Go to content

Zdrada emocjonalna – nie taka niewinna jak nam się wydaje

zdrada emocjonalna
fot. iStock/ Marjan_Apostolovic

Emocjonalna niewierność lub innymi słowy – zdrada emocjonalna bez zbliżenia fizycznego, bywa równie bolesna (czasem nawet bardziej) niż niewierność fizyczna. Chodzi o naruszenie pewnej intymności między tobą, a drugą osobą, o złamanie obietnicy. Zdarza się, że po takiej zdradzie powrót do „normalności” jest wręcz niemożliwy, a zaufania odbudować się nie da.

Czym jest zdrada emocjonalna?

O zdradzie emocjonalnej mówimy wtedy, gdy jeden z partnerów zaczyna angażować się emocjonalnie w relację z kimś „trzecim”. Nawet niewypowiedziane uczucia są niebezpieczne, bo tłumienie zazwyczaj jeszcze je potęguje.

W wielu przypadkach niewierność emocjonalna jest pierwszym krokiem w kierunku fizycznej zdrady, ponieważ tworzy wystarczająco silną więź między dwiema zaangażowanymi osobami, aby doprowadzić do fizycznej bliskości.

Zdrada emocjonalna – przyczyny niewierności emocjonalnej

Są na ogół bardzo zróżnicowane, ale jedną z najczęstszych jest brak czułości, intymności lub zaufania w związku. Jest to dość zrozumiała reakcja w takiej sytuacji, szczególnie przy braku komunikacji między partnerami.

Jak poradzić sobie z niewiernością emocjonalną

Objawy niewierności emocjonalnej różnią się w zależności od pary, ale często można zidentyfikować następujące sygnały:

  • Twój partner oddala się i nie interesuje się twoimi emocjami ani problemami
  • Nie mówi ci o tym, co się z nim dzieje, nie dzieli się swoimi odczuciami
  • Panuje między wami brak intymności i „chłód uczuciowy”
  • Twój partner spędza cały „wasz” czas na wirtualnych rozmowach z kimś innym.

Czy to się jeszcze da naprawić? Oczywiście. Warunkiem jest dobra wola obu stron i chęć komunikacji. Jeśli jesteś w stanie wybaczyć partnerowi, że ktoś stał się mu bliższy niż ty i podjąć próbę powrotu do emocji i porozumienia, które łączyło was na początku związku, czeka was oboje wiele pracy, ale jest szansa, że przetrwacie. Jeśli zaś twoje uczucia zostały tak mocno zranione, że wiesz, że już nigdy mu nie zaufasz, lepiej zakończyć ten związek.


Na podstawie: nospensees.fr