Go to content

Parafina na dłonie – dlaczego warto ją stosować? Zalety zabiegu parafinowego

Parafina na dłonie - na czym polega? Zalety i przeciwwskazania
Fot. iStock

Parafina na dłonie to sprawdzony sposób nie tylko na poprawę wyglądu skóry dłoni, ale także ich zdrowia. Warto wykonywać zabieg regularnie, ponieważ parafina słynie z właściwości rozgrzewających, poprawiających krążenie krwi oraz łagodzących dolegliwości mięśniowe i stawowe. Warto również wiedzieć, jak samodzielnie wykonać zabieg parafinowy na dłonie i kto może korzystać z zabiegów przy jej użyciu?

Parafina na dłonie działanie

Parafina składa się głównie z różnych związków natłuszczających, dzięki czemu znalazła zastosowanie w kosmetyce. Nałożona na skórę dłoni  tworzy barierę zatrzymującą wilgoć w skórze oraz ciepło, dzięki czemu pory w skórze otwierają się i znacznie łatwiej przyswajają odżywcze substancje. Zatrzymanie ciepła przy skórze zwiększa również krążenie krwi w obrębie dłoni, co przyspiesza przenikanie substancji w głąb skóry.

Parafina na dłonie - na czym polega? Zalety i przeciwwskazania

Fot. iStock/Parafina na dłonie

Parafina na dłonie jest szczególnie polecana dla suchej i spierzchniętej skóry dłoni. Sprawdzi się jako zabieg ochronny dla dłoni w niesprzyjającym okresie jesienno-zimowym. Powinny z niego korzystać również osoby mające częsty kontakt z detergentami. Chętnie stosują ją także panie chcące odmłodzić i rozjaśnić dłonie.

Parafina na dłonie przygotowywana jest w formie płynnej. Stan skupienia ze stałego na płynny zmienia w temperaturze 42-54 st. C.

Parafina na dłonie — działanie

  • wygładza i zmiękcza skórę dłoni, staje się ona gładka, miękka i nawilżona.
  • zatrzymuje wilgoć w skórze i usuwa przesuszenia;
  • niweluje niewielkie przebarwienia;
  • wzmacnia barierę ochronną skóry przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi;
  • poprawia mikrokrążenie oraz procesy metaboliczne i wydalanie toksycznych substancji powstających w wyniku procesu zapalnego,
  • usprawnia procesy gojenia skóry;
  • pozytywnie wpływa na stan paznokci (zapobiega ich rozdwajaniu się);
  • rozgrzewa i rozluźnia mięśnie oraz stawy.

Już kilka zabiegów parafinowych na dłonie powoduje wyraźną poprawę kondycji skóry i paznokci u dłoni.

Parafina na dłonie - na czym polega? Zalety i przeciwwskazania

Fot. iStock/Parafina na dłonie

Parafinę stosuje się również jako metodę ciepłolecznictwa, m.in. w schorzeniach takich jak:

  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • zmiany zwyrodnieniowe stawów,
  • zespół cieśni kanału nadgarstka,
  • twardzina układowa,
  • stany pourazowe rąk z ograniczeniem zakresu ruchów w stawach.

Jak wygląda zabieg parafinowy na dłonie?

Zanim parafina trafi na dłonie, należy je odpowiednio przygotować. Należy zacząć od oczyszczenia skóry i wykonania peelingu, który usunie martwy naskórek i przygotuje nową warstwę skóry do regeneracji. Po tym na skórę nakłada się grubą warstwę regenerującego kremu, serum, lub innego kosmetyku, który odżywi i zregeneruje skórę. Dłonie z nałożonym kosmetykiem zanurza się co najmniej dwa razy w tzw. kuchni parafinowej z rozgrzaną parafiną, aby warstwa specyfiku otuliła całe dłonie. Na tak przygotowane dłonie nakładamy najpierw rękawiczki foliowe, a następnie bawełniane, które zatrzymają skuteczniej ciepło przy skórze, dzięki czemu zabieg będzie jeszcze bardziej efektywny. Parafina na dłoniach powinna pozostać około 20 minut. Po tym czasie wystarczy zdjąć  rękawiczki bawełniane, a na końcu foliowe wraz z parafiną.

Ponieważ zabieg nie jest skomplikowany, można go przeprowadzić samodzielnie w domu, zachowując środki ostrożności w związku z możliwością oparzenia.

Parafina na dłonie - na czym polega? Zalety i przeciwwskazania

Fot. iStock/Zabieg parafinowy na dłonie

Parafina na dłonie — przeciwwskazania do wykonania zabiegu 

Mimo wielu zalet zabiegu parafinowego nie w każdym przypadku można go przeprowadzić. Istnieją przeciwwskazania, do których należą:

  • infekcja grzybicza skóry i paznokci;
  • egzema (wyprysk atopowy);
  • alergia na parafinę;
  • skłonność do krwawień (ciepło rozszerza naczynia krwionośne);
  • obecność świeżych ran i blizn na skórze.

Innym przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu może być stwierdzona osteoporoza oraz niewygojone złamania kości. Parafina stosowana na dłonie przy osteoporozie i niezaleczonych złamaniach może prowadzić do odwapnień kości. Co prawda nie ma potwierdzenia tej zależności, jednak warto zachować ostrożność przy planowaniu zabiegu.

Ile kosztuje parafina na dłonie?

Parafina na dłonie nie jest kosztownym zabiegiem. Koszt przeprowadzenia go w gabinecie kosmetycznym waha się od około 20 do 30, a  zabieg trwa około 30 minut.


źródło:  www.poradnikzdrowie.pl ,www.mp.pl