Makijaż Uroda

Pędzle do makijażu – który jest do czego i jak należy ich używać?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
20 października 2020
Pędzle do makijażu - które do czego służą
Fot. iStock
 

Pędzle do makijażu są praktycznym i przydatnym dodatkiem, dzięki któremu make-up będzie wykonany perfekcyjnie. Nawet jeśli dotychczas nie królowały one w kosmetyczce, warto to zmienić. Należy najpierw wiedzieć, po które i kiedy sięgnąć, by uzyskać najlepszy efekt. Nie wystarczy jeden pędzel, by tak się stało.

Pędzle do makijażu — które są do czego?

W zależności od przeznaczenia, pędzle do makijażu różnią się od siebie długością i grubością włosia oraz konkretnym zastosowaniem. Można zakupić wybrane pędzle lub też cały zestaw, szczególnie gdy na codzienny makijaż składa się nieco więcej, niż wytuszowanie rzęs.

Pędzel do pudru sypkiego 

Pędzle do makijażu - które do czego służą

Fot. iStock/Pędzle do pudru sypkiego

„Mięsisty”, o grubym trzonku pędzel do pudru pozwala na wykończenie gotowego makijażu. Charakteryzuje się długim włosiem oraz miękkością. Aby z niego skorzystać, należy „wmasować” kosmetyk w pędzel, strzepnąć jego nadmiar i omieść nim całą twarz lub jej część. Pędzel do pudru pozwala na aplikację kosmetyku wyjątkowo delikatnie, bez zostawiania na twarzy nieestetycznych śladów po kosmetyku. Ten rodzaj pędzelka sprawdzi się także do aplikacji różnego typu pudrów mineralnych.

Pędzle do pudru brązującego i różu

Fot. iStock/Pędzle do pudru brązującego i różu

Są nieco inne, niż przeznaczone do pudru wykańczającego makijaż. Są od nich mniejsze i posiadają ścięte główki, co pozwala na nałożenie różu czy pudru brązującego, oraz dokonanie przy jego pomocy roztarcia koloru czy drobnej korekty. Trudno sobie bez nich wyobrazić subtelny dziewczęcy rumieniec na twarzy.

Pędzle do podkładu płynnego

Pędzle do makijażu

Fot. iStock/Pędzle do podkładu płynnego

Pędzle do podkładu płynnego mogą zastąpić nakładanie podkładu palcami lub za pomocą gąbeczki. Mają one sprężyste włosie i nieco spłaszczony kształt, dzięki  któremu można rozprowadzić podkład równomiernie, nawet w trudno dostępnych miejscach, jak np. przy skrzydełkach nosa.

Pędzle do korektora

Pędzle do makijażu

Fot. iStock/Pędzle do korektora

Pędzle do korektora są zazwyczaj płaskie, nieco sztywne i pozwalają precyzyjnie nałożyć odpowiednią ilość korektora. Miewają różną szerokość — jeżeli zmiana nie jest wielka, wystarczy wąski pędzelek, jeśli jest więcej niedoskonałości do ukrycia, pędzel musi być szerszy. Z powodzeniem można przy ich pomocy dokładnie zatuszować drobne niedoskonałości skóry, takie jak krostki, przebarwienia, czy nawet cienie pod oczami.

Pędzel do makijażu powiek

Pędzle do makijażu - które do czego służą

Fot. iStock/Pędzle do makijażu powiek

To pędzelki, które zazwyczaj zakończone są miękką gąbką lub posiadają króciutkie włosie, mniej zbite, niż w przypadku pędzli do korektora. Lepiej sprawdzają się do nakładania cieni na powieki pędzle z włosiem, niż gąbką. Pozwalają na nakładanie cieni warstwami, a same cienie trzymają się na powiekach dłużej, niż w przypadku nakładania gąbeczką. Natomiast pędzel do blendowania cieni jest kulisty i pozwala zatrzeć granice nachodzących na siebie cieni, co pozwala uzyskać efekt profesjonalnego makijażu. Osobno stosuje się pędzel do eyelinera, który ma dłuższe włosie, nieco bardziej sztywne i pozwalające na narysowanie precyzyjnej linii tuż przy nasadzie rzęs.

Pędzle do makijażu brwi

pędzle do makijażu

Fot. iStock/pędzle do makijażu brwi

Pędzle do makijażu - które do czego służą

Fot. iStock/Pędzle do makijażu brwi

Są to pędzle o krótkim włosiu ciętym ukośnie, które pozwalają na zaznaczenie konturów brwi i wypełnienie ubytków. Wykonuje się nimi szybkie i zdecydowane ruchy, rysując za każdym pociągnięciem cienkie linie w obrębie powierzchni brwi. Najlepiej, by pędzel do makijażu brwi był dwustronny. Z jednej strony powinien być zakończony grzebykiem lub szczoteczką, która pozwala rozczesać brwi i nadać im kształt. Z drugiej strony powinna być płaska i bardzo cienka końcówka, która pozwoli na domalowanie pojedynczych włosków na łuku, a sam makijaż będzie dokładniejszy.

Pędzle do makijażu ust 

Pędzle do makijażu - które do czego służą

Fot. iStock/Pędzle do makijażu ust

Pędzle do makijażu ust powinny być niewielkie, o cienkim i sztywnym włosiu. Mają służyć one do odpowiedniego dozowania kolorowego kosmetyku (pomadka, błyszczyk, kredka do ust), oraz zaznaczenia konturu ust.

Pędzel wachlarzowy 

Pędzle do makijażu - które do czego służą

Fot. iStock/Pędzel wachlarzowy

Pędzel wachlarzowy, miotełka do omiatania, czy też Fan Brush, ma dwa zastosowania. Można nim wygodnie nakładać rozświetlacze, mineralne pudry wykańczające, róże, lub bronzery. Służy również do pozbywania się nadmiaru kosmetyków ze skóry. Wystarczy delikatnie przesunąć go (omieść) po miejscu, na które np. obsypał się róż czy cień do powiek i po kłopocie. Żeby zadziałał jak należy, czyli usunął nadmiar sypkiego kosmetyku, twarz musi być zmatowiona.


źródło:  www.glamour.pl  www.olive.pl 

Makijaż Uroda

Gąbka do makijażu – jak z niej korzystać, by makijaż był bez skazy? Rodzaje gąbek

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
20 października 2020
Gąbka do makijażu - rodzaje, jak z niej korzystać?
Fot. iStock
 

Gąbka do makijażu, zwana również  beauty blenderem, jest przydatna podczas nakładania na twarz płynnych kosmetyków (podkład, bronzer, korektor). Gąbka do makijażu może mieć różne kształty, które wpływają na sposób jej użytkowania. Który z nich wybrać, by wykonanie makijażu było jak najmniej kłopotliwe?

Skąd się wzięła gąbka do makijażu?

Oryginalny Beauty Blender wymyśliła Rea Ann Silva, makijażystka gwiazd. Opracowała ona różową „gąbkę” w kształcie jajka, jako wygodny sposób na profesjonalne nakładanie kolorowych kosmetyków na skórę. Oryginalny produkt stworzono z pianki o strukturze otwartych komórek, dzięki której kosmetyki nie są „wciągane” do środka, ale przylegają do powierzchni gąbki. Dzięki temu trafiają na skórę, dokładnie kryjąc jej pory. Sukces oryginału sprawił, że gąbka do makijażu doczekała się tańszych odpowiedników w różnych wersjach.

Gąbka do makijażu zalety i wady

Gąbka do makijażu to produkt, bez którego wiele kobiet nie wyobraża sobie wykonania perfekcyjnego make-upu. Kobiety stosujące gąbeczki chwalą je za ułatwienie aplikacji płynnych kolorowych kosmetyków, bez konieczności brudzenia rąk. Tzw. beauty blender dobrze radzi sobie z różnymi zadaniami do przeprowadzenia na skórze. Przede wszystkim dokładnie rozprowadza kosmetyki na skórze, nie tworząc na niej nieestetycznych smug. Ponadto makijaż wykonany za pomocą gąbeczki jest dokładny, ponieważ pozwala ona dzięki zaokrąglonej końcówce i elastyczności dotrzeć do trudnodostępnych miejsc na twarzy, takich jak okolica oczu czy skrzydełka nosa.

Gąbka do makijażu - rodzaje, jak z niej korzystać?

Fot. iStock

Struktura gąbki sprawia, że wystarczy nabrać nią minimum potrzebnego kosmetyku do makijażu, by osiągnąć dobry efekt. Gąbkę można kupić w różnych sklepach pojedynczo lub w zestawach, i może mieć różny koszt — od kilku do kilkudziesięciu złotych za sztukę. Oryginalny produkt można nabyć za ok. 70 zł. Zasada głosi, że im droższa gąbka, tym łatwiej nią aplikować kosmetyki i jest trwalsza (nie niszczy się tak szybko). Gąbka do makijażu powinna być regularnie wymieniana co 3-4 miesiące.

Mówiąc o niewątpliwych zaletach gąbki do makijażu, trzeba wspomnieć także o wadach takiego rozwiązania. Obawy przede wszystkim budzi higiena. Gąbka do makijażu ma kontakt ze skórą, na którą może przenosić różnego rodzaju drobnoustroje, rozwijające się na resztkach kosmetyków. To może prowadzić do podrażnień i stanów zapalnych skóry. Na szczęście wystarczy po użyciu umyć gąbkę, by przywrócić jej świeżość.  A jak to zrobić? Umycie gąbeczki w żelu pod prysznic czy mydle (najlepiej antybakteryjnym) wystarczy do wypłukania z niej resztek. Po tym należy ją wysuszyć na powietrzu.

Gąbka do makijażu — rodzaje

Gąbka do makijażu w kształcie jajka

Gąbka do makijażu - rodzaje, jak z niej korzystać?

Fot. iStock

To najbardziej podstawowa wersja gąbki, owalna, zakończona łagodnym stożkiem. Przy pomocy szerszej strony można nałożyć np. podkład na całą twarz, a węższa z powodzeniem rozprowadzi kosmetyk w problematycznych obszarach, jak skrzydełka nosa.

Gąbka do makijażu ze ściętym bokiem

Gąbka do makijażu - rodzaje, jak z niej korzystać?

Fot. iStock

Płaski bok pozwala na dokładniejsze rozdarcie np. korektora pod oczami i łatwiejsze nakładanie sypkich produktów. Druga, zaokrąglona strona druga zachowała kształt łezki i standardowo służy do łatwego nakładania płynnych produktów na skórę.

Mini gąbka  

Gąbka do makijażu - rodzaje, jak z niej korzystać?

Fot. iStock

Te malutkie gąbeczki służą do poprawek w miejscach problematycznych, jak na przykład załamania powieki, czy podczas aplikowania korektora pod oczy. Mini gąbki pozwalają dzięki niewielkim rozmiarom usunąć różne makijażowe niedociągnięcia.

Gąbka w kształcie stożka

Fot. iStock

Tego rodzaju gąbeczki są nieco twardsze i dodatkowo mniej porowate, niż w innych rodzajach gąbek. Gąbka do makijażu w kształcie stożka przydaje się do nakładania na skórę treściwych podkładów, które „wciska” się w skórę. Pozwala to na uzyska nie efektu gładkiej cery, bez smug i efektu maski. Takim stożkowym beauty blenderem można również nałożyć róż lub bronzer na kości policzkowe.

Płaska gąbka do makijażu

Fot. iStcok

Przydaje się do łatwej aplikacji do lekkich kremów typu BB lub delikatnych podkładów na bazie wody. Można ją potraktować również jako produkt matujący skórę i zdejmujący z niej nadmiar sebum. Wystarczy w ciągu dnia docisnąć gąbeczkę do twarzy, by nie naruszyć makijażu, ale pozbyć się świecącej nieestetycznej warstwy sebum ze skóry.

Jak stosować gąbkę do makijażu?

Stosowanie gąbki do makijażu nie jest skomplikowane. Namocz ją w chłodnej wodzie, odciśnij jej nadmiar, a następnie gąbeczką nabierz kosmetyk i nałóż go na twarz, dociskając  beauty blender do skóry. Szerszą stroną gąbeczki zaaplikuj kosmetyk na większą powierzchnię skóry (np. podkład), a węższą końcówką możesz nałożyć np. korektor. Gąbka do makijażu może także posłużyć do nakładania sypkich produktów (pudry, róże, rozświetlacze itp.). Nabierz na bok gąbki sypki kosmetyk i delikatnie przyłóż do skóry. Po użyciu umyj i wysusz. Osoby wprawione w stosowaniu gąbki do makijażu używają jej z powodzeniem, zamiast różnych pędzli do twarzy.


źródło:  wizaz.pl ,www.elle.pl 

Makijaż Uroda

Jak przewidzieć pogodę? Kilka prostych sposobów

Redakcja travelduck.pl
Redakcja travelduck.pl
20 października 2020
Fot. Materiały prasowe

Prognozy pogody to trochę rosyjska ruletka, szczególnie te długoterminowe. Nierzadko zdarza się, że daleko mijają się z prawdą albo nawet są zupełnie odwrotne. Warunki atmosferyczne można przewidzieć samodzielnie z niewielkim wyprzedzeniem. Wystarczy trochę obserwacji i podstawowej wiedzy, aby określić, czy kolejny dzień będzie idealny na trekking czy raczej siedzenie w domu z książką.

Co ważne: pogoda jest zawsze, tylko nie zawsze jest taka, jaką byśmy chcieli 🙂

Aplikacje pogodowe

Na pomoc w przewidywaniu aury przychodzą niezliczone apki, które bezpłatnie można zainstalować w smartfonie. Bardzo przydatne są też radary burz oraz opadów i kilka czołowych serwisów pogodowych.

Umiejętności, dzięki którym bez konieczności dostępu do internetu będziemy w stanie określić pogodę na najbliższe kilka godzin, są nieocenione. Taka wiedza może się przydać szczególnie wtedy, gdy już jesteśmy w drodze, np. w czasie rowerowej wyprawy lub trekkingowej wycieczki.

Wnikliwe obserwacje a przewidywanie pogody

Długoterminowe przewidywanie pogody jest trochę jak wróżenie z fusów. Warunki atmosferyczne to niezwykle czuła i zmienna materia. Jednak można mniej więcej określić, jaka pogoda będzie kolejnego dnia, jeżeli bacznie przyjrzymy się temu, co się dzieje na bieżąco.

Obserwacje gwiazd to jedna z popularniejszych metod pomocnych w przewidywaniu aury. Jeżeli widoczne jest ich migotanie, oznacza to, że pogoda może się diametralnie zmienić na gorszą. Mruganie gwiazd powodują szybko płynące chmury.

Fot. Materiały prasowe

Czynników mogących świadczyć o pogorszeniu lub polepszeniu warunków pogodowych jest wiele, oto niektóre z nich.

Dobrą pogodę zwiastują:

 • białe i utrzymujące się bardzo wysoko na niebie chmury, szczególnie Cumulus humilis,
 • zachmurzone niebo zimą wieczorem to gwarancja w miarę ciepłego poranka, chmury blokują utratę ciepła,
 • zachodzące na czerwono słońce,
 • rosa rano na trawie,
 • elektryzujące się w czasie głaskania kocie futro,
 • żółtawe lub zielonkawe niebo tuż po zachodzie słońca,
 • bardzo jasne, widoczne i nie migoczące gwiazdy oraz księżyc.

O opadach i załamaniu pogody mogą świadczyć:

 • pojawiające się na niebie coraz gęściej cumulonimbusy, to kłębiaste chmury deszczowe, które wyglądem przypominają różyczki kalafiora,
 • pojawienie się na niebie chmur pierzastych – cirrusów – to pewność, że w przeciągu najbliższych 36 h spadnie deszcz, natomiast widoczne na nieboskłonie chmury wyglądające jak rybie łuski (tzw. makrelowe niebo) to pewnik, że niebawem nadejdzie ulewa,
 • brak rosy rano na trawie,
 • nisko lecące ptaki.

Fot. Materiały prasowe

Wnikliwa obserwacja przyrody jest bardzo widoczna w przysłowiach i porzekadłach, które nierzadko wyczytujemy na kartkach z kalendarzy z dawnych lat. Jednak te mądrości są raczej długofalowe i odnoszą się do długich okresów.

Oto kilka z nich: “Gdy styczeń mrozi, lipiec skwarem grozi”, “Czerwiec stały – grudzień doskonały”, “Tęcza po burzy pogodę wróży”, “Gdy św. Agata (05.02) po błocie brodzi, człek w Zmartwychwstanie (31.03) po lodzie chodzi”.

Można zrobić mały eksperyment i pobawić się wraz z ludową mądrością, notując warunki pogodowe z opisanych w przysłowiu terminów.

Na koniec ciekawe powiedzenie, które bardzo często się sprawdza: “if it rains before seven, it will clear before eleven” (“jeżeli pada przed 7 rano, z pewnością się rozpogodzi do 11”).

Sprawdź “pogodne” wyjazdy z Travelduck!


Zobacz także

Kobiece piękno nie ma terminu ważności. Te cechy się nie starzeją

retinol

Retinol – główna broń w walce ze zmarszczkami. Jak go stosować, by był skuteczny?

Czy wiesz jaki kolor eyelinera najlepiej podkreśli barwę twoich oczu? Sprawdź