Lifestyle

Z tęsknoty za babcią, z nienawiści do niej. 5 pytań do terapeutki o relację z babcią

Katarzyna Troszczyńska
Katarzyna Troszczyńska
21 stycznia 2022
fot. grandriver/iStock
 

– Babcia. Często najważniejsza kobieta w naszym życiu. Daje czułość, troskę, siłę. Wspiera i uczy dystansu. To ta dobra wersja. Bo zdarzają się babcie, które nie potrafią nas kochać albo rywalizują o naszą miłość z matką – mówi Marlena Kazoń, psycholog i psychoterapeutka.

Babcia w naszej rodzinie to..?

Często kobieta, która jest autorytetem, to od niej uczymy się określonych zwyczajów, tradycji, od niej czerpiemy różne przekonania. Bywa, że ma więcej mocy niż mama, wtedy staje się dla nas matką zastępczą.

Babcie często spełniają się w wychowywaniu swoich wnuków, bo mają świadomość, ile nie dały swoim dzieciom. To dla nich szansa, by zawrócić historię– dać innemu dziecku opiekę, uwagę, czułość, troskę, zrekompensować braki.

Mam dużo pacjentek, które miały kiepskie relacje z rodzicami, a z dziadkami dobre. „Jak to możliwe, że moja matka taka jest skoro babcia jest taka kochana. Skąd jej poranienie?” zastanawiają się. Tyle, że my się zmieniamy w ciągu całego życia, dojrzewamy, inną świadomość ma trzydziestolatka, inną sześćdziesięciolatka. Więc ta „cudowność” babć może być wynikiem doświadczenia, samoświadomości, zmiany. Nawet potrzebą uspokojenia swoich wyrzutów sumienia.

Matka gada na babcię, złości się, opowiada okropne wydarzenia z przeszłości, wnuczka ma więc niespójny obraz babci…

Tak, to częste. Mama mówi: „Babcia mi na nic nie pozwalała”, a nam pozwala na wszystko. Ale to jest tylko dowód, że całe życie się rozwijamy. Dla wnuczki to może być komunikat: każdy ma szansę na zmianę, jesteśmy różni w różnych relacjach.
I wtedy ta babcia może dać nam moc, stać się wzorem do naśladowania. Ile moich pacjentek mówi o tęsknocie: chciałabym zjeść zupę taką, jak robiła babcia, chciałabym znów się do niej przytulić, zobaczyć jej radość. Wielu z nas to właśnie od babci dostało tę bezwarunkową miłość.

Co jeszcze możemy od nich wziąć dobrego?

Często są dla nas przykładem niepoddawania się, choć jeśli niepoddawanie się polegało na trwaniu przy mężu alkoholiku, to nie jest akurat wzór do naśladowania. Ale gdy przeżyła wojnę, biedę, a mimo to wykształciła się – to już jest komunikat ważny dla kobiety: „Zawsze można sobie poradzić”. Dalej jest umiejętność ogarnięcia domu mimo małych pieniędzy, determinacja, zaradność, czasem fascynująca zdolność opowiadania, poczucie stylu, gotowanie, jeśli to lubimy. Wszystkie te rzeczy, które rozluźniają takie, jak szycie, czy pranie. Choć wiele kobiet mówi mi też, że ich babcia była inna. Właśnie nie żyła, jak wszyscy, była niezależna– ale to też może dać nam siłę. Mam pacjentkę, której babcia prowadziła kilka sklepów, dziś sama prowadzi biznesy. Nauczyła się od babci niezależności, ryzykowania, stawiania na siebie i przekonania, że zawsze znajdą się pieniądze.
Wiele z nas czerpie od babci dystans, a gdy miałyśmy to szczęście, ze dziadkowie byli szczęśliwym małżeństwem, uczymy się też budowania relacji, pokonywania kryzysów. To jest siła w tych czasach, choć jeszcze raz powtórzę, że nie chodzi o to, żeby trwać przy złym partnerze. Bardziej o zrozumienie, że miłość jest różna, ma swoje wzloty, upadki, związek się zmienia.

Ciemna strona babć?

Mnóstwo babć, które nie sprawdziły się w relacji matka – córka, chcą się sprawdzić z wnuczkami jako zastępcze matki. Zdarza się, że słyszę, że niektóre babcie każą do siebie mówić „mamo”, oceniają swoją córkę czy syna, że źle wychowują. Czyli tak naprawdę wychowują swoje dorosłe dzieci. Jedna z pacjentek opowiadała mi, że jej babcia staje zawsze po stronie wnuczek, wtrąca się, wprost mówi: „jesteś złą matką”. Gdy córka zwróciła jej uwagę, stwierdziła: „Robię to dla wnuczek!”. A to nie była sytuacja przemocy, czy inna, w której jej interwencja byłaby uzasadniona. I nie robiła tego dla wnuczek, ale przeciw córce. To jest uzurpowanie sobie prawa do bycia mamą, a to wprowadza ogromny systemowy chaos. Wnuczka wtedy de facto nie wie, kto jest autorytetem, kto mówi prawdę, od kogo ma się uczyć, co ma od kogo wziąć, ma konflikt lojalnościowy, przy mamie nie może pokazywać, że zależy jej na babci, przy babci, że zależy jej na mamie.

Babcia powinna znać swoje miejsce?

W jakimś sensie tak, choć lepiej zabrzmi: rozumieć swoją rolę. Jeśli już chce ocenić metody wychowawcze córki, niech robi to w cztery oczy, bo inaczej podważa jej autorytet. Zasada jest taka– matka daje córce, córka bierze, potem babcia daje córce, córka bierze i oddaje swojej córce.

Znam historię, gdy babcia przez całe życie adorowała jedną wnuczkę, resztę wnuków ignorowała

Tak, to też częste historie. Niektóre wolą bardziej dzieci córki niż syna, bo wolały bardziej córkę niż syna albo odwrotnie. Zdarza się, że jedna wnuczka jest do babci bardziej podobna i to ona jest tą wybranką, babcia wspiera ją np. finansowo, a potem zapisuje cały spadek, czym powoduje awantury i walki w rodzinie. Z jednej strony niby wyróżnienie, a tak naprawdę ogromne obciążenie, takie zachowanie babci generuje niechęć reszty rodziny. Wyróżniona czuje się winna, oceniana. To potem przenosi w swoje dorosłe życie. Jeśli byłyśmy tymi ignorowanymi, spada nam samoocena, poczucie własnej wartości,  też mamy do przerobienia ważne lekcje, na przykład to, że to nie była nasza wina. Wojciech Pisula, psycholog ewolucyjny, który badał te relacje, twierdził, że babcia i dziadek zawsze bardziej kochają dzieci swojej córki, niż syna. Twierdził też, że większą szansę na miłość dziadków ma pierwszy wnuk, czy wnuczka.

 

 

 

 

 


Lifestyle

Słodki smak dzieciństwa – przepis na szarlotkę z bezą

Redakcja
Redakcja
21 stycznia 2022
fot. Fermy Drobiu Jokiel
 

Zapach pieczonych jabłek i rozpływające się w ustach kruche ciasto – dla wielu z nas wizyty u babci i dziadka kojarzą się z szarlotką. W dniu ich święta tym razem to my możemy im przyrządzić słodką niespodziankę. Szarlotka wykończona delikatną bezą będzie się pięknie prezentowała i przywoła wspomnienia. Zdradzamy, gdzie tkwi sekret bezy idealnej.


Lekka chmurka ze słodkiej bezy, aromatyczne, odrobinę kwaskawe jabłka i kruche, maślane ciasto – takie połączenie sprawia, że już na samą myśl cieknie nam ślinka. I choć bezy uchodzą za dość kapryśne wypieki, są sprawdzone sposoby na to, aby z białek jaj uzyskać delikatny przysmak.

Podstawą każdej bezy są dwa składniki – białka jaj kurzych i cukier. Wydawać by się mogło, że to niewiele, więc trudno coś tu zepsuć. Tymczasem wpływ na to, czy beza będzie naprawdę udana, ma wiele czynników.

– Kluczem do dobrej bezy są świeże jaja, bowiem tylko z takich białek powstanie sztywna, trzymająca odpowiednią strukturę piana – podkreśla Tomasz Jokiel, ekspert marki Fermy Drobiu Jokiel. – Wbijając je do miski, musimy starannie oddzielić białka od żółtek. Absolutnie nie mogą się wymieszać. Najlepiej wyjąć je z lodówki chwilę wcześniej. Białka w temperaturze pokojowej łatwiej się ubijają. Ważny jest również dobór cukru. Dziś odchodzi się od przygotowywania bezy z wykorzystaniem cukru pudru, lepiej użyć zwykłego. Idealnie sprawdzi się drobnoziarnisty, który szybciej się rozpuści. Pianę ubijamy w dużej, najlepiej metalowej lub szklanej, misce – ręcznie lub za pomocą miksera.

– Wykorzystanie ręcznej trzepaczki do jajek jest z pewnością bardziej pracochłonne, ale mamy wówczas większą kontrolę nad powstającą pianą – stwierdza specjalista. – Jeśli posługujemy się mikserem, zacznijmy od wolnych obrotów i zwiększajmy je stopniowo do najwyższych. Bardzo ważne jest przerwanie ubijania w odpowiednim momencie. Robimy to do uzyskania tzw. soft peaks, czyli chwili kiedy za pomocą mieszadła jesteśmy w stanie stworzyć wierzchołki, ale ich czubki opadają. To właściwy moment na dodanie cukru. Zbyt długie ubijanie białek doprowadzi do rozerwania struktur białkowych i opadnięcia piany. Może oddzielić się wówczas płyn. Z takiej piany beza już się nie uda.

Dodanie cukru do piany z białek stabilizuje ją. Ważne jest nie tylko rozpoczęcie tego procesu w odpowiednim momencie, ale też wsypywanie cukru stopniowo, po jednej łyżce. Białka z cukrem ubijamy do całkowitego rozpuszczenia drobinek. Można to sprawdzić rozcierając pianę w palcach (nie powinniśmy wyczuwać grudek).

– Prawidłowo ubita piana bezowa powinna być sztywna, gęsta, błyszcząca i nie rozlewać się na boki – wyjaśnia Tomasz Jokiel. – Pamiętajmy, aby wyłożyć ją na ciasto natychmiast po przygotowaniu i od razu wstawić do rozgrzanego piekarnika.

Przepis na domową szarlotkę z bezą

Składniki na ciasto:

 • 180 g mąki pszennej
 • 100 g masła, zimnego, pokrojonego na kawałki
 • szczypta soli
 • 1 żółtko jaja M lub L (
 • 2 łyżki cukru
 • 1 łyżeczka śmietany 18%

Składniki na nadzienie:

 • 1 kg jabłek (waga po obraniu i usunięciu gniazd nasiennych)
 • sok z połowy pomarańczy
 • 1 łyżeczka cynamonu
 • 3-4 łyżki mąki ziemniaczanej

Składniki na bezę:

 • 4 białka jaj M lub L (Fermy Drobiu Jokiel)
 • 150 g cukru
 • 1 łyżeczka soku z cytryny
 • 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
 • opcjonalnie 3 łyżki cukru (w przypadku kwaśnych jabłek)

Jak przygotować szarlotkę krok po kroku:

 1. Mąkę przesiać do malaksera, dodać masło i wstępnie wymieszać (jeżeli nie mamy malaksera, można to zrobić ręcznie). Następnie dodać żółtko, śmietanę, cukier i sól. Zagnieść ciasto, uformować je w kulę, zawinąć w folię spożywczą i wstawić na minimum 1h do lodówki.
 2. Formę (22 cm) posmarować masłem i oprószyć mąką. Po upływie czasu, ciasto wyjąć z lodówki, rozwałkować na oprószonym mąką blacie a następnie wyłożyć nim blachę (najpierw koło na spód, a potem brzegi). Ciasto ponakłuwać widelcem, przykryć papierem do pieczenia i posypać suchymi nasionami roślin strączkowych (np. grochem, fasolą, soczewicą). Piec 15 min (190°C) w trybie góra-
  dół. Następnie zdjąć papier z nasionami i piec dodatkowe 15 minut.
 3. Obrane, pocięte w dużą kostkę jabłka zasmażyć z cukrem i sokiem z pomarańczy do miękkości (kawałki powinny być nadal widoczne). Pod koniec smażenia dodać cynamon, a po zdjęciu patelni z kuchenki – dodać mąkę ziemniaczaną i wymieszać. Ponieważ ciasto z bezą jest bardzo słodkie, można zrezygnować z dosładzania jabłek. Gotową masę owocową wyłożyć na upieczony spód.
 4. Białka ubić, następnie powoli (łyżka po łyżce) dodawać cukier i kontynuować ubijanie do całkowitego rozpuszczenia cukru. Pod koniec ubijania piany z cukrem dodać łyżeczkę soku z cytryny i mąkę ziemniaczaną. Powstałą pianę wyłożyć na jabłka i wstawić do piekarnika. Piec ok. 20 minut w temperaturze 180°C (w trybie góra-dół).

Szarlotkę należy podawać ostudzoną.
Smacznego!


Lifestyle

Superprodukty YOPE w Rossmann

Redakcja
Redakcja
21 stycznia 2022

Zacznij pozytywnie rok i zajrzyj do Rossmann. Tam #dobropłynie dla ciała i zmysłów, bo YOPE kupisz teraz w specjalnej ofercie. To dobry moment, aby uzupełnić swoje zapasy kosmetyków dla całej rodziny. Żele pod prysznic i mydła w płynie dla dzieci i dorosłych, a także balsamy do ciała oraz szampony, odżywki i maski do włosów masz na wyciągnięcie ręki. Przyjdź, wybierz swój ulubiony zapach i skorzystaj z wyjątkowej promocji.

Superprodukty YOPE w Rossmann

Wśród oferowanych w Rossmann kosmetyków YOPE znajdziesz coś dla siebie i dla Twoich domowników. Wybieraj śmiało, bo każdy z nich zawiera bogactwo naturalnych składników, które dbają o skórę i sprawiają, że proste codzienne czynności zamieniają się w niezwykle przyjemny, pachnący rytuał.

DLA CIEBIE

Aromatyczny żel pod prysznic to nagroda, którą możesz sobie sprawić na dobry początek i koniec każdego dnia. Naturalny żel pod prysznic Bez i wanilia otuli skórę ciepłym kwiatowym zapachem, który utrzyma się na skórze dłużej, jeśli użyjesz dodatkowo balsamu z tej samej serii. Na fanki energetycznych, soczystych zapachów czekają natomiast żel, balsam i mydło o zapachu Mandarynka i malina. Aby Twój rytuał był kompletny, swój zestaw pielęgnacyjny uzupełnij szamponem i maską do włosów z serii Orientalny Ogród.

 DLA NIEGO

Processed with VSCO with au1 preset

Serię YOPE Wood polubią Ci, którzy od słodyczy wolą wytrawne zapachy. Naturalne drzewne ekstrakty i aromaty z drzew: cedrowego, sandałowego i gwajakowego zawarte w żelach pod prysznic i szamponach do włosów zadbają o skórę i włosy i sprawią, że codzienny prysznic stanie się luksusową aromaterapią.

 

DLA DZIECI

Dzieciakom nie trzeba wiele do szczęścia, ale z pewnością radość sprawią im pachnące mydła do rąk i żele pod prysznic. Niezwykle delikatne receptury są łagodne dla skóry dzieci, a kolorowe butelki z wesołymi etykietami zachęcą do częstego mycia i kąpieli. Wypróbuj także Ultradelikatny szampon Łatwe mycie oraz Spray do niesfornych włosów Łatwe rozczesywanie, dzięki którym pielęgnacja włosów dziecka przestanie być Twoim utrapieniem.

DLA CAŁEJ RODZINY

Gdy sezon zimowy w pełni pielęgnacja dłoni staje się koniecznością, a regenerujące kremy do rąk z serii YOPE Soul w trzech odprężających zapachach sprawią, że każdy znajdzie swój ulubiony wariant. Dzięki specjalnej ofercie w  Rossmann możesz kupić je wszystkie: AQUA z olejkiem kamforowym, balsamiczny WIND z ekstraktem z liści czarnej porzeczki oraz ciepły EARTH o aromacie patchouli i jasnych drzew.

Superpromocja YOPE w sieci Rossmann trwa do 30 stycznia 2022 r.


Zobacz także

W domu nie mówiliśmy po polsku, czyli rzeczywistość polskiej emigracji lat 80-tych. Polecamy książkę „My, superimigranci”

Nie dajcie się nabrać na oszustwa. W sieci krąży prośba o pomoc dla chłopca – nieprawdziwa

Sześć ważnych cytatów Cycerona