Go to content

Urodził się pierwszy na świecie noworodek bez określonej płci

fot. iStock/ EvgeniiAnd

W Kandzie przyszło na świat pierwsze dziecko, które nie posiada oficjalnie stwierdzonej płci. Matka noworodka uważa bowiem, że zakwalifikowanie malucha do grona chłopców lub dziewczynek byłoby naruszeniem jego praw do swobodnego wyrażania własnej tożsamości. Walka ze stereotypami, ogromna tolerancja czy lekka przesada?

Kori Doty, matka noworodka, sama nie identyfikuje się z żadną płcią. Swojemu dziecku nadała imię Searyl Atli, a w jego karcie zdrowia jako płeć widnieje jedynie litera „U” – jak undetemined, czyli nieokreślona lub unassigned, czyli nieprzypisana. Matka dziecka twierdzi, że zamierzy wychować Searyl tak, by samo powiedziało, kim jest – chłopcem czy dziewczynką – gdy będzie na to gotowe i zacznie być świadome swojej tożsamości.

„Uznaję je za niemowlę i staram się dać mu całą miłość i wsparcie, by było najpełniejszą osobą, która żyje poza ograniczeniami wynikającymi z bycia chłopcem lub bycia dziewczynką” – tłumaczy mama noworodka i dodaje – „Chcę, żeby moje dziecko miało przestrzeń do tego, by stać się pełną i kompletną osobą”.

Co na to kanadyjscy lekarze?  Ich pierwszą decyzją była odmowa na prośbę matki. Podobnie zareagowały też władze Kolumbii Brytyjskiej, które nie chciały wydać aktu urodzenia bez wpisanej płci. Doty skierowała więc sprawę do sądu i walczy o uznanie swoich żądań. Jeśli sąd przychyli się do jej wniosku, Searyl oficjalnie zostanie pierwszym dzieckiem na świecie bez określonej płci.


 

Źródło: www.newsweek.com    www.fakty.interia.pl

Zapisz