jest ważne dla niego, tym lepiej. Pamiętaj, kształtujesz człowieka, więc zrób to najlepiej, jak potrafisz. Oto kilka rzeczy, których potrzebuje twoje dziecko, żeby dobrze się rozwijać i mieć szczęśliwe dzieciństwo:

Przyjazne przewodnictwo

Twoje doświadczenie życiowe czasem zmusza cię do szybkiej reakcji. Nic dziwnego, chciałabyś przecież uchronić swoje dziecko przed całym złem tego świata. Ważne jednak, żeby nie przedobrzyć. Musisz zapewnić mu bezpieczeństwo, ale nie możesz trzymać pod kloszem. Bądź dla niego przewodnikiem, ale nie zmuszaj go, żeby było twoją wierną kopią. Pozwól dziecku wyrażać swoje zdanie i rozmawiaj z nim. A przede wszystkim – nie powielaj utartych schematów, które mogłaś wynieść z domu. Być może twoje dziecko potrzebuje czegoś innego.

Swobodna zabawa

Niektóre dziecięce zabawy mogą wydawać ci się bezsensowne. Tymczasem dla dziecka, są nie tylko rozrywką, ale także nauką. Nie bez powodu mówi się, że bez swobodnej zabawy dziecko nie może się prawidłowo rozwijać. Kusi nas, rodziców, by wypełnić dzieciom dzień po brzegi – zapisujemy je na różne zajęcia dodatkowe, wymyślamy różne atrakcje, wycieczki. Owszem, to wszystko jest ważne i potrzebne. Musimy jednak pozwolić im także na swobodną zabawę, by wedle własnych potrzeb korzystało ze swoich zmysłów i rozwijało poszczególne umiejętności. Niech poznaje też świat na swój sposób.

Przytulanie

Co czujesz, kiedy przytula cię ktoś bliski, jak partner, dziecko lub mama? Ogarnia cię spokój? Radość? Czujesz się bezpiecznie? Dokładnie to samo czuje twoje dziecko, gdy je przytulasz. Kontakt fizyczny z drugim człowiekiem potrafi zdziałać cuda. Dzieci potrzebują go niemalże tak samo, jak powietrza. Dzięki niemu lepiej się rozwijają, są szczęśliwsze i spokojniejsze. Kiedy nie wiesz, co masz zrobić, przytul je. Da mu to więcej, niż reprymenda czy niespodziewany prezent. I nigdy, przenigdy nie odtrącaj dziecka, które chce się przytulić.

Bezwarunkowa akceptacja

Być może trochę inaczej wyobrażałaś sobie macierzyństwo. Chcąc nie chcąc porównujesz swoje dziecko z innymi i masz mieszane uczucia. Pamiętaj, żeby akceptować swoje dziecko bezwarunkowo i na każdym kroku okazywać mu miłość. Pracujcie razem nad zachowaniami, które są niewłaściwe, kształtuj jego charakter i pomagaj odnaleźć się w świecie, ale zawsze podkreślaj, że cokolwiek zrobi, zawsze będziesz je kochać. Powinno wiedzieć, że nie musi „zasłużyć” na twoją miłość i akceptację.

Samodzielność

Ileż to razy wyręczałaś w czymś swoje dziecko, żeby było szybciej lub sprawniej? Każdy, kto choć raz wycierał rozlany jogurt z podłogi, bo „mamo, ja sam otworzę” lub czekał kwadrans w kurtce w przedpokoju, bo „mamo, ja sama się ubiorę”, doskonale wie, że nauka samodzielności wymaga od rodzica sporo cierpliwości. Warto jednak zagryźć zęby i pozwolić dziecku wykonywać różne czynności. Tak, będzie to trwało dłużej. Tak, najprawdopodobniej powstanie bałagan. Tak, jest duża szansa, że kilkanaście/kilkadziesiąt pierwszych prób skończy się porażką. Ale co będzie potem? DUMA. Samodzielność jest w życiu niezwykle ważna. Im szybciej to zrozumiesz, tym lepiej i dla ciebie, i dla niego.

Niewidzialny przyjaciel

Masz wrażenie, że twoje dziecko z kimś rozmawia w trakcie zabawy? A może ostrzega cię, żebyś przypadkiem nie nadepnęła lub nie usiadła na Zosi/Tomku lub szykuje dodatkowe miejsce przy stole dla kogoś? Spokojnie, to nie duchy. Twoje dziecko ma po prostu niewidzialnego przyjaciela, którego stworzyło w swojej wyobraźni. Nie obawiaj się, że ze zdrowiem psychicznym twojego dziecka jest coś nie tak – to zupełnie naturalne zjawisko. Niewidzialny przyjaciel jest po to, by było raźniej. Poza tym, za pomocą „Zosi” lub „Tomka” twoje dziecko chce ci pokazać, jakie ma potrzeby emocjonalne, ponieważ bardzo często nasze pociechy identyfikują się z wymyślonym przyjacielem. Nie oznacza to też, że dziecko ma zbyt wybujałą fantazję lub nie potrafi nawiązać relacji z prawdziwymi rówieśnikami. Nie krytykuj dziecka i nie upominaj go, żeby nie rozmawiało z powietrzem. Obserwuj jego zabawę i sama się do niej przyłącz. Zobaczysz, jaki uśmiech wywołasz na jego twarzy, jeśli zaczniesz z powagą traktować jego niewidzialnego przyjaciela.

Chcesz być lepszym rodzicem? Odwiedź Akademię 5.10.15. i dowiedz się więcej:

Z dzieckiem na zakupach

Wyzwanie: Z dzieckiem na zakupach

happy mother and daughter playing at home in tent

Jak rozpoznać, że dziecko cię kocha?

Children's games room.

Czy każde dziecko musi lubić przedszkole?

Mother and daughter reading book

Książki w życiu dziecka

 


Artykuł powstał we współpracy z Akademią 5.10.15