Go to content

Czasem w cudach, na które czekamy więcej jest rozczarowania niż radości. Emocje to najlepsze efekty specjalne, lepszych jeszcze nie wymyślono

Ogród rodzinny. Przyjaciel
Anna Geislerová (Vilma) | Fot. Materiały prasowe

Są filmy, które trzeba obejrzeć. Są historie, które trzeba opowiedzieć. I chwile, o których nie wolno zapominać. Są miłości utracone i te, który gdy się odnajdą nie mają już zagrzanego miejsca w sercu. Najnowszy film Jana Hřebejka Ogród rodzinny. Przyjaciel – to pierwsza część sagi inspirowanej autentycznymi wydarzeniami z życia krewnych autora scenariusza. Historie te napisało życie trzech rodzin, na tle najbardziej dramatycznych dekad w historii Czech: od początku II wojny światowej po lata 50-te XX wieku.

Film zrealizowano z rozmachem. Opowieść rozgrywa się w okupowanej przez nazistów Pradze. Trzy siostry: Vilma, Ela i Bedřiška mieszkają razem z dwójką dzieci. Wojna ich nie oszczędza – ich mężowie – członkowie ruchu oporu – zostają wywiezieni do obozu koncentracyjnego. I życie, i wojna toczą się dalej zupełnie nie zważając na ludzkie dramaty. Jednak w całym tym okrutnym świecie, jest nadal odrobina miejsca na bycie człowiekiem i na… miłość.

Anna Geislerová (Vilma) | Fot. Materiały prasowe

W życiu kobiet pojawia się Jiří – lekarz i przyjaciel męża Vilmy. Chcąc odwdzięczyć się kolegom za to, że nie go nie zdekonspirowali podczas brutalnych przesłuchań, roztacza opiekę nad ich rodzinami.

Ten film to emocje najgłębsze i najtrudniejsze, nie raz sięgające zenitu. Między Vilmą i Jiřím budzi się uczucie. Powoli, z początku nieproszone i niechciane, zakazane. Dzień po dniu. Wiąże ich znacznie więcej niż mogliby się spodziewać na początku tej znajomości. I trwa tak długo, jak wojna.

Martin Finger (Jindřich, mąż Vilmy) | Fot. Materiały prasowe

Tuż po zakończeniu wojny niespodziewanie wraca ocalony mąż Vilmy. I choć rozsądek każe świętować całej rodzinie taki cud, po wielu latach nieobecności jest dla domowników zupełnie obcym człowiekiem.

To niezwykła opowieść o wierności, lojalności, pożądaniu, poczuciu winy, o odejściu i powrocie, o rodzinie, rodzicach i dzieciach. Historia niespełnionej miłości. Portret rodzinny widziany oczami kobiet, które połączył los.

Obejrzyjcie koniecznie. Emocje to najlepsze efekty specjalne, lepszych jeszcze nie wymyślono.

W kinach od 15 lutego 2019

Szukajcie seansu w kinie w swoim mieście.

Lista kin:

Gdynia, Gdyńskie Centrum Filmowe
Katowice, kino Światowid
Kraków, kino Kijów
Kraków, kino Kika
Kraków, Kino Pod Baranami
Kraków, kino Mikro
Łódź, kino Bodo
Łódź, kino Charlie
Oleśnica, kino Spirala
Olsztyn, kino Awangarda
Poznań, kino Apollo
Poznań, kino Bułgarska 19
Poznań, kino Malta
Warszawa, kino Elektronik
Warszawa, kino Kultura
Warszawa, kino Luna
Warszawa, kino Praha
Warszawa, kino Stacja Falenica
Wrocław, kino Nowe Horyzonty
Zamość, kino Stylowy
Zgorzelec, kino PoZa NoVa