Go to content

Wysyłaj pozytywną energię i czerp to, co dobre, od innych. Jak? Zacznij od tych 10 zwrotów

Fot. iStock

Nikt nie lubi narzekaczy, tych, którzy wiecznie są niezadowoleni i widzą tę ciemniejszą stronę życia. Zdecydowanie bardziej wolimy przebywać wśród ludzi pozytywnie nastawionych do świata, którzy z wiarą i nadzieją patrzą w przyszłość. Ogrzewamy się w ich dobrym nastroju, w ich entuzjazmie do życia.Unikamy tych, którzy wysyłają negatywne emocje, bo przebywając wśród takich ludzi jesteśmy bardziej skłonni do kłótni, podatni na fatalny nastrój, a nawet na depresję. Nie ma co ukrywać, że nikt nie lubi takiej ludzkiej szarzyzny i poczucia beznadziejności.

Można ulec tej pesymistycznej aurze, albo się jej przeciwstawić, co wbrew pozorom wcale nie jest trudne. Bo choć narzekanie przychodzi nam naturalnie, to emanowanie pozytywną energią wcale nie jest jakąś nadzwyczajną umiejętnością.

Pomyśl – chcesz się wpisywać w szaro-bury trend negowania wszystkiego i wszystkich, czy wręcz przeciwnie – zaszczepiać w ludziach uśmiech, chęć do działania i dawać dobrą energię? Wybieraj.

Jeśli stajesz po tej jaśniejszej stronie mocy, zacznij od prostej rzeczy: do rutynowej rozmowy dorzuć zwroty, które ożywią relację z drugą osobą i dzięki którym będziesz emanować dobrymi emocjami.

Tak…

„Tak. To brzmi świetnie”.

„Tak. Zgadzam się”.

Banalne prawda? A to jedno krótkie słowo robi dużą różnicę w odbiorze naszego entuzjazmu. Bo gdyby powiedzieć: „Tak, ale…” – trudno tu o pozytywny wydźwięk.

Zgadzam się

„Zgadzam się, dzisiaj lepiej odpocząć”.

„Zgadzam się, masz rację”.

„Zgadzam się, to nie jest dobry pomysł”.

Niby nic, a jednak każde „zgadzam się” spowoduje, że nasz rozmówca poczuje od nas dobrą energię.

Doceniam

„Doceniam, że chcesz mi pomóc”.

„Doceniam, że stajesz po mojej stronie”

„Doceniam, że to dla mnie zrobiłeś”

Okazywanie wdzięczności zawsze wzbudza pozytywne emocje.

Dziękuję ci za…

„Dziękuję, że mnie zmobilizowałaś do spaceru, inaczej przeleżałabym popołudnie na kanapie”.

„Dziękuję, że namówiłaś mnie na kino”.

Tak rzadko dziękujemy, a przecież to jedno z podstawowych słów, które otwiera przed nami drzwi do budowania pozytywnych relacji.

 Lubię/Cieszę się

„Lubię tę sukienkę. Wyglądasz świetnie!”.

„Lubię, jak wpadasz do mnie na kawę”.

Prosta emocja, a jak ważna i jak bardzo pozytywna. Prawda? Warto o „lubieniu” pamiętać.

To ma dla mnie sens…

„Zamówienie pizzy ma sens, po co stać w korkach”.

„Twoja propozycja wyjazdu ma sens, jest zdecydowanie bardziej atrakcyjna”.

Przyznawanie racji drugiej osobie to ważna umiejętność.

Jestem zachwycona

„Jestem zachwycona twoją propozycją”

„Świetny pomysł, jestem zachwycona”

Okazywanie entuzjazmu to także emanowanie dobrymi emocjami. Nie ukrywajmy ich.

Świetnie/wspaniale/doskonale

Jeśli coś cię cieszy, podoba ci się – po prostu to okaż. Nie ma jak mówienie dobrze o czymś, co nas spotyka, czego doświadczamy.

Otwarte pytania

Warto w rozmowie stosować otwarte pytanie, które pokazują, że jesteśmy zainteresowani tym, co u drugiej osoby. „Co czułeś?”, „Jak się czujesz?”, „O czym ostatnio rozmawiałeś/co czytałeś”. Jeśli pytam, bądźmy zainteresowani odpowiedzią.

 Niewerbalne pozytywy

Oprócz samych zwrotów ważna jest mowa naszego ciała: uśmiech, patrzenie w oczy, bliskość. O ile lepie rozmawia się z nam z kimś, kto podtrzymuje kontakt wzrokowy, a nie patrzy w czubki swoich butów, kto gestykuluje okazując swój entuzjazm i zainteresowanie. Z takim człowiekiem chcemy rozmawiać, chcemy go słuchać, czerpiemy do niego pozytywną energię.

Kiedy rozmawiasz unikaj sarkazmu, oceny i obwiniania. Twoja dobra energia pozwoli ci budować dobre i szczere relacje z innymi. Ludzie będą lubili przebywać w twoim towarzystwie, a ty sama będziesz coraz częściej spotykać uśmiechnięte osoby niż ponuraków. Optymiści przyciągają ludzi do siebie podobnych, z pozytywnym nastawieniem do życia.