Lifestyle

Urodził się pierwszy na świecie noworodek bez określonej płci

Agnieszka Dyniakowska
Agnieszka Dyniakowska
5 lipca 2017
fot. iStock/ EvgeniiAnd
 

W Kandzie przyszło na świat pierwsze dziecko, które nie posiada oficjalnie stwierdzonej płci. Matka noworodka uważa bowiem, że zakwalifikowanie malucha do grona chłopców lub dziewczynek byłoby naruszeniem jego praw do swobodnego wyrażania własnej tożsamości. Walka ze stereotypami, ogromna tolerancja czy lekka przesada?

Kori Doty, matka noworodka, sama nie identyfikuje się z żadną płcią. Swojemu dziecku nadała imię Searyl Atli, a w jego karcie zdrowia jako płeć widnieje jedynie litera „U” – jak undetemined, czyli nieokreślona lub unassigned, czyli nieprzypisana. Matka dziecka twierdzi, że zamierzy wychować Searyl tak, by samo powiedziało, kim jest – chłopcem czy dziewczynką – gdy będzie na to gotowe i zacznie być świadome swojej tożsamości.

„Uznaję je za niemowlę i staram się dać mu całą miłość i wsparcie, by było najpełniejszą osobą, która żyje poza ograniczeniami wynikającymi z bycia chłopcem lub bycia dziewczynką” – tłumaczy mama noworodka i dodaje – „Chcę, żeby moje dziecko miało przestrzeń do tego, by stać się pełną i kompletną osobą”.

Co na to kanadyjscy lekarze?  Ich pierwszą decyzją była odmowa na prośbę matki. Podobnie zareagowały też władze Kolumbii Brytyjskiej, które nie chciały wydać aktu urodzenia bez wpisanej płci. Doty skierowała więc sprawę do sądu i walczy o uznanie swoich żądań. Jeśli sąd przychyli się do jej wniosku, Searyl oficjalnie zostanie pierwszym dzieckiem na świecie bez określonej płci.


 

Źródło: www.newsweek.com    www.fakty.interia.pl

Zapisz


Lifestyle

David Beckham został zalany falą hejtu. Wszystko przez jedno zdjęcie z córką, w którym internauci doszukują się podtekstów seksualnych

Anna Wójtowicz
Anna Wójtowicz
5 lipca 2017
Fot. Print Screen z Instagrama/davidbeckham
 

Beckhamowie nie kryją, że rodzina jest dla nich bardzo ważna. Podkreślają to w wywiadach oraz potwierdzają zdjęciami umieszczanymi w mediach społecznościowych. Między innymi dzięki temu zyskują fanów na całym świecie, którzy codziennie śledzą ich konta na Instagramie. Jednak ostatnio David podpadł internautom i został zalany falą hejtu. Wszystko przez zdjęcie, na którym całuje w usta 6-letnią córkę Harper. „To u nas zupełnie naturalne!” odpowiada na krytykę.

Fotka podpisana „Kiss for Daddy”, na której były piłkarz całuje w usta córkę, pojawiła się na jego koncie na Instagramie w czerwcu. Zebrała ponad 1,8 mln. polubień i tysiące komentarzy. Większość internautów zostawiła ciepłe słowa, w których często pojawiają się słowa „urocze”, „słodkie”. Jednak nie zabrakło głosów protestów, że jest to nieodpowiednie zachowanie.

Internauci, którzy uwielbiają oceniać, co jest dobre, a co złe, co wypada, a co nie, zarzucili, że pocałunek ojca w usta 6-letniej córki ma podtekst seksualny. W ten sposób rozpoczęła się dyskusja, czy taki sposób okazywania uczuć jest „normalny”.

Znaczna większość internautów stanęła w obronie Davida. Oprócz matek, które uważają to za zupełnie naturalne zachowanie, odezwali się także ojcowie. „Ja i moja córka robimy tak samo, co w tym złego?” pisze jeden z nich. No właśnie, drodzy hejterzy?

Na głosy krytyków zareagował David Beckham i postanowił zabrać głos w tej sprawie. Podczas transmisji na żywo, którą przeprowadził na swoim profilu na Facebooku, wyjaśnił, że u nich pocałunek w usta jest czymś normalnym i w ten sposób okazują miłość swoim dzieciom. – Całuję w usta wszystkie moje dzieci. No może z wyjątkiem Brooklyna. On ma 18 lat i to byłoby już nieco dziwne – dodał.

Czy to naprawdę nie jest już paranoja? Widok ojca całującego dzieci w usta jest piękny i świadczy o jego miłości, dlatego może warto przestać doszukiwać się podtekstów tam, gdzie ich nie ma.

Ale oczywiście internauci wiedzą lepiej, jak ktoś powinien żyć…


Lifestyle

9 toksycznych emocji, które musisz odrzucić, by móc być szczęśliwym

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
5 lipca 2017
Fot. iStock/LucidSurf

Każdy chce być szczęśliwy, ale żeby osiągnąć ten stan, trzeba określić, co sprawia, że odczuwamy złe, negatywne, niszczycielskie emocje i nauczyć się przekształcać je w coś pozytywnego. Istnieje aż 9 toksycznych emocji, które przeszkadzają ci w pełni cieszyć się życiem i odczuwać satysfakcję z relacji z innymi ludźmi. Nadszedł czas, aby je przezwyciężyć i być naprawdę szczęśliwym.

1. Toksyczny niepokój

Zazwyczaj rodzi się kiedy czujesz się zagrożony, niepewny. Rośnie w twoim ciele i umyśle, zniechęca do działania, dekoncentruje, powodując bezsenność i problemy ze skupieniem się na obowiązkach.

Jak sobie poradzić

– naucz się identyfikować źródło niepokoju

– regularnie podejmuj aktywność fizyczną (tak!)

– otaczaj się ludźmi z pozytywnym nastawieniem do świata i do innych

2. Stale odczuwane cierpienie psychiczne i przekonanie, że zawsze masz „pod górkę”

Pojawia się właściwie bez powodu. Ta emocja wytwarza w tobie ciągły stan dyskomfortu, smutku i żalu. Negatywnie wpływa na sposób w jaki mówisz i słuchasz oraz podejmujesz decyzje. Może cię „paraliżować” i zadecydować o twojej przyszłości.

Jak sobie poradzić

– pamiętaj, że pozytywne wspomnienia, takie jak sukcesy z przeszłości, mogą cię naprowaidzć na rozwiązania aktualnych problemów

– bądź świadomy, że są takie okoliczności w życiu, które możesz zmienić i takie, w których nic od ciebie nie zależy

3. Ciągłe niezadowolenie

Sporadyczne uczucie niezadowolenia pomaga stać się lepszym człowiekiem, ale chroniczne niezadowolenie sprawia, że uparcie dążysz do nierealnych standardów doskonałości. Nigdy ich nie osiągniesz. Inni również.

Jak sobie poradzić

– naucz się akceptować siebie takim jesteś, a nie żyć zaspokajając oczekiwania innych

– odkryj jaki wpływ mają na ciebie twoje negatywne myśli i doświadczenia

– ucz się na błędach, a potem idź do przodu

4. Toksyczne uzależnienie od drugiej osoby

Skłonność do uzależniania się od innych, sprawia że łatwo tobą manipulować i sprawić, żebyś myślał o sobie mniej niż powinieneś. Łatwo dajesz się przekonać, że sam nie jesteś w stanie niczego osiągnąć, stale wątpisz w siebie i swoje zdolności.

Jak sobie poradzić

– naucz się, że twoje plany i cele są priorytetem

– naucz się rozwiązywać problemy samodzielnie

– zamiast mówić „nie umiem”, „nie wiem”, zacznij mówić „nauczę się”

5. Toksyczna złość

W pewnych sytuacjach, kontrolowane uczucie gniewu może faktycznie pomóc przezwyciężyć trudności. Czasami pomaga ci  pozostać skupionym i zachować czujność, ale gdy przekształca się w przemoc, staje się prawdziwym problemem.

 Jak sobie poradzić

– poznaj swój gniew i metody, które pomogą ci go lepiej kontrolować

– zastanów się jaki sygnał dajesz tym, którzy widzą twój gniew, co chcesz im właściwie przekazać

– zawsze pamiętaj, że najlepsze rozwiązania podpowiada rozsądek, a nie złość

6. Toksyczna zazdrość

Toksyczna zazdrość zdecydowanie nie czyni cię szczęśliwszym człowiekiem. Ale co ważniejsze, to uczucie sprawia, że cierpią również twoi bliscy. Nie jesteś w stanie sprostać sytuacjom, w których inni są szczęśliwi i czują się komfortowo, dobrze. Zazdrość o drugiego człowieka łączy się z lękiem przed utratą bliskiej osoby. To uczucie staje się toksyczne, gdy prowadzi do realnego, fizycznego zagrożenia, do kontroli i zakazów.

Jak sobie poradzić

– pomyśl, co sprawia, że czujesz się wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju i zapamiętaj to

– nigdy nie zapominaj o swoich marzeniach

7. Toksyczny strach

To uczucie powstrzymuje cię przed działaniem – rozwijaniem się, nabywaniem doświadczenia. Tylko wtedy, gdy odkryjesz co tak naprawdę sprawia, że się boisz, będziesz w stanie stawić twojemu lękowi czoła.

Jak sobie poradzić

– wyobraź sobie, albo przypomnij, najgorszą sytuację, z której wyszedłeś obronną ręką

8. Toksyczny wstyd

Obsesji bycia śmiesznym i gorszym w oczach innych, najczęściej towarzyszy strach przed porzuceniem lub odrzuceniem. Zakłopotanie paraliżuje i uniemożliwia spełnienie twoich celów i realizowanie marzeń. Ważne jest, aby uświadomić sobie, że ktokolwiek próbuje cię zawstydzić, robi to z powodu własnej niepewności.

Jak sobie poradzić

– naucz się śmiać z własnych błędów

– naucz się, że błędy nie oznaczają porażki

9. Toksyczna frustracja

To uczucie sprawia, że przepełnia cię złość i żal. Musisz pamiętać, że nie można przeżyć całego życia próbując zadowolić innych. Zdaj sobie sprawę z tego, że największą wartością jest godność i umiejętność przejęcia kontroli nad własnym życiem.

Jak sobie poradzić

– skoncentruj się na swoich dotychczasowych osiągnięciach

– pozwól sobie na błędy

– nie poddawaj się


Na podstawie: brightside.me

 


Zobacz także

O tym, co pogarsza twoją depresję. Czego nie zniesie umęczona dusza

Co rolka papieru toaletowego wisząca w twojej toalecie mówi o tobie?

Co łączy Meghan Markle i księżną Dianę? Mają nietypową wspólną cechę