Go to content

Istnieje ryzyko, że poślubisz niewłaściwą osobę. Sprawdź, co ma na to wpływ

Istnieje ryzyko, że poślubisz niewłaściwą osobę. Sprawdź, co ma na to wpływ
Fot. iStock / Kostyazar

Nie ma niezawodnej formuły, precyzyjnego równania, które zagwarantuje, że związek, który stworzymy, będzie idealny. Relacje są bardzo złożone, zawiłe, skomplikowane. Może się zdarzyć, że osoba, która wydaje się być idealną, po ślubie okazuje się być niewłaściwą.

Niedoskonała natura

Nikt nie jest idealny, każdy ma swoje gorsze strony, wady i niedoskonałości. Pomimo największych starań, często nie jesteśmy w stanie poznać drugiej osoby pod każdym kątem. Dopiero po ślubie lub po wspólnym zamieszkaniu, zaczynamy dostrzegać prawdziwe oblicze partnera. Jednak nawet po dokładnej weryfikacji mogą pojawić się niemiłe niespodzianki, których koniec końców nie będziemy w stanie zaakceptować.

Zobacz także: Jak dbać o związek? Zadbaj o swoje małżeństwo lub inną relację

Presja społeczeństwa

Presja społeczeństwa i środowisko zewnętrzne odgrywają znaczącą rolę w kształtowaniu naszych wyborów dotyczących relacji. Często jesteśmy pod wpływem czynników zewnętrznych, które nie są zgodne z naszym autentycznym ja. W związku z tym podejmujemy decyzje i dokonujemy wyborów, które nie są do końca zgodne z naszymi wartościami i oczekiwaniami. Istotną rolę odgrywa presja rodziny, przyjaciół, znajomych, a nie nasze potrzeby i marzenia.

Rozwój osobisty

Nieustannie się rozwijamy, uczymy, poszerzamy swoje umiejętności. Ewoluujemy przez całe nasze życie. Osoba, która jeszcze kilka lat temu wydawała się być tą idealną, po pewnym czasie może nie spełniać naszych oczekiwań. Być może nasze potrzeby, pragnienia i aspiracje uległy zmianie, tym samym powodując, że między nami a partnerem powstała ogromna przepaść. Taka nie do pokonania, nie do przeskoczenia. Co więcej, pojęcie wyidealizowanych oczekiwań, może znacząco wpłynąć na nasze postrzeganie udanego partnerstwa. Społeczeństwo często maluje doskonałe, nieskazitelne relacje, prowadząc nas tym samym do przekonania, że nasz partner powinien bezbłędnie spełniać wszystkie nasze potrzeby, pragnienia i marzenia. Jednak ten romantyczny ideał jest daleki od rzeczywistości. Żadna osoba nie może spełnić wszystkich oczekiwań. A życie z nadzieją, że tak właśnie się stanie, prowadzi do rozczarowania i zawodu.  

Inteligencja emocjonalna

Udany związek, zgodność i jedność nie są uzależnione wyłącznie od wspólnych zainteresowań czy powierzchownych podobieństw. Prawdziwa kompatybilność wymaga inteligencji emocjonalnej, odpowiedniej komunikacji, a także chęci wspólnego rozwiązywania problemów. To proces wymagający zaangażowania, chodzenia na kompromis i nieustannej nauki. Trzeba powiedzieć sobie wprost, że bez tych niezbędnych elementów, nawet najlepszy związek może nie przetrwać.  

Zobacz także: Jak uratować związek? Kilka sposobów na ratowanie relacji

Choć istnieje duże prawdopodobieństwo poślubienia niewłaściwej osoby, to należy mieć na uwadze, że statystyki nie definiują indywidualnych doświadczeń. Każdy związek jest wyjątkowy, niepowtarzalny. Pomimo wielu wyzwań, trudności i niepowodzeń, zawsze istnieje szansa, by razem pokonać problem i przepracować trudności. Kluczowa jest samoświadomość, efektywna komunikacja i nieustanny rozwój w ramach partnerstwa. Zamiast zniechęcenia, warto podejść do drugiej osoby z ciekawością, zrozumieniem, a niekiedy i współczuciem.

Źródło: Medium