Szare mydło, inaczej mydło potasowe, to jeden z tych kosmetyków, które na nowo zyskuje na popularności. Wcześniej chętnie stosowały je nasze babcie, jednak z nastaniem kolorowych i pachnących mydeł, szare mydło przestało cieszyć się powodzeniem. Czym jest mydło potasowe, kiedy i do czego można go używać?
Czym charakteryzuje się szare mydło?
Szare mydła produkowane są w Polsce już od 1918 roku. Oryginalne szare mydło, czyli mydło potasowe, zawiera sól potasową kwasów tłuszczowych. Charakteryzuje się nieco mazistą, miękką konsystencją, która sprawia, że szybko rozpuszcza się w wodzie. Wytwarza się je bez sztucznych dodatków — barwników i substancji zapachowych, które mogą działać drażniąco na skórę. Mydła potasowe mają delikatny zapach i żółtawą lub brunatną barwę, co wynika z zawartości tłuszczów zwierzęcych.
Ponieważ obecnie odchodzi się od wytwarzania kosmetyków z ich udziałem na rzecz substancji pochodzących z roślin, współczesne szare mydło to najczęściej produkt nie potasowy, a sodowy, o jasnej, białawej barwie. Stosowana dla nich nazwa „szare mydła” wynika z hipoalergicznych właściwości, które posiadają oryginalne mydła potasowe. Potasowe mydło jest produktem zalecanym dla alergików, oraz osób poszukujących preparatów do mycia i pielęgnacji o prostym, niepodrażniającym skóry składzie.
Szare mydło w płynie i kostce — zastosowanie
Szare mydło na twarz i ciało
Potasowe mydło w płynie i kostce najczęściej służy do mycia rąk, choć można je również używać do mycia ciała i twarzy. Szare mydło stosowane na twarz, sprawdzi się szczególnie u osób z alergiami, skórą wrażliwą, tłustą oraz trądzikową. Mydło potasowe wykazuje działanie antybakteryjne i delikatnie złuszczające. Ostrożnie powinny je stosować osoby z cerą suchą, ponieważ zbyt częste mycie twarzy szarym mydłem może prowadzić do podrażnienia i wysuszenia skóry. Dla uniknięcia kłopotów, po umyciu twarzy mydłem potasowym, koniecznie trzeba nałożyć krem na skórę.
Szare mydło stosowano także do leczenia skaleczeń i ran, oraz okładami z niego łagodzono obrzęki stawów, po np. stłuczeniu i innych urazach. Poleca się je jako specyfik po przemywania krocza po porodzie, a także do codziennej higieny intymnej.
Mydło potasowe może posłużyć również jako produkt do mycia włosów. Ponieważ szare mydło otwiera łuski włosów, warto sięgnąć po nawilżającą odżywkę lub maskę, która wniknie w pasma lepiej.
Mydło potasowe w domu
Mydło potasowe w płynie, kostce lub w płatkach, znalazło także zastosowanie w utrzymaniu czystości w domu. Sprawdza się ono w czyszczeniu plam z ubrań czy dywanów. Płatki z szarego mydła stosuje się także do prania dziecięcych ubranek. Można jego roztworem umyć płytki, terakotę, linoleum, zmyje także plamy ze ściany — również te tłuste. Poleca się je także do czyszczenia pędzli do makijażu, na których pozostaje nie tylko dużo kosmetyków, ale i naskórka oraz brudu, co sprzyja namnażaniu bakterii. Pędzel wymyty szarym mydłem nie tylko wygląda bardziej estetycznie, ale przede wszystkim jest zdrowszy dla skóry.
Mydło potasowe w ogrodzie
Ogrodnicze mydło potasowe znalazło zastosowanie także w ochronie roślin przed chorobami wywoływanymi przez bakterie i grzyby, oraz przed szkodnikami, takimi jak przędziorki czy wełniaki. Poza ogrodem stosuje się je również do roślin uprawianych w domu, przy których szkodniki przenoszą się często z doniczki na doniczkę, niszcząc kwiaty.
Jak przygotować szare mydło do ochrony roślin?
Szare mydło zetrzyj na tarce i rozpuść w gorącej wodzie tak, aby nie było w niej osadu. Nie musisz go wcześniej ścierać, jednak większy kawałek będzie trudniej rozpuścić. Średnia dawka szarego mydła wynosi od 150 do 300 g na 10 l wody. Roztworem pryska się rośliny ze szkodnikami. Należy uważać, żeby nie stosować go na roślinach świeżo posadzonych i kwitnących. Oprysk w niewielkim stężeniu nie zaszkodzi roślinom, jednak zbyt duża ilość mydła potasowego może je poparzyć.
Można także wykorzystać mydło potasowe ogrodnicze w płynie, które znacznie łatwiej rozpuszcza się w wodzie.
Szare mydło — gdzie je kupić?
Mydło potasowe można kupić w sklepach internetowych jak i aptekach. Dostępne jest szare mydło w płynie, za które, za 500 ml trzeba zapłacić ok. 8 zł, natomiast za wielkie opakowanie 5 litrów, cena wynosi ok. 40-60 zł. Z kolei mydło w tradycyjnej kostce kosztuje około 4-8 złotych za 100 g.