Go to content

Zestarzeć się razem – cudowne doświadczenie miłości dojrzałej

Fot. iStock/Ridofranz

Dojrzała miłość jest miłością, której możesz doświadczać na co dzień, choć nie mówisz o niej zbyt często. Czujesz, że cię otacza, że zadomowiłeś się w niej jak w ciepłych kapciach, na ulubionej kanapie w wygodnym salonie. Ona po prostu jest, jako stały element twojego życia, trwa i sprawia, że odczuwasz coś, o co w dzisiejszych czasach coraz trudniej: bezpieczeństwo.

Miłość dojrzała to relacja, w której jednostka ma szanse rozwijać się jako osoba. Relacja jest przestrzenią do nauki i doświadczeń. Okazją do rozwijania więzi emocjonalnych i akceptowania słabości.

Życie dojrzałą miłością otwiera drzwi do samopoznania i empatii dla drugiego człowieka. W rzeczywistości rozwija nasze umiejętności społeczne i predysponuje nas do rozwoju emocjonalnego i społecznego.

Wszyscy znamy pary, które pozostają razem przez całe życie. To nie tylko pokolenie naszych rodziców i dziadków, takie związki zdarzają się również  i teraz. A jeśli porozmawiamy z nimi i zapytamy ich, co jest sekretem ich związku, z pewnością będą mówić  o wspólnej pracy nad relacją, o wzajemnej uwadze i czułości. W rzeczywistości fakt budowania życia we dwoje to ciężka. Praca, w której obie osoby muszą podjąć świadomą decyzję, aby zaangażować się w związek i dążyć do jego utrzymania.

Życie pary to długa podróż, ze wzlotami i upadkami i, oczywiście, przeszkodami, ale także z momentami wielkiej satysfakcjami. Ścieżka, którą można podróżować tylko od momentu, gdy oboje się na to zgodzimy gdy oboje podejmiemy tę samą decyzję.

Nie możemy zapominać, że z czasem zmienia się nie tylko nasze ciało i wygląd, ale zmienia się także miłość i uczucia, a to oznacza akceptację innych takimi, jakimi są. Ci, którzy żyją razem od lat, wiedzą, że sposób, w jaki okazujesz swoją miłość na początku związku, nie ma nic wspólnego z tym, jak kochamy kilkanaście lat później.

Dojrzała para doświadcza szeregu nowych okoliczności, które wiążą się ze znacznymi zmianami w życiu. Dzieci dorastają i żyją osobno. Lub, jeśli nadal mieszkają w domu, nie wymagają naszej stałej uwagi. Z drugiej strony, w pracy zaczynamy myśleć o przejściu na emeryturę. A organizacja domu jest łatwiejsza. To wtedy pojawia się drugie spotkanie z partnerem, ponieważ czas wolny staje się o wiele bardziej dostępny. To wtedy odkrywamy siebie na nowo, mamy siebie na wyciągnięcie ręki.

Dojrzała miłość jest prawdziwym zobowiązaniem do bycia autentycznym, wyrozumiałym i chętnym do wspólnej pracy dla wspólnego dobra pary. Zawsze szukaj równowagi między dawaniem a otrzymywaniem. Dojrzały związek ma na celu dopełnianie się, nie jest współuzależnieniem. Wzmacniają go małe rzeczy, drobne szczegóły. Monotonia i nuda są wielkimi wrogami miłości. Dzielenie się wspólnymi zainteresowaniami i działaniami, jeśli pamiętam, by zostawić każdemu z nas możliwość osobistego rozwoju, jest jednym z niezbędnych aspektów szczęśliwej relacji.

Dojrzała miłość nie jest dziełem przypadku. Jeśli o niej marzysz, zastanów się co możesz zrobić dla twojego związku, by spełnić to marzenie.


Na podstawie: nospensees.fr