Lifestyle

Dlaczego „dziwne” rzeczy – jak jedzenie popcornu pałeczkami i picie wody z kieliszka do martini, mogą nas uszczęśliwić?

Redakcja
Redakcja
22 czerwca 2018
Fot. iStock/Choreograph
 

Kiedy kupujemy coś nowego, nasze podniecenie dość szybko znika. To, co nowe staje się znajome i przyziemne, dopóki ponownie nie staniemy się posiadaczami czegoś, co nas znowu na chwilę uszczęśliwi.

Psychologowie nazywają to zjawisko „adaptacją hedonistyczną” i wyjaśniają nasze nawyki konsumpcyjne. Seria przeprowadzonych badań pokazała, że doświadczamy więcej przyjemności, kiedy nowe rzeczy konsumujemy w inny niż dotychczas lub niekonwencjonalny sposób.

Pomyśl – kiedy kupujesz ulubiony napój – przyjemność pierwszego smaku jest niemal przytłaczająca, ale minutę później nawet nie zauważasz, że go pijesz. Podobnie, gdy kupujesz nowy samochód – jesteś podniecony, szczęśliwy, ale miesiąc później te uczucia już ci nie towarzyszą, kiedy siadasz za kółkiem.

To nasycenie, znane jako hedonistyczna adaptacja, występuje niemal we wszystkim, co nas uszczęśliwia. Rozejrzyj się i pomyśl, jak bardzo początkowo cieszył cię otaczający cię świat, jego konkretne elementy, a jak jest dzisiaj.

Czy nie byłoby wspaniale odzyskać część tej początkowej przyjemności?

Podczas badań poproszono uczestników o zjedzenie popcornu. Połowa jadła go w normalny sposób, a reszta pałeczkami. Okazało się, że ci, którzy używali pałeczek, cieszyli się popcornem o wiele bardziej niż inni, mimo że obie grupy miały jeść w tym samym wolnym tempie.

Dlaczego tak się dzieje? Psychologia znajduje na to wytłumaczenie: kiedy coś wydaje się nowe, zwracamy na to większą uwagę. A kiedy ludzie zwracamy większą uwagę na coś przyjemnego, bardziej się tym cieszymy. Dlatego warto pomyśleć nad tym, by zamiast zastępować coś, co się znudziło, czymś nowym, użyć w niekonwencjonalny sposób.

W innym eksperymencie poproszono uczestników o wymyślenie własnych niekonwencjonalnych sposobów picia wody. Ich reakcje wahały się między użyciem kieliszka do martini lub kubka podróżnego, aż do picia z miski jak kot.

Poproszono, by wzięli po pięć łyków i ocenili przyjemność picia wody. Okazało się, że ci, którzy zdecydowali się na różne sposoby, byli najbardziej zadowoleni.

Okazuje się, że dopóki możesz znaleźć nowe i interesujące sposoby interakcji z czymś, możesz nigdy się tym nie znudzić.

Pomysł ten oczywiście nie jest całkiem nowy. Wiele firm korzysta z tej koncepcji, aby zapewnić klientom przyjemniejsze doświadczenia. Istnieją restauracje, w których goście zamiast przy stolikach jedzą w łóżkach, a nawet takie, gdzie je się nago.

Chociaż nie ma ograniczeń co do różnych sposobów prezentowania tego samego starego przedmiotu, prędzej czy później poczucie nowości jednak zanika. Ale pomyślcie, jakie to badanie pokazuje możliwości. Nową sukienkę, która się już opatrzyła można założyć z zupełnie nowymi dodatkami, na kompletnie inną okazję. Ukochane jedzenie przyrządzić w nowatorski sposób, a ulubioną aktywność – na przykład bieganie, które zaczyna się nudzić sprowadzić na inne ścieżki, urozmaicić.

Pomyślcie o tym, bo to świetny sposób na to, by nasze „stare” rzeczy zbyt szybko nie zaczynały się nudzić.


źródło: Business Insider

 


Lifestyle

Seks? W czym jesteś najlepszy według twojego znaku zodiaku

Redakcja
Redakcja
22 czerwca 2018
Następny

Są kobiety, które wiedzą, że w łóżku są świetne – nie mają co do tego wątpliwości. Są też te, które czują się niezbyt pewnie, nie wiedzą, czy ich pragnienia, fantazje to zupełnie naturalna rzecz, czy może coś dziwnego, do czego nie warto się przyznawać.

Prawda jest jednak taka, że każdy z nas ma inny temperament, co innego lubi. Jak się do tego mają znaki zodiaku? Podobno data urodzenia mówi, w czym jesteśmy najlepsi w seksie.

Baran (21 marca – 19 kwietnia)

Barany znane są z zamiłowania do przygody i chęci próbowania nowych rzeczy. Tak więc u nich w łóżkowym menu znajdziemy wszystko. Tym, czego Baran nie cierpi, jest monotonia.

Byk (20 kwietnia – 21 maja)

Byk  będzie robił wiele dziwnych rzeczy w łóżku, ale to on musi je zasugerować. To, co najważniejsze w łóżku dla Byka, to poczucie, że on tu rządzi.

Bliźnięta (22 maja – 21 czerwca)

Bliźnięta są namiętnymi i żarliwymi kochankami, którzy zawsze chcą odkrywać coś nowego. Są tak pozytywnie nastawione do seksy, że granice postawią dopiero w przypadku czegoś zbyt poważnego lub agresywnego.

Rak (22 czerwca – 22 lipca)

To kochający i troskliwi znak, bardziej niż jakikolwiek inny, dlatego Rak skupia się na tym, aby w łóżku było dobrze przede wszystkim partnerowi. To dam im prawdziwe spełnienie i ich pobudzi, dla Raka nie istnieje dobry seks bez uczuć i emocjonalnej więzi.

Lew (23 lipca – 22 sierpnia)

Lew to jeden z najlepszych partnerów seksualnych. Jego uwielbienie do bycia w centrum uwagi czyni go naturalnym ekshibicjonista. Uwielbia się pokazywać, kocha seks, który dość często zajmuje jego myśli.

Panna (23 sierpnia – 22 września)

Panny nie są żądnymi przygód kochankami. Nie przepadają za eksperymentowaniem, za to są bardzo dobre w tym, co lubią i chcą robić w łóżku. Jak to Panny w swoich ulubionych rzeczach dochodzą do perfekcji.

 

Waga (23 września – 22 października)

Wagi mają wyjątkową umiejętność – nie muszą włożyć zbyt wiele wysiłku, by zwrócić na siebie uwagę. Dlatego podczas seksu raczej są biorcą niż dawcą przyzwyczajonym, że to raczej ktoś o nie zabiega niż odwrotnie.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Lifestyle

Mądra kobieta ceni swoją samotność, żyje chwilą i nie boi się zmian

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
22 czerwca 2018
Fot. iStock / PeopleImages

Przez wieki ludzie budowali społeczne przekonania na temat roli kobiety w opiece nad jej dziećmi, partnerem, najstarszymi osobami w rodzinie. Czasy się zmieniły, ale bywa, że ludzka mentalność wciąż stoi w miejscu. Na szczęście mądre kobiety wiedzą, jak ważna jest niezależność i świadomość, że jedyne ograniczenia, które nas dotyczą, nakładamy na siebie same.

Mądrość współczesnych kobiet polega na tym, że żyją one zgodnie z własnym uznaniem, zajmują odpowiedzialne stanowiska, są niezależne i nie myślą o tym, że nie mogą być szczęśliwe, dopóki nie wyjdą za mąż i nie będą miały dzieci, ponieważ wiedzą, że ich szczęście zależy od nich samych. Nauczyły się cenić siebie, a przede wszystkim doskonalić się i rozwijać.

Badanie przeprowadzone przez kilka brytyjskich uniwersytetów i opublikowane w gazecie Sunday Times pokazało, że im wyższy poziom inteligencji kobiety, tym mniejsza skłonność do zawarcia małżeństwa (odwrotnie niż u panów).

Mądra kobieta żyje obecną chwilą

Wie, jak wyciągnąć wnioski z przeszłości i czeka na przyszłość z cierpliwością i spokojem. Właśnie dlatego żyje chwilą i cieszy się każdym słowem, wrażeniem, spojrzeniem, zapachem lub smakiem.

Tak jak wszyscy, ma za sobą różne skomplikowane doświadczenia, ale uczyniła je swoją siłą. Nauczyła się nie popełniać ponownie tych samych błędów i wie, czego chce w życiu.

Ceni samotność

Inteligentna kobieta nie czuje się samotna, gdy nie jest w związku, wręcz przeciwnie: docenia swoją samotność i niezależność. Jej szczęście nie zależy od innych, a jej wewnętrzne bogactwo pozwala mu cieszyć się chwilami samotności.

Te samotne chwile są niezbędne każdej kobiecie, ponieważ pozwalają jej lepiej poznać samą siebie. Poprzez te refleksje udaje jej się stawić czoła wyzwaniom i zyskać motywację.

Nie boi się zmian

Inteligentne kobiety nie boją się wyjść ze strefy komfortu i zmierzyć się ze zmianami. Są świadome, że zmiana wiąże się z nowymi możliwościami, że jest dobrym sposobem na zdobywanie nowych lekcji i doświadczeń.

Słucha swojego serca i wie, jak powiedzieć „nie”

Inteligentna kobieta wie, że głos jej serca i intuicji jest bardzo ważny. Co więcej, zdaje sobie sprawę, że gdy musi podejmować trudne decyzje, jej ciało mówi i przekazuje jej emocje, które prowokuje w niej każda możliwa decyzja.  Nie boi się powiedzieć „nie” i wie, że są chwile, kiedy trzeba odmawiać i nakładać ograniczenia na innych, aby szanowali zarówno jej przestrzeń osobistą, jak i sposób życia. Nie jest osobą zaborczą i nie pozwala nikomu być zaborczym w stosunku do niej.


Na podstawie: nospensees.fr

 


Zobacz także

Britney Spears tuż przed ślubem odstawiła leki stabilizujące nastrój. Czy będzie w końcu szczęśliwa?

5 sposobów na to, by rzucić cukier

Czy wiecie, że... 22 wskazówki dotyczące seksu, które warto znać

W jakim kraju partnerzy zdradzają się najczęściej? Już wiadomo!