Go to content

Tak zmieniają się włosy, gdy masz 20, 30, 40 i 50 lat

Włosy są kobiecym atutem, który bardzo lubimy podkreślać. Podobają się nam, gdy są zdrowe, błyszczące, pięknie ułożone. Ale na ich dobrą kondycję i wygląd trzeba zapracować. Odpowiednia pielęgnacja, zrównoważona dieta i dobre cięcie pomagają wydobyć ich piękno. Jednak włosy, jak i całe ciało, odczuwają upływający czas, zmieniając się w naturalny sposób.

Co prawda od włosów ciemniejszych i gęstych do pojawienia się siwizny mija wiele czasu, ale zmiany bywają nieuniknione i jedynie dobrana do potrzeb pielęgnacja pomoże zachować włosy w jak najlepszej kondycji.

Zobacz, jak zmieniają się włosy, gdy masz 20, 30, 40 i 50 lat.


 

źródło: www.elle.plwww.boska.pl

przesuszone włosy Fot. iStock / valentinrussanov

1/4 Włosy 20-latki

To dla włosów wspaniały czas — są mocne, z reguły zdrowe, niezniszczone. Jeśli kobieta nie cierpi na zaburzenia hormonalne, nie może narzekać na ich wygląd. Ten czas przede wszystkim jest wypełniony eksperymentami z fryzurą, często samodzielnym, nie zawsze bezpiecznym dla włosów farbowaniem. Układając włosy często wykorzystywana jest prostownica czy lokówka, co w późniejszym czasie negatywnie odbija się na kondycji włosów.

W tym wieku właściwa pielęgnacja i zrównoważona dieta wystarczą, by cieszyć się pięknymi włosami.

Fot. iStock/SrdjanPav

2/4 Włosy 30-latki

Z upływającym czasem włosy stają się mniej odporne na uszkodzenia, więcej może ich zostawać na szczotce, a nawet zauważymy pojedyncze siwe włosy. Warto wtedy sięgać po witaminy z grupy B, które odżywiają i dotleniają skórę głowy. Można je znaleźć w produktach pełnoziarnistych, mięsie, owocach morza oraz ciemnych sałatach i warzywach.

Jeśli kobieta jest w ciąży, dzięki działaniu hormonów cieszy się wspaniałymi, gęstymi włosami. Najczęściej tuż po ciąży zaczyna się czas intensywnego wypadania nadmiaru kosmyków. Zazwyczaj sytuacja sama wraca do normy, potrzeba jedynie czasu i wzmocnienia np. witaminami czy kosmetykami.

Fot. iStock/JTSorrell

3/4 Włosy 40-latki

Im bliżej menopauzy, tym trudniejszy czas dla włosów. Zmniejszający się z upływem czasu poziom estrogenu i progesteronu negatywnie wpływ na kondycję czupryny. Włosy mogą mocniej wypadać, stać się łamliwe tracić blask oraz objętość. Intensywna regeneracja jest konieczna, by wzmocnić kosmyki i zapobiegać ich wypadaniu. Postaw na zdrową dietę i nie obciążaj włosów nadmiarem kosmetyków.

Fot. iStock / Ridofranz

4/4 Włosy 50-latki

Menopauza bywa bezlitosna dla włosów. Następuje szybszy ubytek pigmentu i gwałtowniejsze siwienie, włosy stają się coraz bardziej suche i szorstkie. Skóra głowy traci elastyczność, cebulki włosów stają się osłabione, a co za tym idzie włosy mogą bardziej wypadać.

Aby pomóc włosom postaw na intensywną regenerację, jedz więcej zielonych warzyw, surowych owoców, pij dużo wody. Sięgaj po suplementy lub leki, jeśli zaleci je lekarz.