Go to content

„Życie jest bardziej zabawne niż poważne. I nie ma w tym nic złego”. List do córki

List do córki
Fot. iStock

Kochana Córeczko,

Jak każda matka, chciałabym, abyś była szczęśliwa. Jak każda matka chciałabym ochronić Cię przed złem. Jak każda matka chciałabym, żebyś nie powtarzała moich błędów. Chciałabym powiedzieć Ci, jak najlepiej żyć, choć pewnie sama tego nie wiem. Przez ostanie lata nauczyłam się jednak sporo, wiele rzeczy musiałam doświadczyć na własnej skórze i dziś w wielu sytuacjach zachowałabym się inaczej. Wiem jednak, że pewne rzeczy musimy przeżyć sami. Nie wszystkiego mogę Cię nauczyć, choć bardzo bym chciała. Ale może kiedyś to, co Ci napiszę, będzie dla Ciebie ważne?

 

 1. Nie próbuj rozstrzygać, czy na świecie jest więcej zła czy dobra. Wybierz tę drugą opcję, bo z nadzieją łatwiej jest żyć. Gdy będziesz oczekiwać pozytywnego, podświadomie będziesz kierować swoim życiem tak, by było ono szczęśliwe.
 2. Bądź wrażliwa na to, co dzieje się wokół. Będziesz coraz bardziej zajęta sobą, to naturalne, czasami bardzo zmęczona, ale nie bądź obojętna na krzywdę innych. Reaguj. Zawsze. Dobro wraca.
 1. Dbaj o swoich przyjaciół. Nawet, gdy nie masz czasu, daj im sygnał, że jesteś. Będą różne momenty w Twoim życiu, w których coś innego/ktoś inny nim się stanie. Ale im będziesz starsza, tym trudniej będzie Ci się zaprzyjaźnić.
 1. Opiekuj się nami, swoimi rodzicami (mam nadzieję miłymi staruszkami, którymi będziemy). Odzywaj się do nas raz na kilka dni, dla Ciebie to chwila, ale dla nas zapełnienie myśli na długi czas. Wiem, że wydaje Ci się, że mamy jeszcze mnóstwo czasu. Nie mamy.
 1. Wybieraj jednak swoje drogi. Nie słuchaj nas. Czasami wydaje nam się, że wiemy lepiej, a nie wiemy. Kłóć się z nami i trzaskaj drzwiami. Walcz o swoje. Nigdy nie chciej być nami.
 1. Niech nikt Ci nie mówi, jak masz kochać. Nie ma jednej definicji miłości. Będziesz kochała różnych ludzi w różny sposób. Ale nigdy nie kochaj głową, kochaj sercem. Nie bądź z nikim z rozsądku. Od rozsądku jest tylko krok do bycia instrumentalnym. Rozwaga jest przydatna w miłości, ale nigdy jej nie zastąpi.
 1. Słuchaj swojej intuicji. To jest głos Twojej podświadomości. Nikt nie zna Cię lepiej niż Ty sama, więc nie ignoruj tego, co sama sobie podpowiadasz. Słuchaj konstruktywnej krytyki, ale na końcu zapytaj siebie, czy zgadzasz się z tą opinią. Bierz zawsze pod uwagę swoje zdanie.
 1. Dawaj, ale naucz się przyjmować. Niech branie nie kojarzy Ci się ze słabością. Zasługujesz na to, by być obdarowywana przez innych. Kiedyś zrozumiesz, że branie jest inną formą.
 1. Bądź pewna, że każda Twoja relacja będzie przechodzić kryzysy. Bycie z drugim człowiekiem jest cholernie trudne. Nie odchodź, zanim nie sprawdzisz innych rozwiązań. Nie uciekaj. Ci, którzy tak robią, nie mogą długo znaleźć swojego miejsca, bo zamiast szukać -uciekają.
 1. Kompromisy są ważne. Naucz się ich. Ale nie myl ich z poświęceniem.
 1. A jak odchodzisz, to domykaj za sobą drzwi. Nie zostawiaj ze strachu szczeliny na wszelki wypadek, gdybyś się rozmyśliła. Nie trzymaj głowy w przeszłości, bo nigdy nie zbudujesz teraźniejszości.
 1. Naucz się mówić ludziom prawdę, nawet jeśli jest ich rani. W życiu spotkasz więcej ludzi, którym nie będziesz mogła czegoś dać, niż tych, których oczekiwania spełnisz. Bądź z nimi szczera. Po jakimś czasie mają żal nie o to, że czegoś nie dostali, ale o to, że kłamałaś.
 1. Definiuj swoje sukcesy tym, ile wysiłku włożyłaś w ich osiągnięcie. Rozliczaj swoje działania nie tylko z wyniku końcowego, ale także z wytrwałości i pracy. Bądź swoim sprzymierzeńcem, nagradzaj się i chwal. Mów sobie codziennie, jak ważne jest to, co robisz i kim jesteś.
 1. Miej piękne i wielkie marzenia, ale nie czekaj aż ktoś je spełni. Ten ktoś to Ty. Jak masz odwagę marzyć, to miej odwagę je urzeczywistniać. I nie zamieniaj życia w hipotezy. Nie żyj wyobrażeniem, jak mogłoby być, tylko pomyśl, co zrobić, aby tak się stało.
 2. Nie pracuj za dwoje, nie kochaj za dwoje, nie staraj się za dwoje. Popatrz na siebie naszymi oczami. Taty i moimi. Zobaczysz w nich najpiękniejszą kobietą, jaka istnieje, która zasługuje na miłość bez warunków. Na kwiaty. Czułość. Spełnienie. Która zasługuje na wszystko.I śmiej się dużo Córeczko, bo na końcu zrozumiesz, że życie jest bardziej zabawne niż poważne. I nie ma w tym nic złego.

Kocham Cię. Mama. Matka. Mimi. Mu.