Go to content

Wybór butów na co dzień i na trening – dlaczego jest to takie ważne?

Wybór butów na co dzień i na trening – dlaczego jest to takie ważne-1

Odpowiednie obuwie na co dzień, jak i podczas treningów jest bardzo istotne. Nie powinna być to oczywiście ta sama para butów. Może to doprowadzić między innymi do kontuzji, jednak nie tylko. Dlaczego jeszcze jest to tak ważne? Sprawdzamy!

Czy buty na co dzień sprawdzą się do wszystkiego?

Buty na co dzień projektowane są zazwyczaj tak, by były komfortowe oraz wszechstronne. Choć mogą wydawać się odpowiednie na wiele różnych sytuacji – spacer po parku, wycieczka po mieście czy inne tego typu aktywności – nie zawsze jednak będą idealnym wyborem.

Przede wszystkim butów na co dzień nie powinno zakładać się na intensywne ćwiczenia fizyczne, bieganie czy wycieczki po górach. Uprawianie sportu wymaga specjalistycznego obuwia (np.: https://sportano.pl/buty-under-armour), które zapewni odpowiednie wsparcie i amortyzację. Przykładowo, buty do biegania są projektowane tak, by zminimalizować ryzyko kontuzji, a trekkingowe mają grubą podeszwę i wsparcie dla kostki.

Co więcej, obuwie na co dzień, choć ma mnóstwo zalet, nie jest zazwyczaj odporne na trudne warunki pogodowe. Jeśli zatem lubisz intensywne treningi w zróżnicowanym terenie, postaw na buty dopasowane do Twoich potrzeb. Pamiętaj, że w Twojej szafie nie powinno zabraknąć kilku par obuwia, które możesz założyć na wiele okazji, w tym także na trening.

Obuwie na trening – jakie powinno być?

Dobrze dobrane obuwie sportowe jest kluczowe podczas uprawiania wszelkich dyscyplin sportowych. Pomogą Ci one osiągnąć maksymalną wydajność, zapobiegną kontuzjom oraz zapewnią Ci odpowiedni komfort podczas ćwiczeń. Wybierając buty dla siebie, zwróć uwagę na kilka ważnych aspektów:

  • Przeznaczenie – do jakiej aktywności potrzebujesz obuwia? Inne powinieneś wybrać do koszykówki, inne do piłki nożnej, biegania czy na siłownię. Każda dyscyplina ma swoje specyficzne wymagania co do butów, dlatego też warto się z nimi zapoznać wcześniej.
  • Amortyzacja – dobre obuwie treningowe powinno zapewnić odpowiednią amortyzację, aby chronić stopy i stawy przed wstrząsami. W zależności od rodzaju aktywności, niektóre modele mogą skupiać się na różnych obszarach stopy, np. na
    piętach.
  • Przyczepność – podeszwa buta powinna zapewniać dobrą przyczepność do różnych powierzchni, aby zapobiec poślizgnięciom i kontuzjom, zwłaszcza podczas intensywnych treningów.
  • Odpowiedni materiał – buty muszą być wykonane z materiałów, które pozwalają skórze oddychać. Zapewni to komfort podczas treningu i zmniejszy ryzyko powstawania odparzeń czy pęcherzy.
  • Odpowiednie dopasowanie – buty treningowe powinny być dobrze dopasowane, ale nie za ciasne. Źle dobrane obuwie może prowadzić do dyskomfortu i problemów z krążeniem, a także zwiększyć ryzyko otarć i kontuzji.

Jakie obuwie nie sprawdzi się na trening?

Z pewnością na trening nie sprawdzą się wszelkiej maści klapki. Choć są one kolorowe, wygodne i przydadzą się na basen, jak np. te tutaj: https://sportano.pl/marki/crocs, to ich wybór na siłownię, jak i do uprawiania wszelkich innych sportów będzie zdecydowanie nietrafiony. Przede wszystkim jest to po prostu niebezpieczne – Twoja stopa nie jest w takim wypadku stabilna i może przydarzyć Ci się kontuzja.

Raczej nie trzeba o tym nikomu przypominać, ale złym pomysłem będą też buty na obcasie – nie ma w nich mowy o stabilności, co jest kluczowe w większości treningów. Do tego obciążają kręgosłup oraz stawy. Na trening nie wybieraj też starego, zużytego obuwia sportowego, które nie zapewnia już odpowiedniej amortyzacji i wsparcia.

Czy w butach do biegania można trenować siłowo?

Buty do biegania są projektowane z myślą o specyficznych potrzebach biegaczy, głównie w zakresie amortyzacji oraz wsparcia dla stopy podczas biegu. O ile mogą one wydawać się wygodne i być kuszącym wyborem na siłownię, to jednak nie są one optymalnym wyborem do treningu siłowego. Dlaczego?

  • Brak dobrej stabilności – buty do biegania często mają grubszą, bardziej miękką podeszwę, co doskonale sprawdza się podczas biegu, ale może nie być idealne podczas ćwiczeń na siłowni. Miękka podeszwa nie zapewni Ci dobrej stabilności, szczególnie podczas ćwiczeń z ciężarami, takich jak przysiady czy martwy ciąg.
  • Ryzyko kontuzji – wykorzystywanie butów do biegania w treningu siłowym, zwłaszcza z ciężkimi obciążeniami, zwiększa ryzyko kontuzji. Dzieje się tak na skutek braku odpowiedniej stabilizacji kostek, biodra oraz stawu kolanowego.
  • Trwałość – używanie butów do biegania na siłowni może przyspieszyć ich zużycie. Ciężary, intensywne ruchy oraz inne specyfiki treningu siłowego mogą prowadzić do szybszego ścierania się podeszwy i innych elementów obuwia.

Dlaczego warto mieć buty na co dzień i na trening?

Źle dobrane obuwie, zarówno to na co dzień, jak i na trening, może spowodować szereg przykrych konsekwencji. Wśród nich na pierwszym miejscu warto wymienić najróżniejsze choroby stóp, w tym między innymi odciski. Do tego mogą pojawić się też problemy z kręgosłupem. Buty z niewłaściwą amortyzacją czy brakiem wsparcia często powodują bóle pleców.

Dobrze zaprojektowane buty sportowe i odpowiednio dobrane zarówno do dyscypliny, jak i do Twoich potrzeb, zapewnią Ci odpowiednie wsparcie i pomogą uniknąć urazów, takich jak skręcenie stawu skokowego czy kontuzje kolana. Do tego jest to gwarancja pomocy w osiąganiu lepszych wyników.

Buty na co dzień i na trening, jeśli są wygodne i dobrze dobrane do stopy, znacząco poprawiają też samopoczucie. Nie powinieneś cały czas myśleć o tym, że masz je na nogach lub Cię uwierają. W ten sposób każdy spacer czy wizyta na siłowni skończy się zepsutym nastrojem.

Pamiętaj też, że inwestycja w drogie, ale dobre buty na trening oraz na co dzień może Ci w dłuższej perspektywie przynieść oszczędności. Są one wykonywane z wysokiej jakości materiałów i zapewniają stopom odpowiedni komfort, więc nie będziesz musiał ich szybko wymieniać na inne. Do tego nie zużywają się tak szybko.

Wybór odpowiednich butów ma kluczowe znaczenie dla komfortu oraz zdrowia. Warto zatem zainwestować czas na dobranie dobrego obuwia na każdą sytuację i cieszyć się z korzyści, jakie oferują.

Artykuł sponsorowany