To dla każdego będzie miłość od pierwszego wrażenia. Bo we Wrocławiu trudno się nie zakochać. Przepiękne miasto położone nad Odrą i jej czterema dopływami bardzo często nazywane jest Wenecją Północy zdaje się, że już nie potrzebuje reklamy i rekomendacji, by je odwiedzić. Bo to, że warto stanąć na Starym Mieście we Wrocławiu, zobaczyć Ostrów Tumski i poczuć na własnej skórze kawał historii, które nosi w sobie to miasto, nie ulega żadnej wątpliwości.
Wrocław ma tylko jedną poważną wadę. Jest miastem tak wielu atrakcji, że kilkugodzinna wizyta w tym mieście z pewnością nie wystarczy. Jednak, jeśli ktoś z was w drodze na wakacje lub wracając z urlopu będzie przejeżdżał koło Wrocławia może wpadnie na szalony pomysł poznania tego miasta. Taką wizytę warto sobie zaplanować, by zobaczyć, choć część tego, co oferuje nam stolica Dolnego Śląska.
Wrocławskie Krasnale
Jeśli natkniecie się we Wrocławiu na krasnala, a za chwilę na następnego i kolejnego, niech was to nie zdziwi. Krasnale na stałe zamieszkały we Wrocławiu i jest ich już ponad 300 pochowanych w przeróżnych miejscach Jedna z historii głosi, że pojawiły się, by pomóc rozprawić się z Chochlikiem Odrzańskim, który przybył do Wrocławia na tratwie i stwierdził, że mieszkańcy tego miasta są idealnymi nieświadomymi chętnymi dla jego psikusów. W poszukiwanie krasnali bawią się i dorośli i dzieci. Ich śladem możecie zwiedzać Wrocław, co dostarczy wam ogromnej ilości zabawy i śmiechu.
Więcej informacji o krasnalach znajdziecie TUTAJ
Jatki – pomniki zwierząt rzeźnych
We Wrocławiu oprócz krasnali i wielu innych pomników, spotkać można figury kozy, świni, koguta, gęsi z jajkiem, królika i cielaczka. Ich pomniki stanęły, jak głosi napis: „Ku czci zwierząt rzeźnych – Konsumenci”. Jatki – bo właśnie tam można spotkać pomniki zwierząt już od czasów średniowiecza były miejscem zakładów rzeźnych i sklepów mięsnych. Obecnie znajdują się tam sklepy z pamiątkami.
Dzielnica Czterech Wyznań
Nie sposób o tym miejscu nie wspomnień, zwłaszcza, że Wrocław jest miastem wielokulturowym, a Dzielnica Czterech Wyznań być może dla wielu z was stanie się miejsce refleksji zwłaszcza wobec tego, co się dzieje, a sama dzielnica nazywana jest także Dzielnicą Wzajemnego Szacunku. Jej granice wyznaczają stojące na końcach ulicy cztery kościoły: kościół katolicki, kościół ewangelicki, prawosławny sobór i synagoga. W tej dzielnicy działa wiele pubów i kawiarni. Warto się tam na chwilę zatrzymać, by poczuć magię tego miejsca.
Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.
Mostek Pokutnic
Świetne miejsce widokowe na Stare Miasto, które może przyprawić o zawrót głowy. Mostek Pokutnic łączy bowiem dwie wieże kościoła Marii Magdaleny i znajduje się na wysokości UWAGA 45 metrów. Dlaczego pokutnic? Legenda głosi, że na tej kładce spotkać można dusze kobiet, które zamiast rodziny, dzieci, męża wolały zabawy i uciechy z mężczyznami. Za karę musiały przechodzić po kładce łączącej wieże kościoła.
Uwaga – nie ma windy, 45 metrów w górę należy przejść po krętych schodkach.
Afrykarium
A jeśli odwiedzacie Wrocław z dziećmi, koniecznie musicie zaplanować wizytę we wrocławskim zoo, a tam wejść do Afrykarium. To niesamowity kompleks Afrykarium, unikatowy na skalę światową który przedstawia ekosystemy związane ze tym, co dzieje się w wodzie Afryki. Zobaczyć tam można m.in. co dzieje w Morzu Czerwonym, przejść można 18 metrowym przezroczystym tunelem i zobaczyć żółwia zielonego, rekiny, płaszczki i wiele innych gatunków ryb. Wszystkie szczegóły dotyczące ZOO i Afrykarium znajdziecie pod TYM linkiem.
Muzea
Jeśli chcecie poznać historię Wrocławia, dotknąć na żywo kultury tego miasta, z pewnością warto odwiedzić choć jedno z licznych muzeów. Wrocław zaprasza do Centrum Poznawczego Hali Stulecia (LINK), gdzie a w sposób przystępny, nowoczesny i co najważniejsze ciekawy przedstawione zostały wiadomości z różnych obszarów naszego życia i życia miasta. Miejscem wartym uwagi jest Muzeum Pana Tadeusza, które w wyjątkowy sposób łącząc to, co było ze współczesnością przedstawia największe dzieło Adama Mickiewicza. (LINK). Oczywiście nie sposób nie wspomnieć o Panoramie Racławickiej, którą, kiedy już we Wrocławiu się jest, szkoda nie zobaczyć.
Magiczny Ostrów Tumski
Nim powstał Wrocław, najpierw był Ostrów Tumski. Tam przenosimy się w inny świat, trochę jakby ktoś wymyślił maszynę do przenoszenia się w czasie. Ogród otoczony Odrą dał początek miastu, a jego architektura urzeka. To tu znajduje się gotycka katedra św. Jana Chrzciciela oraz kościół Świętego Krzyża oraz najstarsze muzeum Wrocławia: Muzeum Archidiecezjalne.
Plaża we Wrocławiu
A gdy już zmęczycie się wędrówką, gdy dopadną was letnie upały możecie odpocząć na… plaży. Tak, to we Wrocławiu znajduje się największa miejska plaża. By powstała, nad Odrą wysypano ponad tysiąc sto ton piasku. Tu wypoczniecie na leżakach w cieniu palm i wielkich parasolów. To doskonałe miejsce do zrelaksowania się i złapania oddechu przed dalszym zwiedzaniem miasta. TU znajdziecie więcej szczegółów.
Nie sposób wymienić w jednym miejscu wszystkich atrakcji, które oferuje nam Wrocław. Warto skorzystać z podawanych na stronach miasta tras spacerowych (KLIK) i krok po kroku poznawać najstarszy Wrocław. A jak nie chcecie chodzić – można wsiąść na rower i tu także z pomocą przychodzi internet, gdzie znaleźć można trasy rowerowe (KLIK).
Jedno jest pewne – kto raz odwiedzi Wrocław z pewnością do tego miasta wróci, bo nie sposób się w nim nie zakochać i poznawać z każdą wizytą jeszcze bardziej.