Często padają pytania o to, jakie zioła stosować na słabe włosy, które są zmartwieniem wielu kobiet. Włosy wypadające, cienkie, bez blasku, który kojarzy się z witalnością, to ostatnie, o czym można marzyć. Warto sprawdzić przyczynę tego stanu i przedsięwziąć odpowiednie kroki, by pozbyć się problemu. Jednym ze sposobów na wzmocnienie pasm są zioła, znane i stosowane od bardzo dawna. Co robić, by wzmocnić słabe włosy — jakie zioła stosować?
Wypadanie i osłabienie włosów może mieć różne przyczyny. Może wynikać z zaburzeń hormonalnych, czy istniejących chorób tarczycy. Niedobory składników odżywczych takich jak cynk, żelazo, witaminy z grupy B, czy aminokwasy, negatywnie odbijają się na kondycji włosów. Taka sytuacja często występuje podczas prowadzenia długich restrykcyjnych diet, lub podczas przewlekłych chorób. Wpływa to na gorsze odżywienie cebulki włosa, z której wyrasta coraz cieńszy włos, który nie wygląda zdrowo, a w dodatku prędzej niż później wypada. Równie fatalny wpływ może mieć także niewłaściwa pielęgnacja (zły dobór kosmetyków, inwazyjne zabiegi fryzjerskie) oraz przewlekły stres, przed którym niełatwo jest uciec. Gdy problem się pojawia, należy przeciwdziałać mu od razu, zanim problem się nasili.
Słabe włosy — jakie zioła stosować, by je wzmocnić?
Istnieje wiele pomocnych ziół, które dobrze wpływają na kondycję włosów. Można z nich przygotowywać napary do picia, by wzmocnić włosy od wewnątrz, lub wcierki czy płukanki, poprawiające kondycję i wygląd włosów od wewnątrz. Należy pamiętać, że powodzenie kuracji w ogromnej mierze zależy od dłuższego czasu i regularności jej stosowania. Jednorazowe wypicie herbaty ziołowej niczego nie zmieni. Jakie zioła stosować, by słabe włosy odzyskały siłę i blask?
Pokrzywa
To jedno z pierwszych ziół, jakie przychodzą nam na myśl, gdy mowa o słabych włosach. Kiedy włosy sprawiają problemy, warto sięgnąć po napar z pokrzywy. Aby go przygotować, 1 łyżeczkę lub torebkę ziela pokrzywy wrzuć do filiżanki, zalej gorącą wodą i ostudź. Po umyciu głowy szamponem przelej skórę i włosy naparem. Nie spłukuj. Jeśli masz długie włosy, możesz podwoić ilość płukanki, by trafiła wszędzie, gdzie trzeba. Innym sposobem wzmocnienia słabych włosów jest napar do picia. Działa on od wewnątrz i wymaga przygotowania herbaty z pokrzywy. Ponieważ pokrzywa zawiera krzem, siarkę i wiele cennych witamin i minerałów (witaminy C, K, E oraz B1, B2, B3, B5, żelazo, magnez, krzem, mangan, miedź, cynk, selen, i inne) wzmacnia nie tylko włosy, ale również paznokcie i skórę.
Skrzyp polny
Bardzo często w parze z pokrzywą idzie skrzyp polny, który również wykazuje wzmacniające właściwości dla słabych włosów. To niepozorne ziele jest źródłem wartościowej krzemionki, od której zależy kondycja włosów, paznokci, i skóry. Poza tym skrzyp dostarcza do organizmu witaminę C, żelazo, potas, kobalt, fosfor, wapń. Dzięki temu jest on pożądanym składnikiem całych serii kosmetyków myjących i odżywiających włosy. Słabym włosom pomoże płukanka ze skrzypu na włosy. Zalej 5 łyżek suszonego ziela 1 litrem wody i trzymaj 10 minut na wolnym ogniu, nie doprowadzając do wrzenia. Gdy płukanka przestygnie, przecedź ją i przelej nią umyte włosy oraz skórę głowy. Taka płukanka hamuje przetłuszczanie się włosów, usuwa łupież, wzmacnia włosy i zapobiega ich wypadaniu.
Sok z brzozy
Sok z brzozy, zwany także oskołą, jest bogaty w witaminę C, witaminy z grupy B, wapń, żelazo, miedź i potas. Zawiera flawonoidy, saponiny, garbniki, olejki eteryczne, żywice oraz aminokwasy. Wypijany wzmacnia włosy i skórę od wewnątrz. Można z niego przygotować płukankę lub wcierkę, do stosowania przed snem na suche włosy lub mokre włosy. Kuracja brzozowa wzmocni włosy oraz przyspieszy ich porost.
Korzeń łopianu
Łopian nazywany potocznie dziadem, to roślina wykorzystywana w medycynie ludowej od wieków. Zawiera ona substancje takie jak: siarka, witamina C, inulina, fitosterole, saponiny. Wykorzystywany jest w kosmetykach jako środek zwalczający łupież, ze względu na działanie przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne. Korzeń łopianu to również ceniony środek hamujący wypadanie włosów. Można przygotować z niego płukankę, zalewając 2 łyżki rozdrobnionego korzenia 0,5 litra wody. Korzeń gotuj pod pokrywką przez około 5 minut. Wystudź, odcedź i wypłucz nim umyte włosy. Nie spłukuj.
Ziele kozieradki
Nasionka tego niepozornego ziela wykorzystywane są do przygotowania wcierek wzmacniających włosy i pobudzających ich porost. Stosuje się ją także jako sposób na nadmierny łojotok skóry głowy i problemy z łupieżem. Zawiera ona witaminy witaminę A i C, witaminy z grupy B, flawonoidy, saponiny, fosfolipidy. Można przygotować z niej odżywczy i leczniczy napar. Łyżkę ziaren kozieradki zalej ok. 150 ml wrzątku i zostaw do ostygnięcia. Odcedź płyn i przelej go do buteleczki. Wcierkę można trzymać w lodówce przez tydzień.
Rozmaryn
Rozmaryn stosowany jest głównie jako zioło poprawiające mikrokrążenie w skórze głowy, dzięki czemu poprawia wzrost włosów. Jego znane działanie przeciwgrzybicze i antybakteryjne pomaga usunąć łojotok i łupież. Kilka łyżek liści rozmarynu zagotuj w 2 szklankach wody. Ostudź, przecedź i wykorzystaj napar.
Siemię lniane
Siemię lniane dostarcza białko, cynk, witaminy A, B1, B2, B3, B6, C, D, E, K. Nie brakuje w nim cennych kwasów tłuszczowych (omega 3, kwas linolowy, DHA i EPA), które poprawiają kondycję słabych włosów. Idealnie nadaje się do włosów suchych i matowych, ze względu na właściwości nawilżające. Hamuje również rozdwajanie końcówek i ogranicza przetłuszczanie się włosów. Warto stosować prostą płukankę z siemienia. Aby ją przygotować, łyżkę ziaren zalej szklanką zimnej wody i gotuj na niewielkim ogniu przez ok. 15 minut. Po tym czasie przecedź przez gazę i ostudź. Dodaj tyle zimnej wody, by galaretkę dość mocno rozrzedzić — ma być gęstsza od wody. Płucz nią umyte, spłukane z szamponu włosy. Siemię lniane w postaci naparu można także pić.