Go to content

Sygnały ostrzegawcze, które wysyła twoja skóra (i których nie powinnaś ignorować)

Fot. iStock / LaraBelova

Zazwyczaj, gdy zajmujemy się stanem skóry, przyglądamy się jej pod kątem upływu czasu. Martwią nas pojawiające się kurze łapki, zmęczenie wypisane na twarzy oraz drobne niedoskonałości, które wpędzają w kompleksy. Rzadko kiedy przyglądamy się jej całościowo, nie tylko pod względem pięknego i młodego wyglądu, ale tak ważnego zdrowia. A przecież skóra też może chorować i wysyłać poważne sygnały, których nie wolno ignorować.  

Skóra — narząd niezwykle ważny i wyjątkowo ignorowany

No właśnie, skóra to narząd, o który mało kto się odpowiednio troszczy. Pamiętamy o sercu, stawach, układzie trawiennym, a skórę traktujemy po macoszemu. Warto wiedzieć, że jest o co dbać, ponieważ jej powierzchnia u dorosłego człowieka wynosi nawet 2 m2! Skóra chroni nasze wewnętrzne organy, broni nas przed zimnem, ciepłem, promieniowaniem. Jest wyjątkową barierą dla drobnoustrojów oraz pozwala odbierać bodźce z zewnątrz. Skóra podobnie jak inne organy także może chorować, ale często bywa ignorowana, gdy pojawiają się kłopoty.

Tych sygnałów nie lekceważ:

1. Piegi i znamiona

Wiele z nas po prostu rodzi się z predyspozycją do powstawania takich specyficznych ozdób na skórze i to jest naturalne. Ale i w takim przypadku dobrze jest zwracać uwagę na stan i ilość piegów czy znamion. Znamiona są wrodzonymi nieprawidłowościami w skórze, spowodowanymi niedoborem lub nadmiarem któregoś ze składników tkankowych. Mogą mieć różną barwę, wielkość i kształt, być płaskie lub wypukłe. Warto szczególnie te wypukłe chronić przed mechanicznym podrażnieniem, co może prowadzić do ich przekształcenia się w nowotwory. Jeśli na twojej skórze pojawią się nowe piegi i pieprzyki, może to być oznaką spędzania zbyt długiego czasu na słońcu i uszkodzenia skóry. Jeśli znamiona i piegi zmieniają kształt czy barwę, lepiej sprawdzić je u dermatologa.

2. Bladość skóry

To nie tylko rzecz zależna od urody, czy unikania słońca, ale także kłopotów zdrowotnych. Blada skóra, w połączeniu ze zmęczeniem i dusznością, może być oznaką anemii, czyli niedoboru żelaza we krwi. Niedokrwistość można leczyć dietą bogatą w żelazo lub poprzez przyjmowanie odpowiednich suplementów. Bardzo niebezpieczna jest intensywna i nagle występująca bladość skóry, co może wskazywać na sytuację zagrożenia życia, taką jak np. krwawienie wewnętrzne lub białaczka.

3. Ciemne plamy

Brązowe plamy pojawiające się na skutek miniwylewów, najczęściej na podudziach, są najczęściej efektem cukrzycy typu 1, zależnej od insuliny. Warto sprawdzić poziom glukozy we krwi na czczo w laboratorium, by wykluczyć taką przyczynę kłopotów.

4. Trądzik

Niekiedy uskarżają się na niego nawet dojrzałe kobiety, dotychczas niemające problemów z cerą. Przyczyną tworzenia się widocznych wyprysków u pań może być zespół policystycznych jajników  (PCOS). Jeśli do tego pojawiają się problemy z nieregularnymi miesiączkami, przyrostem masy ciała i pojawieniem się męskiego typu zarostu, warto skonsultować się z endokrynologiem.

Fot. iStock / simarik

Fot. iStock / simarik

5. Łuszczące się, zaczerwienione placki na skórze

Sucha skóra z miejscami naznaczonymi takimi plackami może świadczyć o łuszczycy. Jest to  choroba autoimmunologiczna, w której komórki skóry nie złuszczają się wystarczająco szybko, podczas gdy skóra szybko się regeneruje i nawarstwia, tworząc miejsca zapalne. Każdy przypadek należy skonsultować z dermatologiem i podjąć próby łagodzenia ognisk zapalnych.

6. Zaczerwienione policzki

Mogą być objawem trądziku różowatego. Nie do końca poznano przyczyny powstawania trądziku różowatego, choć uważa się, że wpływ mają czynniki takie jak geny, stres czy alkohol oraz nieodpowiednia dieta. Najczęściej cierpią na niego dojrzałe kobiety, narzekające na rumień i poszerzone naczynia krwionośne w środkowej części twarzy.

7. Swędząca skóra

Swędzenie, które może powodować dyskomfort oraz podrażnienie skory podczas drapania, może mieć wiele przyczyn. Jeśli jedna z popularniejszych, czyli alergia kontaktowa czy pokarmowa, nie zostanie potwierdzona, przyczyny swędzenia skóry mogą być o wiele poważniejsze — AZS, grzybica, półpasiec, żółtaczka, mocznica. Nieustępujące swędzenie należy skonsultować z lekarzem.

8. Suche plamy

Mogą świadczyć o niewłaściwej pielęgnacji skóry, np. stosowaniu nieodpowiednich kosmetyków lub odwodnieniu, braku kwasów omega-3 oraz zaburzeniach ze strony tarczycy. Jeśli objawy nie ustępują po uzupełnieniu diety o odpowiednią ilość płynów oraz dobraniu odpowiednich kosmetyków, skonsultuj się z lekarzem. Gdy do suchości skóry dochodzą problemy ze zmęczeniem, przybieraniem na wadze i zaparciami być może przyczyną jest niedoczynność tarczycy.


źródło: www.powerofpositivity.comwww.medonet.pl