Jeśli kochasz, to bywasz zazdrosna. Wydaje się to logiczne i uzasadnione. To nieprzyjemne uczucie w sercu, kiedy odkrywasz, że w jego życiu są (całkiem blisko, a jednak nie przekraczając dozwolonej granicy) koleżanki i przyjaciółki, jeśli nie potrafisz go kontrolować, może całkiem poważnie skomplikować twoje relacje z partnerem. Z zazdrośnicą trudno jest wytrzymać. Z zazdrośnikiem również. Czy wiesz, jakie zachowania wypływające z zazdrości są w relacji niedopuszczalne?
1. Nieustanna kontrola
„Gdzie byłaś? Z kim? Skąd masz tę torebkę? Dlaczego do mnie nie zadzwoniłaś?”… Piekło życia z zazdrośnikiem lub zazdrośnicą polega na tym, że niezależnie od tego, co odpowiesz, on nie czuje się bezpiecznie, póki sam nie skontroluje danej sytuacji. Musi mieć dowód, że go nie okłamujesz, ponieważ z góry zakłada, że nie mówisz prawdy. Musi się upewnić, dlatego nieustannie cię kontroluje.
2. Wypominanie przeszłości
Kiedy się poznaliście, oboje mieliście już na koncie jakieś życiowe i związkowe doświadczenie. Każde z was popełniło jakieś błędy, było zakochane, może nawet wzięło ślub i się rozwiodło. Wypominanie partnerowi tego, że kiedyś był z kimś związany, że łączy go z kimś jakaś przeszłość, a także uczucie, które już dawno minęło jest niedorzeczne i … niebezpieczne. Sytuacja w której jedno z was „drąży” i szuka w przeszłości drugiego, prowadząc prywatne „śledztwo” w mediach społecznościowych, wypytując o konkretne osoby jest delikatnie mówiąc toksyczna. Jak daleko można się posunąć w tym „grzebaniu w historii”? Będziesz zdziwiona.
3. Szantaż emocjonalny
„Jeśli się z nią spotkasz, to znaczy, że nie dbasz o moje uczucia” – mawiała moja znajoma do swojego partnera, który przyjaciół obu płci miał wielu, bo z natury był bardzo towarzyską i otwartą osobą. Ona z kolei, w każdej jego relacji z inną kobietą widziała zagrożenie i uważała, że on dbając o jej komfort emocjonalny powinien z tych relacji zrezygnować. Mimo jednak, że ostatecznie wybrał (dla świętego spokoju) odcięcie się od przyjaciółek, związek się rozpadł.
4. Notoryczny brak zaufania
Są ludzie z natury podejrzliwi, są tacy, którzy chorobliwie nie potrafią zaufać innym. Niestety, związek, w którym partnerzy sobie nie ufają jest raczej z góry skazany na niepowodzenie i staje się powoli ciasnym więzieniem, a nie bezpiecznym miejscem, do którego chcemy wracać. Nie da się żyć, nakręcając spiralę nieuzasadnionych wyrzutów, frustracji i nieporozumień.
5. Przekraczanie osobistych granic
Kiedy partner przegląda po kryjomu twój telefon, kiedy zostawia w domu włączoną kamerę, kiedy przegląda twoje wiadomości do znajomych lub zaczyna cię śledzić, można powiedzieć, że wasz związek osiągnął punkt, z którego już się nie da zawrócić. Perspektywa przejrzenia jego czy jej Messengera lub Facebooka jest kusząca, ale… co potem? Przecież i tak to, co zobaczysz zinterpretujesz po swojemu i zazwyczaj na swoją niekorzyść… Nie zaczynaj tej gry. Postaw na szczerą rozmowę.