Go to content

Nie ma złego sposobu na zrobienie smoothie? Cóż… oto nasze 3 najczęstsze błędy

Dieta sokowa - przepisy na soki i koktajle, które musisz wypróbować
Fot. iStock

Okazuje się, że wszyscy popełniamy kilka typowych błędów, które sprawiają, że ​​nasze koktajle nie osiągają swojego „pełnego potencjału”.

„Błędy” w czasie przygotowywania smoothie mogą zamienić bogate w składniki odżywcze śniadanie lub przekąskę w coś równie zdrowego jak… słodycze. Chcesz, aby Twój koktajl był jak najbardziej odżywczy, a jednocześnie pyszny?

Błąd nr 1. Za dużo owoców

Często robimy koktajle z dużą ilością owoców, co może powodować brak równowagi z innymi składnikami odżywczymi. Nie ma nic złego w owocach, ale smoothie to nie tylko owoce. Upewnij się, że są w nim też inne składniki – w tym białko i zdrowe tłuszcze. W przeciwnym razie Twój koktajl nie będzie wystarczająco bogaty w składniki odżywcze, aby był naprawdę sycący lub pożywny.

Rozwiązanie: postępuj zgodnie z „formułą smoothie”: białko + zdrowy tłuszcz + owoce + warzywa. Możesz eksperymentować ze składnikami, ale pamiętaj, żeby to wszystko znalazło się w twoim koktajlu.

Błąd nr dwa. Za mało białka lub zdrowych tłuszczów

Jeden z największych błędów, na które zwracają uwagę dietetycy. Węglowodany trawią się szybciej niż białka i zdrowe tłuszcze, więc jeśli Twój koktajl nie zawiera tych składników odżywczych, prawdopodobnie będziesz głodna niedługo po opróżnieniu szklanki.

Rozwiązanie: dodaj składniki zawierające zarówno białko, jak i zdrowe tłuszcze. To błąd dotyczący smoothie, który można łatwo naprawić.  Jogurt grecki lub masło orzechowe zapewniają bogatszą konsystencję.

Błąd nr 3. Nie zważanie na wielkość porcji

Kiedy jedzenie jest miksowane, zmniejsza się jego fizyczny rozmiar. Dlatego tak trudno nam ocenić, ile tak naprawdę zjadamy. Czasami wypijamy więc dwukrotnie większą porcję, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

Rozwiązanie: pomyśl o wielkości porcji. W tym przypadku trzeba po prostu bardziej uważać na to, ile każdego składnika dodajesz do blendera. W przypadku białka należy dążyć do co najmniej 15 do 20 gramów w sumie.