Zmiany skórne pojawiające się na twarzy czy ciele nie powinny być bagatelizowane. Choć zazwyczaj okazuje się, że nie są powodem do niepokoju, zdarza się, że stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia. Jakie rodzaje zmian skórnych wyróżniamy?
Rodzaje zmian skórnych
Zmiany skórne mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Bywają wynikiem nieprawidłowej pielęgnacji, ale także efektem choroby skóry lub innego schorzenia. Zmiany skórne mogą pojawiać się na całym ciele. Występują pojedynczo lub tworzą skupiska. Zdarza się, że przebiegają bezobjawowo, jednak zazwyczaj towarzyszy im zaczerwienienie, świąd, pieczenie i obrzęk. Zmiany skórne dzielimy na:
- pierwotne – to wykwity pojawiające się w początkowej fazie choroby. Są efektem zachodzących procesów patologicznych w naskórku lub skórze właściwej.
- wtórne – związane z ustępowaniem schorzenia.
Rodzaje zmian skórnych pierwotnych:
- plama – ma wyraźnie zakończone brzegi, nie przekracza poziomu skóry, a od tkanki prawidłowej różni się tylko kolorem,
- grudka – wyniesiona jest ponad powierzchnię skóry, od której się wyraźnie odgranicza,
- krosta – zmiana skórna wystająca ponad powierzchnię skóry, o średnicy do 1 cm, wypełniona treścią ropną,
- pęcherz – oddzielenie naskórka od skóry właściwej, o średnicy powyżej 0,5 cm, wypełniony treścią surowiczą,
- bąbel – zmiana wyniesiona ponad zdrową skórę i wyraźnie od niej odgraniczona, ma gładką powierzchnię i różowy kolor,
- guzek – to uwypuklenie skóry o różnej wielkości, któremu często towarzyszy naciek zapalny.
Rodzaje zmian skórnych wtórnych:
- blizny,
- owrzodzenia,
- strupy,
- łuski.
ZOBACZ: Remedium na zmiany skórne
Barwnikowe zmiany skórne
Znamiona barwnikowe występują u większości z nas. To symetryczne, płaskie lub delikatnie wypukłe plamki o jednolitym kolorze. Najczęściej nazywane są pieprzykami. Zmiany barwnikowe są wynikiem nadmiaru lub niedoboru komórek odpowiedzialnych za zabarwienie naskórka. U osoby dorosłej pojawia się ich średnio od 15 do 25 – ich ilość uwarunkowana jest genetycznie. U dzieci znamiona stopniowo powiększają się wraz z upływem lat.
- POLECAMY: Sprawdzone serum na przebarwienia
Zmiany skórne na twarzy
Zmiany skórne na twarzy są zwykle problemem natury estetycznej, który nierzadko wpływa na niską samoocenę. Najczęstszą przyczyną choroby skóry są schorzenia dermatologiczne np. trądzik, którego wersja młodzieńcza jest wynikiem zmian hormonalnych zaburzających pracę gruczołów łojowych, czy atopowe zapalenie skóry. Krosty, wypryski najczęściej pojawiają się na nosie, czole i brodzie. Zdarza się, że obejmują całą twarz, a nawet dekolt i plecy. Zmiany skórne na twarzy pojawiają się także w wyniku reakcji alergicznej lub chorób autoimmunologicznych.
Zobacz również: Nie wszystkie zmiany skórne są groźne, ale to może ocenić tylko specjalista. Kiedy i jak usuwać znamiona?
Atopowe zapalenie skóry
To przewlekła, nawracająca, zapalna choroba skóry. Istotną rolę w jej rozwoju odgrywają skłonności genetyczne – znacznie częściej pojawia się u dzieci, których rodzice także się z nią zmagali. Atopia w większości przypadków swój początek ma już w wczesnym dzieciństwie, u osób dorosłych rzadko kiedy pojawia się samoistnie. Przyczyny choroby do końca nie zostały jeszcze poznane, jednak przeprowadzone badania dowodzą, że jest głównie wynikiem czynników genetycznych, środowiskowych i immunologicznych. Na jej rozwój mają również wpływ mutacje genów odpowiedzialnych za czynniki, które sprzyjają rozwojowi innych chorób skóry np. łuszczycy. Atopowe zapalenie skóry ma dość charakterystyczne objawy, do których zaliczymy silny świąd i suchość skóry, zaczerwienienia i rumień, grudki i pęcherzyki często wypełnione płynem surowiczym.
Zobacz również: Gronkowiec na twarzy powoduje trudne w leczeniu zmiany przypominające trądzik. Jak rozpoznać i leczyć zakażenie gronkowcem?