Psychologia

„Żałoby i smutku nie można przyśpieszać. To przyśpieszanie zniechęca i frustruje”

Iwona Zgliczyńska
Iwona Zgliczyńska
29 maja 2022
Fot. iStock
 

Psycholożka Marta Iwanowska Polkowska przyznaje, że pomysł, by napisać książkę „Nażyć się” przyszedł jej do głowy, gdy sama chorowała, mierzyła się z żałobą po śmierci taty i diagnozą syna w kierunku spektrum aspergera. Dziś Marta twierdzi, że szukanie sensu w trudnym wydarzeniu z naszego życia jest ważne, choć niełatwe. „Nie znajdziesz tego, gdy jeszcze łzy cisną się do oczu. Żałoby i smutku nie można przyśpieszać. To przyśpieszanie zniechęca i frustruje. Ale zawsze można kierować się ciekawością. Nie szukaj sensu na siłę, ale z ciekawością zadawaj sobie pytania: „Co sprawiło, że jestem w tej sytuacji?” i „Czego ona próbuje mnie nauczyć?”.

Marto zadam ci bardzo trudne pytanie. Jak matka, która dowiaduje się, że jej dziecko jest chore, ma szukać w tym sensu dla siebie?
Jeśli zadasz sobie pytanie tuż po usłyszeniu diagnozy, to ono wybrzmi nieadekwatnie. Na początku taka mama potrzebuje przeżyć żałobę i wszystkie towarzyszące jej emocje. Ona potrzebuje też kogoś bliskiego, by towarzyszył jej w smutku i stopniowym akceptowaniu swojego nowego życia. Dlatego, jeśli jesteś jej przyjacielem, staraj się po prostu być przy niej, wysłuchać, zapytać, czego ona teraz potrzebuje. Czy chce, byś z nią razem popłakała? Czy woli pójść na spacer albo napić się wina i nie myśleć o chorobie? Dobrze dla takiej osoby być wsparciem, jakiego ona akurat teraz potrzebuje.

U każdego żałoba może troszeczkę inaczej wyglądać. Jedna mama chce płakać, inna pragnie działać i szukać sposobu na wsparcie swojego dziecka, a dopiero po jakimś czasie orientuje się, że nie na wszystko ma wpływ. Warto być przy niej, kiedy ona to odkrywa. A być może po jakimś czasie ona poczuje, że ta sytuacja, mimo wielkiego cierpienia, rozwinęła w jakiś sposób ją i jej rodzinę.

Ty mówisz o zrozumieniu sensu po roku lub dwóch, a ja znam osoby, które ten sens znajdują dopiero po 20 latach, albo wcale i tak sobie żyją w wielkiej frustracji. Dlaczego?

Pamiętajmy, że niektóre osoby nie będą chciały szukać sensu, ponieważ dzięki temu wglądowi coś musiałoby się zmienić. Dzięki zrozumieniu stajemy się silniejsi, pewniejsi siebie, z czasem bardziej szczęśliwi i zadowoleni. A niektórzy po prostu boją się tacy być. Świadomie bądź nieświadomie wybierają bycie ofiarą. Zauważ, że żyjemy w społeczeństwie, w którym często uwagę dostają ci, którzy cierpią. Dla nich bycie w tym trudzie i cierpieniu pełni jakąś funkcję np. dzięki temu udaje im się skupić na sobie czyjąś uwagę albo integrować rodzinę, być akceptowaną.

Czasem spotykam kobiety, które po tym, jak zdecydowały się na zmiany (w kierunku nażywania się), straciły pewne relacje. Po tym, jak otoczenie przyzwyczaiło się do tego, że ona była zawsze słaba, zapłakana, nie potrafiło się przyzwyczaić do tego, że ta sama kobieta jest teraz silna i zadowolona z życia. Tacy „pomocnicy” i „wybawiciele” czasem nie potrafią odnaleźć się w nowej sytuacji, czyli uznać, że nie są już tak bardzo potrzebni.

Dlaczego nie potrafią?

Może czerpali z pomagania jakieś korzyści? Może to budowało ich poczucie własnej wartości? Może woleli zajmować się czyimiś problemami niż swoimi? Każda historia jest inna i nie chcę za bardzo generalizować, ale jeśli od dłuższego czasu czujesz się nieszczęśliwa, warto przyjrzeć się temu, czy nie boisz się być osobą silną i sprawczą tuż obok ludzi, którzy są ci bliscy. Bo może, kiedy już taką osobą staniesz się, niektórzy z twojego otoczenia nie będą chcieli lub umieli być z tobą w relacji? Może im się to po prostu nie spodoba?

Chociaż mamy XXI wiek, ciągle widzę, że jak kobieta zdecyduje się na bycie odważną, to często jest pierwszą kobietą w rodzinie. Pierwszą, która idzie nową drogę. Matka, teściowa, babki, prababki nie zawsze wybierały taką sprawczość. Nie zawsze mogły ją wybrać, choć chciały. Z czasem nawet nieświadomie „mościły się” w cieniach mężów, w roli ofiar, które nie potrafiły wpływać na swoje życie. Wyjście z tej roli dla wielu kobiet jest trudne i wymaga odwagi. Wspierające w tej drodze może być przekonanie, że ja chcę to zrobić nie tylko dla siebie, ale też dla swojej córki, żeby ona już wiedziała, że można być silną, spełnioną i walczyć o swoje szczęście.

Odnoszę wrażenie, że wielu psychologów namawia nas, byśmy szukali sensu trudnych wydarzeń z naszego życia…. na siłę. Ty mówisz, że trzeba szukać z ciekawością. Dlaczego?

Ciekawość rozumiem jako przyglądanie się swojemu życiu z różnych perspektyw. Tak robią dzieci. Jak znajdą na polanie ślimaka, to wezmę go do ręki i sobie opatrzą go dokładnie. Najpierw obejrzą jego różki, potem zajrzą do muszli, może go nawet powąchają, czy poliżą. Pozwolą sobie na doświadczanie ślimaka różnymi zmysłami. A nam dorosłym czasem tej ciekawości brakuje. Patrzymy na coś raz, wydajemy kategoryczny osąd i zamykamy go do szuflady, by nawet nie dać sobie prawa na jego zmianę. Natomiast ciekawe przyglądanie się wymaga zdawania pytań: „A co, jeśli się myliłam? A co by było, jeśli jest inaczej niż myślałam do tej pory?”

My kobiety bywamy bardzo dobre w nazywaniu tego, co będzie dobre dla innych. Dla syna, męża, szefa. Wiemy, co smakuje naszym dzieciom i o czym zapominają nasi rodzice oraz czego oczekuje od nas społeczeństwo, znajomi i nieznajomi. Ale by nażyć się musimy zadbać o siebie i zadać sobie pytania: „Co ja lubię?”, „Co jest dla mnie ważne i sprawia mi przyjemność?”, „Jaką rolę wybieram dla siebie?”

A jakie role możemy wybierać?

Przeróżne. Od bycia ofiarą i męczennicą, po bycie dzielną, choć z zaciśniętymi zębami. Możemy być jak Ania z Zielonego Wzgórza, albo jak Hermiona z Harrego Pottera, czy Margaret Thatcher. Ważne, by być główną aktorką tej sytuacji, jak i reżyserką i autorką scenariusza. Ale my niestety zbyt często rezygnujemy z tych dwóch ostatnich ról.

W książce mówisz, że radości i szczęścia trzeba szukać na co dzień o to, by sprawiać sobie przyjemności. A jednak tak wielu z nas żyje od urlopu do urlopu.

Życie to nie tylko czas wakacji, ale właśnie ten czas pomiędzy nimi. Każda z nas ma prawo i zasługuje na to, by nażywać się codziennie. Z przyjaciółką na spacerze. Z córką na rowerze. Sama z książką. W kuchni podczas przygotowywania z mężem obiadu. Pomyśl, co możesz włączyć, zassać, czy wpleść do swojej codzienności, co będzie trwało nawet 15 min, ale sprawi, że ty tego dnia będziesz czuła się dobrze.

Marta, co ty miłego dla siebie zrobisz dziś?
Dziś moje życie jest bardzo intensywne, pracuję jako coach, prowadzę warsztaty, promuję książkę, mam też dom i dwójkę dzieci. Dlatego staram się dbać moje ciało, by było silne, sprężyste i nienapięte od natłoku zadań. By nażyć się: chodzę na masaż, nacieram skórę w domu olejkami, ćwiczę jogę. Dziś, tuż po naszej rozmowie, pojadę z synem na rowerach do szkoły, żeby spędzić razem trochę czasu i popatrzeć na wiosnę, która teraz tak pięknie rozkwita.

Pamiętam i już nigdy nie zapomnę, że moje nażywanie się to wybór i to intencja i troska, by codzienność sprawiała mi więcej przyjemności. Mogę z niechęcią jechać z synem do szkoły, myśląc, że znów muszę go odwozić. A mogę też pomyśleć sobie, że on tego potrzebuje, a ja chcę mu to dać. W mojej książce pojawia się taka metafora, że codziennie możemy świadomie posypywać swoje życie brokatem.

Co masz na myśli?

Brokatem są te chwile, w których pozwalamy sobie na uśmiech i myśl „jest OK, moje życie jest dobre, właśnie teraz w tym momencie i to najważniejsze … a ja jestem dobra dla siebie”.


Marta Iwanowska-Polkowska
Autorka książki „ Nażyć się. Jak zacząć nażywać się od dziś, pamiętać o tym jutro i już nigdy o sobie nie zapomnieć”.

Coachyca i trenerka, z wykształcenia psycholożka, z powołania towarzyszy innym w odważnym urzeczywistnianiu swojego JA, podejmowaniu śmiałych wyzwań i przechodzeniu przez zmiany z wyrozumiałością dla siebie. Autorka podcastu „Urzeczywistnij swoje JA”. Prowadzi procesy indywidualne i warsztaty rozwojowe. Jej główne „narzędzia pracy” z innymi to refleksja, uważność, akceptacja i docenianie, zmiana perspektywy, ale też poczucie humoru i zachwyt. Na stronie ManufakturaRozwoju.pl dzieli się swoimi refleksjami i podcastami.

 

Zobacz także: 32 pomysły, by #nażyćsię i być szczęśliwą według psycholożki Marty Iwanowskiej-Polkowskiej


Psychologia

Prosta recepta na szczęście: pokonaj te 10 powszechnych psychologicznych przeszkód

Redakcja
Redakcja
29 maja 2022
recepta na szczęście
fot. SrdjanPav/iStock
 

Recepta na szczęście? Czy coś takiego w ogóle istnieje? Bariery psychologiczne, negatywny sposób myślenia i wąskotorowość w postrzeganiu świata nie pozwalają nam żyć szczęśliwym życiem. Oto wskazywane przez ekspertów najbardziej powszechne, psychologiczne przeszkody, nad którymi powinniśmy pracować, by osiągnąć spokój ducha i harmonię. 

1. Szczęście jest tylko skutkiem ubocznym prawidłowo zorganizowanego życia

Szczęście, radość i sukces, przychodzą jakby „obok” tego, co robisz ze swoim życiem. Musisz działać, robić rzeczy, które sprawiają ci satysfakcję, dobrze organizować swoje życie nie myśląc za bardzo o tym, jak bardzo chcesz być szczęśliwy. Szczęście dostaniesz „w bonusie”, żyjąc w „poukładany” odpowiednio sposób.

2. Kiedy z kimś rozmawiasz, pamiętaj, że ta osoba również jest ważna. Tak jak ty.

Nie powinieneś nigdy zapominać, że osoba, z którą rozmawiasz, jest także kimś istotnym. Ma swoje własne poglądy i własne powody, by mieć takie właśnie poglądy. Każdy człowiek, którego spotykasz, toczy walkę, o której nic nie wiesz. Powinieneś zawsze szanować innych ludzi.

3.  Jak ktokolwiek może ci pomóc, jeśli ty sam nie robisz nic by sobie pomóc?

Określają nas czyny, nie słowa. Nikt ci nie pomoże, jeśli będziesz jedynie chodzić i opowiadać innym, co masz zamiar zrobić. Jeśli potrzebujesz pomocy, weź się do roboty, rozpocznij proces, o którym marzysz, a potem poproś o wsparcie. Dopiero wtedy będziesz miał szansę na realną pomoc.

4. Osiągnij sukces, a wszystkie trudne uczucia znikną

Nosimy w sobie wiele wewnętrznych urazów, jeśli nie jesteśmy z siebie zadowoleni.  Czasami mamy do kogoś pretensje i uważamy, że jedyną osobą, która może to naprawić, jest właśnie ta, na którą jesteśmy zdenerwowani. Jednak ten mechanizm działa inaczej. Zacznij robić to, co kochasz i odnosić sukcesy. Nie zauważysz nawet momentu, w którym znikną wszystkie twoje urazy do innych ludzi.

5. Czy chcesz zobaczyć swojego największego wroga? Spójrz w lustro!

Jedynym, prawdziwym wrogiem, jakiego mamy, jesteśmy my sami. Nie możesz wyjść z żadnej, trudnej sytuacji bez przełamywania wewnętrznych barier, które nie pozwalają ci się rozwijać i uczyć na błędach.

fot. andresr/iStock

6. Szukaj właściwej ścieżki zamiast łatwej ścieżki. Właściwa ścieżka nie zawsze musi być łatwa

Wyobraź sobie, że jesteś na 30-tym piętrze i musisz zejść na dół. Najszybsza droga prowadzi przez okno… Jednak oczywiście ten wybór to będzie moment, w którym twoja podróż się kończy. Mądrzejszym wyborem byłoby poszukiwanie windy, a przynajmniej schodów…

7. Kiedy nie masz żadnego celu, nic nie widzisz. Cel wyostrza wzrok

Czy zauważyłeś, że kiedy musisz kupić coś konkretnego, zaczynasz zauważać to wszystko absolutnie wszędzie? Nawet jeśli tego już nie potrzebujesz, zdajesz sobie sprawę, że wciąż tego szukasz. To samo dotyczy twoich celów. Cel jest podobny do ustawienia ostrości w kamerze: jeśli źle ją ustawisz, nie zobaczysz tego, czego naprawdę potrzebujesz.

8.  Jeśli chcesz komuś coś udowodnić, oznacza to, że żyjesz dla tej osoby, a nie dla siebie samego

Jeśli chcesz być szczęśliwy, przestań próbować udowodnić innym, że masz rację. Pomyśl o zasadności jakiegokolwiek dowodu: jest próbą zmiany czyjejś opinii na jakiś temat. Dlaczego tego potrzebujesz? Jeśli żyjesz dla siebie, nie ma sensu udowadniać komukolwiek czegokolwiek.

9. Umiejętność kochania i akceptowania samotności jest oznaką emocjonalnej dojrzałości. Robimy najlepsze rzeczy, gdy jesteśmy sami

Tylko ludzie, którzy nienawidzą siebie, nie mogą znieść samotności. Próbują dołączyć do grupy innych ludzi myśląc, że dzięki temu poczują się lepiej. Osoba, która jest dojrzała psychicznie, wykorzystuje „samotny czas” do samorozwoju i gromadzenia informacji, którymi później może dzielić się z innymi ludźmi. Ważną częścią każdej komunikacji jest nie tylko przyjmowanie, ale także dawanie czegoś, co może być interesujące dla innych.

10. Szczęście jest wtedy, gdy to, czego chcesz, co możesz i musisz zrobić, jest jednym i tym samym

Ludzie są często rozdarci w tych trzech kierunkach: muszą, ale nie chcą; chcą, ale nie mogą… Jedyne, co naprawdę musi zrobić człowiek, to się rozwijać. Reszta jest „bonusem”. Uporządkuj swoje cele i wartości.

 


Psychologia

Apel do niedzielnych tatusiów: Nie spóźniaj się, nie zabieraj dziecka na randki, nie zasypuj atrakcjami

Iwona Zgliczyńska
Iwona Zgliczyńska
29 maja 2022
fot. gradyreese/iStock

Tak wiele kobiet nas o to prosiło, że nie mogłyśmy pozostać obojętne. Wspólnymi siłami spisałyśmy nasz apel do niedzielnych ojców, którzy widzą swoje dzieci dwa razy w miesiącu przez dwa weekendy. Oto najczęściej popełniane przez nich grzechy. Kobiety ślijcie ten link swoim eks. Niech czytają! Panowie, nie martwcie się, niedługo napiszemy apel do rozstanych matek, bo my kobiety też mamy swoje za uszami. Wśród grzechów głównych: kontrolowanie i wypytywanie dzieci o partnerki ojca itp. Ale na razie piszemy do was, drodzy ojcowie!

1. Nie spóźniaj się

Nie możemy pojąć, dlaczego tak wielu facetów po rozwodzie spóźnia się, by odebrać córkę lub syna od żony na tzw. weekend u siebie. Zajmujecie się nimi tylko przez cztery dni w miesiącu (co drugi weekend), a nie potraficie przyjechać po nie na czas? Serio!? A ten dzieciak przecież czeka, patrzy przez okno, smuci się… A my matki jesteśmy  z minuty na minutę coraz bardziej wkurwione, bo mamy świadomość, że  maluch myśli sobie, że tata spóźnia się, bo… „ Ma mnie w nosie. Nie jestem dla niego super ważny!” Tak nie może być! Jeśli szanujesz swojego szefa w pracy i nie spóźniasz się na zebrania, szanuj też swoje dziecko! Bo dziecko to człowiek i zapewniamy, że o wiele ważniejszy od pracodawcy, którego będziesz zmieniał jeszcze wiele razy w życiu. Syn jest na zawsze! Córka jest na zawsze!

2. Daj kobiecie odpocząć

Błagam, uwierz w to, że sobie dasz radę! No dobra, jeśli opiekujesz się noworodkiem – telefony do jego mamy są uzasadnione. Ale jeżeli nastolatkiem, który wymiotuje, bo się zatruł lub pokłócił i się z twoją obecną żoną, albo brzydko odezwał się do twojego ojca – to musisz sobie już radzić sam. Jeśli zapomnisz zabrać z domu mamy ciepłej kurtki dla syna – to kup ją lub pożycz. Ale nie zawracaj głowy telefonami matce, która ma tylko dwa dni, by zająć się swoimi sprawami i odpocząć.

3. Współpracuj z matką

Co innego, jeśli widzisz, że dzieciak ma z czymś poważny kłopot. Tak i owszem, wtedy siadasz naprzeciwko jego matki i rozmawiasz, jak zaradzić sprawie. Przy okazji nie wykłócasz się o sprawy poboczne (obniżenie alimentów!). W tym momencie nastawiasz radary tylko na współpracę dotyczącą rozwiązywania konkretnego problemu. Fakt, że już nie kochasz matki swojego dziecka, nie oznacza przecież, że los tego dziecka automatycznie przestaje cię obchodzić. Proszę pamiętaj, że ważne sprawy nie są na tzw. telefon, e-mail, czy SMS. Naprawdę dasz radę porozmawiać z kobietą, którą kiedyś kochałeś w cztery oczy. Jesteś przecież dużym chłopcem. Co nie?

4. Nie zabieraj na randki

Wiele kobiet do nas pisze, że faceci po rozstaniu dość pochopnie poznają dzieci ze swoimi dziewczynami. Mało tego, zabierają maluchy na randki, bo tak jest im wygodnie. A może nie chodzi tylko o wygodę? Może chodzi też o to, że chcesz się pochwalić i pokazać nowej kobiecie, jak wspaniałym i czułym tatusiem jesteś przez trzy godziny? Basta! Uderz się w pierś i nie rób tak więcej. Poświęć w całości czas swojemu dziecku, bo ono cholernie cię potrzebuje. Nie ma szans, że wystarczy mu tylko mamusia. Twoje rola jest ważna: to ty musisz uczyć syna jeździć na rowerze, a córkę skakać na główkę do basenu. Jesteś od dawania poczucia bezpieczeństwa, budowania w maluchu siły i dystansu do różnych spraw. Dziecko z całą pewnością nie potrzebuje poznawać żadnej kolejnej miłej pani, żadnej pseudocioci, która za chwilę zniknie z jego życia, bo coś. Dlatego przedstawiaj mu taką kobietę, której jesteś pewien. Tylko w sytuacji, jeśli zamierzasz spędzić z nią przynajmniej spory kawałek życia.

5. Urządź dziecku pokój

Naprawdę głupio mi o tym pisać, ale tak często słyszałam to od swoich rozwiedzionych lub rozstaniach koleżanek, że nie mogę tego pominąć. Twoje dziecko, które nocuje u ciebie z soboty na niedzielę, musi mieć swoją przestrzeń. Jeśli masz niewielkie mieszkanie, zadbaj, by miało chociaż kosz ze swoimi zabakami i oddzielne miejsce do spania (może być pompowany, ale wygodny materac). Niedopuszczalne jest, by maluch spał na nierozkładanym niewygodnym narożniku w salonie, gdy wszyscy domownicy już łaskawie pójdą spać. Niedopuszczalne, by spał z twoją narzeczoną i tobą w jednym łóżku (bo innego miejsca brak). Syn nie może czuć się jak chwilowy intruz czy gość. Córka też ma się u ciebie czuć – jak u siebie.

6. Nie zasypuj atrakcjami

Planujesz moc atrakcji: basen, plac zabaw, wycieczkę do kina, do lasu, na pizzę do restauracji na najbliższy weekend z dzieckiem. Chłopie, powiedz sobie „stop!” Może masz wyrzuty sumienia, że tak rzadko widzisz syna lub córkę? Uwierz – dzieciakom wcale nie trzeba wielkich atrakcji. Liczy się twój czas, twoja uwaga i zaangażowanie. Nie musisz fundować jakiegoś szalonego rollercoastera, by cię nadal kochało. Możecie spokojnie odrobić lekcje, trochę się ponudzić, razem ugotować obiad, iść na basen. Wystarczy!

7. Ale weź się zajmij

Niestety znam też przypadki, kiedy panowie mają kompletnie wywalone, co będzie się działo z dzieckiem podczas „niedzieli z tatusiem”. Znam przypadki, że tego dnia nowa narzeczona (wiedziona dobrą wolą i kobiecym instynktem) rysuje z pasierbem, gotuje mu zupki i pilnuje w czasie kąpieli. Nie bądź idiotą. To nie są jej obowiązki! Zajmij się swoim dzieckiem. Spytaj, co tego dnia chce robić. I nie gniewaj się, jeśli powie, że chce jechać do „Fit Misia” czy innej „Hula Kuli” na urodziny do kolegi Stasia, które trwają cztery godziny. Ubieraj się i jedź. Tego dnia schowaj własne ego na dno teczki i z uważnością na potrzeby dziecka spędzaj z nim czas. Nie wyręczaj się narzeczoną lub mamusią. To jest okropny wstyd! To jest postępowanie wielce niemęskie i niegodne dorosłego chłopa.

 


Zobacz także

Są tylko 3 rzeczy, które możesz kontrolować. Nie wierz w ślepy los

Dlaczego wybieramy życie solo? Naukowcy znają aż 76 powodów – jak dla mnie nie mają one najmniejszego sensu!

Przestań oszukiwać samą siebie. Ten człowiek cię niszczy, a ty go jeszcze tłumaczysz