Macierzyństwo

Noś, tul, kołysz. Rola dotyku w życiu noworodka. Dlaczego jest taki ważny?

Połozna na medal
Połozna na medal
1 lipca 2017
Fot. iStock / momcilog
 

– radzi położna Agnieszka Mińko, ambasadorka kampanii społeczno-edukacyjnej „Położna na Medal”

Dotyk odgrywa bardzo istotną rolę w życiu nowonarodzonego dziecka. Daje poczucie ciepła bliskości i bezpieczeństwa, a także uczy, wychowuje i przynosi ulgę w dolegliwościach. Ma nieocenioną wartość w życiu codziennym matki i jej dziecka, dlatego nie może być bagatelizowany, ponieważ przynosi obojgu wiele korzyści.

Nie od dziś wiemy, że zmysły takie jak wzrok, czy słuch rozwijają się już w życiu płodowym. Dotyk jest ze wszystkich zmysłów tym, który rozwija się najwcześniej. Dziecko rosnąc jeszcze w brzuchu mamy jest poddane wrażeniom dotykowym niemal przez cały czas. Wewnątrz, otoczone płynem owodniowym wprawianym w ruch, otulane jest nim choćby poprzez rytm oddechu. Z zewnątrz często głaskany spokojnym, powolnym ruchem dłoni. Poród to „feria” doznań czuciowych, a zaraz po tym pustka. Zamiast przyjemnego, delikatnego ciepła, szorstkość tkanin, suchość powietrza. I pojawia się płacz i krzyk. Nie wiadomo dlaczego przez większość odczytywany głównie za wyraz głodu? Dlaczego wciąż wydaje się nam, że noworodek do pełni szczęścia potrzebuje suchej pieluszki i pełnego brzuszka? Dlaczego płacz interpretowany jest jako objaw choroby? Czy bliski kontakt nie jest ważny dla młodego człowieka? Otóż jak każdy człowiek, również ten nowo narodzony, potrzebuje ciepła drugiej osoby, bliskości, dotyku, dzięki czemu czuje się bezpiecznie.

Fot. iStock / FatCamera

Fot. iStock / FatCamera

Kontakt „skin to skin”

Już po porodzie wskazane jest położenie noworodka na brzuchu mamy, dzięki czemu odnajduje drogę do piersi, by w procesie ssania znaleźć ukojenie po wyczerpującym porodzie. To tu wycisza się, rozluźnia, dostarczając zarówno sobie i mamie euforii, jaką niosą pierwsze wspólne chwile. To tu rozpoczynają już oddzielną, ale wciąż wspólną drogę życia. Mama jako przewodniczka dziecka.

Karmienie piersią

Nie ma potrzeby ograniczania kontaktu dziecka z mamą, jeśli tylko oboje tego chcą, kiedy chcą i ile chcą. Mama jest idealnym środowiskiem na potrzeby adaptacji malucha w zewnętrznym świecie. Niesie z sobą ciepło, odgłos bijącego serca, szmer oddechu tak dobrze znanego dziecku z wcześniejszego życia w łonie matki. Zwykle, nawet tylko leżąc przy piersi noworodek spokojnie śpi.

Noszenie

Naturalnym odruchem rodzica na płacz dziecka jest wzięcie go w ramiona i utulenie. Nie obawiajmy się nosić dzieci. Noszenie, wbrew powszechnym opiniom, niesie za sobą wiele korzyści. Koi płacz, uczy zadowolenia, rozwija ciekawość świata. Dzieci noszone mniej płaczą, uczą się, że mogą w każdej chwili polegać na rodzicu. Rodzicom daje to świadomość i poczucie troski, ułatwia funkcjonowanie w domowej rzeczywistości, a także podróżowanie. Doskonale buduje więź między dorosłym, a dzieckiem. Nie ma powodów, aby tkwić w stereotypach. Łammy je, wychowując świadome, pewne siebie i mądre pokolenia.

Fot. iStock

Fot. iStock

Kołysanie

Kołysanie regularnym rytmem nas samych wprawia w spokój, daje wytchnienie.

Noworodkowi przyniesie ulgę w wielu dolegliwościach m.in. w kolce niemowlęcej. Dziecko kołysane jest od poczęcia, zanim jeszcze to sobie uświadomi, więc nie powinniśmy obawiać się przyzwyczajenia, czy rozpieszczenia dziecka. Kołysane niemowlę czuje się bezpiecznie i pewnie, więc z łatwością pokona trudy pierwszych dni życia.

Masaż

Kojąca moc dotyku znana jest nie od dziś. Nie trzeba tłumaczyć, że regularny masaż wpływa korzystnie na rytm snu, rozluźnia napięcia w ciele, wzmacnia mięśnie, poprawia koordynację i rozwój motoryczny. Masaż ma także ogromne znaczenie dla budowania więzi, a także poprawia funkcje życiowe organizmu. Wzmacnia odporność, reguluje funkcje układu pokarmowego, łagodząc wzdęcia i bóle brzuszka dziecka. Nie należy zapominać o korzyściach dla mamy. Pomaga budować harmonie i zaufanie, utwierdzając w kompetencjach macierzyńskich.  Należy jednak pamiętać, by masować spokojnie, najlepiej w rytmie oddechu. W ciepłym pomieszczeniu, podgrzanym olejkiem. Należy powstrzymać się od masażu gdy dziecko jest chore, jest po szczepieniu, tuż po posiłku, wyraża zdecydowany sprzeciw, bądź gdy mama jest zestresowana, zmęczona lub w złym nastroju.

Dotyk ma nieocenioną wartość w życiu młodej mamy i jej dziecka. Rozwija, daje poczucie bliskości, ciepła i bezpieczeństwa. Skoro tak niewielkim wkładem możemy tak bardzo przyczynić się do prawidłowego rozwoju naszych dzieci, wzmocnić je pod względem zarówno fizycznym, jak i emocjonalnym, cóż innego nam pozostaje? Nośmy, tulmy, głaszczmy na zdrowie.


 

Trzecia edycja kampanii Położna na medal_Partnerzy merytoryczniPołożna na Medal

to prowadzona od 2014 roku kampania społeczno-edukacyjna zwracająca uwagę na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej

w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Istotną kwestią kampanii jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej.

Jednym z kluczowych elementów kampanii jest konkurs na najlepszą położną w Polsce. Zgłoszenia do tegorocznej, czwartej edycji konkursu przyjmowane są od 1 kwietnia do 31 lipca 2017 r. Głosy na nominowane położne można oddawać od 1 kwietnia do 31 grudnia 2017 roku. Nominacje i głosy odbywają się na stronie www.poloznanamedal2017.pl

Patronat honorowy nad kampanią i konkursem objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Patronat merytoryczny sprawują: Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku oraz Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni. Mecenasem kampanii jest marka Alantan Plus.


Macierzyństwo

„Położna na medal” poszukiwana – trwają zgłoszenia do konkursu na najlepszą położną

Połozna na medal
Połozna na medal
12 lipca 2017
Fot. iStock / kzenon
 

Trwa 4. edycja kampanii społeczno-edukacyjnej „Położna na medal”. W ramach kampanii realizowany jest konkurs na najlepszą położną w Polsce. Jeszcze tylko do 31 lipca można zgłaszać położne do plebiscytu, a głosy na nominowane kandydatki oddawać można do 31 grudnia. Nominacje i głosy przyjmowane są za pośrednictwem strony www.poloznanamedal2017.pl. Organizatorem kampanii i konkursu jest Akademia Malucha Alantan.

1 lipca minęły trzy miesiące od startu 4. edycji kampanii i konkursu Położna na medal. Jeszcze tylko przez miesiąc można zgłaszać położne do tegorocznej edycji plebiscytu. Konkurs ma na celu wyłonienie najlepszej położnej w kraju oraz wyróżnienie najlepszych położnych w poszczególnych województwach. Głównym celem kampanii jest zwiększenie społecznej świadomości roli położnej, jej kompetencji i odpowiedzialności pracy, jaką na co dzień wykonuje, jak również propagowanie nowoczesnych standardów opieki okołoporodowej i podniesienie standardów pracy położnych.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

„Kampania wywołuje pozytywne dyskusje w środowisku położnych. Zauważamy, jak ważne jest dla nich podkreślanie ich roli w opiece okołoporodowej. Praca, którą wykonują położne często jest niezauważana i mało doceniana, w porównaniu do tego jaki wkład i zaangażowanie muszą włożyć wspierając nie tylko kobietę w jednym z najważniejszych okresów jej życia, ale często są przyjacielem całej rodziny. Przyszłe i młode mamy zgłaszają położne do konkursu, ponieważ w ten sposób chcą podziękować im za opiekę” – mówi Iwona Barańska z Akademii Malucha Alantan, pomysłodawcy i organizatora kampanii „Położna na medal”.

W ramach kampanii edukujemy również kobiety o ich prawach w okresie okołoporodowym. Współpracujemy z położnymi, które są Ambasadorkami Kampanii „Położna na medal”. Dzięki ich wiedzy poruszamy tematy, które są bliskie kobietom w ciąży, obalamy mity, pokazujemy fakty związane z pielęgnacją i opieką nad noworodkiem. Zwracamy również uwagę na to, że po porodzie młoda mama także wymaga zainteresowania ze strony rodziny. Kobiety w tym czasie często borykają się z depresją poporodową i potrzebują wsparcia ze strony najbliższych – dodaje Iwona Barańska.

Zgłoszenia położnych można składać poprzez formularz znajdujący się na stronie internetowej kampanii – www.poloznanamedal2017.pl w zakładce „Zgłoś położną”. W celu zgłoszenia kandydatki należy wypełnić wymagane pola z danymi osobowymi zgłaszanej położnej oraz dołączyć jej zdjęcie, a także podać imię i nazwisko oraz email osoby zgłaszającej kandydatkę. Położne nominować można do 31 lipca b.r., a głosy oddawać przez cały czas do 31 grudnia b.r.

Patronat honorowy na czwartą edycją objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Partnerami merytorycznymi zostali: Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku, Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni. Mecenasem kampanii jest marka Alantan Plus.

Trzecia edycja kampanii Położna na medal_Partnerzy merytoryczniPołożna na Medal to prowadzona od 2014 roku kampania społeczno-edukacyjna zwracająca uwagę na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Istotną kwestią kampanii jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej.

Jednym z kluczowych elementów kampanii jest konkurs na najlepszą położną w Polsce. Zgłoszenia do tegorocznej, trzeciej edycji konkursu przyjmowane są od 1 kwietnia do 31 lipca 2016 r. Głosy na nominowane położne można oddawać od 1 kwietnia do 31 grudnia 2016 roku. Nominacje i głosy odbywają się na stronie www.poloznanamedal2016.pl

Patronat honorowy nad kampanią i konkursem objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Patronat merytoryczny sprawują: Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku oraz Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni. Mecenasem kampanii jest marka Alantan Plus.


Macierzyństwo

Pielęgnacja skóry noworodka latem. Na co zwrócić szczególną uwagę, by chronić delikatną skórę dziecka

Połozna na medal
Połozna na medal
21 czerwca 2017
Fot. iStock / GeorgeRudy

– radzi położna Agnieszka Mińko, ambasadorka kampanii społeczno-edukacyjnej „Położna na Medal”

Skóra nowo narodzonego dziecka jest bardzo delikatna, a przez to szczególnie narażona na czynniki zewnętrzne. Stosowanie odpowiednich technik pielęgnacyjnych i specjalnych preparatów pozwala chronić ją przed groźnymi dolegliwościami skórnymi. Przede wszystkim latem troskliwa pielęgnacja skóry maluszka ma bardzo istotne znaczenie.

Pielęgnacja z troską

Skóra jest największym ludzkim organem. Chociaż noworodek, który przychodzi na świat, wyposażony jest w skórę dobrze wykształconą, to nie jest ona jeszcze w pełni dojrzała. Różni się od skóry dorosłego wieloma właściwościami. Pod względem struktury i funkcjonalności skóra dojrzewa dość szybko, bo około 4 miesięcy. Zawsze jednak wymaga szczególnej uwagi, ponieważ na podstawie wyglądu naskórka często diagnozowanych jest wiele schorzeń, jak np. AZS – atopowe zapalenie skóry. Warto pamiętać również, że naskórek nowo narodzonego dziecka jest cieńszy, wrażliwszy na światło oraz znacznie bardziej narażony na uszkodzenia mechaniczne. Zawiera mniej, a w dodatku gorzej funkcjonujących gruczołów potowych, co może sprzyjać przegrzewaniu. Jego wartość pH jest wyższa (powyżej 6,0) niż u osoby dorosłej (+/- 4,95). Obniżenie kwasowości skóry wpływa korzystnie na hamowanie rozwoju flory patogennej, poprawiając funkcje immunologiczne naskórka. Dlatego skórę noworodka, niemowlęcia należy szczególnie troskliwie pielęgnować, używając odpowiednich środków kosmetycznych.

Maź płodowa

Skóra noworodka od czasu życia płodowego jest chroniona przez specjalną substancję – maź płodową. Składa się ona głównie z wody, a poza tym z lipidów i białek. Chroni skórę przed działaniem płynu owodniowego, zapobiega maceracji naskórka (rozmiękaniu), a także odżywia i nawilża go. W mazi płodowej występują takie substancję, jak: laktoferyna, antyoksydanty i lizozym, których zadaniem jest ochrona przed zakażeniami bakteryjnymi. Już po porodzie należy zwrócić uwagę na to, w jaki sposób właściwie wykonywać zabiegi pielęgnacyjne. Przede wszystkim, warto pamiętać, że skórę noworodka bardzo delikatnie osuszamy wystrzegając się pocierania. Pomijając fakt, że jest to uczucie nieprzyjemne, sprzyja wystąpieniu urazów mechanicznych, a także pozbawia maluszka ochrony, jaką daje maź.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Pierwsza kąpiel

Noworodek wymaga kąpieli w celu usunięcia ze skóry zanieczyszczeń z krwi czy smółki. WHO – Światowa Organizacja Zdrowia – zaleca kąpiel nie wcześniej niż sześć godzin po porodzie z zachowaniem szczególnej ostrożności, by nie uszkodzić ochronnej warstwy mazi płodowej. Badania epidemiologiczne wskazują na konieczność przyspieszenia pierwszej kąpieli, gdy mama zakażona jest wirusem HIV lub HBs i występuje podejrzenie zakażenia wewnątrz macicznego. Kąpiel taką można pominąć np. kiedy stan zdrowia dziecka budzi zastrzeżenia. Wówczas należy ograniczyć czynności pielęgnacyjne tylko do miejsc zabrudzonych. Pierwszą kąpiel można wykonać używając jedynie wody. Należy pamiętać, żeby zapewnić dziecku odpowiednie warunki do kąpieli. Optymalna temperatura wody oscyluje w granicach 34 – 37 stopni C, z kolei temperatura pomieszczenia powinna być nie niższa niż 22 stopnie C. Najlepiej, kiedy dziecko zanurzone jest w wodzie znaczną powierzchnią ciała, co zmniejsza jego stres związany z utrata ciepła.

Kolejne kąpiele zalecane są z częstotliwością sięgającą dwóch, trzech razy w tygodniu. Szczególną wagę należy przywiązać do doboru środków pielęgnacyjnych, zwłaszcza, jeśli zawierają długi skład z detergentami (SLS, SLES) oraz glikolami polietylenowe (PEG) i polipropylenowymi (PPG). Nie jest tajemnicą, że te substancje które często bywają przyczyną podrażnień, zaczerwienienia czy pokrzywki ze świądem. Pamiętać należy również o delikatnym osuszaniu skóry dziecka, pamiętając o zgięciach skórnych szczególnie narażonych na otarcia bądź odparzenia, zwłaszcza latem.

Pielęgnacja twarzy niemowlaka

W praktyce, to właśnie toaletę buzi dziecka wykonujemy najczęściej. Można do tego celu użyć płynu micelarnego, który dzięki swoim właściwością hydro– i lipofilnym doskonale oczyszcza skórę, a także ją pielęgnuje. Szczególną uwagę należy zwrócić na pielęgnację oczu. Przemywanie należy wykonywać od zewnętrznego kącika oka w kierunku nasady nosa. Kiedy jest potrzeba powtórzenia czynności, należy sięgnąć po nowy wacik. Warto pamiętać, że chcąc jednocześnie pielęgnować oczy maluszka i chronić je przed podrażnieniem, do pielęgnacji powinno się używać soli fizjologicznej.

Pielęgnacja okolicy pieluszkowej

Skóra pod pieluszką jest szczególnie narażona na podrażnienia i uszkodzenia. Dzieje się tak w wyniku kontaktu z moczem i kałem (wyższe pH skóry, enzymy i amoniak uszkadzające ochronną barierę skórną), wysoką wilgotnością, a także mechaniczne tarcia pieluszki. Czasami do podrażnień może dochodzić na skutek stosowania popularnych dziś nasączanych chusteczek. Problemy ze skórą szczególnie nasilają się podczas biegunki bądź infekcji układu moczowego. Zapobieganie jest jednak bardzo proste. Należy pamiętać
o dokładnym obmywaniu – najlepiej czystą wodą – u dziewczynek wykonywanym „od przodu ku tyłowi, nie rozchylając warg sromowych, z kolei u chłopców bez zsuwania napletka. Ważną rolę odgrywa również częste zmienianie pieluszki, a także stosowanie preparatów ochronnych lub leczących. Nie należy również zapominać o korzystnym wpływie powietrza. Przed nałożeniem świeżej pieluszki zaleca się kilka razy dziennie wietrzyć pośladki dziecka.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Problemy skórne

To najczęściej potówki. Te powstają w wyniku działania wysokiej temperatury w wilgotnym środowisku. Występują najczęściej z powodu przegrzania dziecka. Potówki najłatwiej zaobserwować można na twarzy i w okolicy fałdów skórnych maluszka. W przypadku bardzo nasilonych zmian pomaga kąpiel w roztworze nadmanganianu potasu. Najczęściej jednak ustępują one samoistnie po zapewnieniu odpowiedniej temperatury dziecku poprzez właściwe ubieranie i właściwą pielęgnację

Innym problemem są odparzenia – szczególnie widoczne w okolicy zgięć skórnych i okolicy pieluszkowej. W tym przypadku istotna okazuje się profilaktyka, gdyż zdecydowanie łatwiej zapobiegać oparzeniom, niż je leczyć. Chcąc zapobiegać powstawaniu odparzeń uwagę powinniśmy skierować w stronę kremów i maści pielęgnacyjnych. Do pielęgnacji miejsc około pieluszkowych polecane są maści z witaminą F, które wspierają niedojrzałą skórę niemowlęcia. Warto jest sięgnąć po maść pielęgnacyjną alantandermoline z witaminą F, która zawiera alantoinę, d-pantenol oraz pielęgnacyjne oleje roślinne bogate w witaminę F. Dzięki temu maść skutecznie pielęgnuje i chroni delikatną, wrażliwą, skłonną do podrażnień i odparzeń skórę niemowlaka. Polecana od 28 dnia życia dziecka.

Bardzo ważna jest ochrona przed promieniami UV zwłaszcza u dzieci, aby zapobiegać oparzeniom słonecznym. Pamiętać należy o regularnej aplikacji preparatów z wysokim filtrem.


 

Trzecia edycja kampanii Położna na medal_Partnerzy merytoryczniPołożna na Medal

to prowadzona od 2014 roku kampania społeczno-edukacyjna zwracająca uwagę na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej

w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Istotną kwestią kampanii jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej.

Jednym z kluczowych elementów kampanii jest konkurs na najlepszą położną w Polsce. Zgłoszenia do tegorocznej, czwartej edycji konkursu przyjmowane są od 1 kwietnia do 31 lipca 2017 r. Głosy na nominowane położne można oddawać od 1 kwietnia do 31 grudnia 2017 roku. Nominacje i głosy odbywają się na stronie www.poloznanamedal2017.pl

Patronat honorowy nad kampanią i konkursem objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Patronat merytoryczny sprawują: Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku oraz Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni. Mecenasem kampanii jest marka Alantan Plus.