Lifestyle

Nie wypada życzyć „smacznego”. To po prostu gafa

Redakcja
Redakcja
2 grudnia 2017
Fot. iStock/svetikd
 

Przyznamy szczerze – nigdy w ten sposób nie myśleliśmy mówiąc nawet kilka razy dziennie „smacznego” naszym dzieciom, znajomym czy koleżankom w pracy, kiedy zaczynali jeść.

Pewnie większość z was też nigdy nie odebrała tego zwrotu jako coś nieodpowiedniego. A jednak. Okazuje się, że mówienie „smacznego” komuś, kto zaczyna jeść jest niegrzeczne, co więcej stawia drugą osobę w dość niezręcznej sytuacji poddając pod wątpliwość jakość i smak spożywanego dania, zwłaszcza, gdy to my sami je przygotowaliśmy. „Smacznego” oznacza nie mniej ni więcej tylko: „ma ci smakować”, dlatego używanie tego zwrotu zwłaszcza w niektórych sytuacjach może być mało eleganckie. Przykładowo życzyć smacznego nie powinien mężczyzna kobiecie, która przygotowała posiłek, nieeleganckie jest także, gdy to mężczyzna zaczyna jeść jako pierwszy. Nie powinniśmy także mówić „smacznego” komuś, kto już zaczął jeść, bo on wie, czy to, co dostał, mu smakuje czy też nie. Poza tym trudno podziękować, kiedy ma pełne usta.

Cóż, jak zatem wybrnąć z takiej sytuacji? Francuzi mówią „życzę ci dobrego apetytu” i to wydaje się być dobrym kierunkiem, można także powiedzieć: „zapraszam do stołu”, „posiłek gotowy” nie narzucający z góry oceny spożywanego dania. Jasne, że zwrot „smacznego” w przyjacielskich spotkaniach używany jest bardzo luźno, przy formalnych, służbowych, pomimo nawyku, warto ugryźć się w język.

Eh, człowiek uczy się całe życie.


 

źródło:Fokus

 


Lifestyle

12 prostych rzeczy, które pomogą naprawić twój związek, jeśli tylko chcesz mu dać drugą szansę

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
3 grudnia 2017
Fot. iStock/Marco_Piunti
 

Kryzysy się zdarzają, nie znam chyba związku, który by go nie przeszedł. To naturalne, że czasami mamy dość, że chcemy uciec, schować się za rogiem i z dala obserwować przebieg wydarzeń – bez naszego udziału. 

To wtedy nachodzą nas myśli: czy dobrze wybrałam, czy on jest tym, z którym chcę spędzić resztę życia, czy nie przegapiłam innej okazji. Pytamy siebie, czy ten związek zasługuje na drugą szansę. Każdy związek – jeśli tylko tak czujesz – powinien dostać drugą szansę. Wina nierzadko leży po dwóch stronach, czasami to jedna musi postarać się bardziej, by wywołać zmiany, zachęcić do rozmowy. Tylko jak to zrobić? Możesz wykonać kilka prostych rzeczy – warto spróbować, by przekonać się, czy jest o co walczyć.

 

Powiedz coś pozytywnego – cokolwiek

Przeprowadzono badania, które wykazały, że szczęśliwe pary przekazują sobie jedną negatywną uwagę na pięć pozytywnych rzeczy. Warto zadbać o takie proporcje.

Pomyśl o jednej dziwacznej rzeczy, którą w nim kochasz

I powiedz mu o tym. Tak rzadko mówimy naszemu partnerowi, co w nim kochamy.

Powiedz mu, że fajnie wygląda

W koszuli, spodniach – cokolwiek, co ma na sobie, a ty uważasz, że mu w tym dobrze. Tylko nie wymyślaj, to powinno być autentyczne, a nie wymuszone.

Wytłumacz mu, czym się martwisz

Zacznij od tego, że chcesz, by tylko ciebie wysłuchał, nie chcesz od niego pomocy, zapewnień. Niech tylko trzyma cię za rękę i słucha, niech będzie blisko, to wszystko.

Następnym razem, gdy cię rozzłości…

zanim coś powiesz, zatrzymaj się i spytaj siebie: „Na co tak naprawdę jestem zła?” – małe problemy często przykrywają te głębiej ukryte, a o tych lepiej nie rozmawiać w złości.

Przyjmij przeprosiny

Nie obrażaj się, kiedy on chce przeprosić, daj mu szansę, może właśnie w ta chwila jest odpowiednią na szczerą rozmowę.

Zadbaj o intymność

I nie chodzi wcale o seks, bo często tylko z nim kojarzymy intymność. Popatrzcie sobie w oczy przez dwie minuty nic nie mówiąc. Wydaje ci się to śmieszne? Spróbuj, takie dwie minuty mogą naprawdę wiele wam dać.

Zrób mu niespodziankę

To może być kupno jego ulubionych słodyczy, zrobienie śniadania, wycięcie z sera na kanapce serca, cokolwiek, czego dawno nie robiłaś, a co go zaskoczy i sprawi mu przyjemność.

Posłuchaj, co on chce ci powiedzieć

Wydaje ci się, że to robisz, że słuchasz uważnie. Ale może to być błędne przekonanie. Zróbcie wspólnie jedno proste ćwiczenie – niech on mówi, a ty powtarzaj, co usłyszałaś. I odwrotnie. Może się okazać, że błędnie odczytujemy intencje partnera, słyszymy to, czego on w ogóle nie powiedział, filtrując słowa przez swoje emocje i doświadczenia.

Przeproś za coś, za co nigdy nie przeprosiłaś

Chociaż wiedziałaś, że to była  twoja wina. Pamiętasz taką sytuację?

Pomyśl o czymś, co robi twój partner, a co sprawia, że ​​czujesz się źle

Powiedziałaś mu o tym kiedyś? Jeśli nie zastanów się, co chcesz, by zrobił zamiast tego i kiedy poczujesz odpowiedni moment na spokojną (!) rozmowę zacznij: Chcę ci coś powiedzieć. Czasami czuję (wstawiaj uczucie tutaj) kiedy (cokolwiek to sprawia, że ​​czujesz się źle), czy zamiast tego mógłbyś (zamiast tego zrobić to, co mógł)?”. Czasami on nawet nie wie, że nas rani mówiąc coś, czy zachowując się w jakiś sposób.

Pomyśl o trudnym dla waszego związku czasie

O czasie, w którym było tylko miejsce na walkę, rozczarowanie, nieporozumienia. Zadaj sobie pytanie: co mogłam zrobić inaczej? Co my mogliśmy zrobić inaczej? Jakie możemy wyciągnąć z tego wnioski, czego się nauczyć. I porozmawiaj o tym, zaczynając od tego, co ty mogłaś zmienić.

I chociaż niektóre z tych rzeczy mogą ci się wydać banalne, to spróbuj, naprawdę, jeśli tylko chcesz o was zawalczyć i poprawić to wszystko, co jest między wami.


Lifestyle

15 sposobów, by nie przegapić weekendu… Kiedy ostatni raz robiłaś te rzeczy?

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
2 grudnia 2017
Fot. iStock/finwal
Następny

Sprzątanie, zakupy, kino, zadanie domowe dziecka, obiad (razy dwa, bo i sobota i niedziela)… a i jeszcze ciocie odwiedzić, okna umyć, do weterynarza wyskoczyć i zrobić porządek w ubraniach… zapowiada się uroczy weekend. Halo, halo, a kiedy  ostatni raz spędziłaś weekend uważnie? Kiedy po raz ostatni, zajęłaś się odpoczywaniem? Albo chociaż odrobinę przyjrzałaś się temu, co zaplanowałaś?

No tak, wiemy, „nie masz kiedy tego zrobić” – zawsze mamy to z tyłu głowy. Ale jeśli nie dasz sobie choć 30 min. i będziesz zasuwać jak mały parowozik, masz jak w banku, że w poniedziałek pójdziesz do pracy jeszcze bardziej zmęczona, niż w piątek. No to startujemy z listą ratunkową!

Kiedy ostatni raz zrobiłaś, którąś z tych rzeczy, hę?

Zobacz także

Akcja „Zęby na 6-tkę!” Tydzień I, wyzwanie #3

Mam to wszystko w … , czyli jak się uodpornić na codzienność

Chcesz dziś błysnąć na parkiecie? Rozkołysz bioderka bejbe w rytmie disco, po fińsku